Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Elie ve Furkan

 

Eskişehir'den Furkan,Lübnan'dan Elie.İki delikanlıyı buraya,İmece Evine karakışta getiren ne?Öğrenme,farklı kültürleri tanıma, "zorlu doğa koşullarını" tanıma,hayata daha iyi hazırlanma ihtiyacımı acaba sadece?

Köy kökenliler hariç neredeyse çoğu yetişkin temel ihtiyaçlarını karşılamayı pek bilmiyor. Önce ateş yakma sonra ekmek,yemek yapmayı öğreniyorlar. Bebeğinden yaşlısına bu sürece herkes katılıyor. Yoğurt,peynir,sabun,deterjan,krem,tarhana,bahçe işleri,doğal yerel malzeme ile barınak yapma,dağ başında enerji üretimi, ağaçları,yenebilir bitkileri tanıma, ilk yardım, böcek,akrep,yılanla muhabbet, teknolojik ses olmadan yaşamanın değeri ve tüm bunları birbirinin gözünü oymadan, tahhakümde bulunmadan, hiyerarşi oluşturmadan yapmayı deneyimliyorlar. Ve tabii kirtletmeden !!!

Elie dün geldi.Çevreyi yani orman içindeki İmece Evi ve kulübelerin kokusu,mimarisi beklentisinin çok üstünde tam bir hayal köyüne geldiğini söyleyip bulutların üzerinde geziniyor.

Furkan ise iki senedir her fırsatta gelen bir üniversite öğrencisi. Yazın kalabalık ve tüm yaşam dışarıda olunca çocuklarla temas kurmadığı hepimizin gözünden kaçmış. Tabi şimdi kış olup dışarıda ayaz,yağmur olunca evlere giriyoruz? Çocuklar ilgi,oyun istiyor. Furkanda ilk defa bir çocuğa kitap okuyup birlikte oyun oynamış. Ne mutlu :)

İmece Evi gibi alanların çoğalması, her yaştan insanın dayanışma,doğa ile temas etme açlığına kapılar açılmasını dileriz. 

 
İmece Kış-2019

Ayaza rağmen çalışmalar devam ediyor.Yaz mutfağının zeminini mermerle kaplıyoruz. Yunus henüz 3 yaşına gelmeden birde bu işi deneyimlemek istedi :)
İmece'de,Dumanlıdağ'da kış kışlığını yapıyor. Sular donuyor,ara ara kar serpiştiriyor. Yağış ve buzlu günlerde dışarıda çalışmak mümkün olmuyor...keyifli de değil zaten. Yatmak, kasları dinlendirmek, gün ışığında pencere kenarında kitap okumak, soba çevresinde sohbet etmek ve çocuklarla eğlenmek kış etkinliklerimiz.
Hava kapanınca güneşten elde ettiğimiz elektriğimiz olmuyor. Aküde birikenlede aydınlatma ve telefon şarjını yapabiliyoruz. Bugün güneşli olup mola-çay vaktinde bu satırları yazabiliyoruz. Aksi güneşin azlığı,enerji yetmezliğinden birkaç haftadır gelen mesajları dahi geç yanıtladığımız oldu.Bir de zeytinyağını tenekeleyip kargoya vermek için krom depoların oda ısısına getirip donan yağın akmasını beklemek de kışın sıradan işlerinden.

İmeceden herkese selamlar,sevgiler. Kışınız barış,huzur ve sağlıklı geçsin:) 

 
Ardıç Dalı ile Tütsülendik
 Ardıç dalı ile tütsü!!!
Bugün,Kasımın son gününde yandığı için yeniden inşaa ettiğimiz evimizin ilk ateşini,sobasını yaktık.
Ve tabiii hemen devamında tütsüledik.
İnsanlar binlerce yıldır,belki sapiens öncesi eractus atalarımızda yapıyordur...barınaklarını tütsülüyorlarmış.
Dumanlıdağda denediğimiz farklı bitkiler arasında biz en çok Ardıç dalının verdiği kokuyu,enerjiyi sevdik.
Bugünde çanağın içine koyduğumuz ilk közlerden birinin üstüne Ardıç dalı yerleştirip tüm odalarda dolaştırdık.
İyi şeyler niyet ettik.Yıllardır iyilik çoğalsın,tüm dünyayı sarmalasın derken kötülükler uzak dursun dedik.
Herkesin evi sıcak,ambarı dolu,neşesi,sağlığı bol olsun.
Dayanışmalar çoğalsın,her yer İmece olsun :)
 
Evde Kandil yapımı

  

