Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Etkinlikler


2012 Etkinlik Detayları PDF Yazdır E-posta

2012 İmece Evi Doğal Yaşam Okulu-Atölyeler :;-) 

Doğal Deterjan,Şampuan  ve Sabun Yapıyoruz;

13-15 Nisan

27-29 Nisan

**Ücretsiz**

Biz temizlik maddelerimizi sadece kül,yağmur suyu ve zeytinyağından üretiyoruz. Bu yöntemle şampuan,sıvı sabun ve bulaşık-çamaşır deterjanlarımızı kendimiz yapıyoruz. Evde sizinde yapabileceğiniz bu maddeleri  bulup biraraya getirmeniz çok kolay. İnternet sitemizin deneyimler bölümünde okuyarak sabırla sizde kendi ortamınızda,kendi temizlik malzemelerinizi,istediğiniz kokularda  üretebilirsiniz.

Yok eğer hem bizimle tanışmak hemde kostiksiz ve diğer halk sağlığına,çvreye zararlı kirleticiler yerine aksine bitkilere gübre etkisi olan  temizleyicilerin yapımında bize yardımcı olmak,tanık olmak isterseniz yukarıdaki  tarihlerde yanımıza bekliyoruz.

 Peynir ve Yoğurt yapıyoruzzz.

11-13 Mayıs

25-27 Mayıs

**Ücretsiz**

İnternet sitemizin deneyimler  sayfasında detaylarını okuyabileceğiniz oğlak mayası ile peynir yapımını yanımıza gelerekde öğrenebilirsiniz.

Saman Ev Yapıyoruz;

22-30 Haziran

**Ücretsiz**

Hergeçen gün artan ziyaretçilerimiz için yeni barınaklara ihtiyacımız var. Ekin hasadı ile beraber ihtiyacımız kadar balyalanmış saman alıp iki gözlü bi ev yapacağız. Kazdağındaki eski yerimizde yaptığımızın azıcık daha büyüğü olacak evimizin yapımına hepiniz katılabilirsiniz. Nasıl yaptığımızın detaylarını internet sitemizin “deneyimler” sayfasında okuyabilirsiniz.

Eğer hem ucuz hemde doğal bir ev,depo hatta ahır  yapmak istiyorsanız en iyi seçenek Saman Ev. Üstelik yapımı herkesin yapabileceği kadar çok kolay olduğu gibi duvar kalınlıı ve toprak sıvası nedeniyle hem ısı izalasyonu çok yüksek hemde yangına oldukça dayanıklı. Hayvanların yemesinin söz konusu olmadığı Saman Evin yapımına isterseniz tam program isterseniz kısa süreliğinede katılabilirsiniz.

Kerpiç-Taş Ev Yapıyoruz

13-29 Temmuz

***Ücretsiz***

Killi topraktan yapacağımız tuğlaların kısa sürede kuruması için bu tarihi seçtik.Kulübenin bir kısmını taştan diğer kısmını ise kerpiçten yapacağız. Herzaman olduğu gibi çimentosuz tamamen yerel malzeme ve geleneksel-ekolojik deneyimlerle yapacağımız evin yapımı ilgilenen herkese açık. 

*******************************************************************************************************************

 Çamur Ev yapıyoruz; Şirinlerin Mantar evi…

06-17 Ağustos

***Ücretsiz***

Kendi arazimizdeki biraz kumlu-Killi topraktan önce kocaman çamur köfteler hazırlayıp sonra bunlardan duvar örüyoruz. Duvarın ana malzemesi çamur olduğu için evin biçiminde istediğimiz gibi oynayabiliyoruz. Çatısınıda kilden yapacağımız evin inşaatı yoğun emek istiyor. Her zaman olduğu gibi çimentosuz tamamen yerel malzeme ve geleneksel-ekolojik deneyimlerle yapacağımız evin yapımı ilgilenen katılmak isteyen herkese açık.

