Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
6-7 Ekim -El izi yapıyoruz

 

 6-7 Ekim de kerpiç sıva yapıyor,duvara topraktan el izlerimizi bırakıyoruz.

Bugün çocuklar kumda el izi çıkarınca "cumartesi yapacağımız son kat sıvaya el izlerimizi bırakalım" dedik. Sonra bunu yapmak isteyen takipçilerimiz de olabilir diye buradan duyurarak etkinliğe çevirdik.

Arkadaşlar geçen sene yanan ana binamızı yeniden inşaa ettik. Son işler kaldı. Herşey yolunda giderse ay sonundan önce kış mutfağını devreye sokup kuzineyi yakarız. 
Şimdi veya ay sonuna kadar müsait olan gönüllülerin başvurularını beklerken hafta sonu elini toprak sıvaya değdirmek isteyen, çocuklarını bu etkinliğe dahil etmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bu çalışmaya davetlisiniz. Tamamen ücretsiz olan ve 2 gün sürecek bu etkinliğe günü birlik gelecekler yanlarında hepberaber yenecek sofraya yiyecekleri ile katkıda bulunmaları yeterli. Bir veya daha fazla kendi getireceğiniz çadırda kamp yapacaklardan ise internet sitemizin "ziyaret" sayfasını (http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30 ) oradaki kamp-konaklama formunu doldurmalarını rica ediyoruz.
Birde çıplak elle sıva yapmak istemeyenler beraberinde eldiven getirse iyi olur..
Geç kalmayın güzel dağ havasını ve toprakla oynamayı kaçırmayın.
Toplu taşımanın olamadığı köyümüze ulaşım için arabasız olanları araba ile geleceklerle buluşturuyoruz.. 
Ulaşım durumunuzu belirtmeyi amman unutmayın.
İmeceden selamlar

