Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C
Yeni eklenenler

spacer
Traktör Sepetleri Kargoda
 
Veee sepetleri yurtiçi kargoya teslim ettik
Çok yoğun,eğlenceli bir tempoyla son dakika engellerinide aşarak mutlu sona ulaştık. İzmirden kendi sepetini almaya gelen Yücel hem emeği hemde aracı ile süreci çok kolaylaştırdı,sağolsun. Geldiğinde kamış,hayıttan yapılan sepetleri görünce şaşırdı;"lafın gelişi sepet" diye düşünmüş :)  gerçek gıdayı ,ürünleri gerçek sepetle kargoya bugün (Cumartesi) teslim ettik. Sepetler pazar alışverişlerinde, evde işinize yarar diye düşündük.
Size bir süpriz hazırladık. Traktör almamız için bize avans, bir nevi "Dayanışma Kredisi" gönderen, hala güvenin geçerli bir değer olduğunda ısrar eden siz Cesur İnsanlara ek bir üretim gerçekleştirdik. Sadece sizin için.Artan minnacık miktarıda kahvaltıda bana bana yedik. Yücel'de ilk öğrenen oldu. Süprizimiz şu; 4 yıldır zeytinyağını sıkarken çiğ yağ yapmadan direk prese sokup tüm yağın eşit özellikte olmasını sağlayıp "çiğ yağ" diye ayrı bir katogori oluşturup ayrı fiyatla satmayalım demiş idik. Ama bu sene siz cesurlar için az miktarda üretip sepete koyduk. İlaç niyetine afiyetle kullanın,yaranıza,berenize sürün :)  
Zeytinyağı ve Sirkenin kapakları "standart" süprizi yaptı. İyi kapanmıyordu. Bant ile taşıma riskini en aza indirdik.Ancak siz evde kapakla kullanmayacağınız için daha güvenli bir kaba almanızı öneririz. Ve birde sabunlar çok taze! Biraz beklesin,hava alsın yeter.

Kolileme esnasında birkaç karışıklık oldu. Kalabalıktık,ayaz vardı ve kargo kapanmamalıydı derken kolileri kapatırken 3 kolide eksik tespit ettik. Hemen yerine ilave bir şeyler koyduk.Ama genede gözümüzden kaçan birşey olmuşsa söyleyin lütfen.
Şu an İmece'de Yüksel ve Furkan var. Dinleniyorlar :) Bende (ismail) çekirdek ailemle İmece dışında gezmeye çıktık. 10 gün sonra gibi döndüğümüzde elimizdeki ürünlerden kim ne istedi ise paketleyip gönderecez. Ürün listesi istemek için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bir mektup atmanız yeterli.
Sondan 2.duyuru; Elinizde,kullanmadığınız boşta printer ve teyp (müzik setide olur),hoparlör varsa bize yazın; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Vee son duyuru; Bu hafta 3.buçuk sene önce kuruluşunda yer aldığımız yerel derneğin yürütmesini devir aldık. 10 gün sonra dernek ile ilgili neler yapabilirizi sizinle paylaşıp katılımınızı isteyeceğiz. Ancak bu arada İmece vizyonunu bilen, dernek çalışmalarına haftada birkaç saat (kendi ortamında-şehirde-evinde) zaman ayırabilecek arkadaşları şimdiden duymak istiyoruz. Ekoloji,Geleneksel kültür temalı yerel derneğin çalışmalarını nasıl,hangi deneyimlerinizle katılmak istediğinizi içeren mesajlarınızı heyecanla bekliyoruz.
Yollardan selam ve sevgilerle :)
İsmail Yenigün. 2 Aralık.2017  Dumanlıdağ,Menemen.İzmir
 
