Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Etkinlikler


Doğal Deterjan,Şampuan ve Sabun Yapıyoruz; PDF Yazdır E-posta
13 Nisan; Saat 10.00-17.00
27 Nisan; Saat 10.00-17.00
Devamını oku...
 
Tohumlar Toprakla Buluşuyor ::-) PDF Yazdır E-posta

 24  Mart.Pazar; saat 10.00-17.00

 

Devamını oku...
 
2013 Etkinlik Takvimi PDF Yazdır E-posta

İmece Evi-Doğal Yaşam Okulu 2013 Etkinlik Takvimi

AY

GÜNLÜK İŞLER

ETKİNLİK KONUSU

TARİH

MART

Bahçe Duvarları tamir,Fidan çukuru açma,Göletlerin bakımı, Fide hazırlığı, Bahçe hazırlığı, Budama, aşılama,Hayvan bakımı,…

Tohumlar toprakla buluşuyor

24 Mart

NİSAN

Fidan çukuru açma,Göletlerin bakımı,Fide hazırlığı,Bahçe hazırlığı,Hayvan bakımı,…

Doğal deterjan, Şampuan, Sabun

13 Nisan                  27 Nisan

MAYIS

Fide dikim,Bahçe bakımı,Bahçe Duvarı tamir,Hayvan bakımı,…

Tohum ekimi ve Fide dikimi

18-19                    20-23    Mayıs

HAZIRAN

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Peynir yapımı

1-8 ve 15      Haziran

TEMMUZ

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Ekin Hasat Festivali- Buğdayımızı orakla biçip elle taneliyoruz.

6-14 Temmuz

AĞUSTOS

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Bayram-Doğal Yaşam Kampı

3-11 Ağustos

EYLÜL

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Kışlık yiyecek hazırlıkları; Salça,Tarhana,Erişte, meyve kurutmaları,…

07-14- 21 ve 28    Eylül

EKIM

Bahçe bakımı,Ekinlerin ekilmesi, Fidan ve meyve çekirdeğinin yerine ekimi, Hayvan bakımı,… Odun-Kozalak toplama

Bayram; Zeytin, Mantar, Çitlenbik, Erik, Alıç Hasadı

12-20 Ekim  

KASIM

Bahçe bakımı,Ekinlerin ekilmesi, Fidan ve meyve çekirdeğinin yerine ekimi, Hayvan bakımı,… Odun-Kozalak toplama

Zeytin,Ahlat,Alıç, Armut hasadı

09 ve 16 Kasım

ARALIK

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Odun-Kozalak toplama…

Zeytinyağı üretiyoruz

4-8 Aralık

OCAK

Hayvan Bakımı,Odun toplama

 

 

ŞUBAT

Hayvan Bakımı, Odun toplama

 

 

MART

Bahçe Duvarları tamir,Fidan çukuru açma,Göletlerin bakımı, Fide hazırlığı, Bahçe hazırlığı, Budama, aşılama,Hayvan bakımı,…

Tohumlar toprakla buluşuyor

24 Mart

 
Çimentosuz,ensdüstriyel malzemesiz,yerel,doğal ev yapımına davetlisiniz PDF Yazdır E-posta
 

  Çamur Ev yapıyoruz; Şirinlerin Mantar evi…

06-17 Ağustos

***Ücretsiz***

Kendi arazimizdeki biraz kumlu-Killi topraktan önce kocaman çamur köfteler hazırlayıp sonra bunlardan duvar örüyoruz. Duvarın ana malzemesi çamur olduğu için evin biçiminde istediğimiz gibi oynayabiliyoruz. Çatısınıda kilden yapacağımız evin inşaatı yoğun emek istiyor. Her zaman olduğu gibi çimentosuz tamamen yerel malzeme ve geleneksel-ekolojik deneyimlerle yapacağımız evin yapımı ilgilenen katılmak isteyen herkese açık.

