Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar

Yeni eklenenler

spacer
2013'ü uğurlarken; PDF Yazdır E-posta

Kara kıştan,Karlı Dumanlıdağ’dan selamlar ;-)

Dışarıda sıfır derece civarında bir soğuk,hafif serpiştiren ince kar taneleri yağarken biz kendi yaptığımız sıcak evlerimizde sıcak çayımızı içiyor ve yavaş yavaş kış rehavetine geçiyoruz. Artık yazmaya, okumaya ve geleceğimize şekil verecek toplantılara zaman ayırabiliyoruz.

Yoğun geçen 2013’ün son günlerinde ambarımızı doldurduk, odunlarımızı depoladık, bağ bozumundan sonra zeytinlerimizi de toplayarak kırma (yeşil) ve salamura yapıp yemeye başladık. Bir kaç güne kadar da ürün listemize koyup sizinle paylaşacağız.

Bu mektupta 2013’ün aklımızda kalan ve sizinle paylaşmak istediğimiz gelişmelerden bahsetmek istiyoruz.

·        

• Üç ortakla başladığımız keçiler önemli bir gelir kapımız oldu. Bir kaç hafta içinde doğumlarda başlayınca özlediğimiz süte ve süt ürünlerine, ayrıca hoplayıp zıplayan oğlaklara kavuşacağız. • Elli keçi ile devam eden doğada dolaşmanın heyecanı ve hissettiklerimizi, çobanlığın hazzını burada anlatacak kelimeleri bulamıyoruz ;-)...geldiğinizde birlikte yayılırız. • Vegan ve Vejeteryanlara pastırma tadı versin diye hazırladığımız “zeytinyağında beklemiş domates kurusu,sarımsak,kekik” karışımı daha önce tadını bilenlerce hemen alınıp bitirildi. Demek ki seneye daha çok yapacağız! • Çevremiz Doğal Meşe ormanı ile çevrili olunca deneyimli ziyaretçilerimizin önerisi ile büyük meşe palamutlarını toplayıp toprağa,samanın altına gömdük. Bir ay oldu. Az az çıkartıp soba üstünde tadına bakıyoruz. Her geçen gün acısı gidiyor ve tadı kestaneyi andırıyor. • Ormana “Mangal Kömürü” yapımcılarının gelmesi ve dolayısı ile “sıkıntı” oluşmasına neden oldu. Menemen Orman Şefliğinin insiyatifi ile şimdilik duran çalışmanın bir daha başlamaması için 2014 ve sonrasının planlarını “koruma amaçlı” hale getirmek üzere bölgemizdeki yaşayanlarla bir girişimde bulunuyoruz. Yani komşularımızla organize olmaya başlıyoruz ;-) • 2013’ün en umut verici toplumsal gelişmelerinden biri kuşkusuz “BBOM” yani Başka Bir Okul Mümkün girişiminin Bodrum-Muğla’da okul kurup faaliyete geçmesi; www.baskabirokulmumkun.net Bu girişim bize köyümüz de okul kurmamızda cesaret veriyor. • Eğitim alanında alternatif okul öncesi seçenekler de oluşmaya başladı, ya da bizler birbirimizi yeni bulmaya başladık (Gezi sağolsun) ; facebook/yediiklimanaokulu www.yediiklimprogramveprojeler.blogspot.com www.yediiklimanaokulu.net 2013’ün en sevindirici süprizi ise İzmir’in Bit Pazarı oldu. Her Pazar günü sabahın çok erken satlerinde kurulan (06.00) ve neredeyse herşeyin olduğu Pazar kuşpazarı ile yan yana kuruluyor. İzmir Halkapınar Metro istasyonuna çok yakın olan Gıda Çarşısının dışına kurulan Pazar da “yok yok” ve herşey çok çok ucuz,hatta neredeyse bedava!!! Sizlerin oturduğu şehirlerde buna benzer pazarlar kuruluyorsa bize bildirin ki paylaşalım. Bu pazarlar bazen “takas” tan, hatta “hediye” den bile ucuz olabiliyor. Ve son olarak “ateş suyu”nu yılbaşı öncesi başta istanbul olmak üzere birkaç büyük şehire ulaştıracağız.İsteyenler bizden haber beklesin. Yılbaşında eşine dostuna,müşterisine hediye,promosyan ne yapsam diye düşünen dostlara önerimiz başta zeytinyağımız olmak üzere doğal ürünler!!! Biliyorsunuz bu üretimler bizi ve köylü komşularımızı kendine yetme yolunda her geçen gün daha da bağımsızlaştırıyor. Dayanışma ve neşeli bir yılın ardından daha büyük bir “Gezi” doğurma coşkusu ile İmece’den selam ve sevgiler ;-)
 
< Önceki   Sonraki >