Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Yaz Fideleri hazır
 


Kendi tohumlarımızdan yetiştirdiğimiz fideler meyve verecekleri yere taşınmaya hazır. Biz kendi bahçelerimizde dikmeye başladık. Bu sene fazla fazla yaptık ki elde edeceğimiz gelirle eksiklerimizi giderelim.Hala yaz sebzelerine ihtiyacı olan,doğal fideyi nereden bulacağım diyenlere kargo ile yolluyoruz.

Karışık paketler oluşturduk.25-30 kökten oluşturduk.İçinede Kırmızı büyük ve salçalık Domates,tatlı sivri,dolmalık ve kapya Biber, Patlıcan ile Marul fideleri ile dolduruyoruz.

50 tl. önerdiğimiz fide paketleri ile ilgileniyorsanız   Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine istek mesajı gönderebilirsiniz. Sadece domates veya başka fide de talep edebilirsiniz.

 
26 Mayıs buluşması
Herkese merhaba
Menemen ve çevresinde yaşayanların öncelikli katılımını beklediğimiz bir dayanışma buluşması var 26 Mayısta!
Menemen çevresinde,Emiralem ve Karagöle yapılmaya çalışılan Taş ocağı,Çimento istasyonu gibi girişimler  toplumun herkesiminin katılımı ve itirazı ile oluşturulan Emiralem Çevre Platformu çabaları  ile durduruldu. Rant hedefindekiler elbette hesap kitap yaparlarken bizlerde dayanışma alanını ve katılımı genişletmek üzere Emiralem Çevre Platfomunu Menemen Çevre Platformuna dönüştürsekmi? Ve bunları Dumanlıdağda,İbrim Vadisinde yapmakta olduğumuz çalışmaları paylaşarak bir POTLAÇ düzeneği ile konuşsakmı dedik. Platformun çağrısı ve İmece Evinin mihmandarlığı ile 26 Mayıs Pazar günü yakın çevrede yaşayanları,İmece Evi ve Dumanlıdağı,İbrimi,çalışmaları merak edenleri,dayanışmaya susayanları davet ediyoruz.
Belediye Meclis Üyeleri,Muhtarlar,Azaların yanı sıra çok sayıda yaşam savunucusunun katılacağını bildiğimiz bu buluşmanın herkese ilham vereciğini, su testisi,su yolunda kırılmadan alınan önlemleri,yaptığımız doğal tarım,doğal inşaat ve üretim alanlarını,yıllardır koruduğumuz İzmir gibi bir megapolün hemen dibindeki Yaban hayatı 5-6 saat hissetmek herkese iyi gelecek düşüncesiyle davet ediyoruz.
Aracı olmayanlar için sınırlı sayıda da olsa Menemen Belediyesi Işıklar Şok marketin önünden saat (9.00-9.30) Midibüs kaldıracak.Buna kayıt  olmakta fayda var; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Kendi aracı ile gelenler gene boş yerlerini Şok marketin köşesinden doldurmalarını unutmamalılar.
İbrim Şelale bölgesine 2 saatlik orman yürüyüşü yapılacağı için rahat ayakkabı,kıyafet ve içme suyu kabı yanınızda olmalı. Yiyecekler birleştirilip ortak yendiği Potlaç'a ambalajsız,ev yapımı gıda,meyve getirip gazlı içecekler,peçete gibi çöp olacak endüstriyel atıklardan uzak durmamız gerektiğini hatırlatmış olalım. Forum araları ve sonrasında müzik yapmak adetimize de katılacak çalgınız varsa evde unutmayın.
Taslak halinde olup muhtemel etkinlik anına kadar sürekli güncellenecek program aşağıda;
9.00-9-15.. Emiralemden hareket (Çitlenbik Kahve)
9.30-9.45...Menemen (ışıklar-Şokmarket)
10.30.....Turgutlar Köyü-İmece Evine Varış
11.00....İmece Evi 1. oturum...İmecedeki çalışmalar; İsmail Yenigün
11.30....Ormandan Şelaleye yürüyerek bitki örtüsünü tanıma
12.30...Şelale ve İbrim Vadisi....tüm yabanlığı ile karşımızda
2.oturum;  Bölgeyi korumak istememizin "Ekolojik" nedenleri; Barış Onur Örs
13.00...Yemek arası  
14.00...3.Oturum...Forum; Emiralem Çevre Platformu,Menemen Çevre Platformuna dönüşmelimi? Yerelimizde ki çevre sorunları,kurumların ve bireylerin görev paylaşımı
16.00...veya 18.00 Umutla,heyecanla yeni sorumluluklarla evlere dönüş
Birlik,beraberlik,ortak akılla Herşeyin Çok Güzel Olacağına olan inancımızla İmece Evinden herkese selam ve sevgilerimizle 
 