 
HAZAN Mevsimi geldi
 Dün gece ve bu sabah sonbaharın serinliğini hissetmeye başladık (7Eylül2018).
 Yakıcı mevsim normallerinin üstündeki kavurucu yazı bitirdik galiba :)
Yarın tüm dünyada yaşanmakta olan iklim değişimine dikkat çekilmek için etkinlikler düzenlenirken şehirlerde yaşayanlar klimaların yapay etkisinden değişimi ve farkındalığı ıskalayacaklar :(
Bizde İmece Evinde, İzmir'in Dumanlıdağ'ında ise güncel hayat şöyle şekillendi;
İNSANLAR
2018'de düzenlediğimiz kamplar damgasını vurdu diyebiliriz. Çok sayıda katılımcı, gönüllü, ziyaretçiyi ağırladık. Ebeveynleri, annane,teyzeleri gibi yakınları ile gelen her yaştan çocuk neşemize neşe kattı.
Bu sene önceki seneye göre yurtdışından katılım daha fazlaydı.Umarız daha da artar. Gezginler özellikle tekrar Türkiye üzerinden Asyaya geçiş yapar. Gezginlerden çok şey öğreniyoruz. İspanya,İrlanda,Portekiz,Fransa,Alman köylüleri geliyor. Bazen birkaç ay kalıyorlar. Dayanışmayı,paylaşmayı, kültürler arası etkileşimin önemini, hep birlikte ne kadar zengin olduğumuzu fark ediyoruz. (bu arada joan Baez çalıyor,Argnentina)
BİTKİLER
Geçen sonbaharda tam bakım yaptığımz bahçeler malçın (toprak üstü örtüsü) yetersiz olması ve koyun gübresi ile gelen azgın yabani otlarla telef oldu. Çok şükür hepimizi yaz boyunca doyurdu. Ancak biraz daha devam edebilse iyi olurdu :)
Seneye daha kalın malç yapacağız.
Diktiğimiz 200 ü geçkin Bebek fidanlar yavaş yavaş ergene dönmeye başladı. İlkbahar bakımlarımız hepsine iyi geldi. Sulama sistemimizin iyileşmesi sayesinde kovayla su taşımaktan ve insan faktöründen kısmen kurtuldular. 
HAYVANLAR
7 sene keçi bakıp sonra bahçelere odaklanınca sütsüz kalmanın ne demek olduğunu yeni fark ediyoruz. Hepimiz tekrar keçi,koyun yada inek edinmek,kendi yoğurdumuzu,peynirimizi yapmak özlemi ile hayal kuruyoruz.
Kediler ve köpek arkadaşımız Bıdık herzamanki gibi özgürler. Köyden İmeceye iltica etmek isteyen bir tane kangal kırması ile başımız dertte."Taz" bir yaşında ve çok keyifli bir köpek. Ancak onun sorumluluğunu alamayız. Köydeki mama dolu çanaklı evinde durmayıp zamanını İmecede geçirmesi herkes için hoşluk ancak geleceği tehlikede. Çünkü doğası gereği yakında ya tavuk yada kuzunun tadına bakacak ve peşinden muhtemel zehirlenecek! Sürekli bağlanmayacağı, mutlu olacağı bir evi olmasını hayal ediyoruz. Belki kocaman bahçesi olan biri bu satırları okuyordur.
Bu yaz yaban hayvanları özellikle kuşların bolluğu dikkatimizi çekiyor. Baykuş, Guguk kuşunun yanı sıra Bülbüller arttı. Gece gündüz bize konser veriyorlar. Sansarın temizlediği kümesin boşluğu en çok kartal ve şahin komşularımızı etkiledi. Tepemizde fır dönüp ıslık öttürüp duruyorlar "huuu,tavuklar neredesiniz,heyy imece tavuk lokantası kapandımı" diye soruyorlar. 
DERNEK İŞLERİ
Derneğimiz sağa sola dilekçeler verdi. Ormanda düz kesim, şelalenin korunması, yangın önlemleri, kaçak avcılık gibi konulara dikkat çekti. Ne oldu? çook çok yavaş ilerliyor. Hatta uzaktan bakınca ilerlemiyor bile denebilir. Sabırla taleplerimizi yinelemeye, birebir görüşmelerle ilerlemeye çalışıyoruz. :)
OHAL nedeni ile Jandarmaya düzenli olarak ziyaretçilerin TC sini bildirdiğimiz için yeni gelen karakol komutanı ve İlçe Jandarma Komutanı ziyaretlerimize gelip teşekkür ediyorlar. Çalışmaları izleyip bilgi alıyorlar. Tabi diliyoruzki devletin güvenlik birimlerinin yanında birde "HİZMET" birimleri de gelse. Köylüye,derneğe kulak verse... Beraberce bu cennet Dumanlıdağı bozulmadan, yozlaşmadan koruma altına alsakta torunlarımıza temiz bir örnek bırakabilsek.
ALT-ÜST YAPI
Bu senenin yıldızı İmecenin Otağı oldu diyebiliriz. Herkes ama ençok çocuklar kullandı. Bol bol oyunlar oynandı. Özgürce dağıttılar.Sonra topladılar :)  Yoga,Müzik,Üniversite grupları etkin olarak kullandıkları Otağ önümüzdeki sene  bahar ve yaz aylarında daha fazla grubu ağırlayacak diye umuyoruz. 100 e yakın kişinin seminer,toplantı yapabildiği, 30 kişinin ise hareketli etkinlikte bulunabildiği Otağ ihtiyaç duyan,İmece ile uyumlu her kişi ve gruba açık.
Çocuklara eşlik eden yetişkinlerle yaptığımız çocuk oyun alanı iyileştirmesi,kaydırak,yeni salıncaklar,çocuk evi ve resimlendirilmeleri çocuklara daha doyurucu eğlence seçeneği oluşturdu.
Önceki sene yanan evin inşaatı bitmek üzere. Deneyimlerimizi ve yerel kaynakları kullandığımız ev tam bir hibrit,melez, geri dönüşüm evi. Elde, yerelde,doğada ne varsa kullandık. Isı izalasyonuna özel önem verdik. Duvarlar 70cm taş,50 cm Kerpiç, Çuval,Odundan yaptık. Çatıya ise tahta plaka üzerine  halı,kilim, branda, 3-5 cm toprak döktük. En üstede yeni bir kaynak bulamazsak yangından çıkan saçla kaplıyacağız. 
ÜRETİMLER
Geçen sene (2017) hazırladığımız traktör sepeti adlı karma ürünlerimizden 5 sepet alana hediye ettiğimiz az miktarda yaptığmız Tarhanayı bu sene 30 çeşitten yaptık. Minik ellerin yoğurmasındanmı, İmecenin ve Dumanlıdağın ürünlerinden olduğundanmı tam bilemediğimiz güzel bir lezzette oldu. Önümüzdeki günlerde duyurusunu yapacağımız "Kış Kolisi" içine Tarhana başta olmak üzere yaz boyunca yaptığımız ürünleri koyacaz; Tarhana,Vegan Pastırma, Çaylar, Baharatlar, Zeytin, Zeytinyağı, Sabun,...
Toplamda 40-50 adet yapacağız. Geçen seneki gibi aynı bedelle 200 tl. Bu da keresticiye,nalbura borcumuzu ödeyeceği gibi kışında bizi rahat ettirir.
Yılbaşı için şirket hediyesi olsun diyen bir takipçimiz çıkıp 60 tane daha istese hemen İmar barışından yararlanıp Bayramiç,Zeytinlinin başına gelen (*) bizimde başımıza gelmez. Varmı öyle birileri ?
Hazan Mevsimin hüzünle değilde yenilenmeyle, dinamizmle anılması dileği ile...(mektup Özay Gönlümün Ninesiyle bitti :) 
Sevgi,Dayanışma ve Neşeyle kalın. 7 Eylül 2018 
İsmail Yenigün (Gönüllü,Kurucu,Kolaylaştırıcı,Bahçıvan,Dülger çırağı,...)
Imece Evi Dogal Yasam ve Ekolojik Cozumler Ciftligi
 www.imeceevi.org
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809 
Duyuru grubumuz; http://tech.groups.yahoo.com/group/imeceevi
Feys grubumuz;https://www.facebook.com/groups/7294715933/?ref=ts&fref=ts
Feys sayfamız;https://www.facebook.com/imeceevi/
(*)
Bayramiç,Zeytinlide kurulu kardeşimiz saydığımız topluluğun evi imar izni olmadığı için geçtiğimiz kış valilikçe yıkıldı.
 
