Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C
Yeni eklenenler

spacer
2017 Bayramlaşma-Dedemiz 94 yaşında
 
Bağlı olduğumuz Turgutlar Köyü (eski adı Dutlar) Muhtarı Habibe Anamızın ve 94 yaşındaki babası Şerif Ahmet dedemizin ellerinden öpüp bayramlaştık.
 
Tadelakt etkinliği; 5-19 Mayıs
5-19 Mayıs 2017
Fas Sıvası (Tadelakt),Fide ekimi,Ahşap İşleri
5 Mayıs Akşamı Hıdırellez Ateşini yaktıktan sonra yerel tohumlardan yetiştirdiğimiz fideleri ekmeye başlıyoruz. Öğleden önce ise Ortak alanımız olan büyük çardağın (Otağ) zeminine ve sırt dayama duvarlarına sudan etkilenmeyen Fas Sıvasını,diğer adı ile Tadelaktı uyguluyoruz. Un kıvamındaki Mermer tozu ve kaymak kireçin bileşimi ile  oluşan sıva mermer kayganlığında ve soğukluğunda oluyormuş. 2. kata katacağımız renk pigmenti ile sınırlarımızı zorlayacağız. 
Tadelaktın kuruması gereken zamanlarda  Ortak alanın WC ve Duşunu yapacağız. Çatıda kullandığımız hurda ahşap plakalar ve paletlerle 2 adet kabin yapacağız.
Ücretsiz olan bu etkinliğe katılmak için yapmanız gereken internet sitemizin "ziyaret" sayfasını okuyup formu doldurmanız yeterli;
http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30 
 
Yaşasın Sevgi ve Umut
 
Henüz yetişkinlerden etkilenmeyen bebek-çocuklar bölünmeyi,kötülüğü,evet-hayırın anlamını, komşusu ,arkadaşı hatta herhangi bir varlık hakkında olumsuz düşünmeyi bilmezler. Çocukların gözlerinde ve davranışlarının çoğunda sevgi,umut vardır. Ne şanslıyız ki bu gözlere ve davranışlara çok yakınız :)
 
21 Mart ta yaz tohumlarını ekmeye başlıyoruz
MART AYI EKİM,DİKİM AYI
Kadim zamanlardan beri atalarımız Ay'ı izleyerek özellikle dolunaydan sonraki yarım ayda başlayıp ayın hiç görünmediği karanlık Ay günü dahil burç günlerine bakarak ekim,dikim ve bedenlerini temizler,sağalatım (detoks) yaparlarmış.
Martın 21'i hem ekinoks hemde yarım ay,son dördün başı. Martın 21 i meyvesinden faydalandığımız sebze ve meyveler için ekim,dikim günü. Ve aynı zamanda vücudumuzu arındırmak içinde en uygun başlangıç günü.
Mart 21 ve 22 de Domates,Biber,Patlıcan,Kabak,Kavun,Karpuz,Mısır, 
Mart 23-24 tarihlerinde ise Budamalarımızı yapacaz.Aynı zamanda kök bitkilerimizi ekecez; Havuç,Pancar,Patates,Yer Elması,...
Mart 25-26 (Cumartesi-Pazar) Çiçek günleri; Mor salkım,Kadife,Civan Perçemi tohumlarını ekecez. Mart 26 sında detoksumuza uygun bir pasta ile Suryanın 8. yaşını kutlayacaz :)
Mart 27-28 ise yaprak günleri ile son dördün bitiyor.28 inde Yeni Ay başlıyor. Yaprak günlerinde Roka,Maydanoz,Dere otu,Tere,Pazı gibi yapraklarından yararlandığımız bitkilerin tohumunu ekecez.
Tüm dünyanın faydalandığı ay takvimi bağlantısı aşağıda;
http://www.astrologie-info.com/mocal.cgi?language=eng&sidtrop=sid
Yukarıda belirttiğimiz takvim tüm  kuzey yarım küreye uygun olduğu gibi ülkemizinde her tarafında iklim,dağ,ova farkı gözetmeden uygulanır.
Daha fazla bilgi isterseniz dostumuz Aykut İstanbullu'nun çevirisini yapıp herkesin ücretsiz yararlanması için internet sitemizde paylaşılan "Biyodinamik Yol" kitabını okuyabilirsiniz;
http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=288&Itemid=35
Bir diğer önemli kaynakta "Beden İçinde Yolculuk" kitabı. İnternetten temin edebilirsiniz.
21-27 Mart arası çalışmalarımıza günübirlik katılabilirsiniz.Hava açık,yağmurlu değilse ve siz gelmek isterseniz bizden yol tarifi isteyip yanınızda gelirken boş kavanoz ve kendi  yaptığınız yiyeceği getirmeyi unutmayın :)
https://www.facebook.com/events/1815125725403417/
 
