Anasayfa arrow Deneyimler arrow Doğal Diş Macunu yapımı
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Doğal Diş Macunu yapımı PDF Yazdır E-posta

 

Diş Macunu


İmece’nin doğal diş macunu.Nisan-2014


Dostlar hepinizin evinizde kendiniz için yapabileceğiniz doğal çözümlerden biri de diş macunu.


Yapılışı ise çok basit;


Pürüzlü ,alkali,antiseptik ve beyazlatma etkisi için kalsiyum karbonat.Tabii biraz aşındırma etkisi var ,ama piyasadaki macunlar da çok daha fazla var. Bazıları ,biraz da kil kullanıyor bu nedenle 1/ 3 gibi filan ..karbonatla ,kili karıştırıyor. Biz tercih etmedik!


Nem tutuculuk ve kıvam için gliserin olabilir ..günlük hazırlayıp saklamak istemiyorsanız sadece su bile olabilir. Bir ara zeytinyağı da  denemek istiyoruz...neden olmasın!?


Koku aroma için nane ,okaliptus ,portakal ,lavanta vs..olabilir..(zevke göre ) karanfil yağı, hassas dişler için işe yarar diyor doktorumuz (Diş hekimi Sevgi Zerrin Bazman-İzmir :-) hali hazırda ağrı ve hassasiyet için kullanılıyormuş diş hekimliğinde.


Çocuk macunu ,için hindistan cevizi yağı kullanabiliriz .Doktorumuz bunu denemiş; 3 yemek kaşığı karbonat 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı 15-20 damla nane yağı. İhtiyaç hissederseniz bir de stevia gibi doğal tatlandırıcı bitkilerin yağını,özütünü kullanabilirsiniz.


Şimdi kısaca formüle gelirsek-ki burada da aşçı gibi göz kararı olan yapımı ölçülendirmeye çalıştık.Siz kendi iç sesinize ve aşçılığınıza güvenerek kendi karışımınızı yapabilirsiniz- ;


FORMÜL;


2 yemek kaşığı karbonat,1 tatlı kaşığı gliserin(gıda için), 1 çay kaşığı okaliptus yağı, 15-20 damla nane yağı. Karıştırıyorsunuz...sonra ihtiyaç duyarsanız biraz su ilave edebilirsiniz.


Selam ve sevgilerimizle ;-)


 
< Önceki   Sonraki >