Anasayfa arrow Deneyimler arrow Balık Tuzlama-Lakerda yapıyoruz
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Balık Tuzlama-Lakerda yapıyoruz PDF Yazdır E-posta
 
 

21 Ekimde havalar soğuyacak ve Palamut derine kaçınca fiyatı pahalılaşacak. Şu an Karaköy,Kumkapı ve Fenerde iri bir palamut 2-3 tl ye alınabiliyor. Tüm il ve ilçelerin balık hallerinde de yakın fiyatlardadır. Acele edin!!!

 

NASIL YAPTIK;

 

Palamutu dilim dilim kesip kanını kabaca temizliyoruz. İliğini -ki bu çok önemli...eksik işlem yapılırsa kurtlanmaya neden oluyormuş- incecik bir süpürge otuyla veya krom telle alıyoruz.İlk defa yapıyorsanız ve zaten satmak-beğendirmek gibi derdiniz yoksa kılçığını çıkarıyoruz.Sonra yarım yada tam gün buzlu suya koyup kılcak kan zerreciklerininde etten ayrılmasını sağlıyoruz.

 

 Cam kavanozun altını iri rafine edilmemiş tuzla (Deniz-Kaya) doldurup üzerine balığımız diziyoruz.  Her balık katında aynı şeyi yapıp tuzlamayı bitiriyoruz. 5kg. luk cam kavanoz tuzla beraber 5 balık alıyor.Bu kullandıklarımız 8 kiloluktu.... 2-3 hafta sonra su biriktiyse yavaşça akıtıp bütünlüğü bozmuyoruz. 2-3 haftadan sonra canımız çektikçe balığı çıkarıp biraz suda bekleterek tuzdan arındıktan sonra afiyetle yiyoruz. Çok kolay...herkes yapabilir!!! Deneyin

  

 
< Önceki   Sonraki >