Anasayfa arrow Etkinlikler arrow Davet; Taş Ev ve Doğal Tarım
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Davet; Taş Ev ve Doğal Tarım PDF Yazdır E-posta

  

İzmir,Menemen ile Manisa arasındaki Dumanlıdağın içerisinde 30 yıl önce terk edilmiş Turgutlar köyü,eski adı ile Dutlar Köyünde uzun zaman el değmemiş bir arazi parçasında, eski çoban barınağını yeniden inşa edip İmece Evi’ne dönüştürüyoruz. Şu an duvarların bitmesine 4 gün kaldı.Çatı,döşeme,iç sıva derken Temmuzun 1.haftasının sonunda koğuş düzeninde yatmaya başlarız.  21 Haziranda başlayan kireç,toprak,su ve dayanışmadan oluşan Taş Evimiz dıştan dışa 6,5mx10m ebatlarında..

Ekolojik ve yerel değerlere dikkat ederek taş,çamur,kireç ve su ile inşaa edeceğimiz barınağımızı ve  ilk sebze,tıbbi bitkiler bahçemizi Fukuoka’nın Doğal Yaşam-Tarım, Permakültür ve Geleneksel/Yerel/Kadim yöntemleri kullanacağız.

Dumanlıdağda, Dutlar’da  yaktığımız Çoban Ateşini Temmuzun başı gibi hazır olacak mutfağımızda düzenleyeceğimiz “Potlaç-İmece Yemeği,Şöleni” ile köylü ve şehirli dostlarla kutlamayı planlıyoruz.

Ekolojik köyün tasarımı esnasında tüm bu hazırlık çalışmalarının parçası olmak, farklı doğal teknikleri öğrenmek, işin ucundan yada ortasından tutmak isteyen hatta 3-5 gün değil daha fazla buradaki yaşamın parçası olmak isteyenler olabilir diye bu duyuruyu yapıyoruz.

Çadırınızla ve uyku tulumunuzla,tabağınız,kaşığını ve bardağınızla gelmelisiniz. Gelirken kalacağınız süre esnasında yemeyi düşündüğünüz yiyecekleri yedekli olarak beraberinizde getirmelisiniz. Herhangi bir ücret vs.nin olmadığı çalışmada olası ihtiyaçlar en yakın köylerden (Bozalan 3 ve Çukurköy 7km) alınıyor. İlk yardımı bizim yapmamız dışında en yakın sağlık merkezi 22 km. ile Menemende. İzmir-Karşıyaka 45 km.

Köye toplu ulaşım yok. Menemen,Otogarının karşısındaki sokağın köşesinde durup Çukurköy’e giden araçlara binebilirsiniz.Çukur köyden sona bize,Turgutlar Köyüne 7km yürümelisiniz.

5 yaşlının yaşadığı köye geldiğinizde Akçapolat arazisini,İmeceyi sorduğunuzda sizi 500m ilerideki bir bölgeye yönlendirecekler. Umarız siz gelene kadar  yönlendirme tabelalarını koymuş oluruz. Takıldığınız yerde bize telefon açabilirsiniz.

Bilmelisinizki arazi koşullarında kamp yapıyoruz. Bunun farkında olarak gelin.

Arazi koşulları serttir. Şehir alışkanlıklarına ters olduğu için pek çok insan zorlanabilir.

Deterjan yerine kül,kül suyu ve sabun var.

Tüp yerine ateş var,

Şebeke yerine kendi elektriğimiz ve kendi kaynak suyumuz var.

Ve lütfen gelirken alkol gibi bağımlılık yaratan maddeleri ,plastik,gazlı içecek, kağıt peçete,ıslak mendil gibi çöp olacak bi şey getirme. Ancak müzik aletini ve heyacanını,coşkunu, birlikte birşey yapma istekliliğini yanına almayı unutma.

Sabah erken kalkıp günün önemli işlerini öğle yemeğine kadar aralarda bol bol dinlenerek bitiriyoruz. Öğle yemeğinden sonra 17.00 ye kadar serbest zaman,Siesta ::-)

Akşam yemekten sonra deneyim paylaşımı,atölyeler,ateş başı sohbetleri.

Sevgiler ::-)

İmeceden İsmail Yenigün
İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği
www.imeceevi.org
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
0543-6775809
.
 
 
 
 
 
< Önceki   Sonraki >