Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Etkinlikler


Çimentosuz,ensdüstriyel malzemesiz,yerel,doğal ev yapımına davetlisiniz PDF Yazdır E-posta
 

  Çamur Ev yapıyoruz; Şirinlerin Mantar evi…

06-17 Ağustos

***Ücretsiz***

Kendi arazimizdeki biraz kumlu-Killi topraktan önce kocaman çamur köfteler hazırlayıp sonra bunlardan duvar örüyoruz. Duvarın ana malzemesi çamur olduğu için evin biçiminde istediğimiz gibi oynayabiliyoruz. Çatısınıda kilden yapacağımız evin inşaatı yoğun emek istiyor. Her zaman olduğu gibi çimentosuz tamamen yerel malzeme ve geleneksel-ekolojik deneyimlerle yapacağımız evin yapımı ilgilenen katılmak isteyen herkese açık.

Konaklama detayları için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını incelemelisiniz.   http://www.imeceevi.org/

Bayramda Doğal Yaşam Kampı

18-24 Ağustos

***Ücretsiz***

Kendi arazimizde,İmece Evinde deneyimlerimizden bir grubu sizinle paylaşacağız. Genel ziyaretçi koşullarının geçerli olduğu kamp ücretsiz.Ancak imkanı olanların İmecenin sürdürülmesi için eksik donanım,malzeme,araç,gereç,…  ihtiyaçlarından uygun gördüğü birini tedarik etmesi memnuniyetle karşılanır.

Uygulamayı planladığımız atölyeler;

 

19 Ağustos-       

10-12.00

Erik Pestili,kurusu,marmelatı yapıyoruz

19 Ağustos-          

18-20.00

Çamurdan Ev yapıyoruz

 

20 Ağustos-          

10-12.00

Sumak ekşisi,kurusu,suyunu yapıyoruz
20 Ağustos-               18-20.00Çamurdan Ev yapıyoruz

 

21 Ağustos-               10-18.00

Köyde Bayramlaşma ve Şelale

21 Ağustos-         

18-20.00

Çamurdan Ev yapıyoruz
22 Ağustos-           10-13.00Tohum Topu
22-Ağustos-           18-20.00Çamurdan Ev yapıyoruz
23 Ağustos-             10-12.00Meyve Kurutma
  

23-Ağustos-          

13-80.00

Şelale

Barış Tohumlarını Saçıyoruz;

1 Eylül Cumartesi

**Ücretsiz**

Dünya Barış gününde Fukuoka-san’ın yöntemiyle yaz boyu hazırladığımız tohum toplarını Menemen Orman Şefliği ile belirlediğimiz alana saçıyoruz. İzmirden günü birlik gelebileceğiniz gibi daha önce gelip imecede kalabilirsinizde. Bekleriz ::-)

 Kışlık Yiyecek Hazırlıkları;

07-09 Eylül                

14-16 Eylül               

21-23 Eylül

***Ücretsiz***

Kendi ürettiğimiz domates,biber,patlıcan,kabak gibi sebzelere ilave olarak yabandan toplayacağımız erik,böğürtlen,alıç,ahlat gibi meyveleri kışın yemek üzere işleyeceğiz. Kurutma,Pestil,Salça,Konserve,Tarhana,Erişte,Turşu,Sirke,Reçel yapacağız. Tahminen ekim ayının sonuna kadar yani meyvenin güneşte kurmasının mümkün olduğu zamana kadar bu üretimleri yapacağız.Sadece hafta sonu kampı ile yetinmeyip daha uzun süre kalanlar elbette daha fazla yöntemi uygulama imkanı olacak.

 Zeytin ve Mantar Hasadı 

6-13 Ekim

***Ücretsiz***

İlk yağmurlar ve azda olsa yazlıkçı kaçıran serinliği ile yağlanan henüz yeşil renkli zeytinerin en olgunlarından bir miktar toplayıp “kırma zeytin” yapıyoruz. Eğer her şey yolunda giderde “Evren Abla” 2. Yağmuruda yağdırdıysa heryerde Çintar,Kanlıca ve Kulak Mantarı çıkacak. Mantarları hem taze taze yiyip hemde konservesini yapacağız. Eee birazda eve dönerken götürmekte istersiniz,değilmi?
Detoks-Sessizlik Kampı

20-27 Ekim

Kurban bayramına denk gelen bu kampta hem doğanın takvimi gereği hemde fiziksel olarak sağaltımda bulunurken zihinsel olarakta biraz “sessiz” kalarak arınalım diyoruz. Bizim dışımızda deneyimli bir “gönüllü” kolaylaştırıcı bulursak bu kampta ücretsiz olacak.Gönüllü bulamazsak emeği,yol parası vss…nedeniyle genel giderlerlere katılım dışında cüzide olsa bir ücreti olabilir.Netleşince buradaki bilgileri güncelleyeceğiz.