Konaklama detayları için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını incelemelisiniz.   http://www.imeceevi.org/

Bayramda Doğal Yaşam Kampı

18-24 Ağustos

***Ücretsiz***

Kendi arazimizde,İmece Evinde deneyimlerimizden bir grubu sizinle paylaşacağız. Genel ziyaretçi koşullarının geçerli olduğu kamp ücretsiz.Ancak imkanı olanların İmecenin sürdürülmesi için eksik donanım,malzeme,araç,gereç,…  ihtiyaçlarından uygun gördüğü birini tedarik etmesi memnuniyetle karşılanır.

Uygulamayı planladığımız atölyeler;

 

19 Ağustos-       

10-12.00

Erik Pestili,kurusu,marmelatı yapıyoruz

19 Ağustos-          

18-20.00

Çamurdan Ev yapıyoruz

 

20 Ağustos-          

10-12.00

Sumak ekşisi,kurusu,suyunu yapıyoruz
20 Ağustos-               18-20.00 Çamurdan Ev yapıyoruz

 

21 Ağustos-               10-18.00

Köyde Bayramlaşma ve Şelale

21 Ağustos-         

18-20.00

Çamurdan Ev yapıyoruz
22 Ağustos-           10-13.00 Tohum Topu
22-Ağustos-           18-20.00 Çamurdan Ev yapıyoruz
23 Ağustos-             10-12.00 Meyve Kurutma
  

23-Ağustos-          

13-80.00

Şelale

Barış Tohumlarını Saçıyoruz;

1 Eylül Cumartesi

**Ücretsiz**

Dünya Barış gününde Fukuoka-san’ın yöntemiyle yaz boyu hazırladığımız tohum toplarını Menemen Orman Şefliği ile belirlediğimiz alana saçıyoruz. İzmirden günü birlik gelebileceğiniz gibi daha önce gelip imecede kalabilirsinizde. Bekleriz ::-)

 Kışlık Yiyecek Hazırlıkları;

07-09 Eylül                

14-16 Eylül               

21-23 Eylül

***Ücretsiz***

Kendi ürettiğimiz domates,biber,patlıcan,kabak gibi sebzelere ilave olarak yabandan toplayacağımız erik,böğürtlen,alıç,ahlat gibi meyveleri kışın yemek üzere işleyeceğiz. Kurutma,Pestil,Salça,Konserve,Tarhana,Erişte,Turşu,Sirke,Reçel yapacağız. Tahminen ekim ayının sonuna kadar yani meyvenin güneşte kurmasının mümkün olduğu zamana kadar bu üretimleri yapacağız.Sadece hafta sonu kampı ile yetinmeyip daha uzun süre kalanlar elbette daha fazla yöntemi uygulama imkanı olacak.

 Zeytin ve Mantar Hasadı 

6-13 Ekim

***Ücretsiz***

İlk yağmurlar ve azda olsa yazlıkçı kaçıran serinliği ile yağlanan henüz yeşil renkli zeytinerin en olgunlarından bir miktar toplayıp “kırma zeytin” yapıyoruz. Eğer her şey yolunda giderde “Evren Abla” 2. Yağmuruda yağdırdıysa heryerde Çintar,Kanlıca ve Kulak Mantarı çıkacak. Mantarları hem taze taze yiyip hemde konservesini yapacağız. Eee birazda eve dönerken götürmekte istersiniz,değilmi?
Detoks-Sessizlik Kampı

20-27 Ekim

Kurban bayramına denk gelen bu kampta hem doğanın takvimi gereği hemde fiziksel olarak sağaltımda bulunurken zihinsel olarakta biraz “sessiz” kalarak arınalım diyoruz. Bizim dışımızda deneyimli bir “gönüllü” kolaylaştırıcı bulursak bu kampta ücretsiz olacak.Gönüllü bulamazsak emeği,yol parası vss…nedeniyle genel giderlerlere katılım dışında cüzide olsa bir ücreti olabilir.Netleşince buradaki bilgileri güncelleyeceğiz.

