Anasayfa arrow Seyir Defteri arrow Bir SEL deneyimi
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Bir SEL deneyimi PDF Yazdır E-posta
Bugün sel felaketi yaşadık.Biz yolda yakalandık.İtfaiyenin yardımı ile kurtulduk. İmecede,Turgutlarda herhangi bir cana,mala zarar gelmez iken komşu köyümüz Çukurköye büyük Afet yaşamış. 
Çok geçmiş olsun herkese.
**************************************
Menemendeki ihtiyaçlarımızı alıp erkenden dönüşe geçtik. Dumanlıdağda yağmur olduğunu uzaktan gördük.Umursamayıp yola devam ettik. Kırsal yaşamımızda çok yağmurlar,fırtınalar görmüştük. ..
Çakal inini geçtikten sonra (300 rakım) hava herzamanki gibi değişti. Sonra yağmur başladı. Yıldırım filan ,ortalık yoğun su altında. Çukurköye  girip orada fırtına geçinceye kadar bekleyelim dostlarla sohbet edelim dedik.Ama giremedik. İki yolda sel altındaydı. Devam edelim,gidelim eve ...
Turgutlara son 2 km kalırken dönemeçte yol kenarındaki su yolun üstüne çıkmış ve 3-5 tanede taş sürüklemiş. 
İşte burası önemli! Bu yazının nedenine geliyoruz-ki sizin başınıza gelirse belki hatırlarsınız.
***********************
Yol üstündeki suyu,3-5 taşı görünce durup "hımmm ne yapalım,ıslanmadan,risk almadan bu 3-5 taştan nasıl kurtuluruzda yola devam ederiz" diye hesap kitap yaparken 5-10 saniye daha  geçti. biraz daha yakından bakayım diye az daha yaklaştık araba ile...." biraz ıslanmayı ve yıldırım düşme riskini göze alıp şu taşları çeksemmi ki?" diye azıcık daha düşünürken !!!!!!!!!
arabaya taşlar,taştan büyük ufak kayalar yaslanmaya, altına girmeye başladı. O sırada "hipotalamusum" aracı hızla ileri sürüp selin getirdiği taşlardan uzaklaşmamızı sağladı. tam kurtulurken bir tane kaya sol arka tekerleğin önüne takıldı... selin kenarında kaldık. Hemen itfaiyeyi,muhtarı arayıp yardım istedik. İtfaiye ve belediye bir saat içerisinde geldi. bizi, aracımızı kurtardı. 
Selin riskini ölçtüğümüz,düşündüğümüz yerde(10m geride) asfalt çökmüş. her yer taş,kaya dolmuş. Kocaman bir dere oluşup önüne kattığı herşeyi sürüklemiş.
Buradan çıkardığımız ders şu oldu; yol kenarında oluşan yağmur deresi bir yerde yola çıktı ise durun. Geçişinizi riske atacak büyüklükte taş yola sürüklendi ise ya hemen geri dönün yada hızlıca biri inip taşları temizleyip oradan kaçın. Tereddüt etmeyin.Saniyeler içerisinde akan su çoğalıyor ve beraberinde irili ufaklı taşlar,kayalar etrafınızı sarabilir.
Hepimize çok geçmiş olsun. Dumanlıdağ,22.06.2018
 
< Önceki   Sonraki >