Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Etkinlikler


FINDIK HASADINA GİDİYORUZ. 10-30 Ağustos 2013 PDF Yazdır E-posta
  

Bu sene bölgemizdeki dostlara ulaştımak ve internette yayınladğımız ürün listesine de koymak üzere üretici dostlarla dayanışmayı çoğaltıp ürün çeşitliliğimizi fazlalaştırıyoruz. Karadenizinden bu sezon fındık,yerel meyveler ve çay topluyoruz. Ağustos sıcaklarında karadeniz havası alsam iyi olurdu diyorsanız yardımımızı bekleyen üretici dostumuzun yanında buluşuyoruz. Gelemeyenlerde hasat sonrası ürün duyurumuzla tertemiz,doğal fındıklarına kavuşabilecekler.

Hasat edeceğimiz bahçe Ordu-Fatsa Tepecik Köyü’nde. Hasada  Ağustos’un 10’u Cumartesi başlayıp, hava şartları işimize çomak sokmazsa, iş gücümüze göre 15- 20 gün süreceğini planlıyoruz. Bahçedeki diğer ürünlerin durumunu henüz bilmiyoruz. Eğer her şey yolunda ise, her yıl olduğu gibi Laz üzümü, İncir, Ceviz, Elma ve Mısırı ve belki Karayemiş'i de  toplayacağız. Konaklama için bahçenin içindeki evi kullanılacağız. Evde kalmak üzere en çok 7 kişiyi kabul edebiliriz. Harman yerinde çadır kurmak mümkün fakat bölge yağışlı olduğundan bu seçenek güvenli olmayabilir.

Köy, kent merkezine 12 km uzaklıkta ve ev/bahçe yolun kenarında. Kent merkezinden köy dolmuşları ya da Küpdüşen /Aslancami yönüne giden diğer araçlar ile ulaşım kolay.

Evde konaklama kısıtlı olduğu için hasat boyunca kalacak katılımcıların öncelikli kesin kaydı yapılacak. Her katılımcı kişisel eşyasını,yağmurluk,uyku tulumu,iş eldiveni getirmelidir.

Kamp ücretsiz olmakla beraber beslenme gibi genel giderler için her katılımcıdan gelirken yanında temel gıda maddelerinden biraz getirmelerini bekliyoruz.İhtiyaç halinde kumbara yöntemi ile para toplanıp Pazar alışverişi yapmayı planlıyoruz.

Bu etkinliğe katılmasını istediğiniz yakınlarınıza bu mektubu yollayarak dayanışmayı çoğaltabilirsiniz. Eğer etkinliğe katlmayı düşünüyorsanız kendinizden,beceri ve bu etkinlikten beklentilerinizi ,içeren bir mektup atarak süreci başlatabilirsiniz.

Kamp ve Hasad ile ilgili tüm detaylar ve başvuru için ; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Onur Gülbudak; 0533-4411379             

 

 
Mandala Çatı yapımına davetlisin 25-30 Haziran PDF Yazdır E-posta
 

Mandala Çatı yapıyoruz; 25-30 Haziran

10m çapında yaklaşık 100 kişinin toplanabileceği şimdilik yaz-bahar aylarında kullanacağımız yanları açık üstü “Mandala”  tekniği ile kapatacağımız yeni bir alan inşaa ediyoruz.

90 yaşındaki Köylümüz Şerif Ahmet Dedenin  söylediğine göre bizim “Akçabulut” arazisinin eski harman yerinde daha önce taşlık,kayalıkmış. Bu araziye ekin eken köylü bu alanın üstünü kapatıp düzleyerek harman yerine çevirmiş. Arazimizin bu yerine her gelişimizde içimizi kaplayan huzurdan dolayı burayı hep bir “odaklanma,konsantrasyon”  alanı,huzur alanı olarak  tasarlayalım demiştik.  İmece Evinde farklı doğal inşaat tekniklerini uygulayarak somut örnekleri paylaşma vizyonumuz gereği bu alanın adeta bir yelpazenin tamamen açılıp birbirine kilitlenmesini andıran,ortasında herhangi  bir taşıyıcı direk,kolona gerek olmayan,birbirinin üstüne binen sırıklardan oluşan “Mandala Çatı” sistemi ile oluşmasını planladık.