Çobanlık Kampı

09-11 Kasım

16-18 Kasım

***Ücretsiz***

Küçük ve Büyükbaş hayvanlarımızı yayacağız.Daha doğrusu onlar yayılacak biz onları izlerken yaşam tempomuzu düşürüp daha dingin hale geçmek için bir fırsat yakalayacağız. Hayvanlarla iletişimdeyken,sadece izlerken dahi onlardan çok şey öğreneceğiz. Bu arada basit şekilde hayvanların bakımını,süt sağımını,yoğurt yapımı,ağıl temiziği, gübreden preparatlar (özel şerbetler) hazırlayacağız.

 
Zeytinyağımızı Üretiyoruz

22-27 Aralık

***Ücretsiz***

Dalında yağlanan ve mor-siyah renklere bürünen zeytinlerimizi toplayıp Foça’daki Taşköy’ün Taş Değirmeninde sıkacağız. Toplam 6 gün sürecek etkinlik binlerce yıldır süren zeytin hasadı ağacı dövmeden geleneksel yöntemlerle topluyoruz. Daha sonra Taş değirmende hamur haline getirip sıcak su değdirmeden soğuk bir şekilde presleyeceğiz. Binlerce yıllık üretim biçimine tanık olmak isteyenleri bu çok değerli buluşmaya bekliyoruz. Havaların serinlediği bugünlerde rahat etmeniz için yanınıza alt ve üst içlikler, yün eldiven almanızı,Tarlada,taşta gezmeye uygun ayakkabı yada lastik çizmenizi yanınıza almanızı unutmayın!

6.Yılımızı Kutluyoruz ::-)

31 Aralık-Pazartesi

***Beleşşşş***

2007 yılında Kazdağında başlayıp  5 yıl süren İmece son bir yıldır Dumanlıdağ’da. Doğayı kirletmeyen, birarada uyumlu yaşam bilgi ve deneyimlerinin aktığı,paylaşıldığı İmece Evi kadim bilgilere ulaşılıp uygulandıkça, bu deneyimlere ihtyaç duyanlara “Ev” olmayı sürdürmeye 6 yıldır devam ediyor. Turgutlar,Dutlar Ekolojik Köyü Girşimi ile birlikte yakınlarda veya uzaklarda olan herkesi kuzine başına bekliyoruz. Dileyen zeytinyağı üretimi için gelip kalabilir yada çalışanlar Cumartesinden gelip sınırlı olan kapalı,ısıtılan kulübelerde yerini alabilir. 

Tohumlar Toprakla Buluşuyor ::-)

15-16 Mart

28-29 Mart

***Ücretsiz****

Ay Takvimine göre meyvesinden faydalandığımız tohumları,öncelikle Domates,Biber ve Patlıcan tohumlarının fidelerini hazırlamak için Camekan-Sermıza ilk ekimleri yapıyoruz. Geleneksel,Fukuoka,Permakültür ve Biyodinamik yöntemlerinin uygulandığı İmece Evinde katılımcılara uygulamalı bir tanıtımda yapıyoruz.

 

Tamamen ücretsiz olan programlarda kullanılan yiyecek vs..malzeme için herkesin imkanı  ve gönlü ölçüsünde genel giderlere katılımı İmece Evinin sürdürülebilmesi için beklenmekte. Etkinliklere katılmak için bize e-posta yada telefon açmadan önce burada sizi bekleyen koşulları  sitemizin “ziyaret” sayfasında okuduktan sonra karar vermelisiniz. Ekonomik olarak rahat olanların karar verdikten sonra katılım miktarını havale yaparsa kamp öncesi ihtiyaç duyulan malzemeyi alabiliriz.Yoksa doğanın otları ve unlu yemek seçeneklerimizle hiç aç kalmayız :;-

Atölyenin başladığı ve bittiği gün; gelişler, tanışma, yerleşme, çevreyi, imeceyi algılama ve daha çok sosyal ihtiyaçlar için kullanılıyor. 2. Günden itibaren ise tamamen uygulama ile geçiyor. Herkesin eli işe,çalışmalara değiyor.

