Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Etkinlikler


19-25 Nisan Bahçede çalışma kampı! PDF Yazdır E-posta

Bir haftalık programda katılımcılarla beraber  bahçelerimizi yaz ekimine hazırlıyoruz.  Bahçelerin bir bölümüne geleneksel yöntem gereği “karık” açıyoruz. Bir bölümünü ise sadece  malçlayarak toprağı güneşten koruyup nemli kalmasını sağlıyoruz. Hazırladığımız damlama hattının deliklerine denk gelecek şekilde yaz tohumlarımızı ekiyoruz; Kavun,Karpuz,Kabak,Hıyar,Mısır,Fasülye, Bamya,Ayçiçeği,...

Taş duvar örme meraklıları ile bahçe teraslarına harç kullanmadan istinat duvarları örüyoruz.

Bir haftalık  etkinliğe katılma planı yapmak için internet sitemizin “ziyaret” sayfamızı okuyup bize bir mektup atmanız yeterli.   

 
22-28 Mart etkinikleri PDF Yazdır E-posta
 

22-28 Mart 2014 haftasında iki etkinlik;

Yaz Tohumlarını ekiyor ve Terasların Taş duvarlarını harç kullanmadan örüyoruz :-)

Arkadaşlar Ay Takvimine göre meyvesinden faydalandığımız tohumları,öncelikle Domates,Biber ve Patlıcan tohumlarının fidelerini hazırlamak için Camekan-Seramıza ilk ekimleri yapıyoruz. Geleneksel,Fukuoka,Permakültür ve Biyodinamik yöntemlerinin  karma ve ayrı ayrı uygulandığı İmece Evinde katılımcıların elleri toprağa değiyor.

Aynı hafta içinde oluşturduğumuz teraslara harç kullanmadan taş duvar örüyoruz. Yani taş üstüne taş koyacağız ;-)

Deneyimlerimizi uygulama ve sohbetlerle paylaştığımız etkinliğimize katılmak isterseniz internet sitemizdeki “ziyaret” sayfasını okuyarak kayıt yaptırabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan etkinlik herkese açıktır.

Devamını oku...
 
2014 yılı İmece Evi Etkinlik Takvimi PDF Yazdır E-posta

İmece Evi-Doğal Yaşam Okulu 2014 Etkinlik Takvimi

AY

GÜNLÜK İŞLER

ETKİNLİK KONUSU

TARİH

MART

Bahçe Duvarları tamir,Yeni teraslar için taş duvar yapımı, Fide hazırlığı, Bahçe hazırlığı, Budama, aşılama,Hayvan bakımı,…

Tohumlar toprakla buluşuyor,Taş Duvar örme, Nohut,patates ekimi,...

22-28 Mart

NİSAN

Taş Duvar örme,Fide hazırlığı,Bahçe hazırlığı,Sulama sistemi kurulumu, Hayvan bakımı,…

Bahçe hazırlığı,Mısır,Fasulye,Kabak grubun ekimi.

19-25 Nisan

MAYIS

Fide dikim,Bahçe bakımı,Bahçe Duvarı tamir,Hayvan bakımı,…

Tohum ekimi ve Fide dikimi

17-23 Mayıs

HAZIRAN

Teras duvarına devam,Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Tohum ekimi ve Fide dikimi

21-26 Haziran

TEMMUZ

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Kerpiç kesip tuğla yapıyoruz, Kuruyan tuğlalarla Kerpiç oda yapıyoruz.

5-11 Temmuz ve 13-30 Temmuz

AĞUSTOS

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Kerpiçe devam

 Ağustos

EYLÜL

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Siesta,Şelaleee…

Kışlık yiyecek hazırlıkları; Salça,Tarhana,Erişte, meyve kurutmaları,…

07-14- 21 ve 28    Eylül

EKIM

Bahçe bakımı,Ekinlerin ekilmesi, Fidan ve meyve çekirdeğinin yerine ekimi, Hayvan bakımı,… Odun-Kozalak toplama

Bayram; Zeytin, Mantar, Çitlenbik, Erik, Alıç Hasadı

3-12 Ekim  

KASIM

Bahçe bakımı,Ekinlerin ekilmesi, Fidan ve meyve çekirdeğinin yerine ekimi, Hayvan bakımı,… Odun-Kozalak toplama

Zeytin,Ahlat,Alıç, Armut hasadı

01 ve 08 Kasım

ARALIK

Bahçe bakımı,Hayvan bakımı,Odun-Kozalak toplama…

Zeytinyağı üretiyoruz

05-07 Aralık

OCAK

Hayvan Bakımı,Odun toplama

 

 

ŞUBAT

Hayvan Bakımı, Odun toplama-Budama

 

 

 
İnadına zeytin dikiyoruz!!! PDF Yazdır E-posta

İnadına Zeytin dikiyoruz!!!