Bu inşaatta en kritik malzeme olan 6m lik çatı sırıklarını kavakçıdan alıp dikleyerek kurumaya bıraktık. Taşıyıcı yan direkleri ise meşeden hazıladık. 25 haziranda sizlerin katılımı ile direkleri çimento kullanmadan toprağa dikip üzerine sırıkları dizeceğiz. Zeminide önce büyük sonra küçük taşlarla su basmanı haline getirip üzerinede killi toprak döküp düzleyeceğiz. En son zemine bulacağımız hasır ve halıları sereceğiz. Çatıya da gölge versin diye meşe dalları atacağız.

Bu süreçlere tanık olmaya karar verirsen sadece inşaatta çalışmayıp bazen mayasını dahi senin yapacağın ekmek,yemek, bahçe ve birazda buğdayın hikayesine de katılabilirsin.Permakültür, Fukuoka,Biyodinamik uygulama ve sohbetlerininde parçası olabilirsin.

Katılmaya karar vermeden önce burada seni bekleyen koşulları öğrenmek için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyup beklediğimiz başvuru mektubunu bize yollamalısın ;-)

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsin;

https://www.google.com.tr/search?q=reciprocal+roof&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Cp6fUeTAKcO-PdqPgYAE&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1024&bih=487&sei=fZ-fUc_KEYiqO__VgJgH

Vee birde Toroslardaki,Alakırdaki kardeşlerimizin yaptığı evide görmelisiniz;

http://www.bianet.org/biamag/cevre/138629-adim-adim-ekolojik-ev-yapim-rehberi

İmeceden selam,sevgi ve dayanışma dileklerimizle  ;-)

 
5-14 Temmuz; Ekin Hasadı Festivaline davetlisiniz PDF Yazdır E-posta

  

Dostlar biz hasada başladık!!! gelme planı yapanlar acele etsin.Domuza kaptırmadan köylülerinde kendi hasatlarına başlayıp bizi uyarmaları üzerine daha fazla bekleyemedik. Veee buğday hasadı,insanın kendi buğdayını üretip avuçlarına alması şahane bir etkinlik. **********************************************

Merhaba,

Ekinlerimizin geleneksel yöntemle saçtığımız 10 dönümlük alandakiler büyümeyi sürdürüyor.Mutfak bahçemizin kenarındaki Fukuokanın toplarıyla serpilen buğdaylar ise başak vermeye başladı. 500-550 rakımda  bulunduğumuz Dumanlıdağda hasat Temmuzda başlıyor. 

 Hindistan ziyaretimizde öğrendiğimiz makinesiz yöntemle hasatımızı gerçekleştiriyoruz. Bulunduğu yerde yeterince gelişip kuruyan yerli “sarı,pusula” buğdaylarımızı orakla biçip tanelerini saptan ayırmak için yere yatırdığımız varillere sertçe vuruyoruz. Varillerin arasında toplanan taneleri cuvallayıp yiyeceğimiz zamana kadar beklemek üzere ambara kaldırıyoruz. Tüm bu aşamalara tanık olmak,biçer döver,patoz, öküz,at vs gibi yöntemler olmadanda dağın başında basit çözümlerle, imeceyle  eğlenceli bir şekilde hasat nasıl yapılırı çalışarak öğrenmek isterseniz festivalimize bekleriz.

Sabah ve akşam serinliklerinde yapacağımız hasatın dışında bir hafta boyunca  deneyimlerimizi paylaşacağımız etkinliklerde bulunacağız; Permakültür,Fukuoka,Biyodinamik ve Geleneksel yaşam yöntemleri sentezi,Yoga,Sabun,doğal deterjan,Peynir,Keçe yapımı  gibi doğada ve şehirlerde işimize yarayacak atölyeler olacak.