Konaklama detayları için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını incelemelisiniz.   http://www.imeceevi.org/

Bayramda Doğal Yaşam Kampı

18-24 Ağustos

***Ücretsiz***

Kendi arazimizde,İmece Evinde deneyimlerimizden bir grubu sizinle paylaşacağız. Genel ziyaretçi koşullarının geçerli olduğu kamp ücretsiz.Ancak imkanı olanların İmecenin sürdürülmesi için eksik donanım,malzeme,araç,gereç,…  ihtiyaçlarından uygun gördüğü birini tedarik etmesi memnuniyetle karşılanır.

Uygulamayı planladığımız atölyeler;

 

19 Ağustos-       

10-12.00

Erik Pestili,kurusu,marmelatı yapıyoruz

19 Ağustos-          

18-20.00

Çamurdan Ev yapıyoruz

 

20 Ağustos-          

10-12.00

Sumak ekşisi,kurusu,suyunu yapıyoruz
20 Ağustos-               18-20.00Çamurdan Ev yapıyoruz

 

21 Ağustos-               10-18.00

Köyde Bayramlaşma ve Şelale

21 Ağustos-         

18-20.00

Çamurdan Ev yapıyoruz
22 Ağustos-           10-13.00Tohum Topu
22-Ağustos-           18-20.00Çamurdan Ev yapıyoruz
23 Ağustos-             10-12.00Meyve Kurutma
  

23-Ağustos-          

13-80.00

Şelale

Barış Tohumlarını Saçıyoruz;

1 Eylül Cumartesi

**Ücretsiz**

Dünya Barış gününde Fukuoka-san’ın yöntemiyle yaz boyu hazırladığımız tohum toplarını Menemen Orman Şefliği ile belirlediğimiz alana saçıyoruz. İzmirden günü birlik gelebileceğiniz gibi daha önce gelip imecede kalabilirsinizde. Bekleriz ::-)

 Kışlık Yiyecek Hazırlıkları;

07-09 Eylül                

14-16 Eylül               

21-23 Eylül

***Ücretsiz***

Kendi ürettiğimiz domates,biber,patlıcan,kabak gibi sebzelere ilave olarak yabandan toplayacağımız erik,böğürtlen,alıç,ahlat gibi meyveleri kışın yemek üzere işleyeceğiz. Kurutma,Pestil,Salça,Konserve,Tarhana,Erişte,Turşu,Sirke,Reçel yapacağız. Tahminen ekim ayının sonuna kadar yani meyvenin güneşte kurmasının mümkün olduğu zamana kadar bu üretimleri yapacağız.Sadece hafta sonu kampı ile yetinmeyip daha uzun süre kalanlar elbette daha fazla yöntemi uygulama imkanı olacak.

 Zeytin ve Mantar Hasadı 

6-13 Ekim

***Ücretsiz***

İlk yağmurlar ve azda olsa yazlıkçı kaçıran serinliği ile yağlanan henüz yeşil renkli zeytinerin en olgunlarından bir miktar toplayıp “kırma zeytin” yapıyoruz. Eğer her şey yolunda giderde “Evren Abla” 2. Yağmuruda yağdırdıysa heryerde Çintar,Kanlıca ve Kulak Mantarı çıkacak. Mantarları hem taze taze yiyip hemde konservesini yapacağız. Eee birazda eve dönerken götürmekte istersiniz,değilmi?
Detoks-Sessizlik Kampı

20-27 Ekim

Kurban bayramına denk gelen bu kampta hem doğanın takvimi gereği hemde fiziksel olarak sağaltımda bulunurken zihinsel olarakta biraz “sessiz” kalarak arınalım diyoruz. Bizim dışımızda deneyimli bir “gönüllü” kolaylaştırıcı bulursak bu kampta ücretsiz olacak.Gönüllü bulamazsak emeği,yol parası vss…nedeniyle genel giderlerlere katılım dışında cüzide olsa bir ücreti olabilir.Netleşince buradaki bilgileri güncelleyeceğiz.

