Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C
Yeni eklenenler

spacer
21 Mart ta yaz tohumlarını ekmeye başlıyoruz
MART AYI EKİM,DİKİM AYI
Kadim zamanlardan beri atalarımız Ay'ı izleyerek özellikle dolunaydan sonraki yarım ayda başlayıp ayın hiç görünmediği karanlık Ay günü dahil burç günlerine bakarak ekim,dikim ve bedenlerini temizler,sağalatım (detoks) yaparlarmış.
Martın 21'i hem ekinoks hemde yarım ay,son dördün başı. Martın 21 i meyvesinden faydalandığımız sebze ve meyveler için ekim,dikim günü. Ve aynı zamanda vücudumuzu arındırmak içinde en uygun başlangıç günü.
Mart 21 ve 22 de Domates,Biber,Patlıcan,Kabak,Kavun,Karpuz,Mısır, 
Mart 23-24 tarihlerinde ise Budamalarımızı yapacaz.Aynı zamanda kök bitkilerimizi ekecez; Havuç,Pancar,Patates,Yer Elması,...
Mart 25-26 (Cumartesi-Pazar) Çiçek günleri; Mor salkım,Kadife,Civan Perçemi tohumlarını ekecez. Mart 26 sında detoksumuza uygun bir pasta ile Suryanın 8. yaşını kutlayacaz :)
Mart 27-28 ise yaprak günleri ile son dördün bitiyor.28 inde Yeni Ay başlıyor. Yaprak günlerinde Roka,Maydanoz,Dere otu,Tere,Pazı gibi yapraklarından yararlandığımız bitkilerin tohumunu ekecez.
Tüm dünyanın faydalandığı ay takvimi bağlantısı aşağıda;
http://www.astrologie-info.com/mocal.cgi?language=eng&sidtrop=sid
Yukarıda belirttiğimiz takvim tüm  kuzey yarım küreye uygun olduğu gibi ülkemizinde her tarafında iklim,dağ,ova farkı gözetmeden uygulanır.
Daha fazla bilgi isterseniz dostumuz Aykut İstanbullu'nun çevirisini yapıp herkesin ücretsiz yararlanması için internet sitemizde paylaşılan "Biyodinamik Yol" kitabını okuyabilirsiniz;
http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=288&Itemid=35
Bir diğer önemli kaynakta "Beden İçinde Yolculuk" kitabı. İnternetten temin edebilirsiniz.
21-27 Mart arası çalışmalarımıza günübirlik katılabilirsiniz.Hava açık,yağmurlu değilse ve siz gelmek isterseniz bizden yol tarifi isteyip yanınızda gelirken boş kavanoz ve kendi  yaptığınız yiyeceği getirmeyi unutmayın :)
https://www.facebook.com/events/1815125725403417/
 
Duvarları yıkıyoruz 18-19 Mart
Aralık ayında yanan ana binamızın yeni inşatın tasarımını hazırladık. Yeniden inşaata başlayabilmek için yangından ve yağmurdan zarar gören duvarları hepbirlikte yıkıyoruz
Aynı zamanda yaz tohumlarını ekeceğimiz geçici bir cam-sera hazırlayıp viyolleri toprakla dolduracağız.
iş çok,yardım lazım.
Hafta sonu yapacağımız bu çalışmaya katılabilirsiniz. Gelirken yanınızda kirlenmesinde sorun olmayacak iş kıyafeti, iş eldiveni, müzik yapıyorsan müzik aletini ve bolca yiyecek (kendi yaptığın) getirmende fayda var :)
 