Çobanlık Kampı

09-11 Kasım

16-18 Kasım

***Ücretsiz***

Küçük ve Büyükbaş hayvanlarımızı yayacağız.Daha doğrusu onlar yayılacak biz onları izlerken yaşam tempomuzu düşürüp daha dingin hale geçmek için bir fırsat yakalayacağız. Hayvanlarla iletişimdeyken,sadece izlerken dahi onlardan çok şey öğreneceğiz. Bu arada basit şekilde hayvanların bakımını,süt sağımını,yoğurt yapımı,ağıl temiziği, gübreden preparatlar (özel şerbetler) hazırlayacağız.

 
Zeytinyağımızı Üretiyoruz

22-27 Aralık

***Ücretsiz***

Dalında yağlanan ve mor-siyah renklere bürünen zeytinlerimizi toplayıp Foça’daki Taşköy’ün Taş Değirmeninde sıkacağız. Toplam 6 gün sürecek etkinlik binlerce yıldır süren zeytin hasadı ağacı dövmeden geleneksel yöntemlerle topluyoruz. Daha sonra Taş değirmende hamur haline getirip sıcak su değdirmeden soğuk bir şekilde presleyeceğiz. Binlerce yıllık üretim biçimine tanık olmak isteyenleri bu çok değerli buluşmaya bekliyoruz. Havaların serinlediği bugünlerde rahat etmeniz için yanınıza alt ve üst içlikler, yün eldiven almanızı,Tarlada,taşta gezmeye uygun ayakkabı yada lastik çizmenizi yanınıza almanızı unutmayın!

6.Yılımızı Kutluyoruz ::-)

31 Aralık-Pazartesi

***Beleşşşş***

2007 yılında Kazdağında başlayıp  5 yıl süren İmece son bir yıldır Dumanlıdağ’da. Doğayı kirletmeyen, birarada uyumlu yaşam bilgi ve deneyimlerinin aktığı,paylaşıldığı İmece Evi kadim bilgilere ulaşılıp uygulandıkça, bu deneyimlere ihtyaç duyanlara “Ev” olmayı sürdürmeye 6 yıldır devam ediyor. Turgutlar,Dutlar Ekolojik Köyü Girşimi ile birlikte yakınlarda veya uzaklarda olan herkesi kuzine başına bekliyoruz. Dileyen zeytinyağı üretimi için gelip kalabilir yada çalışanlar Cumartesinden gelip sınırlı olan kapalı,ısıtılan kulübelerde yerini alabilir. 

Tohumlar Toprakla Buluşuyor ::-)

15-16 Mart

28-29 Mart

***Ücretsiz****

Ay Takvimine göre meyvesinden faydalandığımız tohumları,öncelikle Domates,Biber ve Patlıcan tohumlarının fidelerini hazırlamak için Camekan-Sermıza ilk ekimleri yapıyoruz. Geleneksel,Fukuoka,Permakültür ve Biyodinamik yöntemlerinin uygulandığı İmece Evinde katılımcılara uygulamalı bir tanıtımda yapıyoruz.

 

Tamamen ücretsiz olan programlarda kullanılan yiyecek vs..malzeme için herkesin imkanı  ve gönlü ölçüsünde genel giderlere katılımı İmece Evinin sürdürülebilmesi için beklenmekte. Etkinliklere katılmak için bize e-posta yada telefon açmadan önce burada sizi bekleyen koşulları  sitemizin “ziyaret” sayfasında okuduktan sonra karar vermelisiniz. Ekonomik olarak rahat olanların karar verdikten sonra katılım miktarını havale yaparsa kamp öncesi ihtiyaç duyulan malzemeyi alabiliriz.Yoksa doğanın otları ve unlu yemek seçeneklerimizle hiç aç kalmayız :;-

Atölyenin başladığı ve bittiği gün; gelişler, tanışma, yerleşme, çevreyi, imeceyi algılama ve daha çok sosyal ihtiyaçlar için kullanılıyor. 2. Günden itibaren ise tamamen uygulama ile geçiyor. Herkesin eli işe,çalışmalara değiyor.

