Anasayfa arrow Seyir Defteri arrow 2007-Mart Bülteni
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
2007-Mart Bülteni PDF Yazdır E-posta

 

İmece Evinden haberler

12 Mart Pazartesi. 2007   

 

Bugün tohumları “peleseye bastık” yani seraya saçtık ::-)


(PDA) Pembe Domates Ağından gelen üç ayrı (Hatay,Çerkezköy,Çanakkale) pembe domates tohumlarını (http://pembedomates.blogspot.com/2007/03/tohumlarimiz-imece-evinin-deposunda.html) ve Kazdağı’nın Yörük ve Türkmen köylerindeki dostlarımız İnzule (Adatepebaşı), Sultan Ebe (Çamcı) ve İsmihan (Tuztaşı) kendileri için ayırıp sonra bizimle paylaştıkları domates, biber ve patlıcan  tohumlarını toprakla buluşturduk.

 

Dört ay önce ilk olarak Sarımsak tohumunun toprağa düştüğü İmece’de ilk ürünleri de toplayıp yemeye ve hatta abone kaydına başladık bile.

 

.

 

Hayvan dostlarımız İmece Evini “Çiftlik” haline getirdi. Henüz hizmet verme aşamasına gelmemiş  ve açık duyurularımızı yapmamış olmamıza rağmen bir şekilde duyarak gelen insanları bu çiftlik biçimi ile karşılamaya başladık

 

İsviçre bölgesinin beyaz renkli “Saanen” cinsi keçisi “ZANA” anne adayı olarak karnı burnunda geldi İmeceye.Ve 3 gün sonrada “Ağıl” ailesine zıpzıp zıplayan oğlak doğurdu.

 

Kızım Ekin’i hareketleri ile andıran pamuk görünümlü oğlak her geçen gün daha hareketlenip aynı ortamı paylaştığı kümes hayvanlarının kaçışmasına sebep oluyor.

 

Diğer ailede Koyun Ailesi.Anne Çakır ile bir aylık kuzusu keçi ZANA ile aynı ağıldan .Birbirlerini eskiden tanıdıkları için sorun yaşanmıyor.(minik sürtüşmeler hariç ::-)

 

Oğlakla beraber minik kuzunun aslında kocaman olduğunu fark ettik.

 

Oğlağa ayak uydurup koşuşturan kuzuyu da oğlum Barış niyetine seviyorum. Malum onlar İstanbul’da okullarında olunca araya giren hasreti hayvanlarla,bitkilerle gideriyoruz.

http://www.imeceevi.com/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=99999999&catid=4

 

Ağıl ile aynı alanı paylaşan kümes yaşayanları ise 19 tavuk ve 2 horoz.Tavukların tamamı kanadı eksiksiz eşelenen köylü tavukları.Yarısı Yörük Arıklı köyünden yarısı da Türkmen Tuztaşı köyünden. Çilli, kara, boz, beyaz, kınalı tavukların yemleri buğday, mısır, cicibici, ebegümeci otları ve organik çöplerimizden beğendikleri.

 

Yumurtlamaları ise maşallah. Arada çift sarılıda doğuruyorlar. Onları saatlerce izlemek hem çok eğlenceli hemde çok eğitici.

 

Horoz Mavi Kuyruk ise tam bir maço! Çok ilginç taktikleri var ::-)

Diğer horoz Kocabaşı şamar oğlanına,adeta tavuğa çevirdi.Her fırsatta kovalayıp nefes aldırmıyor.Acaba 19 tavuk iki horoza azmı geliyor diye düşünüyoruz.Ama daha farklı tavuk getirirsek canına okur diğer tavuklar diye bir şey yapamıyoruz ::-(

 

Takım arkadaşı arayışımız devam ediyor.Gelen çağrıları titizlikle değerlendirip kurduğumuz iletişim ile imecenin vizyonuna uygun  arkadaşımız Ankara –Güneş Köy’den geldi; Özer Tayiz.

 

Özer henüz bir haftadır bizimle ve şu an www.imeceevi.com internet sitemizi “Portal” a çeviriyor.

