Anasayfa arrow Dernek arrow 2019 Zeytin Kolisi
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
2019 Zeytin Kolisi PDF Yazdır E-posta
 
 
Önümüzdeki hafta Sonbahar Kolilerimiz  Hem Zeytinli hemde Zeytinyağlı  :)
Yaz boyunca ürettiğimiz sebze ve meyvelerden,tohumlardan,çaylardan oluşan karışık koliler hazırlıyoruz. Kışlık ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere her sene olduğu gibi bu senede oluşturduğumuz bu kolilere Kargo ücreti dahil 250 ve 400 tl bedel belirledik. Seçtiğiniz koliyi Yurtiçi Kargo ile adresinize yolluyacağız.Kargoya teslim ettiğimizde ayrıca haber vereceğiz ki ürünler depolarda beklemesin. 
Egzos,Tarım ilacı,Suni gübre gibi kimyasallardan uzak.En yakın yerleşime  köye 5-7km mesafede orman içerisinde, 500-550 rakım aralığında yetişen gerek bizim ektiğimiz gerekse yabani olarak yetişen ot,meyve ve sebzelerden ürettiğimiz ürünler ve hikayeleri aşağıda yazdık. Kolilerden kendinize,çevrenize edinmek,hediye etmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak formu doldurup koli tipi,adet,adres,havale bilgisi yazmanızı istiyeceğiz.
https://docs.google.com/forms/d/1cazsvzXPCJTMPfmubaYb1JWRy7ZJJdBO9W0-lcdC3zo/edit?fbclid=IwAR1VTWftEEiOx03L7TUILlQcAi3yLaQma5l5XZ-AvvORgTNNBfjB-DRI3xw
YEŞİL ZEYTİN
Kendi arazimizden topladığımız Yeşil Zeytinleri kırıp 660cc. lik kavanoza su ile beraber koyuyoruz. Hergün suyunu değiştirip acısını aldık.Size tuzsuz yollayacağız.Siz dilediğiniz oranda kaya  tuzunu,limonu,kekiği koyup tatlandırıp ertesi günü yemeğe başlıyorsunuz. Limontuzu gibi ilave herhangi birşey koymadığımız zeytinlerin yumuşamasını engellemek için ya tuz oranını bol koymalısınız yada hızlıca yiyip bitirmelisiniz. Genede gecikti,tuz  koymak istemedil ama yumuşadı derseniz rondodan geçirip baharatlar,cevizle tatlandırıp yiyebilirsiniz.
ZEYTİNYAĞI
Menemene taşınmış komşu Köylülerin toplayamadıkları, haliyle hiç bakım,gübre vs. dahi atılmamış Zeytinlerini "Yarıcı" usulü ile toplayıp zeytinyağına çeviriyoruz. Çevrede çok zeytin olmadığı için köylüler erkenden toplanmasını istiyor...yoksa kuşlar yiyor...Dolayısı ile elde ettiğimiz yağ doğal olmasının yanı sıra erken hasat olduğu için ilave lezzetlere sahip :) Bölge ormanlık alan olduğu için doğal olarak Delice Zeytinlerde var ve Zeytinyağının oluşumuna,lezzetine yabani bir tat katıyor :)
DELİ ERİK REÇELİ
Arazimizde ve Ormanda doğal yolla üremiş aşısız,yabani (köylü deli diyor) erikleri kaynatıp çekirdklerinden ayırıp içine azda olsa pancar şekeri ilave edip konserveliyoruz. Kahvaltı haricinde meyve suyu ve dondurma biçiminde yiyoruz :)
İNCİR REÇELİ
Arazimizdeki Kara ve Bardacık İncirlerini hiç şeker koymadan kendi bal tadı ile kaynatıp konserveliyoruz. 
TURŞU-PROBİYOTİK
Yaz mevsiminin bitmesi ile domatesler kızarmaz oluyor.  Bizde yeşil domateslerin yanına diğer sebzelerden de renk katsın diye iyice yıkayıp durulayarak kavanoza bastırıyoruz. Kaya tuzu ile karıştırdığımız kaynak suyumuzu mayalasın diye önceki Probiyotik Turşunun suyundan koyuyoruz.En üstünede bahçemizin asma yapraklarından bastırıp kavanozu kapatıyoruz. Hiç sirke ve Limon yada nohut vs. koymuyor probiyotik özelliğini bozmuyoruz. Turşu olgunlaşana kadar gaz çıkarması normal!!!