Burada bulunduğunuz süre içerisinde İmeceye geliş amacınızın dışında size ilginç gelecek uygulama,üretim ve yaşam detayları ile karşılaşacaksınız. İlginizi çeken herşeyle ilgili soru sormaktan, çalışmaya katılmaktan hiç çekinmeyin. ” İmece” kendi enerjisini, kendi barınaklarını, evlerini, her geçen gün daha fazla kendi yiyeceğini üreten bir aile.

Atölyenin,Kampın günlük akışı sabah kahvaltısı esnasında belirleniyor. Herhangib ir çalışanın olmadığı İmecede yemekten temizliğe her şey gönüllülerce yani hepbirlikte yapılıyor. Ve gene hepbirlikte atölyeler gerçekleşiyor.

Her Kampta katılanların becerileri,deneyimleri doğrultusunda gün içinde veya akşamları seminer,kısa atölyeler yapabiliyoruz.Örneğin; İmecenin deneyimleri dışında Yoga,Masaj,Doğal Tıp,Film gösterimi,vs…

Her hafta değiken olmakla beraber pazartesi yada Salı günleri şelaleye gidiyoruz.Serinledikten sonra dönüşte çevredeki yaban yaşamı ve bitkileri inceliyoruz.

Çiftlik kuracaklar, doğada yaşamak isteyenler,  köyüne dönme niyetinde olanlar  bu kararlarını uygulamadan önce İmeceye uğrayıp  İmecenin  oldukça pratik;  ekonomik ve ekolojik çözümlerine  tanık olup ve hatta deneyimleyip kararlarını gözden geçirmeliler.

Sadece; hayal edilenle gerçeğin doğada,köy yaşamında çok farklı olduğunu arazi almadan ve diğer masraflara girişmeden önce farkına varmak için dahi İmeceye gelmelisiniz.

Kimbilir belkide buraları çok sever ve parçası olduğumuz “Dutlar Ekolojik Köyü”ne yerleşmeye karar verirsiniz?!

Diğer etkinlikler yıllık takvimimizde. Dilediğinize katılabilirsiniz. Hatta internet sitemizin ziyaret sayfasında okuyacağınız gibi planlanan tarihler dışında 365 gün yaşamın, üretimin olduğu İmece Evine  istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Bunun için etkinliği beklemeniz gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bize e-postayala yada telefonla ulaşmak ::-)

İmece Evi-Doğal Yaşam Okulu 2012 Etkinlik Takvimi
AYGÜNLÜK İŞLERATÖLYE-KURSTARİH
NİSANBahçe Duvarı örme,Fide hazırlığı,Bahçe hazırlığı,Budama,aşılama,Hayvan bakımı,…Doğal deterjan, Şampuan, Sabun13-15 Nisan          27-29 Nisan
MAYISFide dikim,Bahçe bakımı,Bahçe Duvarı tamir,Hayvan bakımı,…Peynir yapımı11-13 Mayıs        25-27 Mayıs
HAZIRANBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Saman Ev yapıyoruz22-30 Haziran
TEMMUZBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Kerpiç-Taş Ev yapıyoruz13-29 Temmuz
AĞUSTOSBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Doğal Yaşam Kampı-Deniz   Doğal Yaşam Kampı-Dağ05-10 Ağustos   18-24 Ağustos
EYLÜLBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Barış Tohumlarını saçıyoruz Kışlık yiyecek hazırlıkları; Salça,Tarhana,Erişte, meyve kurutmaları,…       01 Eylül               07-09 Eylül                 14-16 Eylül                21-23 Eylül
EKIMBahçe bakımı,Ekinlerin ekilmesi,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee… Odun-Kozalak toplamaZeytin ve Mantar Hasadı  Detoks-Sessizlik Kampı6-13 Ekim          20-27 Ekim
KASIMBahçe bakımı,Bakla ekimi,Hayvan bakımı,Odun-Kozalak toplama…Çobanlık09-11 Kasım       16-18 Kasım
ARALIKBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Odun-Kozalak toplama…Zeytinyağı üretiyoruz  6.Yılımızı Kutluyoruz22-27 Aralık          31 Aralık
OCAKHayvan BakımıDinlenme,okumalar, gezmeler,…Geziyoruz ::-)
ŞUBATHayvan BakımıDinlenme,okumalar, gezmeler,…Geziyoruz ::-)
MARTBahçe Duvarları tamir,Fide hazırlığı,Bahçe hazırlığı,Budama,aşılama,Hayvan bakımı,…Tohumlar toprakla buluşuyor15-16 Mart         28-29 Mart
 İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği  
İnternet Sitemiz;   www.imeceevi.org
Facebook;              www.facebook.com/imeceevi
Yahoo duyuru grubuwww.yahoo.com/group/imeceevi
Yahoo haberleşme ağıwww.yahoo.com/group/imeceiletisim/
Fotoğraf eskilerhttp://picasaweb.google.com/imeceevi.etkinlikler
Fotoğraf yeniler http://www.facebook.com/photo.php?pid=708198&id=1636106498&ref=fbx_album#!/photos.php?id=1636106498
E-Posta Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Telefon0543-6775809
AdresTurgutlar Köyü,Menemen,izmir
Kargo gönderisiAras Kargo Menemen şube teslim
  