22-28 Şubat 2014 tarihlerinde Zeytin fidanı dikiyor,budama yapıyor ve budadığımız dallardan aldığımız çeliklerle zeytin fidanı üretiyoruz.

Avrupanın isteği üzerine (!?) Tarım Bakanlığı 2014 yılından itibaren zeytin fidanına desteği kaldırması gündeme “ZEYTİN DİKME YASAĞI”  olarak geldi. Halbuki Zeytin Ağacı binlerce yıldır köylülerce çelikleme veya delicelerin aşılanması ile çoğlatılır,tazelenir. Bu işlem çok basittir ve günümüze kadar başarıyla ulaşmıştır. Bu yolculuğun devam etmesi için devletlerin desteği gerekmez!

Şimdi  ise kapitalizmin yeni  yüzü,prensi “Neo-libaralizm  toplumları “para kazanmaya” güdülerken bireysel,ailesel ya da küçük ölçekli üretim dayanışmalarını ortadan kaldıracak stratejiler geliştirip otoyollardan para aldığı gibi nefes aldığımız havadan nasıl para hortumlayacağının hesaplarını yapmakta. Toplumları “kullan-at” tüketimine koşullarken üretimi ise yüksek teknoloji desteği ile az insan emeği ile Endüstriyel hale getirmekte.

Bu stratejinin gıdadaki yansıması ise; binlerce dönümlük arazilere kurulu binlerce hayvanın kapalı ortamlarda süt makinası,et makinası olarak sözüm ona “çağdaş,modern” adı altında insanlara gıda üretilmesi. Ya da son zamanlarda hızla yayılan dış ortama kapalı sebze fabrikalarının kurulması. Biz bu endişe verici gelişmeleri dağ başındaki çiftliğimizde oldukça yavaş mobil internet ile izlerken sizler kimbilir ne tür  “bilgi bombardımanına”  yani süslü yalanlara  maruz kalarak kafanız karıştırılıyor, marketlerden süslü ambalajlı “ürünleri” almaya zorlanıyorsunuzdur.

Henüz zeytin bu korkunç aşamaya gelmedi ancak serbest piyasa ekonomisinin “alçak” kuralları ile beraber yukarıda sözünü ettiğimiz genel  insanlığı,yaşamı kontrol etme stratejisi doğrultusunda oynanan oyun dağ köylerine kadar ulaştı. Meralarda özgürce yayılan sürüler ve onlarla ilgilenen çoban aileler neredeyse parmakla sayılacak oranlara indi. Orman yemişleri,meyveleri olan Ahlat,Alıç,Menengiç  gibi dağlardaki zeytinler,incirler dahi toplanmaz oldu.

10-20 yıl öncesine kadar %50-60’ı köylerde yaşayan insanları şehire göçe zorlamak için pek çok tarımsal desteği kaldırıp bugün bu oranı %20 lere indirdiler. Ki bunun büyük çoğunluğu dağ köylerinde yaşandı. Şimdi bu dağ köylerinden biri olan Turgutlarda kurduğumuz İmece Evi “inadına doğal yaşam ve inadına dayanışma” diyerek geleneksel-kadim üretim bilgilerini uygulamaya çalışarak tüketim yerine üretimi tekrar yükselen değer olarak gündeme taşımaya çalışıyoruz. Ve tüm bu çalışmaları dünyanın her yerinden gelen katılımcılarla paylaşarak dayanışmayı,iş birliklerini çoğaltmaya devam ediyoruz.

22-28 Şubat tarihleri arasındaki Zeytin Dikim çalışmasına ve dilediğiniz başka bir zaman herhangi bir çalışmaya katılmak için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyarak bize bu sayfada belirtilen içerikteki mektubu yollayarak gelme sürecini başlatabilirsiniz. Ve gelip dağdaki çoban ateşimizi çoğaltmamıza katılırsanız çok seviniriz.

 
12-20 Ekim-Bayramda Zeytin topluyoruz PDF Yazdır E-posta

Bayramda Zeytin Mantar, Çitlenbik, Alıç,Ahlat Topluyoruz

12-20 Ekim 2013  İmece Evi

Bayram zamanı gelen katılımcılarla bir yandan ormandan odun,kozalak toplayıp ekmeğimizi,yemeğimizi yaparken  diğer taraftan zamanı gelen Zeytini,Alıçı,Ahlatı,Çitlenbiği topluyoruz. Eğer yağmurlar yeterli olursa hasretle beklediğimiz Çintar,Kulak ve Kanlıca Mantarları ile bayramımızı şenlendiriyoruz. Müsait olup gelmek isteyen ilk 10 kişiyi misafir ediyoruz. Katılmaya niyet edenler daha önce İmeceye gelmediyse mutlaka ,internet sitemizdeki “ziyaret” sayfasını okuyarak kayıt sürecini başlatmalılar.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 55 - 63 Toplam: 104