Sıva,Nohut ve Kendine Yetmek
Bugün (11 Ağustos 2018 cumartesi) Kerpiç Kampını beklemeden Sıvaya başladık.
http://www.imeceevi.org/index.php…
Binanın dört köşesini bitirdik. Pencereleri yerleştirdik.Zemin fayans-mermere hazır hale geldi. Gönüllüler ile beraber Mutfak,Gıda işleme,Malzemeci ve İnşaat ekibi olarak dört ekip halinde çalışmaya devam ediyoruz. İmeceyi eskiden beri gelip gidenlerin peş peşe gelmeleri süreci hızlandırıp keyfimize keyif katıyor.
Sıva ve duvar harcı için Çukurköyden toprak, harca katmak için 9 sene önce Turgutlarda söndürdüğümüz kireç (Mimar Sinan formülü), kerpiç tuğla,Taş, Çuval, Kiremit karışımı ile Duvarları bitirmek üzereyiz. Yani hımış görünümlü hibrit ev hızlıca yükseliyor!
Muhtemel önümüzdeki hafta Çatıya geçeriz.
Bu sefer izalasyona,depreme ve tabii yangına çok dikkat ederek hem mimariyi hemde malzemeyi özenle tasarlıyoruz.
Gıda Üretimleri derken bu sene sebzenin yanı sıra daha fazla kuru bakliyat hasat ettik. Hatta bugün kendi Nohutumuzu şifa niyetine soğan,yoğurt eşliğinde yedik
Kendi gıdamızı üretmek,fazlasını ise ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere satarak geçinmek sadece bizim çözümümüz değil binlerce yıldır insanları özgür,bağımsız kılan bir seçim.
Kendine yeten bir toplum Ne Trumpa ne Dolara ne Putine nede Katara bel bağlamaz. Biz sadece gıdamızı değil kendi suyumuza kendi elktiriğimize hatta kendi kulübelerimize de sahibiz. Üstelik hava gibi hepsi temiz ve bedava! Tüm bunlar bizim gibi yaşayan dağ köylerini güçlü, özgüvenli,sağlıklı yapıyor. Birde eyvallahımız olmuyor,ona buna. Çünkü bağımsız,kendimize yeten düzenlerimiz var.
Neden tüm ülke kendine yeten duruma eskiden olduğu gibi geçmesin? gıdada,tarımda, hayvancılıkta, enerjide ve daha pek çok alanda dışarıya bağımlılığımızı sonladırsak? Kendimiz üretsek, üreteni teşvik etsek. İsrafı durdurabilsek. Saraylardan ,Makam araçlarından, binlerce korumalardan, VİP partiler,kutlamalardan vazgeçsek? Üretsek?
İmeceden selamlar,sevgilerimizle
Devam...hepbirlikte :)
 