Bilgisayarını (Şukufe) bambaşka hale getirip onunla bütünleşiyor.Ekolojik Köy hayali bizi buluşturdu. Ve bizde bu buluşmayı sürekli kılmak için yoğun bir şekilde iletişim bombardımanı yaşıyoruz.

 

Diğer arkadaşları da arayışımız devam ediyor.Eğer çevrenizde imece evine uygun arkadaşınız varsa bizimle internet üzerinden temas kurmasına aracılık ederseniz eminim hepimiz çok seviniriz.

Tabii ekolojik yönünün gelişmiş olması,çevre ve doğa koruma konusunda geçmişinin olması şart.Diğer özellik ve koşulları ise web sitemizden öğrenmesinde fayda var…

   

İmece Evi,Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliğimizin kuruluşu devam ediyor.

Nisan ayında tamamlamayı umduğumuz çiftliğimizin dükkanını inşa ediyoruz. Kazdağının her tarafına yayılmış ekolojik,doğal tarım yapan dostlarımızın ve kendi ürettiklerimizi,yenilenebilir enerji ürünlerini  çiftliğimizin girişinde yapmakta olduğumuz “Cam” dükkanda ve yanında oluşturacağımız “Pazar Yerinde “ sergileyeceğiz.

  

Minik çiftliğimizdeki çalışmalarımız gezegene en az zarar verecek şekilde yürütürken diğer yandan gezegeni yaşanmaz hale getiren “ana kirleticilere” karşıda ülkemizdeki kampanyalara aktif olarak katılıp ,küresel kampanyalara da destek veriyoruz.

 

Yaklaşık  10 aydır çalışılan Sinop Mitingi dönüşü kurguladığımız Nükleere Karşı Bilim İnsanlarının ortak çalışması ilk meyvesini verdi;

http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=52655&tipi=2&sube=6

 

10 Mart Cumartesi günü aynı anda Ankara,İstanbul ve İzmir’de basın açıklamaları ile bildirimizi duyurduk.26 Nisana kadarda bildiriyi imzalayacak bilim insanı dostlarımıza ulaşmaya devam edeceğiz sizinde desteğinizle.Biliyorsunuz 26 Nisan Çernobil felaketinin yıldönümü ve bizde o tarihte Enerji Bakanlığı ve TBMM’ne 500 bilim insanı imzalı bildirimizi teslim etmeyi hedefliyoruz.

  

Küresel ısınmayı engelleme  konusunda ise bir platform oluşturma çağrısı yaptık.Henüz yeterince güç kazanmadı. http://groups.yahoo.com/group/antikarbon/. Bu konuda etkin sekreteryayı üstlenecek bir kuruluş bulamadık!

 

İnsanların hala birlikte uygulanabilir çözümler üretmek yerine söylenmeyi daha kolay buluyor olması yaklaşan ekolojik felaketi anlamıyor olduklarını gösteriyor.

 

Bu arada arkadaşlarımızın organize ettiği http://www.kyotoyuimzala.com/  sanal imza kampanyasına destek veriyoruz.Ve 28 Nisanda Küresel Isınmayı önlemek için Kadıköydeyiz!!!

28 Nisan 2007’de İstanbul’da Kadıköy’de Küresel Eylem Grubu tarafından düzenlenecek olan “Başka Bir Enerji Mümkün” yürüyüşü ve mitingi hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki TIKLAYINIZ.http://kureseleylem.org

 

Kazdağı bölgesinde mevcut STK’lar içinde aktif olma girişimindeyiz.Muhtemel “Kazdağı Ekolojisi” eksenli bir dernek yada kooperatifi Sonbaharda kuracağız.

 

Son olarak; eğer bizden düzenli haber almak,iletişimde kalmak isterseniz ya internet sayfamıza üye olun  yada isteğinizi bize kısaca bildirin-ki bizde sizi haber üyemiz yapalım.

 

Hepinizi sevgi ve hasretle kucaklıyorum ::-)

İsmail Yenigün

www.imeceevi.com

   
 
< Önceki