Anasayfa arrow Seyir Defteri arrow Bir hayalimiz daha gerçek oluyor-SARNIÇ
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Bir hayalimiz daha gerçek oluyor-SARNIÇ PDF Yazdır E-posta
 
Bir hayalimiz daha gerçek oluyor;SARNIÇ-200 Ton
İmece Evi gönüllülerinden Semih (Torunlar) insiyatif kullanıp Sarnıç için başlangıç adımının gerçekleşmesini sağlayarak tüm gün çalışmak üzere Kepçe kiraladı ve günün sonunda 40m uzunluğunda 3m genişliğinde ve 2m derinlikte uzun,dar bir tünelimiz oldu.
Kendine yeten bir yaşamın temel taşlarından olan yağmur suyu hasadı hayalimizin en önemli adımını dün attık.Çok heyecanlıyız :)
Bundan sonra duvar ve zemini sızdırmaz yapabilmek için hızlıca malzeme arayışına girişeceğiz. Devamında ise üstünü kapatıp yazın buharlaşmasını engellemeye çalışacağız.
Peki bunca çabaya neden giriyoruz;
Hesaplarımıza göre yazın yağmur ve çiğ yağmadığı dönemlerde Temmuz,Eylül 15 arasında bahçelere 200 tona yakın su kullanıyoruz. 400 e yakın ağaç ve 3 dönüm sulu tarım alanından bahsediyoruz. Ve fakat hergeçen sene yazın artan ziyaretler,kamplar ile insan kullanımı da artıyor. Her ne kadar maksimum tasarruf uygulasakta sayı artıyor ve biz daha çok insan ile çözümlerimizi paylaşmak istiyoruz. Bebek ağaçlarda  büyüdükçe daha özenli bakım,sulama istiyor... 
Kadim zamandan beri atalarımız gölet,kuyu ve sarnıçlar ile yağmur suyunu toplayarak su ihtiyacını çözmüş.Ve hala dünyanın kırsal bölgelerinde yaşayanların önemli bir kısmının tek su kaynağı yağmur suyu.
Diğer bir motivasyonumuzda bu önemli  kadim bilgiyi pratik bir yöntemle uygulayıp görünür olmasını sağlayarak suya ihtiyaç duyupta artezyen veya daha pahalı,hiç ekolojik olmayan yöntemler yerine uygulanır model olarak alternatif,doğal bir çözüm seçeneği olarak ortaya koymak. 
Neye ihtiyacımız var; Elbette öncelikle bu bilginin yaygınlaşmasını sağlanmalı. Sarnıçı Nisan,Mayıs yağmurları ile doldurabilmemiz için her tür malzemeye ihtiyacımız var. Bize malzeme desteğinde bulunabilir veya ürünlerimizden alarak bizim malzemeye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. Biz hala Devlet,Belediye,AB fonları vs yerine ihtiyaçlarımızı İmece ile çözmeye devam ediyoruz...15 yıldır...dayanışma ile :)
Ürün bağlantısı; https://docs.google.com/forms/d/1cazsvzXPCJTMPfmubaYb1JWRy7ZJJdBO9W0-lcdC3zo/edit?fbclid=IwAR2NkSfNW69rK7WffhJHY3UoKmYVPmmlkw1T_4X-r6533Ar35qB3xQFbMMU
 
< Önceki   Sonraki >