Kızartma veya başka bir kullanmayacağınız yağı biraz yayvan bir kaba (fırın sütlaç koyulan çömlek gibi...) koyun. Evde,banyoda kullanılan bildiğimiz herhangi bir pamuktan küçük bir parça koparıp bir ucunu fitil olacak şekilde dürerek sivriltiyoruz. sonra bu pamuğu yağın içine sokup hafif yağlanmış sivri ucu yağın üstüne çıkarıp mum yakar gibi yakıyoruz. Bu kadar...iyi kandiller :)

 
Ortak akıl ve destek
Bugün kasırga tatili yapıyor ve kaslarımızı dinlendirirken bilgisayar işlerimizi yapıyoruz. Ne çok iş birikmiş. Zamanımız olduğu ölçüde sizlerle olan iletişimlerimizi daha kaliteli ve konforlu hale getirmek için kafa yoruyoruz.Ve tabii ortak akıl gibisi yok diyerek hem sizden akıl alalım hemde birkaç konuda destek isteyelim dedik.
*İnternette destek olabilecek iki arkadaşa ihtiyacımız var. Birinden Medya haber arşivimizi diğerinden ise fotoğraf,video,belgesel arşivimizi güncellemesini istiyecez.
*Marangozluk işlerinden anlayan,ahşabı sevip ahşap işleme aletlerini kullanma deneyimi olan bir gönüllü arkadaşa kısa bir süre (isterse ve uyumlanırsak sonsuza kadar) ihtiyacımız var. Ev inşaatının kabasını bitirdik.Şimdi ince işlere geçip ev içerisinde çoban değilde marangoz,mobilyacı çözümlere daha çok gereksinim var :)
*10 güne kadar İmeceye iki adet konteyner geliyor. Konteynerleri bağışlayan arkadaş nakliyesinide gerçekleştircek. Ancak kamyon,vinç ücreti 3.000 tl olunca size soralım dedik. Konteyner taşımada profesyonel çalışan tanıdıklarınız varsa belki bağışçımıza daha ucuz bir seçenek üretir.
*Ve tabiii endüstriyel konteyneri (2 oda,banyo,wc li) daha sevimli hale dönüştürmek için tahtalara ve sanatsal dokunuşlar yapacak ressama ihtiyaç var :)
*Zamanı olupta biraz dağ havası iyi gelir diyerek kaslarını çalıştırmak isteyenlere de ihtiyacımız var. Taş,toprak,gübre,bahçe,kazma,kürek,çapa ve çocuk oyunları ile ilkel-kuzine mutfağında iyiyim diyenlerin gelmelerini bekliyoruz.
*Son olarak hala Sonbahar Kolisi almadıysanız alınki İmecenin çarkları dönsün.
Kasırga yerine Meltemli,Neşeli pazarlar dileriz :)
0543-6775809
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
 
6-7 Ekim -El izi yapıyoruz

 

 6-7 Ekim de kerpiç sıva yapıyor,duvara topraktan el izlerimizi bırakıyoruz.

Bugün çocuklar kumda el izi çıkarınca "cumartesi yapacağımız son kat sıvaya el izlerimizi bırakalım" dedik. Sonra bunu yapmak isteyen takipçilerimiz de olabilir diye buradan duyurarak etkinliğe çevirdik.

Arkadaşlar geçen sene yanan ana binamızı yeniden inşaa ettik. Son işler kaldı. Herşey yolunda giderse ay sonundan önce kış mutfağını devreye sokup kuzineyi yakarız. 
Şimdi veya ay sonuna kadar müsait olan gönüllülerin başvurularını beklerken hafta sonu elini toprak sıvaya değdirmek isteyen, çocuklarını bu etkinliğe dahil etmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bu çalışmaya davetlisiniz. Tamamen ücretsiz olan ve 2 gün sürecek bu etkinliğe günü birlik gelecekler yanlarında hepberaber yenecek sofraya yiyecekleri ile katkıda bulunmaları yeterli. Bir veya daha fazla kendi getireceğiniz çadırda kamp yapacaklardan ise internet sitemizin "ziyaret" sayfasını (http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30 ) oradaki kamp-konaklama formunu doldurmalarını rica ediyoruz.
Birde çıplak elle sıva yapmak istemeyenler beraberinde eldiven getirse iyi olur..
Geç kalmayın güzel dağ havasını ve toprakla oynamayı kaçırmayın.
Toplu taşımanın olamadığı köyümüze ulaşım için arabasız olanları araba ile geleceklerle buluşturuyoruz.. 
Ulaşım durumunuzu belirtmeyi amman unutmayın.
İmeceden selamlar

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 29 - 35 Toplam: 45