Nerede,Nasıl kalacağız, Ne ödeyeceğiz diye merak edenleri internet sitemizin “ziyaret” sayfasına davet ederiz; www.imeceevi.org

Geç kalmadan yerinizi ayırtın!!! yada kendi çadırlarınızı getirmelisiniz ;-)

8-14 Temmuz.2013

İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

  

 

 
13 ve 27 Nisan; Doğal deterjan, Şampuan, Sabun yapıyoruz PDF Yazdır E-posta
13 Nisan; Saat 10.00-17.00
27 Nisan; Saat 10.00-17.00
Biz temizlik maddelerimizi sadece kül, yağmur suyu ve zeytinyağından üretiyoruz. Bu yöntemle şampuan,sıvı sabun ve bulaşık-çamaşır deterjanlarımızı kendimiz yapıyoruz. Evde sizinde yapabileceğiniz bu maddeleri bulup bir araya getirmeniz çok kolay. İnternet sitemizin deneyimler bölümünde okuyarak sabırla sizde kendi ortamınız da, kendi temizlik malzemelerinizi, istediğiniz kokularda üretebilirsiniz.
Yok eğer hem bizimle tanışmak hem de kostiksiz ve diğer halk sağlığına, çevreye zararlı kirleticiler yerine aksine bitkilere gübre etkisi olan temizleyicilerin yapımına tanık olmak isterseniz internet sitemizdeki “ziyaret” sayfasını okuyarak etkinliğe kayıt yaptırabilirsiniz. 


Etkinlik öncesi gelip imecede konaklamak isteyenler;
Atölyenin başladığı ve bittiği gün; gelişler, tanışma, yerleşme, çevreyi, imeceyi algılama ve daha çok sosyal ihtiyaçlar için kullanılıyor. 2. Günden itibaren ise tamamen uygulama ile geçiyor. Herkesin eli işe,çalışmalara değiyor. 
Burada bulunduğunuz süre içerisinde İmeceye geliş amacınızın dışında size ilginç gelecek uygulama,üretim ve yaşam detayları ile karşılaşacaksınız. İlginizi çeken her şeyle ilgili soru sormaktan, çalışmaya katılmaktan hiç çekinmeyin.
Atölyenin,Kampın günlük akışı sabah kahvaltısı esnasında belirleniyor. Herhangi bir çalışanın olmadığı İmecede yemekten temizliğe her şey gönüllülerce yani hep birlikte yapılıyor. Ve gene hep birlikte atölyeler gerçekleşiyor. 
Her Kampta katılanların becerileri,deneyimleri doğrultusunda gün içinde veya akşamları seminer,kısa atölyeler yapabiliyoruz.Örneğin; İmecenin deneyimleri dışında Yoga,Masaj,Doğal Tıp,Film gösterimi,vs…
Her hafta değişken olmakla beraber pazartesi yada Salı günleri şelaleye gidiyoruz.Serinledikten sonra dönüşte çevredeki yaban yaşamı ve bitkileri inceliyoruz.
Çiftlik kuracaklar, doğada yaşamak isteyenler, köyüne dönme niyetinde olanlar bu kararlarını uygulamadan önce İmeceye uğrayıp İmecenin oldukça pratik; ekonomik ve ekolojik çözümlerine tanık olup ve hatta deneyimleyip kararlarını gözden geçirmeliler. 
Sadece; hayal edilenle gerçeğin doğada,köy yaşamında çok farklı olduğunu arazi almadan ve diğer masraflara girişmeden önce farkına varmak için dahi İmeceye gelmelisiniz.
Kimbilir belki de buraları çok sever ve parçası olduğumuz “Dutlar Ekolojik Köyü”ne yerleşmeye karar verirsiniz?!
Diğer katılabileceğiniz etkinliklerimizi yıllık takvimimizde inceleyebilirsiniz.
Neşe ve dayanışmayla kalın ;-)
İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği 
İnternet Sitemiz; www.imeceevi.org

Facebook; www.facebook.com/imeceevi

Yahoo duyuru grubu www.yahoo.com/group/imeceevi

Yahoo haberleşme ağı www.yahoo.com/group/imeceiletisim/

Fotoğraf eskiler http://picasaweb.google.com/imeceevi.etkinlikler

Fotoğraf yeniler http://www.facebook.com/photo.php?pid=708198&id=1636106498&ref
fbx_album#!/photos.php?id=1636106498

E-Posta Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Telefon 0543-6775809
Adres Turgutlar Köyü,Menemen,izmir
 
Peynir,Tartı (bir çeşit yerel peynir) ve Yoğurt yapıyoruzzz. PDF Yazdır E-posta
1-8 ve 15 Haziran; Cumartesi günleri.Saat 10-17.00 arası
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 64 - 72 Toplam: 104