Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
20 Eylül de İklim Grevindeyiz
İlkokul,Ortaokul çocukları bize sesleniyor;
Biz geleceğiz ve siz bizim geleceğimizi şimdiden yok ediyorsunuz!
Dünya yanıyor,iklim değişiyor! Biize gelecek bırakmıyorsunuz!!! Duyun bizi...diyorlar
20 Eylülde tüm dünyada planlanan ve bizimde desteklememizi istedikleri bir eylemleri var.
Amaçları Trump gibi Dangalak olup hayatta harekete geçemeyecek yöneticilerden ziyade bizi,anne ve babalarını, abla,abi,halaiteyze,dayılarını harekete geçirmek,anlaşılmak istiyorlar.
Biz 20 Eylülde Alsancakta,Yoğurtçuparkta ve her eylemde olacağız.Bekleriz!
 
İzmir Orman-Tunç Soyer Buluşması
Dün Tunç Soyerle ve yönetim biçimi ile tanıştım.Çok sevindim. Onca insanı, kimsenin gönlü kalmadan koordine etmesine, sinerji oluşturma biçimine hayran kaldım. Herne kadar söz almayı beceremesemde gönül koymadım. Zaten yazılı göndermiş idim "HİM" e ...gerçi büyük çoğunlukla bürokrasiye takılacak ama çok sorun değil. Tunç Soyer katılımcı demokratik yönetim,idare tarzını terketmezse zaten hepimizin arzu ettikleri gereçekleşecektir.
Sayesinde yerel yönetimin gücünü tekrar hissettim. Her nekadar uzmanlar dünkü Efem Çukuru ormanının ortasında "Gel,Gör,Koru" buluşmasında belediye ağaç dikemez,ormanlaştıramaz desede dünkü buluşmada şu açıkça görüldü; Belediyelerin seçilmişlikten gelen muazzam koordine etme yetisi ve kamuoyu oluşturma gücü. 
Gözlem ve önerilerimle dünün özeti;
*Menemen Belediyesinin kolaylaştırıcılığı ile dün köylüler,aktivistler,kooperatif ve dernek temsilcileri ile gittik.
*Yanan ormanlık alan çok büyük ve iç parçalıyıcı idi.
*Gördüğümüz alan genellikle genç kızılçamlardan oluşup "eberji ormanı" vasfında "çıralık"tı. 
*Genellikle sarp,vadilikler,tepeliklerden oluşuyordu.
*Ormancılık hocası ve Orman Bölge müdürlüğünde görevli uzman konuşmacılar özetle " biz konuya hakimiz,gerekeni yapacaz,belediye orman yapamaz, ...." dediler
*Katılımcılardan bazıları gönüllü desteklerini açıkladılar, bazı yerel köylü,muhtarlar orman köylüsünün devre dışı bırakıldığını, haklarının ellerinden alındığını, köylerde önlem alınmadığını, gözetleme kulelerinin dahi söküldüğünü, orman ürünleri paylarının verilmediğini belirttiler. 
*Hele en çok etkilenen Çatalca köyü muhtarı yangının 3 değil 6 gün sürdüğünü ve çoğunlukla yalnız olduklarını. dışarıdan gelen yangın söndürme ekiplerinin isteksizliğinden, susuzluğundan, araç arızalarından işlevsiz oldukalrından çaresizliği yaşamış olmasının duygu yükünü paylaştı ... çok acıydı...muhtarın, köylünün kendini koskoca devlete rağmen kendini yalnız hissetmesi yöneticiler açısından utanç nedeni idi!!!
*İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç soyer 9 eylülde 10 tl.lik katılımla tüm gün konser düzenleyeceklerini buradan elde edilen gelirle ve yapılacak bağışlarla, fidan, gönüllü ihtiyacları, söndürme havuzları, yangın izleme sensörleri,kuleleri, her orman köyüne yangın istasyonu kurulumu gerçekleştireceklerini söyledi
*Tunç Soyer ayrıca İzmirde doğan,doğacak her bebek için bir ağaç dikeceklerini
*yanan alanın bir m2 sini dahi imara açmayacakları gibi merkezi otorite tarafından eğer böyle bir girişim olursa karşısında "kale" gibi durup izin vermeyeceklerini defalarca tekrarlardı.
*Genel olarak olumlu hislere kapılsamda bir noktayı kenara not etmek lazım; Tunç Soyer meclis toplantısına giderken yanında götüreceği önerileri toparlarken gün içerisinde en az 50 önerinin gönüllü destekleri saymazssak sadece Doğa çocuğun önerisini notlarının arasına alıp genellikle daha önceden hazırladığı planı paylaştı. Bu bir açıdan iyi...dersine çalışmak,büyükşehir sorumluluğu gereği çok romantik olmamak ... Diğer açıdanda bu yöntemi tekrar ederse bu toplantılar işlevsizleşip "masturbatif" bir hal alır.
* Peki orman gn.müdürlüğü ne yapacak; yer yer önerdiğimiz gibi alanı bozmayacak,şu an erezyona neden olabilecek oduna dönüşmüş ağaçları Şubattan önce araziden temizliyecek
*Nisan ayında çam fidelerinin arazi içerisinde filizlenmesi görülecek.Bu sevindirici haber...
*Diğer alanlar için ağaç dikimini gerçekleştirecekler. Eğer Büyükşehirin baskısı olursa araziyi dozerle bozmadan fidan dikecekler!
İyi gidiyoruz...her şeyin çok güzel olacağına olan inancımız artarak sürüyor.
 
Barış için Barış tohumları saçıyoruz

 1 Eylül Dünya Barış gününde Fukuokanın tohum toplarını saçacağız.

Tok insanın,ambarı dolu insanın savaş istemediğini tarih bize söylüyor. Barış için üretim bilinci ile düzenlediğimiz tamamen ücretsiz olan bu etkinliklere katılmaya davetlisiniz.

