Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
2015 yılı Bostan,Bahçe Aboneliği-Hasat Ortaklığı PDF Yazdır E-posta

İzmir-Menemen'in Dumanlıdağı' nda eski zaman bilgisi ve tohumları ile doğal sebze ve meyve yetiştiriyoruz. Üç yıldır kendimize ve çiftliğimizde misafir olanlara yetecek kadar yetiştirdiğimiz taze sebze ve meyveleri, 2014 yazında 10 ayrı aboneye, bostanımıza ortak olanlara paylaştıracak şekilde daha çok üretim yaptık. Bu sene,2015 mevsimi için ise komşu iki köylümüzle ortak hateket ederek daha fazla insana bu doğal ürünlerimizi iletmek üzere çalışmalara başladık.

Bostan abonesi demek bahçeden çıkan tüm ürünlerin eşit paylaştırıldığı kişi demek,hasat ortaklığı demek. Tamamen yerel, doğal,kendi yetiştirip çoğalttığımız tohumlara ilave olarak çeşidi arttırmak için ekolojik sertifikalı tohumlardan (http://www.asgen.com.tr/list.aspx?catID=16&parentID=5 ) elde ettiğimiz ürünler Mayıs sonundan itibaren hasat edip başlangıçta 10-15 günde bir koli,az miktarda , haftalar ilerledikçe, güneş toprağı ısıtıp tohumlara, filizlere can verdikçe size daha çok, haftada bir koli, dolu dolu (8-12 kg) sebze ve meyve yolluyoruz.

Bu sene hem biz daha deneyimli olduğumuz için hem de köylü ortaklarımızın engin deneyimi ile topraklara "kıra" düşene kadar yani muhtemel Aralık ayına kadar sizi sebzesiz bırakmıyacağız.

Meyvemiz önümüzdeki sene de az olacak. Çünkü arazilerimizdeki ağaçlar çok genç . Fakat arazimizde kuşların tohumlaması ile yabani olarak yetişen dağ armudu,Ahlat,Alıç, yabani elma tadımlık ta olsa kolinizde olacak. Belki kavun ve karpuzla meyve eksiğimizi gideririz :-)

Geçen sene Abonelere- yılbaşındaki yeşillikleri saymazsak- toplamda 13 koli gönderdik. Bu sene bu miktarı en az 15 koli olmasını planlıyoruz. Her şey yolunda giderse 20 koli göndermemiz de süpriz olmaz. Bu; hava koşullarına (Fırtına,Don,Kıra) ve yabani hayvan saldırısına göre değişecek. Yabani hayvan riskini önlemek için bu sene çitleri "modern" çit malzemesi ile destekliyecez. Don ve Kıra düşmesine ise çözümümüz yok. Neyseki soğuklar Aralık ayından önce başlamıyor.

Şimdi abone adaylarımızdan, Bostan Ortaklarımızdan iki talebimiz var;

Birincisi tüm bu ortaklığın tüm sezon boyunca size maliyeti 600 tl. olarak öngördük. Kargo nakliyesi ücretini ise ayrıca kargoculara ödüyorsunuz. Menemen'deki abonelere tek bir günde merkezi bir noktadan kargoya gerek kalmadan teslim edebiliyoruz. Menemen dışındaki İzmir'deki abonelere ise adrese teslim maliyet 700 tl olarak öneriyoruz.

Diğer talebimiz ise tüketim sisteminin öğrettiği ve bizim gibi dayanışmayı yeniden inşaa etmeye çalışan yapıların yıkılmasına neden olan "müşteri" olunmaması.

Bu riskide İmeceye daha önceden gelen,kalan, buradaki döngüyü, prensipleri , motivasyon kaynaklarımızı gören, tanık olanlar dışındaki başvuruları abone olarak kabul etmiyoruz. Elbette imeceye gelmemiş olsa da toplumun daha demokratik,daha özgür yaşaması için uğraştığı bilinen, zaten dayanışmacı olup, zaten tüketici olmayanlarda bu şartı aramıyoruz.

Dostlar iki talebimizi uygun bulup kendisi ve çok yakını olanlar için bize e-posta göndererek abone sürecini başlatabilirler.

Güneşin ısıttığı İmeceden sevgi ve selamlarımızla

İsmail Yenigün (Bostancı)

İmece Evi, Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

www.imeceevi.org

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

0543-6775809

 
< Önceki   Sonraki >