 

 
2012 Etkinlik Takvimi PDF Yazdır E-posta

İmece Evi 2012 Etkinlik Takvimi;

Merhaba.

Aşağıda aylara böldüğümüz etkinlik takvimine katılmaya,parçası olmaya davetlisiniz. Doğanın kendi doğal takvimine uyarak 6 yıldır gerçekleştirdiğimiz uygulamaların amacı; Birarada ve doğa ile uyumlu sürdürülebilir bir yaşam kurmak için. Diğer bir değişle “Başka bir dünya hayalimizi hemen şimdi gerçekleştirmek” için. Bu çalışmalarımız en yakınlarımızdan,dostlarımızdan, köylerdeki komşularımızdan  başlayarak  şehirlerde bu çalışmalara ihtiyaç duyan herkese açık.

Konaklayarak gönüllü olmak isteyenler sitemizin ziyaret sayfasını mutlaka okumalılar. Sadece Atölye-Kurslara katılmak isteyenler ilgili atölyenin detaylarını inceleyip bize e-mektup atmalarını bekliyoruz. Atölye-Kurslar harici kısa yada uzun dönem kalan gönüllüler taş,ahşap,kerpiç,samanla yaptığımız çimentosuz,geleneksel,doğal inşaat yöntemlerine, mayadan başlayarak doğal ekmek ve hamur işlerine, tüpsüz,gazsız her daim odun ateşiyle yemek,çay yapmaya, Fukuokanın,Permakültürün,Biyodinamiğin geleneksel kadim bilgilerle beslenen yöntemleriyle hazırlamaya başladığımız ziraate, Yaban bitki, meyve  ve hayvanlarıyla iletişime,  gündelik yaşam eşiklerini ekolojik ve ekonomik çözümlerimize tanık olmaktadırlar. Herhangi bir kurs ücreti yok! Detaylar "etkinlikler" sayfamızda.

Bekleriz ))

İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği-Dumanlıdağ,Dutlar Köyü,Menemen-İzmir   Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

İmece Evi-Doğal Yaşam Okulu 2012 Etkinlik Takvimi
AYGÜNLÜK İŞLERATÖLYE-KURSTARİH
NİSANBahçe Duvarı örme,Fide hazırlığı,Bahçe hazırlığı,Budama,aşılama,Hayvan bakımı,…Doğal deterjan, Şampuan, Sabun13-15 Nisan          27-29 Nisan
MAYISFide dikim,Bahçe bakımı,Bahçe Duvarı tamir,Hayvan bakımı,…Peynir yapımı11-13 Mayıs        25-27 Mayıs
HAZIRANBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Saman Ev yapıyoruz22-30 Haziran
TEMMUZBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Kerpiç-Taş Ev yapıyoruz13-29 Temmuz
AĞUSTOSBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Çamur Ev Yapıyoruz 

