Anasayfa arrow Deneyimler arrow Zeytinyağı Sarhoşluğu
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Zeytinyağı Sarhoşluğu PDF Yazdır E-posta

  Zeytinyağı sarhoşluğundan merhaba,   

Sonunda zeytinlerimizi sıktık. Yemyeşil, bulanık zeytinyağımızın genzimiz yanarak tadına baktık ve biraz nefes alıp şimdi yaptıklarımızı yazmak için klavyenin başına oturduk.  

Bir hafta önce zeytin ağacının dibine düşen zeytinleri toplayarak başladık işe. Dip zeytinleri Küçükkuyudaki As Yağhanesine teslim ettik. Maden  kampanyasında birlikte çalıştığımız Ziraat Müh. Melike ve babası Hasan As’a  ait bu  fabrika, kontiniu denilen modern madeni makinelerden oluşup, zeytininciğerini söken cinsten ::-)  Buradan elde edilecek yağın asidi yüksek olacağı ve bazik kül suyu ile reaksiyona kolayca girip sabun yapacağımız için başka birbeklentimiz yok.   

Sonra binlerce yıldır zeytinyağının şifasını oluşturan dört aşamayı gerçekleştirmek için Mehmetalan köyüne yola çıktık;   

1)Tarım ilacı kullanılmayacak

2) Suni gübre değmeyecek

3)Taş değirmende ezilecek,    

4)Sıcak işlem görmeden sıkılacak!!! ve başladık Zeytin ağaçlarımızın saçlarını taramaya ::-) Arada sırıkçı tayfanın bazıları “dövme ve yolma” girişiminde bulunsa da keyifle, güle oynaya iki günde topladık dallardaki zeytinimizi.Önceki hasatlarımızda olduğu gibi bu senede aynı miktarda zeytin topladık. Rüzgar, fırtına, yağmur nedeni ile biraz erken dökülmesinden dolayı sabunluk yağımız daha fazla yemeklik yağımız daha az oldu! 

Neyse… keten çuvallara doldurup emektar aracımıza yükleyerek gittik Kazdağının  öbür ucundaki köye. Önceki seneler gibi Tariş- Altınoluk fabrikasını bekleyemedik. Çünkü onlar bayram sonrası açabileceklerini söyledi. Eğer bekleseydik belki de o zamana ağaçta zeytin kalmayacaktı. Biz de bu vesile ile daha önceden tanıdığımız Türkmen köyündeki geleneksel taş değirmen zeytin yağhanesinde hem zeytinyağı elde ettik hem de oldukça keyifli,eğlenceli bir üretim süreci yaşadık ::-) 

İnternet ortamındaki Picasa’da oluşturduğumuz fotoğraf albümünde hasadın ve sıkımın hatta sele zeytin yapımının aşamalarını izleyebilirsiniz.

http://picasaweb.google.com/imeceevi.etkinlikler/ZeytinHasad20082009#

 

Burada size hiçbir cümle ile ifade edemeyeceğim zeytinyağının tadını,kokusunu ve sıcak insan ilişkilerini tahmin etmeyi hayal gücünüze bırakıyorum. 

Sevgilerimizle ::-) 

İmece Evi Kooperatifi Kurucuları

www.imeceevi.org
Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Kooperatifi girişimi

 
< Önceki   Sonraki >