Gönüllü başvurusu
Aşağıda 19 yaşında bir gönüllü adayının başvuru formundaki "Neden İmece Evine gelmek istiyorsun?" sorusuna verdiği cevabı okuyacaksınız;
***********************************
"Yakın zamanda, yaşadığım kaygıların büyük ölçüde kapitalist düzenin rekabetçi, açgözlü yapısından kaynaklandığını farkettim ve zaten karşı olduğum bu düzenin dışında bir yaşam arayışına başladım.
İnsan kaynaklı zulmün bir parçası olmamak, vicdanımı rahatsız eden şeylerden bir bir uzaklaşmak istiyorum. Bunların ötesinde; kolektif bir çalışma ve üretim nasıl pratiğe geçer, bu üretime benim
katkım ne olur ve böyle bir hayatın zevkleri nelerdir görmek istiyorum. Anlayacağınız ilk etaptaki amacım fikirdaşlarımın tecrübelerinden ve düşüncelerinden faydalanmak ve böyle bir hayata uygun
olup olmadığımı görmek, mümkünse bunu sizlerin desteğiyle beraberce yapmak."
***********************************
Neo liberal politikalara karşı "Temiz,adil,eşit,barışçıl,üretken, dayanışmacı bir hayatın mümkün" olduğunu birlikte yaşayarak paylaşmanın öneminin farkındalığı ile İmece Evinden herkese selam ve sevgilerimizle :)
 
Yaşasın Üretim ve Yerel Tohumlar
 

Birileri dünyanın kaynaklarını, karıncanın, yetimin hakkını nasıl "iç" ederim diye koltuk sevdasında iken birileride üretime devam diyor.
İmecede sezonun ilk tohumları toprakla buluştu.
Hemde yerel,geleneksel,evladiyelik,atalık tohumlar!!!
Fotoğrafta görülen yeni cam seramızda fidelik hazırlığı.
Tohumların üzerini çam toprağını eliyerek örtüyoruz.

 

 
İmecede yenilikler yapıyoruz
 
Yabani otlar,yağlar,sabunlar kargolanıyor İmece Evi yenileniyor; Mutfağa yeni masalar yapıyoruz :)
 
23-24 Şubat Budama Etkinliği
23-24 Şubat tarihleri "Ay Takvimine(*)" göre Budama zamanı. Bu tarihlerde hem budama yapacaz hemde fide,çelikleme için uygun bulduğumuz dallardan fidan üretmek üzere saksılara dikecez. Kimi İncir dalını ise direk ağaç olacağa yere dikecez. Ormandan Çam ve Meşe toprağı takviyesi ile fidan saksılarımızı hazırlıyacaz.
Uygulamalı çalışma kampı olarak tasarladığımız etkinlik ücretsiz olup herkes yiyeceğini yanında getirebilir veya yemek  gibi genel giderlere katılım için derneğimize bağış yapılması uygun olur;
http://imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=540&Itemid=36
Günübirlik,bir veya daha fazla konaklayarak etkinliğe katılmak isteyenler havanın güneşli olmasına göre plan yapıp internet sitemizin "ziyaret" sayfasını okuyarak altta ilgili formu doldurmanız yeterli.
http://imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30
Saman, Odun ve Prefabrik  evlerde konaklama yerlerimiz kısıtlı. Dileyenler evlerde kalabileceği gibi kendi çadırında plan yapabilenler olursa daha fazla katılıma imkan yaratılır. Zamanı daha rahat olanları Cuma gününden de bekleriz.
Yanınızda gelirken ziyaret sayfasında belirtilen bilgilere ek olarak budama makasınızı iş gören bir testere,iş eldiveninizi getirmenizi öneririz.
İmeceden selamlar
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809 
(*) Ay takvimi bağlantısı; http://www.astrologie-info.com/mocal.cgi?language=eng&sidtrop=sid
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 36 - 42 Toplam: 61