Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Etkinlikler


Kerpiç Duvar,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı; 7-14 Eylül PDF Yazdır E-posta

Kerpiç  Duvar,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı;  7-14 Eylül 

15 gün önce yaptığımız Kerpiç Tuğlalardan depomuza duvar örüyoruz. İncir ağaçlarımızın son meyvelerinden Şekersiz Reçel, Son Deli Erik’lerden çok ekşi marmelat ve erik kurusu, Sumak kurutma,ekşi ve baharat yapımı, domates kurutma ve Salça bu haftanın üretimleri. Bu esnada nohut mayasından tam buğday ekmeği yapımı, hayvanların ve bahçelerin bakımı, toprak sıva tamir işleri, çocuk havuzu yapımından hangisi ile ilgiliyseniz üretim kampımıza bekleriz. 

 

Devamını oku...
 
Kerpiç Tuğla,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı; 16-23 Ağustos PDF Yazdır E-posta

Kerpiç Tuğla,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı; 16-23 Ağustos 

Bal gibi incirden Şekersiz Reçel,Erik’ten çok ekşi marmelat ve erik kurusu, Sumak kurutma,ekşi ve baharat yapımı, domates kurutma ve yeni depomuzun duvarında kullanmak üzere kerpiç tuğla hazırlamak  bu haftanın üretimleri. Bu esnada nohut mayasından tam buğday ekmeği yapımı, hayvanların ve bahçelerin bakımı, toprak sıva tamir işleri, çocuk havuzu yapımından hangisi ile ilgiliyseniz üretim kampımıza bekleriz. 

Her katılımcının mevcut deneyimlerinide paylaştığımız sohbetler,seminerler ve yoga faaliyetleri ile doğal deterjan, dağ başında elektrik üretimi, her daim odun ateşi yakmak,dolayısı ile odun hazırlamak, buzdolabı olarak kullandığımız 15 m. Lik kuyumuza torbaların,sepetlerin indrilip çıkarılması  gibi günlük sıradan işlerin, sade yaşamımızın parçası olmak için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyarak koşulları anladığınıza dair mektubunuzu bekliyor olacağız.

Her kampta 10 kişinin özellikle iletişim açısından yeterli olduğunu yaşarak deneyimledik. Bu nedenle kayıtları başvuru önceliğine göre yapıyoruz. Çadır ve burslu başvurularındaki esnememiz herzaman var ;-)  Bu arada çocuklarınız yada yeğenleriniz   varsa “ bu başka bir tatili” onlara hediye edin. Özellikle Ergenleri unutmayın. Onların bu üretimlere tanık olmaya, “farklı” sosyal farkındalıklara onların daha çok ihtiyacı var!

 

 
BBOM-Saman Ev Yapımı- 24 Ağustos-1 Eylül Bodrum PDF Yazdır E-posta
  

BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN OLUYOR !!!   

BODRUM DOĞAL YAPI ÇALIŞMA KAMPI; 24 Ağustos-1 Eylül 2013. 

Başka Bir Okul hayali etrafında bir araya gelip ekilen tohumlar, yürütülen çalışmalar sonunda ilk BBOM okulu çocukların koyduğu “Mutlu Keçi” adıyla Eylül ayında kapılarını Bodrum’da açıyor. Mutlu Keçi Tayfası, BBOM Derneği gönüllüleri okulun son hazırlıkları için çalışmaya devam e diyor. Permakültürcüler, ve “Yıldız Dayanışması”ndan gönüllü üniversite öğrencileri bir yandan okul bahçesini hazırlarken bizde okulun yan binalarını yapma hazırlığına giriştik. 

Strobell House; SAMAN EV

İçten içe 10x5 m. Dıştan dışa 11x6m lik bina 240cm yüksekliğinde olacak. Duvar kalınlığı ise 60cm olup çatısını da -temin edebilirsek- kiremitle örteceğiz. Bu binanın yapımında katkılarınıza ihtiyacımız var; 200-400 adet saman balyası Zemin ve Çatı için 5m3 tahta-kereste 

Devamını oku...
 
FINDIK HASADINA GİDİYORUZ. 10-30 Ağustos 2013 PDF Yazdır E-posta
  

Bu sene bölgemizdeki dostlara ulaştımak ve internette yayınladğımız ürün listesine de koymak üzere üretici dostlarla dayanışmayı çoğaltıp ürün çeşitliliğimizi fazlalaştırıyoruz. Karadenizinden bu sezon fındık,yerel meyveler ve çay topluyoruz. Ağustos sıcaklarında karadeniz havası alsam iyi olurdu diyorsanız yardımımızı bekleyen üretici dostumuzun yanında buluşuyoruz. Gelemeyenlerde hasat sonrası ürün duyurumuzla tertemiz,doğal fındıklarına kavuşabilecekler.