Burada bulunduğunuz süre içerisinde İmeceye geliş amacınızın dışında size ilginç gelecek uygulama,üretim ve yaşam detayları ile karşılaşacaksınız. İlginizi çeken herşeyle ilgili soru sormaktan, çalışmaya katılmaktan hiç çekinmeyin. ” İmece” kendi enerjisini, kendi barınaklarını, evlerini, her geçen gün daha fazla kendi yiyeceğini üreten bir aile.

Atölyenin,Kampın günlük akışı sabah kahvaltısı esnasında belirleniyor. Herhangib ir çalışanın olmadığı İmecede yemekten temizliğe her şey gönüllülerce yani hepbirlikte yapılıyor. Ve gene hepbirlikte atölyeler gerçekleşiyor.

Her Kampta katılanların becerileri,deneyimleri doğrultusunda gün içinde veya akşamları seminer,kısa atölyeler yapabiliyoruz.Örneğin; İmecenin deneyimleri dışında Yoga,Masaj,Doğal Tıp,Film gösterimi,vs…

Her hafta değiken olmakla beraber pazartesi yada Salı günleri şelaleye gidiyoruz.Serinledikten sonra dönüşte çevredeki yaban yaşamı ve bitkileri inceliyoruz.

Çiftlik kuracaklar, doğada yaşamak isteyenler,  köyüne dönme niyetinde olanlar  bu kararlarını uygulamadan önce İmeceye uğrayıp  İmecenin  oldukça pratik;  ekonomik ve ekolojik çözümlerine  tanık olup ve hatta deneyimleyip kararlarını gözden geçirmeliler.

Sadece; hayal edilenle gerçeğin doğada,köy yaşamında çok farklı olduğunu arazi almadan ve diğer masraflara girişmeden önce farkına varmak için dahi İmeceye gelmelisiniz.

Kimbilir belkide buraları çok sever ve parçası olduğumuz “Dutlar Ekolojik Köyü”ne yerleşmeye karar verirsiniz?!

Diğer etkinlikler yıllık takvimimizde. Dilediğinize katılabilirsiniz. Hatta internet sitemizin ziyaret sayfasında okuyacağınız gibi planlanan tarihler dışında 365 gün yaşamın, üretimin olduğu İmece Evine istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Bunun için etkinliği beklemeniz gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bize e-postayala yada telefonla ulaşmak ::-)

 
Şirinlerin Mantar Evini yapıyoruz PDF Yazdır E-posta
 

Merhaba

Taş Kerpiç Atölyesi Şirinlerin Mantar Evine dönüştü.

Tam yorulduk,erteleyelim derken Şirinlerin bu Masal Evi fikri hepimizi heyecanlandırdı.

En çokta içinde yaşayacak olan Anne-kızın istekliliği hepimizi tekrar harekete geçirdi.

Şu an 10 kişi civarındayız.Hafta sonları 20 leri buluyoruz. Emek yoğun olan evin yapımında kumu bol killi toprak kullanıp

Biçim vermede çok eğleneceğiz.

Bakalım bir ay sonra yandaki grafik yerine sizinle nasıl bir görüntü paylaşacağız?

Geçen hafta duyurduğumuz eksik listesi hemen ilgi gördü.Başta Kiremit olmak üzere LEd,Bursun bir kısmı ve ana listedeki fotoğraf makinesi eksiğimiz tamamlandı.

Şu an İzmir-Torbalıdan kiremitleri ve Karaburundanda gelmesi gereken eşyaları taşıyacak bir araca, Mantar Evin döşemesi için tahtaya  (Rabıta) ihtiyacımız var.50m2.

İmeceden sevgi ve dayanışma dileklerimizle.   www.imeceevi.org  0543-6775809
 
Saman Ev Yapıyoruz 22-30 Haziran PDF Yazdır E-posta
 

 
22-30 Haziran

**Ücretsiz**

Hergeçen gün artan ziyaretçilerimiz için yeni barınaklara ihtiyacımız var. Ekin hasadı ile beraber ihtiyacımız kadar balyalanmış saman alıp iki gözlü bi ev yapacağız. Kazdağındaki eski yerimizde yaptığımızın azıcık daha büyüğü olacak evimizin yapımına hepiniz katılabilirsiniz. Daha önce nasıl yaptığımızın detaylarını aşağıda yada internet sitemizin “deneyimler” sayfasında okuyabilirsiniz.