Çobanlık Kampı

09-11 Kasım

16-18 Kasım

***Ücretsiz***

Küçük ve Büyükbaş hayvanlarımızı yayacağız.Daha doğrusu onlar yayılacak biz onları izlerken yaşam tempomuzu düşürüp daha dingin hale geçmek için bir fırsat yakalayacağız. Hayvanlarla iletişimdeyken,sadece izlerken dahi onlardan çok şey öğreneceğiz. Bu arada basit şekilde hayvanların bakımını,süt sağımını,yoğurt yapımı,ağıl temiziği, gübreden preparatlar (özel şerbetler) hazırlayacağız.

 
Zeytinyağımızı Üretiyoruz

22-27 Aralık

***Ücretsiz***

Dalında yağlanan ve mor-siyah renklere bürünen zeytinlerimizi toplayıp Foça’daki Taşköy’ün Taş Değirmeninde sıkacağız. Toplam 6 gün sürecek etkinlik binlerce yıldır süren zeytin hasadı ağacı dövmeden geleneksel yöntemlerle topluyoruz. Daha sonra Taş değirmende hamur haline getirip sıcak su değdirmeden soğuk bir şekilde presleyeceğiz. Binlerce yıllık üretim biçimine tanık olmak isteyenleri bu çok değerli buluşmaya bekliyoruz. Havaların serinlediği bugünlerde rahat etmeniz için yanınıza alt ve üst içlikler, yün eldiven almanızı,Tarlada,taşta gezmeye uygun ayakkabı yada lastik çizmenizi yanınıza almanızı unutmayın!

6.Yılımızı Kutluyoruz ::-)

31 Aralık-Pazartesi

***Beleşşşş***

2007 yılında Kazdağında başlayıp  5 yıl süren İmece son bir yıldır Dumanlıdağ’da. Doğayı kirletmeyen, birarada uyumlu yaşam bilgi ve deneyimlerinin aktığı,paylaşıldığı İmece Evi kadim bilgilere ulaşılıp uygulandıkça, bu deneyimlere ihtyaç duyanlara “Ev” olmayı sürdürmeye 6 yıldır devam ediyor. Turgutlar,Dutlar Ekolojik Köyü Girşimi ile birlikte yakınlarda veya uzaklarda olan herkesi kuzine başına bekliyoruz. Dileyen zeytinyağı üretimi için gelip kalabilir yada çalışanlar Cumartesinden gelip sınırlı olan kapalı,ısıtılan kulübelerde yerini alabilir. 

Tohumlar Toprakla Buluşuyor ::-)

15-16 Mart

28-29 Mart

***Ücretsiz****

Ay Takvimine göre meyvesinden faydalandığımız tohumları,öncelikle Domates,Biber ve Patlıcan tohumlarının fidelerini hazırlamak için Camekan-Sermıza ilk ekimleri yapıyoruz. Geleneksel,Fukuoka,Permakültür ve Biyodinamik yöntemlerinin uygulandığı İmece Evinde katılımcılara uygulamalı bir tanıtımda yapıyoruz.

 

Tamamen ücretsiz olan programlarda kullanılan yiyecek vs..malzeme için herkesin imkanı  ve gönlü ölçüsünde genel giderlere katılımı İmece Evinin sürdürülebilmesi için beklenmekte. Etkinliklere katılmak için bize e-posta yada telefon açmadan önce burada sizi bekleyen koşulları  sitemizin “ziyaret” sayfasında okuduktan sonra karar vermelisiniz. Ekonomik olarak rahat olanların karar verdikten sonra katılım miktarını havale yaparsa kamp öncesi ihtiyaç duyulan malzemeyi alabiliriz.Yoksa doğanın otları ve unlu yemek seçeneklerimizle hiç aç kalmayız :;-

Atölyenin başladığı ve bittiği gün; gelişler, tanışma, yerleşme, çevreyi, imeceyi algılama ve daha çok sosyal ihtiyaçlar için kullanılıyor. 2. Günden itibaren ise tamamen uygulama ile geçiyor. Herkesin eli işe,çalışmalara değiyor.