Çocuk Kamplarından öğrendiklerimiz-Temmuz 2018
Etkinlik alanımız olan Otağın yapımı bitip kullanmaya başladıktan sonra öngöremediğimiz süprizlerle karşılaştık. 
Heryaştan birey ahşap zeminli,kamış çatılı koskocaman mekanda yuvarlanmaktan, oynamaktan, kitap okuyup,uyumaktan keyif alıyor. Mekanda büyük olunca kimsenin kuyruğu birbirine değmiyor. 
Farklı yaş grupları kısa sürede kaynaşıyor. Yemek seçmece genellikle yapılmıyor. Ebeveynelerin "Aaaa,haydaaa,ilk defa oluyor" nidaları eşliğinde tabakta kalan yemek birbaşkası tarafından hemen yeniyor. Her yetişkin gibi  her yaştan çocuk kül ile bulaşık yıkıyor, yufka ekmek yapıyor. Ormandan kozalak, kırık dal getiriyor. Yabani ot yoluyor. Yolduğu otlardan yapılan yemeği, böreği afiyetle yiyor. 
Ortak alandaki bahçe ve çocuk oyuncaklarını paylaşmakta sorun yaşanmıyor. Salıncaklarıda çoğalttığımız için (4 adet) sallanmaktada sorun olmuyor. Kalın kavak ağacından yaptığımız bezir yağı,zeytinyağı dahi sürmediğimiz Kaydırak ta kayganlığındanmı doğallığındanmı çok beğenildi...Alt katınıda "Çocuk Evi" olarak tasarladık. Özellikle minikler pek bir sevdi.
Ve tabii tüm bu süreçte yani kamp boyunca yetişkinler müdahale etmediği sürece yemek,oyun birazda bizim kurguladığımız etkinlikler arasında herkes çadırlarında mışıl mışıl uyudu. Kimse böcek,örümcek tribine girmedi. Köpekten,Kelebekten korkanlar hayvanlarla barıştı. Çocuklar mızmızlanarak anne,babasının yanına gelip "gidelim" demedi. Şehirlerde şımartılan çocukların şımarmaya fırsatları olmadı. Anne,baba "korkusunu,endişesini, beslenmesini" hatırlatmadığı sürece çocuk topluluk içinde bir birey olarak yerini aldı. An oldu hepsi amazon,pehlivan oldu, "Erol Taş" gibi yemeklerini yedi, an oldu hepsi bilmece,hikaye üstadı oldu. Ve hepsi üretime,çalışmalara katıldı.
Çocuk Kamplarının hepimize kattığı umutla,coşkuyla yolumuza devam ediyoruz. Önümüzde 3 tane çocuk,aile kampı, 3 tane ekolojik inşaat ve doğal yaşam yöntemlerine odaklı yetişkin kampı var. Ve birde 19 temmuzda yaş sınırlamasının olmadığı Gençlik Kampı var. 
https://www.facebook.com/pg/imeceevi/events/?ref=page_internal
Bu kamplar imece yaşayanlarını, gönüllüleri ve ebeveynleri sadece umutlandırmıyor,Akort da ediyor. Her yaş grubunun birbirine aktaracağı ne kadar bilgisi ve deneyimi olduğunu gösteriyor. Paylaşılan şeyin kendisinden ziyade paylaşma halinin ne kadar kadim bir eylem olduğu hatırlanıp özümüze dönmemize yarıyor.
Tüm imece alanlarında buluşmak ve imece yapmak dileği ile selamlar 
 
