Anasayfa arrow Etkinlikler arrow EKOLOJİK İNŞAAT UYGULAMA KAMPI 1-8 Ağustos
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
EKOLOJİK İNŞAAT UYGULAMA KAMPI 1-8 Ağustos PDF Yazdır E-posta
EKOLOJİK İNŞAAT UYGULAMA KAMPI     1-8 Ağustos 2018
Doğal yaşama,kırsala geçiş yapmak,köyündeki ata evini canlandırmak isteyenlerin en çok ihtiyaç duyduğu doğal,yerel malzemelerin geleneksel yöntemlerle uyguluyoruz bu kampta.
Halihazırda Taş,Saman,Kerpiç,Odun,Hımış Evin olduğu İmece Evinde bu teknikleri konuşmanın yanı sıra birlikte Taşa dokunacaz.Kerpiç tuğla hazırlayıp örecez. Kerpiç sıva hazırlayıp sıvıyacaz.
Yaş sınırlamasının olmadığı bu kamp ile katılımcıların "Ekolojik farkındalık, doğa bilinci, uyumu ve diğer insanlarla barış içerisinde yaşama" deneyimlerinide yaşamalarını umuyoruz. 
1. Gün Yerleşme ve Tanışma  (1 Ağustos-Çarşamba)
Tüm katılımcılara öncelikle 12 yıllık doğal yaşam deneyimine sahip İmece Evi'ni gezdiriyor, tanıtıyoruz. Yemek, çay ikramından sonra herkes kendi çadırını açıyor. 
Sabah kalkınca ilk olarak meyvelerle sindirim sistemimizi  uyandırıyoruz. Beraberce hazırladığımız görev listesine göre 2-3 kişi ekmek yapmaya mutfağa; diğerleride tüp, doğalgaz olmayan Yazlık Kuzineli Mutfağımıza odun, kozalak toplamaya ormana gidiyor. Orman hemen bitişiğimizde. Uzaklaşma filan yok. 
Hazır olan açık büfe kahvaltımızı  acele etmeden yapıp üstüne çay keyfimizi yapıyoruz.  Biz çay keyfi yaparken ekmek yapan görevliler kül ile bulaşıkları yıkayıp sıralarını savmış oluyorlar.
2. Gün Atölyeler ve Üretim başlıyor 
Kahvaltı sonrası kamp planı taslağı üzerinde konuşuyor,önerilerle güncelleyerek hergünü ayrı ayrı panoya yazıyoruz.
7 günlük Kamp esnasında her katılımcının (çapati) ekmek yapma,yoğurt mayalama,ateş yakmalarının yanı sıra bahçedeki sebzeyle,ormandaki yenebilir ot ve yaban meyveleri ile tanıştıracağız.
Güneş Enerjisi sistemini ve yenilenebilir enerji üretim biçimlerini,Permakültürün malçını,Fukuokanın tohum toplarını,Biodinamiğin ay takvimini, Geleneksel Tarımın kadim yöntemlerini kısa da olsa uygulayacaz.
Sabun,Kandil, Sarmal Mandala, Düğüm, Böcekler,zehirlenmeler ve yapılacaklar üzerine atölyeler düzenleyip Yoga,Dans,Ateş başı müzik yapmayı ihmal etmiyoruz.
Öğle yemeğinden sonra "siesta" yaparak,serbest zamanda dinleniyoruz.
Kamp süresince 2-3 defa 2 km. ormanda yürüyüş yaparak Ege Bölgesinin en büyük (42m.den dökülen) ve halen yaban şelalesine (tesis yok) yürürken orman ağaçlarını, otlarını tanıyoruz. Öğlen atıştırmalarımızı derede yapıp hem dinlenip hemde suda yüzüyoruz
Eğer yeterli katılım olursa bir kerede Eski Foça'ya denizde yüzmeye gidiyoruz.
Kampa gelirken getirmeniz gerekenler; 
Çadır, uyku tulumu veya battaniye, mat (veya şişme yatak), fener, mayo, şort, havlu, rahat yürüyüş ayakkabısı, müzik aletiniz, evde atmaya kıyamadığınız boş kavanoz ile kumaşlar, heyecanınız ve dayanışma istekliliğiniz :)
Kamp İmece Evi Yerleşkesi'nde yapılıp Derneğimize gelir getirmek için düzenleniyor. Harcamaların karşılanması için tüm kamp için bir kişinin maliyetini 500 TL olarak öneriyoruz. Derneğin banka hesabına havaleyi yaparken  "Ekoİnşaat kampı bağışı" demeniz yeterli olacaktır.
Kampa katılmayı düşünenlerden ricamız İmece Evi'nin yaban alanda olduğunu bilerek gelmeleri için www.imeceevi.org sitesinin "Ziyaret" sayfasını okuyarak karar vermesi konforunuz için önemli :)
 
Doldurmanızı istediğimiz  formda aşağıdaki bağlantıda;
 
2017-Mimarlık öğretmen ve öğrencilerin kamp fotoları için;https://www.facebook.com/370914209642929/photos/?tab=album&album_id=1471934932874179
 
Her tür soru,ön kayıt için ;
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809
Telefon; 0543-6775809
Adres; Turgutlar Köyü-No 17.İmece Evi yerleşkesi.Menemen-İzmir.35660
************************************
DUMANLIDAĞ DOĞA YAŞAMI KORUMA DERNEĞİ
Banka Hesap no; Denizbank-Menemen
Sube kodu 2740-Hesap no 15050647
Iban TR29 0013 4000 0150 5064 7000 01

 
< Önceki   Sonraki >