Nasıl bir Güneş,Rüzgar Enerji sistemi kurulmalı?
Uzun yıllardır basit,ucuz,hurda malzemeler ile enerji ihtiyacımızı gideiyoruz. Geçen sene ana binamız ile beraber elektrik üretim,depolama ve dağıtım sistemimizde yanınca  çok daha iyi,güçlü bi sistem kurduk. Bu konuda çokça sorular gelip tek tek cevaplarken daha detaylı bi yazı belki daha çok insanın işine yarar diye deneyimlerimizi not etmeye başlıyoruz.
Sistemden bağımsız kendine yeten Güneş ve Rüzgar Enerjisinin kurulumu,uygulaması düşünüldüğü gibi çok zor ve karmaşık değil.
İlk önce neye ihtiyacınız olduğunu,ne oranda bir enerji kullanımı gerçekleştireceğinizi belirlemelisiniz. Bu belirleme esnasında kullanacağınız alet ve aydınlatmalaın hep en az enerji tüketenlerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.
Örneğin şu an (2017-Aralık)  12 volt ve 230 voltta en az enerji kullanımı LED aydınlatmada. Tabii göz ve akıl sağlığınız için beyaz yerine mutlaka gün ışığı ampulleri,şeritleri seçmelisiniz.  Canavar bir sistem kumayacaksanız buzdolabı ve çamaşır makinesini ise "akılsız,beyinsiz" olanını,eski yada bu amaçla üretilenini seçmelisiniz.
Uzatmadan ev,çiftlik,tekne,karavan için önerimize gelelim;

Devamını oku...
 
2018 Bahçe Ortaklığı-Abone Duyurusu
Bahçelere gübreleri saçtık.Birazdan yağmur bekliyoruz.Hava iyice karardı. 2018'in bahçeleri bereketli olması için hem biz hemde doğanın aktörleri çalışıyoruz. Şimdi 2018 Bahçelerinin hasadına Ortak-Abone çağrısı zamanı geldi. Bu sene ancak 8 ortak kabul edebileceğiz. 
Bizi yılladır takip eden,bizzat gelip çalışmaların,yaşamın parçası olanlarınızın bildiği gibi farklı ekollerin (Permekültür,Fukuoka,Biodinamik ,Geleneksel) yöntemlerini uyguladığımız doğal,yerel tohum ile yaptığımız sebze bahçeleri 2018'e hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta Bakla,Bezelye,Soğan,Sarımsak ile ilk tohumları saçacağız. Kurda,kuşa,aşa ve Aboneye diye :)
Mayıs gibi başlayan ve Aralığa kadar devam eden üretim-hasadı (ortalama 7-8 ay boyunca toplam 15-20 adet koli) her hafta kardeş payı yapıp yurtiçi kargo ile adreslerinize 24 saat içerisinde ulaştıracak bu ortaklığın sezonluk bedeli (kargo bedeli size ait) 1.000 tl.  Daha fazla bilgi için internet sitemizin "Bostan Aboneliği" bölümündeki geçmiş senelere ait duyuru,koli gönderim bilgilerini içeren yazılardan ve buralarda bulamadığınız cevaplar için bize yazabilirsiniz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Başvurularda daha önce İmeceye gelmiş,çalışmaların parçası olmuşlar veya topluma faydalı çalışmalarda bulunan aktivistler, çocuklu aileler, hamileler önceliğimiz. 
İmeceden selamlar
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809

  
 