Mektup 16 Mayıs 2018
İmece Evinden herkese merhaba    
Bahar ve yaza çok hızlı,yoğun gündemle girdik. Gelişmeler bizi daha da  umutlandırıyor. Hem bahçedeki hemde sosyal gelişmeleri sizinle paylaşalım dedik.
Bu bahar yani 2018 bollukla başladı. 3-5 yıl önce diktiğimiz ağaçlar çiçeklendi ve meyve vermeye başladı. Her sabah kişi başı bir tane dahi olsa o tek meyve bomba gibi etki yapıyor. Ağzımıza koyduğumuz an vücutta yayılan hormonlar bizi bizden alıyor. Acaba diyoruz çok az ama öz yiyenler ve bunu önerenler bu tür beslenmeyimi tavsiye etmeye çalışıyor :)
O tek Çağla,çilek veya dut tanesi harika bir etki yapıyor. Çiğ Bezelye,çiğ Bakla tanesi de... Kuzu kulağı keza öyle...
Geçen sonbaharda attığımız gübrelerin ve kış boyunca fidanların bakımı bu sonucu doğurdu diye düşünüyoruz. Üstüne birde Fukuoka yöntemi ve aynı zamanda geleneksel Dumanlıdağ yöntemi ile ektiğimiz Badem tohumuda 4 senede kocaman olup Badem vermeye başladı. Bu sonbaharda her yere,en kıraç yerler dahil badem ekelim diyoruz.
Bu sene Abone sistemini çalıştırmadık. Gelmekte olan ziyaretçilerimizin,grupların artması ile bahçedeki sebze ve meyvenin Abonelerle paylaşılamayacağına karar verdik. Ürün fazlasını da geçen sene yaptığımız 19 çeşitli şifa dolu Tarhanaya çevirelim diyoruz.
http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=528&Itemid=35
Bahara sağlam bir ekiple girdik. Uzun dönem gönüllülerinin çokluğu,hele birde deneyimli bireylerden oluşması her alanda daha sağlıklı adımlar atmamızı sağladı. Fidanların bakımı ile bahçelerin tamamen kendi biçtiğimiz otlarla örtülmesi (Malç),yabani otların zamanında biçilmesi bahçelerimizi coşturdu.
Geçen gün yılın ilk grubunu ağırladık. Enka Okulları öğrencileri,Liseliler İmece yaşayanlarını umutlandırdı. Yaptığımız çalışmalar ve seminerler neyi,neden yaptığımızın anlaşılmasına yardımcı oldu. Binlerce yıllık insanlık kültürünü, sevgiyi,saygıyı,dayanışmayı,üretimin, yerelliğin, sadeliğin öneminin kavranmasına yaşantımızla sürdürüyor olmamız hem şehirlerden gelen ziyaretçilerimizi hemde köylerden gelen ziyaretçilerimizi ve bizi umutlandırmaya devam ediyor.
https://www.facebook.com/imeceevi/photos/?tab=album&album_id=1784065774994425
2018 Etkinliklerini,Aile,Gençlik Kampları ile Ekomimariye,Gelenksel Gıda Üretimine özellikle Doğal Yaşam Ekolleri olan Permakültür,Fukuoaka,Biodinamik ve Ekolojik Tarıma odaklanan Kamp tarih ve içeriklerini yayınlayacaz. Kar amacı gütmeden, Derneğimizin organize ettiği bu kamplar herkesin  katılmasına açık.
Ürünlere gelince; Zeytinyağımızın sonuna yaklaşıyoruz. Sirkeler,Sabunlar,Adaçayları siparişinizi bekliyor.Peynir yapımında kararsızız. Fiyatı yüksek algınabilir diye yapmaya gönlümüz yok.
İmeceden selam ve sevgilerimizle..
* Bu mektup öğlen dinlenme zamanımızda sizi haberdardar edebilmek için yazıldı. Yazarken her zaman olduğu gibi sadece kendi ürettiğimiz güneş enerjisinden yararlanıldı :) 
 
Arsız tüketim uygarlığının sonuçları ve çözüm
İki ayrı haber,aynı dünyanın içinde iki ayrı devlet. Birinde savaş,yıkım diğerinde ise ideal bir insan hayatı var.
Savaş ve yıkımın olduğu devlet hemen yanıbaşımızda;Suriye hükümeti Rusya desteği ile sivil halkın üstüne bomba yağdırıp çocukları dahi öldürmekten çekinmiyor.BM birşey yapamıyor!?
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43136332
Diğer devlet ise Bhutan. Çin ile Hindistan arasında minik bir ülke.Başkanları,kralları vatandaşı nasıl mutlu ederiz, dünyayı nasıl daha temiz hale getiririz diye çabalıyorlar
https://www.youtube.com/watch?v=7Lc_dlVrg5M
Türkçe altyazılı!   (21.02.2018)
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 50 - 56 Toplam: 61