Anasayfa arrow Seyir Defteri arrow Aralık mektubu 2019
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Aralık mektubu 2019 PDF Yazdır E-posta
İmece Evinden herkese selamlar
Kışa girerken bizdeki son durumu hem size haber verelim hemde İmecenin web sitesindeki "seyir defterine",tarihe not düşelim istedik.
Yoğun,keyifli bir üretim sezonundan,insan katılımından sonra son Zeytin hasadınıda bitirip İmecenin günlük işlerine,kış koşullarına hazırlığına döndük. Tempomuzu düşürmeye vücudumuzun yağ oranını arttırmaya daha dingin bir rutine başladık :)
Neredeyse 15 seneyi kırsalda bırakmış olmanın getirdiği deneyimle hem ziyaretçileri kışın ağırlamaya hemde bu süreci gene kendine yeten bir ekonomiyi garantiye alan ürünlerimizin satışı ile gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz.
Kışın çekirdek ekibin fazlalaşması seyhat etmelere izin verdiği gibi toplumsal meselelere daha aktif katılmamıza imkan veriyor.Kışa girerken İmecedeki gündemimizin kısa değerlendirilmesi;
HAYVANLAR
Tavukları sansardan korumayı başardık.Ancak Şahin ve Tilki kümes nufusunu bir tavuk,bir horoza düşürdü.
Solucanları kış soğuklarına hazırlamak için 2. bir havuza daha alıp çoğaltmak yerine tek,yaşam alanları olan gübrenin daha kalın olmasının koşullarını oluşturuyoruz. Sevgili Kürşattan öğrendiğimiz basit "Bokaşi Turşusu" ile solucan maması hazırlığındaki pek çok detay,külfetten kurtulduk.Yöntem kısaca şöyle; Hemen hemen tüm mutfak artıklarını iyi kapatılan büyük (5-10kg) yoğurt kaplarına koyup arasına mürekkepsiz koli,yumurta viyolü gibi selüloz içeren öalzemeden koyup kapağı kapatıyoruz.21 gün sonra kaptaki malzeme fermente olup turşu (slaj) oluyor. Solucanlar bayılıyor.Tüm sert kabuklu sebzeler dahi turşu olunca yumuşuyor.Böylelikle solucanlar daha rahat yiyebiliyor :)
Kedi nüfusu her sene olduğu  gibi sektirmeden aynı çözüme gitti. Fazlalıklar İmeceyi terk etti. Bir kedi şahane bir hayat sürüyor. Ev içinde yemek ve fare nöbeti,istediğinde bahçede avlanma,gezme tozma konforu :)
Bıdık köpek ise tasmasız,taciz eden başka bir köpek olmadan   bölgenin en konforlu köpeği olarak bize arkadaşlık ediyor.Tabii hazır mamasız,biz ne yersek oda onu yiyor.
