Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Yeni yerimiz;Seferihisar PDF Yazdır E-posta

Seferihisardan herkese merhaba 

Uzun dolaşmalar,araştırmalardan sonra yeni arazimizi İzmir,Seferihisar’ın minik sahil kasabası Ürkmez’den aldık. Temmuzun ikinci yarısından beri tasarım,bölgeye uyum ve kuruluş çalışmaları ile arazide yaşam düzenimizi kurduk.

Bu süre esnasında bize yaşam alanlarını açan,yeni yer araştırmalarımızı kolaylaştıran,davetlerine icabet edemesek te varlıklarını,desteklerini hissettiren tüm dostlara şükranlarımızı tekrar buradan iletiyoruz.

E-posta başta olmak üzere tüm iletişim araçları ile bize ulaşıp “İmeceyi var etmek için ne yapabiliriz” diye soran,cesaretimize cesaret,azmimize azim katan,umudu çoğaltan herkese tekrar teşekkür ederiz.

Yeni yerimiz Ürkmez’i,bölgeyi,insanları,dağını,denizini çok sevdik. Mavi bayraklı pırıl pırıl denize 3km mesafedeyiz. Siestaların neredeyse tamamını denizde geçiriyoruz. Sabahları güne erken başlayıp en yakın yerleşime 1km mesafede gene yaban hayatın içerisinde sıfırdan başlayarak barınak,mutfak,bahçe, atölye,depo,elektrik,su sistemlerini kurduk.

Son haftalarda yeni rutinlerimiz oturmuş,adrenalin seviyemiz düşmüş olduğunu hissedebiliyoruz.

Yunus 4 yaşında yüzmeyi öğrendi,şehir rutininden çıkıp kırsalın,imecenin alışkanlıklarına geri döndü. Çevreyi keşfetmek,tekrar baltasına,keserine,wın’ına(şarjlı matkap),kozalak ve odunlarına kavuşmaktan dolayı çok mutlu. Özellikle kedi dostlarına J

Sevdiceğim Reyhan hızlıca atölyesini kurdu.bir yandan gıda,krem,sabun,arap sabunu üretimine başlarken ayrıca yeni ahşap verendasında “Makrome” ürünler çıkartmaktan büyük keyif alıyor. Yakında bu  ürünleri duyuracaz.. diğer bir hayali ise burayı “Yoga-Dans” merkezi haline getirmek hayal-tasarım aşamasında,… 

Bendeniz (İsmail) yeni bir yeri kurma heyecanını oldukça yoğun yaşıyorum. Ailemi,çocuklarımı,dostlarımı güven içerisinde, üretken  halde dayanışma,paylaşma terbiyesi ile ağırlıyor olmak, kırsal deneyimi,üretim deneyimi olmayan “babana bile güvenme,nerde çokluk orada bokluk” gibi dezavantajlı bir ortamda yetişmiş bireyler ile “imecenin gücünü” paylaşarak besleniyorum.

 Ürkmez Girit’den gelenlerce kurulmuş. Sonra sahile yerleşip burayı,araziyi aldığımız “Eski Ürkmez’i”,dağın eteğini bize bırakmışlar. Kasaba son zamanlar da  dışarıdan çok göç almış.Yazlıkçı ve tatilci merkezi. Rahat,yavaş,Ege kasabası. Çevrede köylülük kalmamış.Herkes kasabada yaşıyor.Tertemiz havaya,suya sahip. Heryer Zeytin ve Mandalin. Korona ve bitmeyen “Yaz” nedeniyle yazlıklar ve sahiller hala  dolu,boşalmıyor!

Son bir ayrıntı-burası çok hoş ve değerli!!

8 ayrı hissedardan bürokratik engelleri iki haftalık uğraşın  sonunda  tapuyu aldık.

8 yaşlı insan parayı paylaşmadan,arabalarına binmeden önce tapunun önünde beni beklemişler.Haber verdiler,gittim…kaldırımda,güneşin altında bekliyorlar. “ hayırlı olsun” dedikten sonra gittiler.Çok sevindim...parayı alıp gidilirdi “yeni” normalde!...

