Anasayfa arrow Etkinlikler arrow 2-5 Ağustos-Keçe Atölyesi
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
2-5 Ağustos-Keçe Atölyesi PDF Yazdır E-posta
Keçe Atölyesi 2-5 Ağustos 2010 
Yünlerimizi işliyor,pratik eşyalar yapıyoruz.
Neden Keçe ?
Keçe koyun yününün en pratik şekilde değerlendirme,kullanıma sokma yöntemi. Koyun yününü birleştirdikten sonra istersen küpe,kolye istersen yatak,kilim,örtü,kepenek yap.
Bu tamamen ihtiyaca ve kişinin istekliliğine bağlı.
Bunun bizim için önemi şu; artık keçe neredeyse yapılmıyor.
onun yerini sentetik elyaflar aldı.
Ve tabiki koyun yününü çoban biriktiriyor,biriktiriyor...
kafası bozulursa yakıyor.
çünkü alıcı kalmadı!!!
Halbuki eskiden battaniyeler,yorganlar,yataklar dahi yündendi.
Atın üstüne keçeyi-heybeyi attınmı yörüğüde,türkmenide biner üstüne doğadaki işlerini hallederdi.
...

denecek şey çok..
peynir gibi,yağ gibi,tarım gibi,inşaat gibi pek çok geleneksel üretim
bilgisi yok oluyor. bizimde derdimiz bunları tekrar hayata geçirip ihtiyaçlarımızı satın almak yerine üretmeye dönmek değilmi?
Sanırım önce yapmak lazım.
Keçeyi,peyniri,yağı,...neyin zamanı geldiyse.
Şehirde belki çok düşünüp,çok konuşup,çok plan yapmaktan “yapmayı”,”dokunmayı” unuttuk?

Bekleriz;

ATÖLYE ÇALIŞMALARINDA KULLANILACAK RENKLİ VE BEYAZ SAF KUZU YÜNÜ VE DİĞER MALZEMELER YÖNETİCİ TARAFINDAN KARŞILANACAK OLUP, ATÖLYEDE; TEPME VE  İĞNE KEÇE, TAKI, ÇANTA, ŞAPKA GİBİ AKSESUAR, YASTIK, MİNDER, PASPAS GİBİ EV DEKORASYON ÜRÜNLERİ  VE TABLO YAPIMI ÖĞRETİLECEKTİR.

4 gün sürecek olan atölyeye katılım tutarı, konaklama ve beslenme hariç 50,TL’dir. Ve bu malzeme bedeli direk Yaşar Ustaya teslim edilecektir. Konaklama, beslenme İmece Evinde yapılacak olup katılım bedeli gecelik kişi başı 3 öğün yemek ve alkolsüz içecekler dahil 50TL dir. Atölyeye kısmi katılım mümkün olup, tamamına katılım tavsiye edilir. 

Kayıt ve ilave bilgi için;  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  veya 0286-7526043   0552-4142363

 

Yaşar Cengiz Çinar

http://www.facebook.com/profile.php?id=1056556304

http://keceustasi.blogspot.com/

1953 Mersin doğumludur. Almanya ve Özbekistan'da Ekonomi Müşavirliği görevlerinde bulundu. Halen Hazine Müsteşarlığı’nda Şube Müdürü olan Çınar, Türkiye Büyük Millet Meclisi “Geleneksel El Sanatları Üretici ve Sanatkarlarının Sorunları” konulu Araştırma Komisyonu’nda Danışman olarak çalışmıştır. Keçecilik sanatını Konya’da Mehmet Girgiç ve Afyonkarahisar’da Yaşar Kocataş ustalardan öğrenmiştir. Türkler tarafından dünyaya tanıtılan, ancak ülkemizde kaybolmaya yüz tutmak üzere olan geleneksel keçeciliğin yeniden canlandırılması amacıyla keçe resim çalışmalarını sürdürmektedir. Keçeciliğin başta huzurevleri ve kreşler olmak üzere çeşitli kurumlarda öğretilerek canlandırılması, Türk insanına yeniden tanıtarak yaygınlaştırılması, yeni kullanım alanları yaratılması ve uluslar arası boyutta tanıtılması konularında çalışmalar yapmaktadır. Sanatçı, "Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı" ünvanına sahiptir. cinaryasarcengiz@yahoo.com 0532 783 20 65

 
< Önceki   Sonraki >