Arı ve İnek hayalleri kuruyoruz.İmecede yaşayan nüfus arttıp sorumluluk paylaşımında anlaşabilirsek kendi balımızı,sütümüzü,peynir ve yoğurdumuzu yapabileceğiz :)
BİTKİLER
Sulama gerektirmeyen kış bitkileri soğan,sarımsak,bakla ve bezelyeden bolca ekiyoruz. Yaz sebzeleri için daha önce hiç kullanılmamış bir alanıdevreye sokacağız.Heyecanlıyız.Çünkü hiç ekim yapılmayan araziler ilk birkaç sene çok ürün veriyor :)
Çok yıllık bitkilerde ise Bademe yüklendik. Kendi tohumlarımızla beraber Torosların daha yüksek rakımdaki "İbradı" badem tohumlarını ektik. Şubatta İzmir Büyükşehirin vereceği Zeytin fidanalrını çoğaltmaya devam edeceğiz. Yerli,Dumanlıdağın İncir ve Üzümünü de gene budama dönemi çelik alıp çoğaltmaya devam edeceğiz.2020 de 9 senelik olacak Dumanlıdağdaki yaşam sürecimizin başından beri takip edenlerin tanıklığı ile ve yeni katılanların çabaları ile sanırız 5 seneye kalmaz burası orman olur :) 
PLANLAR,HAYALLER
Kışa girerken çocuk nüfusunda bir artış oldu.Çok sevinçliyiz.3 hane olarak kış hazırlıklarımız sürüyor.Ayrıca deneyimli gönüllü ziyaretçileri ile pazar günü günlük ziyaretleri ağırlamaya devam ediyoruz. Umudumuz ve motivasyonumuz tavan yaptı. Elimizdeki ürünleri kendi ağımızda sattıkça üretim araçları ile benzinle çalışan bıçkı,tırpan gibi araçlarımızı lityum pilli güneş enerjisi ile dolanlarla değiştirme hayalleri kuruyoruz. Hatta hibrit bir araç şimdilik uzak görünsede akülü bir mobilet bile karbon ayak izimizi oldukça azaltacaktır. Kendi elektriğimizle hemde güneşten,rüzgardan ürettiğimiz tertemiz enerji ile çalışan araçlar edindikçe çok keyifleniyor,kendine yetmenin dayanılmaz hafifliği ile havalara uçuyoruz :)
ÜRETİMLER ve EKONOMİ
3 sene önce geçirdiğimiz yangın ilk başlarda fark etmediğimiz derin etkileri olmuş. Zaman geçtikçe kayıpların henüz bir kısmını karşıladığımızı görüyoruz. Diğer taraftan ise yeniden kurduğumuz düzen ise daha kalıcı,daha kaliteli ve yaşam konforunu daha destekleyen düzeyde gelişiyor. Üretimlerimiz,bahçeler, daha telaşsız,daha zaman ayırarak şekilleniyor. 3 yıl önce Abone sisteminden "Koli" sistemine geçip bizi takip edenlerle fiyat,miktar konuşmadan, müşteri satıcı ilişkisi geliştirmeden güvene dayalı bir ürün paylaşımı gerçekleştirmeye başladık. Bu sonbaharda daha fazla deneyim kazanıp zeytine odaklanalım diyerek kaliteli bir hasat makinesi aldık. Kendi zeytinlerimizin yanı sıra çevremizdeki zeytinlikleri hatta İzmir içerisinde farklı bölgelerden zeytinlikleride topladık. En yakın fabrikaya gidip 38-40 derecede sıkılmasını sağladık. Zeytinliklerde hasat yaparken genellikle toplanmayan Delice,yabani zeytinleride toplayıp diğerleri ile karıştırıp sıktırdık. Ortaya bizce çok lezzetli bir yağ çıktı. Satarken ikiye ayırdık. Bu lezzetli,bol deliceli yağı "soğuk" dedik. Zeytinini topladığımız ama tadını çok beğenmediğimiz yağı fabrikanın "hak" yağları ile bir tutup "sıcak" işlem gördüğü için sıcak yağ dedik.Kendimiz kullanırken salatalarda,kahvaltıda soğuğu,yemeklerde ise sıcağı kullanmaya eskiden olduğu gibi sürdüryoruz. Dileyenlerede kargo ile yolluyoruz.
Kışa girerken elimizde 30 çeşitten yaptığımız Tarhana,Nefis bir lezzete sahip Vegan Pastırma,Deli Erik Pestili,Şeker koymadığımız kendi tadında İncir Reçeli ve yaşadığımız iklimin eşsiz lezzetleri vakumlanmış cam kavanozlarda bekliyor. İlgilenenler için ve Yılbaşı yaklaşırken hediye koli planlayanlar için ürün listemizin bağlantısı aşağıda;
https://docs.google.com/forms/d/1cazsvzXPCJTMPfmubaYb1JWRy7ZJJdBO9W0-lcdC3zo/edit?fbclid=IwAR1VTWftEEiOx03L7TUILlQcAi3yLaQma5l5XZ-AvvORgTNNBfjB-DRI3xw
İmece Evinden selam ve sevgilerimizle

 
< Önceki   Sonraki >