Burada bulunduğunuz süre içerisinde İmeceye geliş amacınızın dışında size ilginç gelecek uygulama,üretim ve yaşam detayları ile karşılaşacaksınız. İlginizi çeken herşeyle ilgili soru sormaktan, çalışmaya katılmaktan hiç çekinmeyin. ” İmece” kendi enerjisini, kendi barınaklarını, evlerini, her geçen gün daha fazla kendi yiyeceğini üreten bir aile.

Atölyenin,Kampın günlük akışı sabah kahvaltısı esnasında belirleniyor. Herhangib ir çalışanın olmadığı İmecede yemekten temizliğe her şey gönüllülerce yani hepbirlikte yapılıyor. Ve gene hepbirlikte atölyeler gerçekleşiyor.

Her Kampta katılanların becerileri,deneyimleri doğrultusunda gün içinde veya akşamları seminer,kısa atölyeler yapabiliyoruz.Örneğin; İmecenin deneyimleri dışında Yoga,Masaj,Doğal Tıp,Film gösterimi,vs…

Her hafta değiken olmakla beraber pazartesi yada Salı günleri şelaleye gidiyoruz.Serinledikten sonra dönüşte çevredeki yaban yaşamı ve bitkileri inceliyoruz.

Çiftlik kuracaklar, doğada yaşamak isteyenler,  köyüne dönme niyetinde olanlar  bu kararlarını uygulamadan önce İmeceye uğrayıp  İmecenin  oldukça pratik;  ekonomik ve ekolojik çözümlerine  tanık olup ve hatta deneyimleyip kararlarını gözden geçirmeliler.

Sadece; hayal edilenle gerçeğin doğada,köy yaşamında çok farklı olduğunu arazi almadan ve diğer masraflara girişmeden önce farkına varmak için dahi İmeceye gelmelisiniz.

Kimbilir belkide buraları çok sever ve parçası olduğumuz “Dutlar Ekolojik Köyü”ne yerleşmeye karar verirsiniz?!

Diğer etkinlikler yıllık takvimimizde. Dilediğinize katılabilirsiniz. Hatta internet sitemizin ziyaret sayfasında okuyacağınız gibi planlanan tarihler dışında 365 gün yaşamın, üretimin olduğu İmece Evine istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Bunun için etkinliği beklemeniz gerekmiyor. Tek yapmanız gereken bize e-postayala yada telefonla ulaşmak ::-)

 
Şirinlerin Mantar Evini yapıyoruz PDF Yazdır E-posta
 

Merhaba

Taş Kerpiç Atölyesi Şirinlerin Mantar Evine dönüştü.

Tam yorulduk,erteleyelim derken Şirinlerin bu Masal Evi fikri hepimizi heyecanlandırdı.

En çokta içinde yaşayacak olan Anne-kızın istekliliği hepimizi tekrar harekete geçirdi.

Şu an 10 kişi civarındayız.Hafta sonları 20 leri buluyoruz. Emek yoğun olan evin yapımında kumu bol killi toprak kullanıp

Biçim vermede çok eğleneceğiz.

Bakalım bir ay sonra yandaki grafik yerine sizinle nasıl bir görüntü paylaşacağız?

Geçen hafta duyurduğumuz eksik listesi hemen ilgi gördü.Başta Kiremit olmak üzere LEd,Bursun bir kısmı ve ana listedeki fotoğraf makinesi eksiğimiz tamamlandı.

Şu an İzmir-Torbalıdan kiremitleri ve Karaburundanda gelmesi gereken eşyaları taşıyacak bir araca, Mantar Evin döşemesi için tahtaya  (Rabıta) ihtiyacımız var.50m2.

İmeceden sevgi ve dayanışma dileklerimizle.   www.imeceevi.org  0543-6775809
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 64 - 72 Toplam: 98