Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Yağmurlar,kış gecikiyor!!! 2020 Ekim PDF Yazdır E-posta

Veee bereket yağmaya başladı.

Sezonun ilk yağmuru bizim buralara,İzmir'in güneyine de  yağıyor artık.Ekim ayının ortasına geldik.Gecikmeli buluşmayı sadece biz insanların yanısıra hayvanlar,bitkiler,taş,toprakta kendince karşılayıp,kabul ediyor-dur!?  Zeytinler ve mantarlar için ise bu ilk yağmurlar daha önemli. Gerçi önemi biz kendilerinden faydalandığımız için.Öncelikli gündemimizde tuttuğumuz içindir. 

Neyseki yağdı...ya daha da gecikseydi?...

Yaa...değilmi?  Koronayı ,bir virüsün tüm dünyayı altüst edişini öngörmüşmüydük? Teorik olarak düşünülüyordu,filmlerede konu oluyordu...amma yaşantımızın orta yerine kurulacağını düşünmemiştik...ya da düşünek istemiyorduk.Belkide "sistem bir çaresini bulur" diye es geçiyorduk! Peki iklimin değişimi yıllardır konuşulan bir gerçek. Bu iklim değişiminin ne anlama geldiğini sezonun ilk yağmurunun Ekim ayının  ortasında yağması ilemi anlamalıyız? ve bunudamı sistme havale etmeliyiz? Bu kış nasıl geçecek,önümüzdeki yaz 2020den dahamı uzun ve yakıcı olacak?...

Böyle gıcık sorular orta yerde durup bunlar için kişisel ve toplumsal çözümleri birlikte üretme umudunu canlı tutarken biz bu yağmurun zeytine,zeytinyağına etkisini düşünerek hasat hazrlıkları yapıyoruz.

 
< Önceki   Sonraki >