Anasayfa arrow Etkinlikler arrow İnadına zeytin dikiyoruz!!!
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
İnadına zeytin dikiyoruz!!! PDF Yazdır E-posta

İnadına Zeytin dikiyoruz!!!

22-28 Şubat 2014 tarihlerinde Zeytin fidanı dikiyor,budama yapıyor ve budadığımız dallardan aldığımız çeliklerle zeytin fidanı üretiyoruz.

Avrupanın isteği üzerine (!?) Tarım Bakanlığı 2014 yılından itibaren zeytin fidanına desteği kaldırması gündeme “ZEYTİN DİKME YASAĞI”  olarak geldi. Halbuki Zeytin Ağacı binlerce yıldır köylülerce çelikleme veya delicelerin aşılanması ile çoğlatılır,tazelenir. Bu işlem çok basittir ve günümüze kadar başarıyla ulaşmıştır. Bu yolculuğun devam etmesi için devletlerin desteği gerekmez!

Şimdi  ise kapitalizmin yeni  yüzü,prensi “Neo-libaralizm  toplumları “para kazanmaya” güdülerken bireysel,ailesel ya da küçük ölçekli üretim dayanışmalarını ortadan kaldıracak stratejiler geliştirip otoyollardan para aldığı gibi nefes aldığımız havadan nasıl para hortumlayacağının hesaplarını yapmakta. Toplumları “kullan-at” tüketimine koşullarken üretimi ise yüksek teknoloji desteği ile az insan emeği ile Endüstriyel hale getirmekte.

Bu stratejinin gıdadaki yansıması ise; binlerce dönümlük arazilere kurulu binlerce hayvanın kapalı ortamlarda süt makinası,et makinası olarak sözüm ona “çağdaş,modern” adı altında insanlara gıda üretilmesi. Ya da son zamanlarda hızla yayılan dış ortama kapalı sebze fabrikalarının kurulması. Biz bu endişe verici gelişmeleri dağ başındaki çiftliğimizde oldukça yavaş mobil internet ile izlerken sizler kimbilir ne tür  “bilgi bombardımanına”  yani süslü yalanlara  maruz kalarak kafanız karıştırılıyor, marketlerden süslü ambalajlı “ürünleri” almaya zorlanıyorsunuzdur.

Henüz zeytin bu korkunç aşamaya gelmedi ancak serbest piyasa ekonomisinin “alçak” kuralları ile beraber yukarıda sözünü ettiğimiz genel  insanlığı,yaşamı kontrol etme stratejisi doğrultusunda oynanan oyun dağ köylerine kadar ulaştı. Meralarda özgürce yayılan sürüler ve onlarla ilgilenen çoban aileler neredeyse parmakla sayılacak oranlara indi. Orman yemişleri,meyveleri olan Ahlat,Alıç,Menengiç  gibi dağlardaki zeytinler,incirler dahi toplanmaz oldu.

10-20 yıl öncesine kadar %50-60’ı köylerde yaşayan insanları şehire göçe zorlamak için pek çok tarımsal desteği kaldırıp bugün bu oranı %20 lere indirdiler. Ki bunun büyük çoğunluğu dağ köylerinde yaşandı. Şimdi bu dağ köylerinden biri olan Turgutlarda kurduğumuz İmece Evi “inadına doğal yaşam ve inadına dayanışma” diyerek geleneksel-kadim üretim bilgilerini uygulamaya çalışarak tüketim yerine üretimi tekrar yükselen değer olarak gündeme taşımaya çalışıyoruz. Ve tüm bu çalışmaları dünyanın her yerinden gelen katılımcılarla paylaşarak dayanışmayı,iş birliklerini çoğaltmaya devam ediyoruz.

22-28 Şubat tarihleri arasındaki Zeytin Dikim çalışmasına ve dilediğiniz başka bir zaman herhangi bir çalışmaya katılmak için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyarak bize bu sayfada belirtilen içerikteki mektubu yollayarak gelme sürecini başlatabilirsiniz. Ve gelip dağdaki çoban ateşimizi çoğaltmamıza katılırsanız çok seviniriz.

 
< Önceki   Sonraki >