Anasayfa arrow Deneyimler arrow DOĞADAN DAHA FAZLA YARARLANMAK
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
DOĞADAN DAHA FAZLA YARARLANMAK PDF Yazdır E-posta

 

 “İMECE EVİ”NDE BAZI DENEMELER:GÜNEŞ OCAĞI,Rüzgar gülü, Deniz suyunu arıtma;  (Mustafa SÜTLAŞ) 20.Ağustos.2007  

DOĞADAN DAHA FAZLA YARARLANMAK

 “İMECE EVİ”NDE BAZI DENEMELER:               (Mustafa SÜTLAŞ)20.Ağustos.2007 

GÜNEŞ OCAĞI:

 

Eskiden kalma bir uydu anteninin içini alüminyum folyo ile kaplayarak bir “güneş ocağı” yapmaya çalıştık.

Ocağın kaynayacak, pişirilecek kabın olduğu yeri ise eski bir çadırın borularından gerçekleştirildi. Tıpkı eskiden evlerde kullanılan ocaklarda olanlara benzedi.

Uydu anteninin parabolünün altına da büyük bir güveç koyduk.

Deneme yanılma yoluyla odak uzaklığını belirledik. Ne var ki istediğimiz ısıyı elde edemedik.

Bunun nedeninin rüzgar olabileceği düşüncesiyle, bir büyük varili uzunlamasına ikiye böldük ve rüzgarın geldiği yöne yerleştirdik. Yine cam sürahideki suyumuzu ısıtmayı beceremedik.

Olsun deney güzeldi.

Eksikliklerin nerede olduğunu saptayıp onları da gidererek suyu kaynatmayı başarabileceğimizi düşünüyoruz. Bunlardan birisi de kabı metalden kullanmak olabilir.

RÜZGÂR GÜLÜ:

Ocağa vuran rüzgârın yönünü belirlememiz gerekiyordu. Bunun için bir rüzgâr gülü ürettik. Bu amaçla malzeme olarak boş bira kutularını kullandık. Çünkü hafif ve işlenmesi kolay bir malzemeydi. Üstelik dönüşümün sağlanması bakımından da önemliydi.

Kutunun üst ve altlarını düzgün bir şekilde keserek bir silindir, onun da bir tarafını açarak bir alüminyum dikdörtgen elde ettik.  Sonra dikdörtgeni tam ortasından ikiye katladık ve katlama işlemini yaklaşık yarım santimlik şerit oluşturacak şekilde 4-5 kez yineledik. Sonra katladığımız kısmı açarak daha küçük, kareye yakın bir dikdörtgen elde ettik. Bunun bir ucunu kuyruk, bir ucunu da ok şeklinde kesip 90 derece kıvırdık. Böylece rüzgâr gülümüz oluştu. Orta kısmına buruna daha yakın olacak şekilde çiviyle bir delik deldik ve bu çivi serbestçe dönecek şekilde deliği genişletip, ardından bir boncuktan geçirerek bir uzun tahtaya çaktık. Sonra onu bir sopaya geçirdik ve bir delikli tuğlanın içine sokarak dik durmasını sağladık. Böylece rüzgâr gülümüz hazır oldu ve bize rüzgârın yönünü söyledi.

DENİZ SUYUNU DAMITMA ARACI:

Güneş ve su insanın yaşaması için gerekli en önemli unsurlar arasında. Dünyanın dörtte üçü su. Ama bu su denizlerde ve tuzlu. Tuzlu sudan tatlı suyun elde edilmesi oldukça eski bir düşünce. Biz bu düşünceyi en basit yöntemle gerçekleştirmeyi denedik ve başardık. Bunun için 2 tane 5 litrelik, bir tane de 1,5 litrelik pet su şişesi kullandık.

Nasıl mı yaptık?

 

Önce 5 litrelik pet şişerlerden birisini ağız kısmını oluşturan koninin hemen üzerinden kestik. Sonra diğerini kapağa biraz daha yakın bölümünden kestik. Bu ikincide kestiğimiz bölümden 1,5 litrelik pet şişenin geçmesi gerektiği için çapını ona göre belirledik.

 Bu ikisi birbirine geçerek gereksindiğimiz kapalı damıtık su haznesini oluşturacak.

Sonra 1,5 litrelik pet şişenin üzerinde kapağı ve dibi bozulmadan kalmak kaydıyla  uzunlamasına  bir dikdörtgen pencere açılacak şekilde kestik. Böylelikle deniz suyunu koyacağımız kabı da elde etmiş olduk.

Sonra 1,5 litrelik pet şişeye deniz suyunu pencerenin 1,5 santim altında kalacak şekilde koyduk ve bunu ağzı küçük 5 litrelik pet şişenin içine dikkatlice yerleştirdik. Sonra bu ikisini hapsedecek şekilde ağzı daha geniş diğer 5 litrelik pet şişeyi dikkatli bir şekilde bir kapsül oluşturacak şekilde birleştirdik. Sistemimiz böylelikle hazırlanmış oldu.

        

1,5 litrelik şişeyi eğer siyaha boyarsanız, ya da onun yerine örneğin aynı biçimde kesilmiş ve su akıtmayacak şekilde birbirine dikkatlice geçirilmiş bira kutularıyla oluşturursanız, deniz suyunun daha hızlı ısınıp buharlaşmasını ve daha çok damıtık su elde etme olanağını bulabilirsiniz.

Siz de deneyin, siz de başaracaksınız.

 
< Önceki   Sonraki >