Anasayfa arrow Etkinlikler arrow 18 Temmuz-Mısır Kutlaması
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
18 Temmuz-Mısır Kutlaması PDF Yazdır E-posta
 
Üç yıldır yerli tohumu çoğaltmak için çabalıyoruz. En çokta mısıra özeniyorduk. Çünkü Mısır temel besinlerimizden  biri. Közleniyor, haşlanıyor,patlatılıyor,unu çıkarılıp mıhlama,kuymak  ve ekmek yapılıyor.Salataya,kokteyle,şuna buna,istediğimiz her şeye. karıştırılıyor.Hayvanlarımız mısıra bayılıyor. Arpa ve buğdayın arasından önce mısırı seçip yiyorlar. Mısırı çok sevdiğimizi GDO cularda biliyor ve üzerinde habire çalışıp duruyorlar. Genetiğini değiştiriyorlar. Suyunu çıkarıp şeker yerine satıyorlar. Hemen hemen tüm gıda sektörü mısırdan elde edilen bu sıvı  şekeri tatlılara, şekerlemelere, bisküvilere, dondurmaya,reçele,belki bala karıştırıyorlar. Ya da film aralarında patlatıp “sek” yediriyorlar. “Sizde yemeyin kardeşim” diyemiyoruz çünkü toplum bilmiyor yada “boş ver” diyerek önemsemiyor. Ne zamanki yakınlarından biri yıkıcı bir hastalığa yakalanıyor, hastanelerin durumunu görüyor o zaman “tövbe” ediyor

Neyse tüm dünyadaki bu iç karartıcı gelişmelere rağmen biz mısır tohumunu çoğaltmayı başardık ::-) Önce bir kutlama yapalım ve katılımcılarla afiyetle mısır yiyelim dedik.Tavuklarımıza da biraz ayıralım.Merak etmeyin seneye kendi arazilerimizde ekmek üzere tohumu baştan ayırdık zaten ::-)

Sonra GDO Hayır Platformunda birlikte koşuşturduğumuz dostlara, kuruluşlara birer “söbek” (koçan) gönderelim-ki çabalarımız sonuçsuz kalmadığını görüp hep birlikte moral yapalım. 

Kutlama Programı aşağıda.Katılım için imecekazdagi@gmail 'e bir mektup atmanız yeterli

Veya 0286-7526043----0552-4142363 ü arayıp kayıt yaptırabilirsiniz. 

1.gün;CumartesiYerleşme, tanışma, İmece içerisinde gezerek tanıtım,kamp ve deneyimler üzerine sohbet,bilgilendirme ve görev paylaşımı.
  
2.gün;Pazar 18TemmuzTarım;Geleneksel,Permakültür, Biyodinamik, Ekolojik yöntemlere göre toprak ve bitki bakımı, çapa, hasat, sulama, budama,malç,ot yolma,tohum,fide ekimi vs. üzerine bilgilendirmeden sonra MISIR HASADI VE KUTLAMAAAA ::-)
  
3.gün;Pazartesi16-17.00 Doğal Deterjan yapımı
  
4.gün;Salı10-12.00 Maya ve Ekmek yapımı
  
5.gün;ÇarşambaDoğadan ot toplayıp salata, yemek yapımı
  
6.gün;Perşembe10-12.00 Keçi Peyniri yapıyoruz
  
7.gün;Cuma10-13.00 Yerel köy pazarı-Ayvacık'a gidiyoruz

Günlük katılım bedeli konaklama ve beslenme dahil 50 liradır. Katılım gün sayısını dilediğince seçebilirsiniz.

 

 
< Önceki   Sonraki >