Bayram zamanı düzenlediğimiz Kerpiç kampında hazırladığımız,içerisinde Mardin bölgesinin "Savur Buğdayı" koyduğumuz killi topraktan "Tohum Topları-misketleri"  yaptık. 

1 Eylülde hazırlayıp kuruttuğumuz bu topları İmece Evi içerisinde gözlem alanına saçacağız. 

Katılımcılar ile daha sonra yanlarında getirdikleri meyve çekirdeklerinden yeni tohum topları hazırlayıp  ileride organize edilecek bir Ağaçlandırma etkinliğinde kullanmak üzere kurutacağız.

Havaların sıcaklığını dikkate alınca Etkinlik başlangıç saatini 16.00 olarak planladık. Ortalama 2-3 saat sürecek etkinliğe katılmak isteyenlerden ricamız internet sitemizin ziyaret sayfasını ve hatta zaman ayırabilirlerse "sık sorulan sorular,hakkımızda" sayfalarını okuyup dağ başındaki İmece Evi yerleşkesine gelmeleri. Zamanı müsait olup imeceyi merak edenleri elbette daha önce de bekleriz.Saatler sizi kısıtlamasın :)

Ağaç tohumu,çekirdeği dışında yanınızda müzik aletininizide getirirsenizn şahane olur. Odun ateşinde çayınız hazır olacak.Çeşit çeşit :) 

Para yerine dayanışmanın,paylaşımın olduğu bu tür etkinliklere gelirken eğer yanınızda atıştırmalık getirmeyi isterseniz endüstriyel,ambalajlı ürün olmamasına dikkat etmenizi bekliyoruz.

Eğer aracınız yoksa sizi aracı ile gelenlerle buluşturabilemmiz için bize,facebooktaki etkinlik sayfasına kısa bir bilgi mesajı geçmeniz yeterli. Araçlı olanlar da araçlarında boş yer  bilgisini paylaştımı herşey tamam olacak :)

Genede aklınıza birşey takılırsa bize sormaktan çekinmeyin; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır   whatsupp; 5436775809 

Etkinlik sayfası;

https://www.facebook.com/events/2301073546824820/

 

Devamını oku...
 
2019 Yaz Kolisi
  
2019-Yaz Kolisi (Gelen istekler ile kapasitemiz doldu.ilginize teşekkür ederiz)
Yurtdışından bir destekçimiz bizden Adanadaki ailesine ürünlerimizden göndermemiz için 200 tl. havale etti. Ne gönderelim diye şöyle bir baktık,bayaa bir ürün birikmiş :) 
Son üretim Zeytin,Zeytinyağına kadar daha çok ilaveler yapıp Sonbahar Kolisi biçiminde hazır edeceğiz ama belki başkada isteyen veya hediye göndermek isteyen olur diye bu duyuruyu yapalım dedik. İçerisinde taze Domates,Biber,Patlıcan,Kabak, Ayçiçeği ile Alıç ve Ahlat sirkeleri,Deli Erik Reçeli,Vegan Pastırma (kurun dometes,sarımsak,kekik,zeytinyağı,tuz),sabun  ve sıvı sabun var.
Kısıtlı miktardaki (en çok 40 koli) 200 tl.lik Yaz Kolisinden  isteyenlerden havale ve kargo bilgilerini isteyeceğiz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır   whatsupp; 5436775809
 
Kazdağına gidiyoruz.Gelin birlikte gidelim
18'inde Kazdağına,Kirazlıya gidiyoruz.
Menemen Belediyesi,Ege Çevre ve Kültür Platformu,Menemen Çevre ve Dayanışma Platformu ve İmece Evi Doğal Yaşam Merkezi ortak organizasyonu ile Kazdağında yükselen yaşam savunuculuğuna destek  olmaya gidiyoruz.
Ve becerebilirsek Fazıl Say konserini insan zinciri ile taçlandırıp hem katılımcıların etkin olmalarını sağlamış hemde önemli bir direniş simgesi üretmiş olup "doğayı,ekosistemi" hiçe sayanlara dayanışmamızı fiilen göstermiş oluruz.
10 sene önce Kazdağının güneyinde çok hızlı organize olup madencileri söküp attığımız Kazdağının,Küçükkuyu sahilinden geçerken Bahçedere Köyünden dostlarımızda katılacak aramıza....belki Boztepe,Adatepebaşından da  :)
Menemen belediyesinin ulaşım desteği verdiği bu etkinliğe katılmak  isteyenler kayıt  için aşağıdaki iletişim araçlarını kullanabilirler.
Herkesi yanında gelirken yiyeceğini,su kabını,güneşten korunacak araçlarını,rahat yürüyüş ayakkabısını,çoluğunu çocuğunu,müzik enstrumanını,dayanışma heyecanı ile bekliyoruz.
Pet şişe,gazlı içecek, kullan at tabak,bardak gibi endüstriyi destekleyen çevrenin içine eden malzemeleri getirmeyeceğinize emin olarak Pazar sabah 05.00 te Menemen Garaj karşısındaki ışıklarda (Şok market köşe) üzerinde pankartımız olan otobüs yada katılımın yoğunluğuna göre otobüslerde buluşmak dileği ile Menemenden,Dumanlıdağdan sevgi ve selamlarımızla.
Kayıt için; (son başvuru Cuma 16 Ağustos)
Işık; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır   
0 555 727 58 94
Ulaşılamama durumunda  yedek başvuru;
ismail; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
0543 6775809
 
Devamı...
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 8 - 14 Toplam: 45