Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Korona PDF Yazdır E-posta
                     
"Korona Günlerinde Aşk"
Bu sabah Koronanın yaşam alanlarımıza biraz daha yaklaştığını öğrendik. Her sabah kahvaltı sonrası yaptığımız toplantımızın bugünkü konusu ise "Korona Virüsü" idi. İki soru ürettik; İmece Yerleşkesi için ne yapmalıydık.Diğeri küresel ölçekte ne oluyor?
Şu ana kadar bize  korkunç "veba" gibi gösterilen koronadan öğrendiklerimiz,faydaları,arka planında neler var?
Öncelikle pazar ziyaretçilerimizi kabul etmeye devam edecez.Planlı gönüllü kabullerimize devam edecez. Korona ile tanışan toplumların aldığı önlemleri alacağız;
* Kısa süreli ziyaretlerde 1m mesafesini koruyacağız
* Daha fazla kalacakların ve tüm ziyaretçileri termal,temassız ısı ölçerle ısısını ölçecez. Zaten sabun yaparken kullanıyoruz :)
* Kişisel temizliklerimize daha fazla dikkat edip kendi yaptığımız sabun,arap sabunu kullanmaya devam edecez.
* Şehire çok gerekmedikçe inmeyeceğiz
Peki bu küresel tehtid bize neleri fark etmemizi sağladı;
* Aynı gemideyiz! Gezegenin içine etmemek gerektiğini! Kaynakları tahıl ambarına düşmüş  tavuk gibi dangalakça tüketmemek gerektiğini fark ettirdi.
*Kendine yetmenin ne kadar sağlıklı,güven verici olduğunu görmemizi sağladı.
*Ozon,madenler,yer altı,yer üstü,dereler,okyanuslara zarar vermememiz gerektiğini  öğretti-mi???
Aslında Korona virüsü yoksulun,dar gelirlinin ilk etapta yaşamını zorlayacak görünsede asıl darbeyi vahşi kapitalizm ve onun liberal politikaları aldı,alacak. 
Devletin ekonomik önlemleri tükenince (bu arada mucize aşı bulunmazsa) muhtemel ciddi bir kaos bekliyor olacak dünya şehirlerini!!!
Fabrikaların hatta ev bacalarının dahi çalışmamasından hava biraz daha temizlenecek ama içme suyu,gıdasızlık,güvenlik gibi temel ihtiyaçlarda sorun olarak kapıya dayanacak.
İnsanlık tarihine bakınca mevcut insan nüfusunun 1/3 ünü öldüren veba gibi hastalıklarla başa çıktı.Elbette bunuda atlatacağız.Ancak bu sürecin bize öğrettiklerine, gösterdiğine bakmayı ıskalamamalıyız. 
*Nakit paranın,altının ve bankadaki para varlığını gösteren dijital rakamların değilde temiz havanın, temiz suyun,gerçek temiz gıdanın,gerçek temiz,samimi insan ilişkilerinin insanı beslediğini, toplumların varlığını sağlıkla sürdürdüğünü fark etmeliyiz.
*Bizi besleyen bu olgular eğer üretirsek,üretme,dayanışma kültürüne omuz verirsek sürebiliyor,gelecek kuşaklara bilgi,deneyim olarak aktarılabiliyor.
*Para ise sadece kişisel olarak harcanabiliyor. İnsanı bencilleştirme riski çok fazla iken tüm geleneksel kültürlerde hava ve suda olduğu gibi ortaya konan tepsi adilce bölüşülüp herkesi doyurabiliyor. Ancak tepsinin içindekini üretmek,üreteni desteklemek,beslemek şartıyla tabiii..
Sonuç olarak şu an  sizlerin evlerinizde yemek yapmak,bulaşık yıkamak gibi rutinlerinize ilave olarak biz budamalarımızı yaptık.Çeliklerimizi alıp çam toprağına dikip can sularını verdik. 
Virüsten bi haber olan tohumlarımızı ise gene bi haber olan doğanın takvimine  uygun olarak aşkla,şevkle ekmeye hazırlanıyoruz.
*** unutmadan ve umudu görmezden gelmeden şu gerçeği atlamayalım; Korona gribe benzer biçimde bağışıklık kazanan yada bağışıklık sistemi tarafından uyumlanan bireyler tarafından sorun olmayıp hayata devam ediliyor. Yani paranoyalara girmeyelim.
 
< Önceki   Sonraki >