Arazinin çevresi hazine ve orman. 20sene önce yanmış bir bölge..Yeniden ağaçlandırılmış.Tapu sahibi de bazı deliceleri aşılamış,her yer zeytin.Bol bol “Delice,Sandal,Sakız,Pırnal Meşesi(Pelit),Kekik,Hayıt ve Koca Yemiş (Davulgu,Dağ Çileği),Kuşkonmaz var. Dediklerine göre “Kuzu Göbeği” başta olmak  üzere mantarı da bolmuş.

Hemen önümüz göl.Yani su bol olunca rengarenk Yusufcuklarda bol....Tavşan,Tilki,Domuz ilk gördüğümüz hayvanlar.

Şahinler tepede dönüyorlar...:)

Durumlar böyle.Haber verelim dedim.Biliyoruzki akılınızın bir köşesinde merak ediyorsunuz.

Bugüne kadar yakın dostlarımız,tanıdığımız gönüllüler çadırları ile gelip zaman zaman kuruluşun parçası oldular.Etkinlik,Kamp düzeni ise sanırım ilkbaharda tohumların toprakla buluşma döneminde,Şubat sonu gibi başlar. Bu süreye kadar bekleyemeyecek  olanlar için hafta sonu çalışma kampları düzenleyelim dedik. 3-4 Ekimden başlayarak,çalışmalara katılmak isteyenler günübirlik veya çadırı ile önceden kısa e-posta ile haber vererek katılabilir. Çalışmalar her zaman olduğu gibi kolektif bir plan ve herkesin beraberinde getirdiği yiyeceklerin paylaşılması ile gerçekleşiyor. Mekan çocuklar ve hayvanlar için çok uygun. Taş,toprak ve oduna dokunmayı,imeceyi solumayı özleyenleri bekleriz.

Gelirken ne getirelim diye düşünenlere önerimiz fidan getirmeleri; “Begonvil,İncir,Mandalin,Portakal,Limon,Avakado,Mimoza,Gülibrişim, Gül,çiçek,Meyve çeşitleri…Cabarne,Şiraz,Merlot üzümleri,.. 

Bulunduğumuz bölge Delice Cenneti.Bu sene bol bol delice toplayacağız. Ve fakat normal zeytin dönemi değil bu  sene bu bölgede. Dolayısı ile geçtiğimiz senelerde olduğu gibi Zeytininin “yarıcı usulü” toplanmasını isteyen takipçilerimizin zeytinini toplamaya talibiz.

İmece Evinin kolektif yapılanmasını da 16 senenin ve 13 grubun dağılmasına tanık olmanın deneyimi ile kabaca şöyle planladık. Arazi iş yerimiz olup Üretim Kooperatifi olarak yapılanacağız. Dileyenler Ürkmezden ev alıp veya kiralayıp çalışmalara fiilen katılıp  ekonomik ortak da olabilecek. Böylelikle daha önceleri başaramadığımız ekonomik yetersizlikleri aşıp yağhane,mandıra gibi küçükte olsa işliklerimizi kurabileceğiz. İmece yerleşkesi üretim ve öğrenme merkezi olup kişisel yaşam alanlarını çevreye yayalım dedik. Şimdilerde bu fikri uygulamaya koyan iki aileyiz.Toplam üç çocuk var. lkbahar ve Korona etkisi ile kendine yeten,başka bir  dünyayı bugünden kurmak için dayanışmanın kaçınılmaz olduğunu fark edenlerin artacağını umuyoruz.

Son sözler;

*Zeytinliği olup ta toplatmak isteyenlerden  haber bekliyoruz.

*Gelirken Fidan,boş kavanoz,mutfak robotu,kumaşlar,…getirebilirsiniz

*Gelme planlarını sadece hafta sonu veya bir akşam çadırınızda  kalacak gibi planlayabileceğinizi unutmayın!

Çevresel,özellikle endüstriyel kirlenmeler ile iklimin değişmesini yakınen yaşadığımız ancak denizin dibinde olup mavi bayraklı nimetlerinden ziyadesi ile yararlandığımız sakin bir Ege Kasabasından herkese selam,sevgi,sağlık ve dayanışma  dileklerimizle,…görüşmek,üretimi,barışa yönelik umudu çoğaltmak üzere :)

İsmail Yenigün

Kurucu,Aktivist,Çiftçi

www.imeceevi.org

26.09.2020.Seferihisar

 
< Önceki   Sonraki >