DELİ ERİK PESTİLİ
Arazimizde ve Ormanda doğal yolla üremiş aşısız,yabani (köylü deli,çakal diyor) erikleri kaynatıp çekirdeklerinden ayırıp içine azda olsa pancar şekeri ilave edip güneşe seriyoruz. Hafif ekşi tadı ile şahane bir atıştırmalık. Gezilerde,yürüyüşlerde,metroda,arabada çocuklar başta olmak üzere herkesin imdanına yetişiyor.Dilerseniz ceviz,fıstık,fındık bademle çeşitlendirebilirsiniz.PEstili her iki koliye hediye olarak tadımlık ilave ediyoruz.
SUMAK
Arazimizde kuşların getirmesi ile çoğalıp kocaman bir koruya dönüşen Sumak ağaçlarından topladığımız salkımları baharata dönüştürdük. Güneşte salkım halinde kuruttuk.Taneledik. Tekrar kuruttuk. Rondodan geçirip kuruttuk,ovaladık ve elekten geçirip tohumlarını ayırdık.(Tohum topu hazırlama,saçma kampanyalarında kullanıyoruz) ...tekrar güneşte kurutup kavanozladık.Salatalara bambaşka bir tat veriyor.Bilenler bilir :)
TARHANA
30 çeşitten yaptığımız Tarhananın içeriği; Bahçemizden topladığımız Domates,Biber,Patlıcan,Kabak,Bamya, Nane,Soğan,Sarımsak,Fasülye,Börülce, Barbunya,Nohut, Mısır gibi sebzelere Zerdaçal gibi bahratlar ile Taşdeğirmen Tam buğday unu, tüm gün yayılıp 3 litre süt veren yerli ineğin sütünden yaptığımız yoğurt ile bir hafta mayalayıp sonra güneşte kurutarak Tarhanayı yapıyoruz. Çocuklar bazende yetişkinler kupada ekmeksiz içiyorlar.
KURUTULMUŞ SEBZE (KABAK)
Arazimizde yetiştirdiğimiz Kabak ve Patlıcanları incecik keserek güneşte kuruttuk. İhtiayaç olduğunda olduğu gibi suda gevşetip yemek yapabildiğimiz gibi rondodan geçirip çorbasınıda yapabiliyoruz.
KURUTULMUŞ MEYVE KARIŞIMI
Arazimizde ve Ormandan topladığımız Armut ile İnciri güneşte kurutup atıştırmalık veya sabah sütlü müsliye karıştırıyoruz.
PAPATYA ÇAYI
Bahçemizde kendiliğinde doğal olarak çıkan Mayıs Papatyasını Mayıs ayında güneş tepedeyken toplayıp gölgede kurutarak elde ediyoruz.
KEKİK
Ormanda doğal olarak yetişen Kekiği gölgede kurutarak kullanıma hazır hale getiriyoruz.
MELİSSA ÇAYI
Arazimizde yetiştirdiğimiz Melissaları toplayıp gölgede kurutarak kullanıma hazır hale getiriyoruz.Eğer koli gönderimi esnasında Tazesi hazırsa taze gönderiyoruz.
NANE
Arazimizde ve Ormanda yabani olarak yetişen Nanelerden birer demet ilave ediyoruz.
SABUN
Sadece Zeytinyağından yaptığımız sabunu yaparken su yerine odun külünün suyunu,deniz tuzu ve eser miktarda kostik karıştırarak Soğuk yöntemle yapıyoruz.
KREM
Hava ve yaşam koşullarından etkilenen cildimizi, yüzümüzü,elimizi korumak için eski zamanlardan beri köylülerin yaptığı kremi yapıyoruz; Zeytinyağı,gerçek balmumu ve Kantaron yağı.
SIVI SABUN-ARAP SABUNU
Sadece Zeytinyağından yaptığımız sabunu katılaştırmadan odun külünün suyu ile seyreltip karıştırıyoruz.Çamaşır Makinesi dahil her tür temizlikte kullanıyoruz.
 
Sonraki >