Mart-2017 İmeceye bahar geldi :)
İmeceden herkese selamlar
Uzun ve sert geçen kışın ardından bahar İmeceye,Dumanlıdağ'a da ulaştı. Kiraz,Badem ve Erik ilk uyanan ağaçlar oldu. Karıncalar yuva başlarına toprak yığmaya başlayınca baharın geldiğini anlayabiliyoruz.
TASARIM-İNŞAAT
Günlerimiz yoğun çalışma ve tasarımla geçiyor. Nihayet inşaat planlaması, yanan yerin yeniden inşaa tasarımı bitti. Üzerinde son düzeltmeleri yaptıktan sonra sizlerin,özellikle inşaat deneyimi olanlarınızın tavsiyelerini isteyeceğiz.
DERNEK
Bu hengame içerisinde birde derneğimiz oldu. Hem devletle olan ilişkilerde hemde yerel sorunlarda böyle bir yapılanmaya ihtiyacımız vardı. Bölgemizde şu an ilgilenmemiz gereken ormanlık alandaki bakanlığın kesim faaliyetleri ile komşu köylerimizin organik tarıma geçişini sağlayacak projeler geliştirmek.Birde AB gönüllü programına dahil olmak.(dernek 3 yıllık olduğu için bu mümkün). Bu üç konuda (Orman,organikgıda,bürükratik işler) yardımcı olacak gönüllülere ve üyelere ihtiyacımız olacak!
ABONE-ZEYTİNYAĞI
Baharla beraber bahçe hazırlıklarımıza da başladık. Bu senenin bahçe ortaklarını merak ve heyecanla oluşmasını izliyoruz. Hem imecenin alt yapısını hemde kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayan bağımsız ekonomimizin iki temel direği olan Abonelik sistemi ve Zeytinyağı gelirleri ile karşılanıyor. Buna ilave olarak vegan pastırma gibi diğer işlenmiş ürünleri yazın sonuna doğru kilere kaldırmaya başlarız. Aaa bu yaz mantar üretimide devreye giriyor. Kütüklere ektiğimiz miseller yazın mantar verecek diye umuyoruz:)
ÜRETİM-AHŞAP ATÖLYESİ
Yeni bir  üretim alanı oluşturuyoruz;Ahşap Atölyesi. İmecede yaşayan herkesin ahşapla ilgili pek çok hayali var. Hepimiz her fırsatta ahşapa dokunuyoruz. Bunu düzenli, sanatsal,fantastik ve tabii ihtiyaçlara dönük üretime döndürelim dedik. Şu an genel tasarımda atölyenin yerini belirledik.İnşaatla beraber ilk atölyeyi yapacaz. Bu arada da aletlerimizi topluyoruz. Arada kaliteli bir alet geldikçe aradaki farkı görüyoruz. Ahşap dahi farklı tepki veriyor ...
İHTİYAÇLAR
Çoğunuzun deposunda,iş yerinde,evinde atıl duran, ne yapacağınızı bilemediğiniz amma atmayada kıyamadığınız bazı malzemeler bizim burada çok işe yarayabiliyor. Bize olmasada bir komşumuza,köylümüze faydası olacak öncelikli ihtiyaçlarımız;
**tahta,kereste
**Akü (oto veya jell)
**Dikiş makinesi (hurdası dahi lazım.Eski modellerin pedallarındaki volan bağlantılar çokönemli)
**Çift su girişli çamaşır makinesi
** Her tür ahşap işleme aleti
** TOHUM; Pembe domates,karnıbahar,brokoli,mor pancar,
**Kitap; Sapiens,HomoDeus,İlyada (Azra Erhat çevirisi), Beden içinde yolculuk, İsmael (Daniel Quin), Mülksüzler,...
İmece Evinden herkese selam ve sevgilerimizle
www.imeceevi.org
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809
https://www.facebook.com/imeceevi/
İzmir-Dumanlıdağ 10 Mart 2017

 
Bir belgesel daha yayında :)

Önceki sene bir grup Üniversiteli gencin çektiği belgeselimiz bir sürü festival dolaşıp ödüller aldıktan sonra artık ekip tarafından internetten paylaşıma sokuldu. İyi seyirler ;)

https://vimeo.com/129806298 

 
8 Şubat 19.30 da Originn deyiz.
İzmirdekilerle buluşuyoruz; 8 Şubat 19.30 da Originn deyiz.
https://www.facebook.com/events/325967907798471/
Sanayi metro duragi, ugur okullari ile opel merkez arasindaki gri bina. Face den zaten adres cikiyor, yani haritadan direk geliniyor. 
Originn ekibi ve mekanı ile ilgili planlarımız var. İzmir ve çevresi buluşmaları,etkinlikler için çok uygun bir alan yaratılmış. Hemen kullanalım,İmeceyi merak edenlerle ve imeceyi bilenlerle buluşup ortak hayaller kuralım,onlara can verelim dedik.
8 Şubat akşamı Originn'e bekleriz :)
 
