Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Nazım Alpman İmece Evi Belgeselleri
Usta gazeteci dostumuz Nazım Alpman'ın İmece Evi Belgeseli 2 bölüm halinde internet paylaşımına açıldı.
Sanırız 4-5 sene önceki İmece Evi görüntüleri;
Nazım Alpman
1-https://www.youtube.com/watch?v=3H7XwPAcz8Y
2 https://www.youtube.com/watch?v=Q6_z26kxU0w
 
Aloo Parataaaa :)
 
Aloo Parataaa...
Beklediğimiz yağmur başladı.Birkaç gün yoğun taş duvar,peysaj işleri yaptık.Güneşin bolluğu sayesinde bekleyen çamaşılarda kendi yaptığımız deterjan ve güneş enerjisi ile yıkandı. Şimdi soba başında Hint,Arap mutfağı zamanı; Alo Parata,Humus,Masala Çayı,... :)
Lübnandan Elie,Hindistan'dan Jostna,Fransa'dan Thomas bugünlerde İmeceyi şenlendiriyor ve kuruluş amacımızı hatırlamamıza yardımcı oluyorlar.
2019 ilk ayları bol yağışlı geçiyor.Bir yandan da 1 Şubatda ilk örümcekler ve karıncalar da görünür oldu. Bahçelere girmek için yağışlar izin vermesede Taş duvarları ve peysaj iyileştirmelerini  yağış olmadığı zaman yapabiliyoruz. 
Kışın başında arkadaşlarımızın kurduğu Good4Trust.org adlı eko-sosyal ağa dahil olduk. Good4 Trust iyiliklerin, güvenin, ekolojik ve sosyal açıdan adaletli ilişkilerin paylaşılarak çoğalması için insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir ağ; https://good4trust.org/about  Bizim gibi benzer pek çok küçükj üreticinin güncel ürünleri ve hikayesi ile beraber  inceleyebilirsiniz. Haftada bir iki ürün kargosu ile değirmeni döndürüyoruz :)  
Yerel seçimlerin durgun kış mevsimine denk gelmeside lobi yapmamız için uygun oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekolojik ve demokratik uygulamaları ile umut veren Tunç Soyerin adaylığı alternatif üzerine çalışmamıza gerek bırakmadı. Menemende ise iki güçlü adaya yerel meselerler ile ilgili önerilerimizi ilettik. CHP adayı Serdar Aksoy hemen tepki verip bazı önerilerimizi kampanya broşürüne dahil etti.AKP adayı ve ekibinden ise henüz tepki gelmedi. Bağlı bulunduğumuz Turgutlar Köyünde ise baştan beri köye dışarıdan yerleşenlerin muhtarlığıda aldılar endişesi yaratmamak için hiç dahil olmaz iken bu seçimlerde bir arkadaşımızı aza olması için uğraşıyoruz. Bakalım kırıp dökmeden bu işlerin olabileceğini ortaya koyabilecekmiyiz.
Hazır yağmur yağıp bilgisayarında enerjisi varken şimdi bu mektubu size gönderelim. Birazdan Lübnan usulü usta elinden bir humus masasına oturacaz :)
Aaa bu arada harıl harıl 2019 etkinliklerimizi  hazırlıyoruz. 23-24 Şubat için Budama etkinliğini duyurduk. Diğer etkinlikler için deneyimli arkadaşlarımızla tarihlerde anlaşmaya çalışıyoruz. Bir yandan oğlak mayası ve bu maya ile peynir yapımını, gene tohum,fide ekimini, Yunanistan'dan Edessa Doğal Tarım Çiftliğinden Kutluhanı, Çocuk Kampları, Kerpiç Kampını düzenleyip dileyenlerle buluşmayı tasarlıyoruz. Reyhan ise daha sanatsal kamplar düzenleyip Yoga,Dans,Müzik ağırlıklı planlar yapıyor. Belki uygun  kolaylaştırıcılara ulaşabilirsek Detoks, Vipassana buluşmalarınıda gerçekleştirmek istiyoruz.
Bu ve benzeri konularda görüşünüz,katkınız olabileceğinizi düşünüyorsanız kendinizi engellemeyin,bize ulaşın :)
Sonnn not; Uzun zamandır dinleyemediğimiz Kara Mizah radyocusu ,dostumuz Nihat Sırdar ve arkadaşlarının kurduğu Kafa Rayo yarın sabah (13 Şubat) yayına başlıyor.Bilenler bilmeyenlere,duyanlar duymayanlara iletsin; http://kafaradyo.com/
Görüşmek dileği ile
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır   0543-6775809 ve 0552-4142363 
 
Elie ve Furkan

 

Eskişehir'den Furkan,Lübnan'dan Elie.İki delikanlıyı buraya,İmece Evine karakışta getiren ne?Öğrenme,farklı kültürleri tanıma, "zorlu doğa koşullarını" tanıma,hayata daha iyi hazırlanma ihtiyacımı acaba sadece?