Bayram- Doğal Yaşam Kampı

06-17-Ağustos 

18-24 Ağustos

EYLÜLBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…Kışlık yiyecek hazırlıkları; Salça,Tarhana,Erişte, meyve kurutmaları,…07-09 Eylül                 14-16 Eylül                21-23 Eylül
EKIMBahçe bakımı,Ekinlerin ekilmesi,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee… Odun-Kozalak toplamaZeytin ve Mantar Hasadı  Bayram Haftası6-13 Ekim          20-27 Ekim
KASIMBahçe bakımı,Bakla ekimi,Hayvan bakımı,Odun-Kozalak toplama…Çobanlık-Zeytin hasadı09-11 Kasım       16-18 Kasım
ARALIKBahçe bakımı,Hayvan bakımı,Odun-Kozalak toplama…Zeytinyağı üretiyoruz22-27 Aralık
OCAKHayvan BakımıDinlenme,okumalar, gezmeler,…Geziyoruz ::-)
ŞUBATHayvan BakımıDinlenme,okumalar, gezmeler,…Geziyoruz ::-)
MARTBahçe Duvarları tamir,Fide hazırlığı,Bahçe hazırlığı,Budama,aşılama,Hayvan bakımı,…Tohumlar toprakla buluşuyor15-16 Mart         28-29 Mart

 

 
21-25 Eylül Lüleburgazda Pekmez ve Şarap Yapıyoruz PDF Yazdır E-posta
 
Davet; Pekmez ve Şarap Yapıyoruz

 

21-25 Eylülde Gündüz Ailesine ait Lüleburgazdaki bağda pekmez ve şarap yapıyoruz.

Tamamen doğal yöntemlerle üretilen üzümlerin 5 tonunu imeceye bağışlayan Gündüz Ailesinin çiftliğine İstanbuldan Trenle ulaşabilirsiniz.

Sabah 07.00 de Sirkeciden 08.00 da Halkalıdan kalkan tren gün içinde birde 15 ve 16.00 da hareket ediyormuş. Seyidler tren istasyonunda inip karşınızdaki ilk bina çiftliğe ait.

Otobüsle gelebileceğiniz gibi daha önce bizi bilgilendirirseniz sizi araçlarıyla gelenlerle buluşturabiliriz. Günü birlik gelenler aynı günün akşamı trenle dönebilirler.

 

Ne Getiriyoruz?

Biz daha önce gelmiş hazırlıklara başlamış olacağız.

Katılımın tamamen ücretsiz olduğu bu etkinliğimize gelirken yiyeceğinizi,tabağınızı,bardağınızı,kaşığınızı,ihtiyaç duyacağınız özel eşyalarınızı,uyku tulumunuzu getirmelisiniz. Yiyecek ne alayım diye tereddüt ederseniz bizi arayın size küçük bir liste verelim.

Her zaman olduğu gibi İmece etkinliklerine doğaya bırakıldığında zarar verecek ambalajlı gıdalar,pet şişe getirmiyoruz. Veee tabiki Müzik aletinizi de evde unutmayın (-::

 

Neler Yapıyoruz?

Çiftliğe yerleşip barınma ve beslenme ile ilgil organize olduktan sonra önce üzümü topluyoruz. Bir yandan üzüm toplama devam ederken diğer yandan bir grup üzümün saplarını ayırıp tanelerini sıkmaya başlıyor.

Yasaların izin verdiği oranda biraz şarap yapıyoruz.Kalanınıda pekmez için kazana koyup kaynatıyoruz.

 

İmece Evinin ve yaşayanların kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için üretip sattığımız bu doğal ürünleri ya bizzat imeceye gelerek yada bize bir istek e-postası atarak edinebilirsiniz.

Katılımız ve desteğiniz için her zaman teşekkür ederiz.

Etkinliğe ve sonrasında çalışmalara katılmak üzere İmece Evine bekleriz.