Duvarları yıkıyoruz 18-19 Mart
Aralık ayında yanan ana binamızın yeni inşatın tasarımını hazırladık. Yeniden inşaata başlayabilmek için yangından ve yağmurdan zarar gören duvarları hepbirlikte yıkıyoruz
Aynı zamanda yaz tohumlarını ekeceğimiz geçici bir cam-sera hazırlayıp viyolleri toprakla dolduracağız.
iş çok,yardım lazım.
Hafta sonu yapacağımız bu çalışmaya katılabilirsiniz. Gelirken yanınızda kirlenmesinde sorun olmayacak iş kıyafeti, iş eldiveni, müzik yapıyorsan müzik aletini ve bolca yiyecek (kendi yaptığın) getirmende fayda var :)
 
Mart-2017 İmeceye bahar geldi :)
İmeceden herkese selamlar
Uzun ve sert geçen kışın ardından bahar İmeceye,Dumanlıdağ'a da ulaştı. Kiraz,Badem ve Erik ilk uyanan ağaçlar oldu. Karıncalar yuva başlarına toprak yığmaya başlayınca baharın geldiğini anlayabiliyoruz.
TASARIM-İNŞAAT
Günlerimiz yoğun çalışma ve tasarımla geçiyor. Nihayet inşaat planlaması, yanan yerin yeniden inşaa tasarımı bitti. Üzerinde son düzeltmeleri yaptıktan sonra sizlerin,özellikle inşaat deneyimi olanlarınızın tavsiyelerini isteyeceğiz.
DERNEK
Bu hengame içerisinde birde derneğimiz oldu. Hem devletle olan ilişkilerde hemde yerel sorunlarda böyle bir yapılanmaya ihtiyacımız vardı. Bölgemizde şu an ilgilenmemiz gereken ormanlık alandaki bakanlığın kesim faaliyetleri ile komşu köylerimizin organik tarıma geçişini sağlayacak projeler geliştirmek.Birde AB gönüllü programına dahil olmak.(dernek 3 yıllık olduğu için bu mümkün). Bu üç konuda (Orman,organikgıda,bürükratik işler) yardımcı olacak gönüllülere ve üyelere ihtiyacımız olacak!
ABONE-ZEYTİNYAĞI
Baharla beraber bahçe hazırlıklarımıza da başladık. Bu senenin bahçe ortaklarını merak ve heyecanla oluşmasını izliyoruz. Hem imecenin alt yapısını hemde kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayan bağımsız ekonomimizin iki temel direği olan Abonelik sistemi ve Zeytinyağı gelirleri ile karşılanıyor. Buna ilave olarak vegan pastırma gibi diğer işlenmiş ürünleri yazın sonuna doğru kilere kaldırmaya başlarız. Aaa bu yaz mantar üretimide devreye giriyor. Kütüklere ektiğimiz miseller yazın mantar verecek diye umuyoruz:)
ÜRETİM-AHŞAP ATÖLYESİ
Yeni bir  üretim alanı oluşturuyoruz;Ahşap Atölyesi. İmecede yaşayan herkesin ahşapla ilgili pek çok hayali var. Hepimiz her fırsatta ahşapa dokunuyoruz. Bunu düzenli, sanatsal,fantastik ve tabii ihtiyaçlara dönük üretime döndürelim dedik. Şu an genel tasarımda atölyenin yerini belirledik.İnşaatla beraber ilk atölyeyi yapacaz. Bu arada da aletlerimizi topluyoruz. Arada kaliteli bir alet geldikçe aradaki farkı görüyoruz. Ahşap dahi farklı tepki veriyor ...
İHTİYAÇLAR
Çoğunuzun deposunda,iş yerinde,evinde atıl duran, ne yapacağınızı bilemediğiniz amma atmayada kıyamadığınız bazı malzemeler bizim burada çok işe yarayabiliyor. Bize olmasada bir komşumuza,köylümüze faydası olacak öncelikli ihtiyaçlarımız;
**tahta,kereste
**Akü (oto veya jell)
**Dikiş makinesi (hurdası dahi lazım.Eski modellerin pedallarındaki volan bağlantılar çokönemli)
**Çift su girişli çamaşır makinesi
** Her tür ahşap işleme aleti
** TOHUM; Pembe domates,karnıbahar,brokoli,mor pancar,
**Kitap; Sapiens,HomoDeus,İlyada (Azra Erhat çevirisi), Beden içinde yolculuk, İsmael (Daniel Quin), Mülksüzler,...
İmece Evinden herkese selam ve sevgilerimizle
www.imeceevi.org
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809
https://www.facebook.com/imeceevi/
İzmir-Dumanlıdağ 10 Mart 2017

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 36 - 42 Toplam: 90