Traktörümüzü Aldık
Traktörümüzü aldık ve bugün İmeceye getirerek ilk görevi olan  gübre taşımaya başladık.
Hatırlarsanız 15 gün önce Traktör almak için bir ürün sepeti oluşturmuştuk.Sepet bedelini hemen yatıranlar sayesinde Traktörü aldık. 7 yıldır yatan BMC-Leyland 154 model.1974 yılında yapılmış.Dönemin ilk traktörlerinden. Muhtemel ilk-sıfır alanlar ne caka satmıştır. Pekte afilli yüzü var. Yakında hertarafını resimlerle renklendirir yeni "İmece" çehresine bürünür :)
15 gündür Menemen sanayisinde bakımı yapıld.; Yeni akü,yağlar,filtreler, silindir kapak değişimi,marş,buji,devirdaim, römork takma bağlantısı, Hidrolik kolları çalıştıran mekanizma derken ay sonunda gelen sepet bedelleride sanayinin labirenlerinde eridi :) Pompayı tamir ettiremeden ve römork ve  tırmıkta alamadan Traktörümüzü çıkarttık dağa. Muhammet abinin Römorkunu ödünç aldık ve akşam geç saate kadar muhtarımız Habibe Anayla anlaştığımız koyun gübresini taşımaya başladık. 
Çok heyecanlıyız :)
Bizi bağımsız kılan dayanışmacı,paylaşımcı fikirlerimiz var. 11 senedir onbinlerce ziyaretçimizle bu fikirleri adım adım gerçekleştirdik. Ancak bu seferki fikrin ucu "Akçeye" dayanıyordu. Diyordukki "Bizim acil traktöre ihtiyacımız var. Bunu alabilmemiz için ürün sepeti oluşturduk. Siz bu sepetlerden alın.Bedelinide hemen yada ay sonunda bize verin.Biz ise sepetleri zeytinyağı sıkımından sonra yani Kasım sonu,Aralık başında göndereceğiz dedik. Ve bu çağrımıza yanıt veren 38 destekçimiz sayesinde önemli bir adım attık; DAYANIŞMA KREDİSİ.
Bu adım,bu dayanışma  sadece bize Traktör kazandırmadı, bizim gibi vizyonu olan,dürüst üreticiler içinde bir emsal oldu. Umarız bu dayanışma ağları, güvene dayalı üretim,paylaşım ağları yaygınlaşır. Hem insanlar ne yediğini bilerek temiz,gerçek gıda ile beslenir hemde üreticiye, bize üretme gücü veren sizler sayesinde yeni dayanışmacı,paylaşımcı fikirler hayat bulur.
Bu mektupları okuyan,paylaşan, ürünlerimizden, karışık ürün sepetlerimizden alan herkese çok çok teşekkür ederiz.Sağolun varolun,eksik olmayın :)
Sepetlerin hazırlanıp gönderilmesi için zeytinin azıcık daha yağlanıp sıkmaya hazır hale gelmesini bekliyoruz.
Sepetlerden artan ürünlerimizden Zeytin,Zeytinyağı,Deli Erik Reçeli, İncir-Armut Sirkesi,Alıç sirkesi, Ahlat Sirkesi, Yabani Elma Sirkesi ile Zeytinyağı Sabunu sizden gelecek istekleri bekliyor olacak. Bize e-posta atarsanız bu ürünleri size nasıl ulaştırabileceğimizi konuşuruz.
Tüm bunların dışında şehirde ortaklara ihtiyacımız var; Sadece zeytinyağı ve Külsuyundan yapacağımız sabun ile ahşap işlerimizi değerlendirecek dükkancı ortakları kast ediyoruz. Eğer Sabun veya Ahşap işleri ilgiliyseniz bize bir e-posta atarmısınız :)  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
İmeceden selamlar
6 Kasım 2017-Dumanlıdağ
 
Zeytin toplamaya devam 4-5 Kasım

Geçen hafta başlayan sofralık zeytin hasadımız bu hafta da devam ediyor. Yardım etmek isteyen,Zeytine dokunmak, hasadın keyfini yaşamak isteyenleri bekliyoruz.
Yanınızda gelirken kumanyanızı ve uzun kollu kıyafetibnizi getirmenizde fayda var.
Cuma akşamından veya Cumartesi gününden gelip konaklamak isteyenler internet sitemizin "ziyaret" sayfasını okuyup alttaki formu doldurup Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine göndermelerini bekliyoruz.
İmeceden selamlar

 

Devamını oku...
 
Oh beee Zeytin varmış :)
 
Şimdi Zeytin zamanı. 
 
 
Zeytin ağacının olduğu her yerde şimdilerde koşuşturmaca var.
 
 
Zeytinler hasat ediliyor.

Yeşil Zeytinler kırılıp suya konuyor.
Siyah zeytinler tuzlanıp salamura yapılıyor.
Gerisi ise yağ elde etmek için sıkım işlemine gidiyor.
Neyseki artık hemen her bölgede Taş Değirmenler var.
Ve pek çok insan soğuk sıkım zeytinyağını talep eder oldu.
Birde sofralık zeytine "limon tuzu" koymak zorunda olunmadığında anlaşılsa!
 
 
Devamı...
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 22 - 28 Toplam: 90