Hasat edeceğimiz bahçe Ordu-Fatsa Tepecik Köyü’nde. Hasada  Ağustos’un 10’u Cumartesi başlayıp, hava şartları işimize çomak sokmazsa, iş gücümüze göre 15- 20 gün süreceğini planlıyoruz. Bahçedeki diğer ürünlerin durumunu henüz bilmiyoruz. Eğer her şey yolunda ise, her yıl olduğu gibi Laz üzümü, İncir, Ceviz, Elma ve Mısırı ve belki Karayemiş'i de  toplayacağız. Konaklama için bahçenin içindeki evi kullanılacağız. Evde kalmak üzere en çok 7 kişiyi kabul edebiliriz. Harman yerinde çadır kurmak mümkün fakat bölge yağışlı olduğundan bu seçenek güvenli olmayabilir.

Köy, kent merkezine 12 km uzaklıkta ve ev/bahçe yolun kenarında. Kent merkezinden köy dolmuşları ya da Küpdüşen /Aslancami yönüne giden diğer araçlar ile ulaşım kolay.

Evde konaklama kısıtlı olduğu için hasat boyunca kalacak katılımcıların öncelikli kesin kaydı yapılacak. Her katılımcı kişisel eşyasını,yağmurluk,uyku tulumu,iş eldiveni getirmelidir.

Kamp ücretsiz olmakla beraber beslenme gibi genel giderler için her katılımcıdan gelirken yanında temel gıda maddelerinden biraz getirmelerini bekliyoruz.İhtiyaç halinde kumbara yöntemi ile para toplanıp Pazar alışverişi yapmayı planlıyoruz.

Bu etkinliğe katılmasını istediğiniz yakınlarınıza bu mektubu yollayarak dayanışmayı çoğaltabilirsiniz. Eğer etkinliğe katlmayı düşünüyorsanız kendinizden,beceri ve bu etkinlikten beklentilerinizi ,içeren bir mektup atarak süreci başlatabilirsiniz.

Kamp ve Hasad ile ilgili tüm detaylar ve başvuru için ; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Onur Gülbudak; 0533-4411379             

 

 
Mandala Çatı yapımına davetlisin 25-30 Haziran PDF Yazdır E-posta
 

Mandala Çatı yapıyoruz; 25-30 Haziran

10m çapında yaklaşık 100 kişinin toplanabileceği şimdilik yaz-bahar aylarında kullanacağımız yanları açık üstü “Mandala”  tekniği ile kapatacağımız yeni bir alan inşaa ediyoruz.

90 yaşındaki Köylümüz Şerif Ahmet Dedenin  söylediğine göre bizim “Akçabulut” arazisinin eski harman yerinde daha önce taşlık,kayalıkmış. Bu araziye ekin eken köylü bu alanın üstünü kapatıp düzleyerek harman yerine çevirmiş. Arazimizin bu yerine her gelişimizde içimizi kaplayan huzurdan dolayı burayı hep bir “odaklanma,konsantrasyon”  alanı,huzur alanı olarak  tasarlayalım demiştik.  İmece Evinde farklı doğal inşaat tekniklerini uygulayarak somut örnekleri paylaşma vizyonumuz gereği bu alanın adeta bir yelpazenin tamamen açılıp birbirine kilitlenmesini andıran,ortasında herhangi  bir taşıyıcı direk,kolona gerek olmayan,birbirinin üstüne binen sırıklardan oluşan “Mandala Çatı” sistemi ile oluşmasını planladık.

Bu inşaatta en kritik malzeme olan 6m lik çatı sırıklarını kavakçıdan alıp dikleyerek kurumaya bıraktık. Taşıyıcı yan direkleri ise meşeden hazıladık. 25 haziranda sizlerin katılımı ile direkleri çimento kullanmadan toprağa dikip üzerine sırıkları dizeceğiz. Zeminide önce büyük sonra küçük taşlarla su basmanı haline getirip üzerinede killi toprak döküp düzleyeceğiz. En son zemine bulacağımız hasır ve halıları sereceğiz. Çatıya da gölge versin diye meşe dalları atacağız.

Bu süreçlere tanık olmaya karar verirsen sadece inşaatta çalışmayıp bazen mayasını dahi senin yapacağın ekmek,yemek, bahçe ve birazda buğdayın hikayesine de katılabilirsin.Permakültür, Fukuoka,Biyodinamik uygulama ve sohbetlerininde parçası olabilirsin.

Katılmaya karar vermeden önce burada seni bekleyen koşulları öğrenmek için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyup beklediğimiz başvuru mektubunu bize yollamalısın ;-)

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsin;

https://www.google.com.tr/search?q=reciprocal+roof&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Cp6fUeTAKcO-PdqPgYAE&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1024&bih=487&sei=fZ-fUc_KEYiqO__VgJgH

Vee birde Toroslardaki,Alakırdaki kardeşlerimizin yaptığı evide görmelisiniz;

http://www.bianet.org/biamag/cevre/138629-adim-adim-ekolojik-ev-yapim-rehberi

İmeceden selam,sevgi ve dayanışma dileklerimizle  ;-)

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 55 - 63 Toplam: 98