Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
23-26 mayıs Bayram Kampı;Fide-tohum ekimi PDF Yazdır E-posta
23-26 mayıs Bayram Kampı;Fide-tohum ekimi
Her sene olduğu gibi bu yılda Ramazan Bayramında, 3 gecelik, yaş sınırlamasının olmadığı Çocuklarında katılabildiği bahçede ekim dikim odaklı bir kamp düzenledik.  Bu kampa katılacak olan yetişkin ve yakını çocuk temel düzeyde "Ekolojik farkındalık, doğa bilinci, uyumu ve diğer insanlarla barış içerisinde yaşama " ile beraber temel düzeyde üretim tekniklerini uygulayarak deneyim kazanmalarını umuyoruz. 
1. Gün Yerleşme ve Tanışma  (23 Mayıs-Cumartesi)
Tüm katılımcılara öncelikle 14 yıllık doğal yaşam deneyimine sahip İmece Evi'ni gezdiriyor, tanıtıyoruz. Yemek, çay ikramından sonra herkes kendi çadırını açıyor. Veya İmecenin kulubeleri tercih edildiyse evlere yerleşiliyor. (http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=99999999&catid=5)
Sabah kalkınca ilk olarak meyvelerle sindirim sistemimizi  uyandırıyoruz. Beraberce hazırladığımız kamp programı ve görev listesine göre 2-3 kişi ekmek yapmaya mutfağa; diğerleride tüp, doğalgaz olmayan Yazlık Kuzineli Mutfağımıza odun, kozalak toplamaya ormana gidiyor. Orman hemen bitişiğimizde. Uzaklaşma filan yok. 
Hazır olan açık büfe kahvaltımızı  acele etmeden yapıp üstüne çay keyfimizi yapıyoruz.  Biz çay keyfi yaparken ekmek yapan görevliler kül ile bulaşıkları yıkayıp sıralarını savmış oluyorlar.
2. Gün Atölyeler ve Bahçede çalışma
İlk olarak sabun ve çamaşır deterjanı yapacağız -ki eve dönerken yanınızda götürecek kadar kurumuş olsun.-
Kurabiye, çay eşliğinde kısa kısa "korsan atölyeler" düzenleyerek (Atık yağ, düğüm atma, böcekler,...) deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
Bayramlaşmak üzere köy merkezine gidip 98 yaşındaki Şerif Ahmet Dedemizin evine gidiyoruz. 
Öğle yemeğinden sonra "siesta" yaparak,serbest zamanda dinleniyoruz.
Atıştırmalardan sonra bahçe çalışmalarına katılıyoruz. Kendimizin çoğalttığımız yerel tohumlardan ektiğimiz fideleri toprağa dikiyoruz.
3. Gün Tohum,şelale ve orman 
Sabah gene sıradakiler ekmek yaparken diğerleri  kozalak, odun topluyor. Kahvaltıdan sonra ise Tohum ambarımızı ortaya çıkarıp "Yerel,Atalık,Evladiyelik Tohumun önemi" üzerinde biraz konuşuyoruz. Sonra hepbirlikte mısır dikiyoruz.
Küçük bir moladan sonra 2 km. ormanda yürüyüş yaparak Ege Bölgesinin en büyük (42m.den dökülen) ve halen yaban şelalesine (tesis yok) yürürken orman ağaçlarını, otlarını tanıyoruz. Öğlen atıştırmalarımızı derede yapıp hem dinlenip hemde dileyenler suda yüzüyor.
Son akşam için kamp ateşi yakıyor geleneksel eğlenceleri yadediyoruz.
****************************************************************
Kampa gelirken getirmeniz gerekenler; 
Çadır, uyku tulumu veya battaniye, mat (veya şişme yatak), fener, mayo, şort, havlu, rahat yürüyüş ayakkabısı, müzik aletiniz, evde atmaya kıyamadığınız boş kavanoz ile kumaşlar, heyecanınız ve dayanışma istekliliğiniz :)
30 Kişi ile sınırlı Kamp İmece Evi Yerleşkesi'nde yapılıp Derneğimize gelir getirmek için düzenleniyor. Harcamaların karşılanması için bir yetişkin ve beraberindeki bir çocuğun maliyetini 400 TL olarak öneriyoruz. 1 yetişkin ,2 çocuk 500,2 yetişkin 1 çocuk 600, 2 yetişkin 2 çocuk ise 700 tl. öneriyoruz. Bebekler hariç tabiii. 
Çadır veya Kulübelerde kalmak maliyeti değiştirmiyor.Evler için ilk başvuranlar yerleşiyor. 
Derneğin banka hesabına havaleyi yaparken  "Bayram Kampı bağışı demeniz yeterli olacaktır. 
Yoga, dans, müzik, ateş başı muhabbetler, yıldızların seyri gibi etkinlikler katılımcıların bilgi ve deneyimleri, isteklilikleri ile kampı zenginleştiriyoruz.
Kampa katılmayı düşünenlerden ricamız İmece Evi'nin yaban alanda olduğunu bilerek gelmeleri için www.imeceevi.org sitesinin "Ziyaret" sayfasını okuyarak karar vermesi konforunuz için önemli :)
Önceki Çocuk ve Bayram Kamp fotoğrafları; https://www.facebook.com/370914209642929/photos/?tab=album&album_id=1835752906492378
Her tür soru,ön kayıt için ; İsmail Yenigün
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Telefon; 0543-6775809  552-4142363
Adres; Turgutlar Köyü-No 17.İmece Evi yerleşkesi.Menemen-İzmir.35660
************************************
DUMANLIDAĞ DOĞA YAŞAMI KORUMA DERNEĞİ
Banka Hesap no; Denizbank-Menemen
Sube kodu 2740-Hesap no 15050647
Iban TR29 0013 4000 0150 5064 7000 01
 
< Önceki   Sonraki >