İnşaat Tasarımı ve Araştırmalar. 24 Ocak 2017
İnşaat malzemelerini alabileceğimiz para FONGOGO da toplandıktan hemen sonra tasarıma ve araştırmalara başladık.Şimdi biraz bunlardan bahsedeceğiz. Eğer bu inşaat ve alacağımız malzemelerle ilgili bir bilginiz,diyeceğiniz bir şey varsa söylemek için tam zamanı. 
Biliyorsunuz Aralık ayında yanan ana evimizde hem iki çocuklu bir aile yaşayacak hemde ortak kış mutfağı,ortak kiler,sera,atölye,odun deposu inşaa edecez.
5 yıl önce bölüm bölüm ve toplama malzemelerle inşaa ettiğimiz Taş Evi bu sefer daha planlı, daha deneyimli ve malzemeyi alabilir halde inşaa etmeye hazırlanıyoruz. Eğer bütçe izin verirse OTAğ'ı yani 12m çaplı kocaman ortak etkinlik alanımızı da yaz öncesi bitirmeyi hayal ediyoruz :)
Yağmur ve kar yağışlarından dolayı su alan duvarların birkısmı yıkıldı. Bir bölümünün üstünü örtüp koruduk. Bu koruduğumuz duvarlar risk teşkil ediyormu? bu soru kafamızı kurcalıyor! Yıkılmasını avantaja çevirip güney cephesini  daha açık ve cam sera ile kaplamayı düşünüyoruz.
Duvarlar gene Taş ve Kerpiç olacak. Duvar,oda bölmeleri Odun +sıva olsun diyoruz!? Çatıyı bu sefer dik yapıp içeride asma kat kazanalım diyoruz.  Çatı dikte olsa kiremiti monte edebiliriz.Bu konuda olumlu olumsuz deneyimi olan varmı? Ve tabii sitede veya apartmandan sökülen kiremitleri,ahşapları verecek yer arayan varsa hemen gelir alırız!
Isıtmayı saman evi kapsayacak şekilde kalörüferli yapalım diyoruz. Hem odundan ,emekten tasarruf ederiz hemde çoluk çocuk daha rahat edermişiz gibi geliyor. Kalörifer için birkaç çözüm araştırıyoruz; Biri önden beslemeli kuzine-kombi diğeride doğalgaz gelen bölgelerden sökülen katı yakıt kombileri. Birde şömine kalörifer! Bu konuda da deneyimlere ihtiaycımız var.Dikkat etmemiz gereken neler olabilir? Tabii kombi dışında tesisatı,herşeyi biz yapacaz şeklinde düşünmelisiniz!
Mutfak,kapı,pencere doğramaları konusunda biraz tereddüt ediyoruz. Bugüne kadar kendi kapı,pencere,mutfak,banyolarımızı kendimiz yaptık.Amma biraz kaba,pratik çözümlerdi. İşimizi gördü. Hurdacıları gene dolaşacaz ancak çiftcamlı ahşap doğrama bulmak neredeyse imkansız! Eğer marangozluğunuz varsa veya çevrenizde bu malzeme bulunuyorsa haber edin.
Şubat ayı içerisinde Elektrik sistemimizi öncelikle kurup makine ve aletlerin çalışacağı Atölyemizi oluşturmak istiyoruz. Biliyorsunuz 5KW invertörümüz oldu. 900 watta hibrit elektrik üretecimiz var. Akü araştıması yapıyoruz. İnternette baktığımızda 225 amper Jel akü,yerli üretim 900 tl.gibi. Bunlar nasıl aküler, güvenebilirmiyiz? 2 adet yeterli diyor deneyimli mühendis arkadaşlar.Ne dersiniz? Gündüz, güneş varken çamaşır makinesi,şerit nöbetleşerek çalışacak!
1 Şubattan itibaren gönüllü programı başlayacak. Her dönem 2 gönüllü ağarlıyacaz.Uyumuna göre uzun dönem kalanları tercih ediyoruz. Soğukların hala devam ettiği ve ülke gündeminin ortamı gerim gerim gerdiği bu dönemde başvuru yaşı 17 lere düşmeye başladı. Yetişkin bireyleri kabul edebildiğimizi ve "ziyaret" sayfasının iyice okunup anlaşılmasına önem verdiğimizi her "form" ile başvurana izah etmeye çalışıyoruz. İş çok. Ancak sürdürülür olan birlikte yaşadığımız süreç. Bu süreç hepimizi beslemeli. Dayanışma dolu ve eğlenceli olmalı :)
Yağmurlu,sıcak İmece Evinden selamlar 
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 15 - 21 Toplam: 66