Eğer hem ucuz hemde doğal bir ev,depo hatta ahır  yapmak istiyorsanız en iyi seçenek Saman Ev. Üstelik yapımı herkesin yapabileceği kadar çok kolay olduğu gibi duvar kalınlığı ve toprak sıvası nedeniyle hem ısı izalasyonu çok yüksek hemde yangına oldukça dayanıklı. Hayvanların yemesinin söz konusu olmadığı Saman Evin yapımına isterseniz tam program isterseniz kısa süreliğine de katılabilirsiniz.

Zamanı dar olanlar için 22-30 haziran tarihlerini belirledik.Fakat  evin ince işleri,tesisatı vs devam edip hemen peşinden kerpiç tuğlalar kesip güneşte kurutacağız.Tuğlalar kururken taş ev için köşe taşları yontup hazırlıyacağız.Ve bu hazırlıkları takiben 13-29 arasında da 3 odadan oluşacak Saman,Kerpiç ve Taş Ev içinde yaşanılır hale getirmeyi hedefliyoruz.

Herhangi bir kurs vs.ücretinin olmadığı bu etkinliğin genel giderleri katılımcıların kendi aralarında imkanları ölçüsünde organize olarak karşılanıyor.

Zaman sınırı olmayanlar dilediği sürece İmece’de kalabilir .Belkide Dutlar Ekoköyünün yaşayanları arasına dahil olabilir.

Fakat her şeyden önce sizi bekleyen koşulları öğrenmek için ziyaret,ulaşım ve sı sorulan sorular sayfalarımızı iyice okumanızı öneririz.

www.imeceevi.org

0543-4142363

Kayıt için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır   adresine bir e-posta göndermeniz yeterli.

*******************************************************************

Kerpiç-Taş Ev Yapıyoruz

13-29 Temmuz

***Ücretsiz***

Killi topraktan yapacağımız tuğlaların kısa sürede kuruması için bu tarihi seçtik.Kulübenin bir kısmını taştan diğer kısmını ise kerpiçten yapacağız. Herzaman olduğu gibi çimentosuz tamamen yerel malzeme ve geleneksel-ekolojik deneyimlerle yapacağımız evin yapımı ilgilenen herkese açık. 

 
Köy Hayırına Davetlisiniz-27 Mayıs PDF Yazdır E-posta

Sevgili dostlar  sizi bu sefer içimizi aydınlatan,dağın basında olusutrmaya çalıştığımız ekoköyün  geleneksel bir etkinliğine davet ediyoruz  ...Bu Pazar gunu 27 Mayıs ta...

30-40 yıl once sehire tasınan koylulerce sadece camisi ve kahvesi ayakta olan koyumuzde bagları koparmamak icin her yıl mayıs ayında bir araya gelinip tüm gelenlere geleneksel yemekler ikram edilip sohbetler edilir,yıkıntı halindeki koy dolasılır anılar hatırlanır.

Tabi bu sene sehirde yasayan koylulerimizin en merak ettikleri koye yeni tasınan sehirliler neler yapıyor…

Yurdumuzda pek çok örneği olan bu geleneğin yasanmasına katkıda bulunmak,eski koylulerimizle,bizimle tanışmanız ve birlikte barış tohumları ekmek icin sizi köy hayırına oradanda 700m ilerideki İmece Evine davet ediyoruz.

 
Takas; Fidan getir,Fideleri götür PDF Yazdır E-posta

İlk Kırmızı ve Salçalık Domates fidelerimiz hazır hale geldi ve yerlerine dikmeye başladık. Pembe Domates, Uzun ve Bostan Patlıcan, çeşit çeşit Biber Fidelerimizde olmaya başladı.  
Aklımıza “Takas” geldi. İstedik ki bize biraz fazla gelen fidelerimizi eksiğimiz olan Fidanlarla takas edelim.
Domates,Biber,Patlıcan Fidelerine, Mısır,Bamya,vs tohuma ihtiyaç duyanları takasa davet ediyoruz. İhtiyaç duyduğumuz  bir fidana 20 Fide takas edelim.
Bu takası kargoyla değil bizzat bizi ziyaret etmenizle gerçekleştirelim.

İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği  
E-Posta  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Telefon 0543-6775809

 

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 73 - 81 Toplam: 104