Köy kökenliler hariç neredeyse çoğu yetişkin temel ihtiyaçlarını karşılamayı pek bilmiyor. Önce ateş yakma sonra ekmek,yemek yapmayı öğreniyorlar. Bebeğinden yaşlısına bu sürece herkes katılıyor. Yoğurt,peynir,sabun,deterjan,krem,tarhana,bahçe işleri,doğal yerel malzeme ile barınak yapma,dağ başında enerji üretimi, ağaçları,yenebilir bitkileri tanıma, ilk yardım, böcek,akrep,yılanla muhabbet, teknolojik ses olmadan yaşamanın değeri ve tüm bunları birbirinin gözünü oymadan, tahhakümde bulunmadan, hiyerarşi oluşturmadan yapmayı deneyimliyorlar. Ve tabii kirtletmeden !!!

Elie dün geldi.Çevreyi yani orman içindeki İmece Evi ve kulübelerin kokusu,mimarisi beklentisinin çok üstünde tam bir hayal köyüne geldiğini söyleyip bulutların üzerinde geziniyor.

Furkan ise iki senedir her fırsatta gelen bir üniversite öğrencisi. Yazın kalabalık ve tüm yaşam dışarıda olunca çocuklarla temas kurmadığı hepimizin gözünden kaçmış. Tabi şimdi kış olup dışarıda ayaz,yağmur olunca evlere giriyoruz? Çocuklar ilgi,oyun istiyor. Furkanda ilk defa bir çocuğa kitap okuyup birlikte oyun oynamış. Ne mutlu :)

İmece Evi gibi alanların çoğalması, her yaştan insanın dayanışma,doğa ile temas etme açlığına kapılar açılmasını dileriz. 

 
İmece Kış-2019

Ayaza rağmen çalışmalar devam ediyor.Yaz mutfağının zeminini mermerle kaplıyoruz. Yunus henüz 3 yaşına gelmeden birde bu işi deneyimlemek istedi :)
İmece'de,Dumanlıdağ'da kış kışlığını yapıyor. Sular donuyor,ara ara kar serpiştiriyor. Yağış ve buzlu günlerde dışarıda çalışmak mümkün olmuyor...keyifli de değil zaten. Yatmak, kasları dinlendirmek, gün ışığında pencere kenarında kitap okumak, soba çevresinde sohbet etmek ve çocuklarla eğlenmek kış etkinliklerimiz.
Hava kapanınca güneşten elde ettiğimiz elektriğimiz olmuyor. Aküde birikenlede aydınlatma ve telefon şarjını yapabiliyoruz. Bugün güneşli olup mola-çay vaktinde bu satırları yazabiliyoruz. Aksi güneşin azlığı,enerji yetmezliğinden birkaç haftadır gelen mesajları dahi geç yanıtladığımız oldu.Bir de zeytinyağını tenekeleyip kargoya vermek için krom depoların oda ısısına getirip donan yağın akmasını beklemek de kışın sıradan işlerinden.

İmeceden herkese selamlar,sevgiler. Kışınız barış,huzur ve sağlıklı geçsin:) 

 
Ardıç Dalı ile Tütsülendik
 Ardıç dalı ile tütsü!!!
Bugün,Kasımın son gününde yandığı için yeniden inşaa ettiğimiz evimizin ilk ateşini,sobasını yaktık.
Ve tabiii hemen devamında tütsüledik.
İnsanlar binlerce yıldır,belki sapiens öncesi eractus atalarımızda yapıyordur...barınaklarını tütsülüyorlarmış.
Dumanlıdağda denediğimiz farklı bitkiler arasında biz en çok Ardıç dalının verdiği kokuyu,enerjiyi sevdik.
Bugünde çanağın içine koyduğumuz ilk közlerden birinin üstüne Ardıç dalı yerleştirip tüm odalarda dolaştırdık.
İyi şeyler niyet ettik.Yıllardır iyilik çoğalsın,tüm dünyayı sarmalasın derken kötülükler uzak dursun dedik.
Herkesin evi sıcak,ambarı dolu,neşesi,sağlığı bol olsun.
Dayanışmalar çoğalsın,her yer İmece olsun :)
 
Evde Kandil yapımı

  

Kızartma veya başka bir kullanmayacağınız yağı biraz yayvan bir kaba (fırın sütlaç koyulan çömlek gibi...) koyun. Evde,banyoda kullanılan bildiğimiz herhangi bir pamuktan küçük bir parça koparıp bir ucunu fitil olacak şekilde dürerek sivriltiyoruz. sonra bu pamuğu yağın içine sokup hafif yağlanmış sivri ucu yağın üstüne çıkarıp mum yakar gibi yakıyoruz. Bu kadar...iyi kandiller :)

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 43 - 49 Toplam: 61