Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
Karakılçık veya Siyez PDF Yazdır E-posta
138 dekar arazi için Karakılçık veya Siyez tohumu arıyoruz.
Değerli İmece Evi takipçileri,gönüllüleri,destekçileri size sevindirici bir haberimiz var; Bizi takip eden bir hukuçu arkadaşımız yurtdışında yaşayan müvekkiline ait Sasalı,Kuşcenneti çevresinde boş duran 138 dönüm arazisini işlememiz için bizi tavsiye ediyor. Müvekkilde sitemizi ve internette bıraktığımız "iz"leri inceleyip sevinerek kabul ediyor.Geçen hafta icar sözleşmesini avukat arkadaşımız getirdi.Ve biz o günden şu ana kadar İzmir Büyükşehir,Menemen Belediye,İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile ne yapabilirizi konuşuyor,ortak proje oluşturmaya çalışıyoruz. Bu denli büyük arazileri işlemiş konvansiyonel ve doğal metotları bilen,aşina arkadaşlardan,uzmanlardan da tavsiye alarak projeyi aşağıdaki aşamaya getirdik;
*Arazi yıllardır (5-8 sene) hiç işlenmemiş. Dolayısı ile sulu tarımda yapılmamış.Yani Gedizin suyu ile de kirlenmemiş.
*Arazi Kuş cennetine ,tuz üretim havuzlarına yakın olduğu için toprak tuzlu,Taban suyu yüksek.
*Toprağın taşı temizlenmiş.Kumlu diyebileceğimiz geçirgen bir yapıda.
*Çevresinde Buğday,Arpa veya kışın Fiğ,yazın Pamuk ekiliyor.
*Tüm kurum ve kişilerin ortak görüşü buğday ön planda. Karakılçık veya Siyez bölge için en uygun çeşitler.
*Ancak büyükşehirde ve Ege Tarımsal Araştırmada 2.2 ton tohum yok!
*Bir yandan piyasalara baktık.Sahibinden.com gibi alanlardaki ilanlara dahi baktık ancak tohumun içeriği,seceresi,menşei konusunda şüpheleniyoruz.
*Eğer buğday ekimini ıskalamak zorunda kalırsak Nohut ekmeyi planlıyoruz. Çünkü Nohut da su istemiyor ve toprak temiz kalmaya devam edecek.
*Şu an bu satırları okuyup doğru,temiz,gerçek Karakılçık veya Siyez tohumuna sahipseniz sizden satın almaya hazırız.
*Bu hafta sonundan önce yani yağmurdan önce toprak çalışmamıza izin verecek.Tam bu aşamada tohumu ekmek istiyoruz.
*Ekim işini "Mibzer" ile gerçekleştirip toprağı sürmeden yapıp hem doğal tarım ilkesine uyarak ilk 10cm deki hayatiyeti alt üst etmeyeceğiz hemde tek bir araç maliyeti ile tohumu 3-5cm toprakaltına koyup daha az masraf edeceğiz.
*Buğday veya Nohut neyi biçersek İzmir Büyükşehir Belediyesi alıyor.Bu sayede organik tarım sertifikası yapmamız gerekmiyor.Aksi taktirde buradan çıkacak tonlarca ürünü verebileceğimiz organik toptancılardan başka seçenek olmayacaktı.
*Ürün hasadı ile daha önce oluşan "takipçi listesine" toptan fiyatından ürünü (buğday veya nohut) kargo ile gönderelim diyoruz.
*Takipçi listesi aynı zeytinyağında olduğu gibi olup ekimi gerçekleştirdikten sonra yapacağımız çağrı ile google dökümanlarda oluşturacağız.
*Hatta Menemendeki taş değirmenle anlaşıp 10-20kg.luk paketlerle gönderimi gerçekleştirip kilosu 10 tl olan saçma rakamlardan en azından takipçilerimizi kurtaralım.
*Yarıcı usulu ile icar ettiğimiz araziden ekonomik beklentimizde güneş enerjisi ile şarj edebileceğimiz "hibrit" bir araç almak. 
*Kitlesel fonlama,bağış yerine kendi özgücümüzle,üretim gücümüzle eksikliğini çok hissettiğimiz araçları alırken ekolojik prensipleri desteklemesini umut ediyoruz.
Umuyoruzki bu mektup heryere yayılır ve 138 dönüm toprak yerel buğdayla buluşur
Gelişmeleri haftaya sizinle paylaşıp hep birlikte ilerlemeye,dayanışma alanlarını çoğaltmaya devam ederiz :)
***Not; tohuma ulaşabileceğimiz yerlerle paylaşmayı,hatta telefon açarak direk sormayı ihmal etmeyin ki hafta sonu ekimi bitirmiş olalım
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
whatsApp 5436775809
veya 5524142363-ismail 
 
< Önceki   Sonraki >