 

İletişim için;

İsmail Yenigün 543-6775809

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Lüleburgaz  iletişim-Yücel Gündüz; 0555 563 48 00


İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği
www.imeceevi.org
 
 
1 Eylül Dünya Barış Gününde Doğaya Tohum Bombaları Atıyoruz PDF Yazdır E-posta

 
1 Eylül Dünya Barış Gününde

Toprağa Tohum Bombaları atıyoruz.

 

Bizler “Kileri Dolu”  üretici İnsanların barış içerisinde doğa ile uyumlu yaşamasının mümkün olduğunu hayal edip uygulayan İmece Evi gönüllüleri,bahçıvanları Ekonomik Krizlerin ve Savaşların çoğaldığı bugünde insanlara krize karşı,bağımlılığa karşı,savaşa karşı üretimi hatırlatmak için İzmir’in Dumanlıdağındaki kendi tarlalarımızda Kazdağından,Torosladan,Kaçkardan,Ilgazdan,Maya Dağından hatta Nepal,Hindistandan getirdiğimiz yerel,evladiyelik tertemiz tohumları  Fukuoaka’nın Doğal Tarım Yöntemi ile Toprak Anamızı tahrip etmeden, sürmeden kucağına bırakacağız.

 

Daha önce gelip Bayram tatilinide İmecede geçirebilirsiniz. Her hangi bir ücret vss. yok. Detayları internet sitemizin “ziyaret ve ulaşım” sayfasında edinebilirsiniz.

 

Bayram boyunca ve her hafta uygulanan program;

Doğal inşaat,Marangozluk,Tarım, Gıda üretimi, Teknik işler ve Çevre Gezisi.

 

Eğer sizde doğaya tohum bombası atmak , imecenin deneyimlerine tanık olmak ve yapılan çalışmalara katılmak isterseniz tek yapmanız gereken en kısa yoldan bize ulaşmak.

Bekleriz.

    
 
2011-Sonbahar Programı PDF Yazdır E-posta
Yağmurlara kadar olan program aşağıda. Göreceksinizki haftalık akış hemen hemen aynı.

Yağmurlara Kadar olan esnek Program
15 Ağustosİnşaat+MarangozlukHayıt,Deve Dikeni,…
22 Ağustosİnşaat+MarangozlukSumak,Hayıt,Alıç,Erik,…
29 AğustosTarım-İnşaat+MarangozlukBAYRAM,Sumak,Salça,..
5 EylülTarım-İnşaat+MarangozlukSumak,Salça,Kurutma
12 EylülTarım-İnşaat+MarangozlukSalça,Kurutma,Sirke
19 EylülTarım-İnşaat+MarangozlukSalça,Kurutma,Sirke
26 EylülTarım-İnşaat+MarangozlukÇitlenbik,Sirke,Turşu
3 EkimTarımÇitlenbik,Sirke,Turşu
10 EkimTarımÇitlenbik,Sirke,Turşu
17 EkimYağmurlarla beraber Zeytin,Mantarrr başlıyor. 
24 EkimYağmurlarla beraber Zeytin,Mantarrr başlıyor. 
31 EkimYağmurlarla beraber Zeytin,Mantarrr başlıyor. 
7 KasımBAYRAM 

Yağmurlara kadar bir haftayı 7 ye böldük-ki katılımcı herşeyden birazda olsa deneyimleyebilsin.
1. gün İnşaat (Taş,Toprak,çamur işleri)...2. gün Marangozluk (tahta,çivi çakma,kesme işleri), 3. gün Tarım (bahçeleri yağmura,tarıma hazırlıyoruz),4. gün Üretim vss gibi.
Güncel Liste en aşağıda; Tabii önümüzdeki haftanın en önemli doğa olayı “DOLUNAY”.  Son devedikenlerini ve erkence hayıtları,erikleri,alıçları toplayacağız.
İnşaat malum hep var (-::
Para,ücret hala yok!!! gelirken yiyecek getirilmesi yeterli.
Ve tabi katılmayı düşünen herkes "ziyaret ve ulaşım" sayfalarını iyice okumalı.
Haftalık iş akışı aşağıda...
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 73 - 81 Toplam: 99