Anasayfa arrow Etkinlikler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Etkinlikler


İnadına zeytin dikiyoruz!!! PDF Yazdır E-posta

İnadına Zeytin dikiyoruz!!!

22-28 Şubat 2014 tarihlerinde Zeytin fidanı dikiyor,budama yapıyor ve budadığımız dallardan aldığımız çeliklerle zeytin fidanı üretiyoruz.

Avrupanın isteği üzerine (!?) Tarım Bakanlığı 2014 yılından itibaren zeytin fidanına desteği kaldırması gündeme “ZEYTİN DİKME YASAĞI”  olarak geldi. Halbuki Zeytin Ağacı binlerce yıldır köylülerce çelikleme veya delicelerin aşılanması ile çoğlatılır,tazelenir. Bu işlem çok basittir ve günümüze kadar başarıyla ulaşmıştır. Bu yolculuğun devam etmesi için devletlerin desteği gerekmez!

Şimdi  ise kapitalizmin yeni  yüzü,prensi “Neo-libaralizm  toplumları “para kazanmaya” güdülerken bireysel,ailesel ya da küçük ölçekli üretim dayanışmalarını ortadan kaldıracak stratejiler geliştirip otoyollardan para aldığı gibi nefes aldığımız havadan nasıl para hortumlayacağının hesaplarını yapmakta. Toplumları “kullan-at” tüketimine koşullarken üretimi ise yüksek teknoloji desteği ile az insan emeği ile Endüstriyel hale getirmekte.

Bu stratejinin gıdadaki yansıması ise; binlerce dönümlük arazilere kurulu binlerce hayvanın kapalı ortamlarda süt makinası,et makinası olarak sözüm ona “çağdaş,modern” adı altında insanlara gıda üretilmesi. Ya da son zamanlarda hızla yayılan dış ortama kapalı sebze fabrikalarının kurulması. Biz bu endişe verici gelişmeleri dağ başındaki çiftliğimizde oldukça yavaş mobil internet ile izlerken sizler kimbilir ne tür  “bilgi bombardımanına”  yani süslü yalanlara  maruz kalarak kafanız karıştırılıyor, marketlerden süslü ambalajlı “ürünleri” almaya zorlanıyorsunuzdur.

Henüz zeytin bu korkunç aşamaya gelmedi ancak serbest piyasa ekonomisinin “alçak” kuralları ile beraber yukarıda sözünü ettiğimiz genel  insanlığı,yaşamı kontrol etme stratejisi doğrultusunda oynanan oyun dağ köylerine kadar ulaştı. Meralarda özgürce yayılan sürüler ve onlarla ilgilenen çoban aileler neredeyse parmakla sayılacak oranlara indi. Orman yemişleri,meyveleri olan Ahlat,Alıç,Menengiç  gibi dağlardaki zeytinler,incirler dahi toplanmaz oldu.

10-20 yıl öncesine kadar %50-60’ı köylerde yaşayan insanları şehire göçe zorlamak için pek çok tarımsal desteği kaldırıp bugün bu oranı %20 lere indirdiler. Ki bunun büyük çoğunluğu dağ köylerinde yaşandı. Şimdi bu dağ köylerinden biri olan Turgutlarda kurduğumuz İmece Evi “inadına doğal yaşam ve inadına dayanışma” diyerek geleneksel-kadim üretim bilgilerini uygulamaya çalışarak tüketim yerine üretimi tekrar yükselen değer olarak gündeme taşımaya çalışıyoruz. Ve tüm bu çalışmaları dünyanın her yerinden gelen katılımcılarla paylaşarak dayanışmayı,iş birliklerini çoğaltmaya devam ediyoruz.

22-28 Şubat tarihleri arasındaki Zeytin Dikim çalışmasına ve dilediğiniz başka bir zaman herhangi bir çalışmaya katılmak için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyarak bize bu sayfada belirtilen içerikteki mektubu yollayarak gelme sürecini başlatabilirsiniz. Ve gelip dağdaki çoban ateşimizi çoğaltmamıza katılırsanız çok seviniriz.

 
12-20 Ekim-Bayramda Zeytin topluyoruz PDF Yazdır E-posta

Bayramda Zeytin Mantar, Çitlenbik, Alıç,Ahlat Topluyoruz

12-20 Ekim 2013  İmece Evi

Bayram zamanı gelen katılımcılarla bir yandan ormandan odun,kozalak toplayıp ekmeğimizi,yemeğimizi yaparken  diğer taraftan zamanı gelen Zeytini,Alıçı,Ahlatı,Çitlenbiği topluyoruz. Eğer yağmurlar yeterli olursa hasretle beklediğimiz Çintar,Kulak ve Kanlıca Mantarları ile bayramımızı şenlendiriyoruz. Müsait olup gelmek isteyen ilk 10 kişiyi misafir ediyoruz. Katılmaya niyet edenler daha önce İmeceye gelmediyse mutlaka ,internet sitemizdeki “ziyaret” sayfasını okuyarak kayıt sürecini başlatmalılar.

Devamını oku...
 
sıva kampı PDF Yazdır E-posta

Doğal Sıva ve Gıda Üretimi Kampı ; 15-21 Eylül 

Kerpiç tuğlalarla ördüğümüz duvarı,kuru taş duvarımızı (yani harç kullanmadığımız) ve saman ev duvarımızı değişik doğal sıva teknikleri ile sıvıyoruz. Şu an yapmakta olduğumuz Başka Bir Okul Mümkün’ün Bodrum “Mutlu Keçi İlkokulu” Saman Evi esnasında bölgenin yaşlı köylülerinden öğrenip uyguladığımız  meşhur Kireç-Kum harcı ise bizi en heyecanlandıran yöntem oldu. Menengiç kahvesi ile ana hammadesi ; domates,biber, ceviz, zeytinyağı olan kahvaltı karışımı  bu haftanın üretimleri. Bu esnada nohut mayasından tam buğday ekmeği yapımı, hayvanların ve bahçelerin bakımından hangisi ile ilgiliyseniz üretim kampımıza bekleriz. 

Her katılımcının mevcut deneyimlerinide paylaştığımız sohbetler,...

Devamını oku...
 
Kerpiç Duvar,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı; 7-14 Eylül PDF Yazdır E-posta

Kerpiç  Duvar,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı;  7-14 Eylül 

15 gün önce yaptığımız Kerpiç Tuğlalardan depomuza duvar örüyoruz. İncir ağaçlarımızın son meyvelerinden Şekersiz Reçel, Son Deli Erik’lerden çok ekşi marmelat ve erik kurusu, Sumak kurutma,ekşi ve baharat yapımı, domates kurutma ve Salça bu haftanın üretimleri. Bu esnada nohut mayasından tam buğday ekmeği yapımı, hayvanların ve bahçelerin bakımı, toprak sıva tamir işleri, çocuk havuzu yapımından hangisi ile ilgiliyseniz üretim kampımıza bekleriz. 

 

Devamını oku...
 
Kerpiç Tuğla,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı; 16-23 Ağustos PDF Yazdır E-posta

Kerpiç Tuğla,Hasat ve Gıda Üretimi Kampı; 16-23 Ağustos 

Bal gibi incirden Şekersiz Reçel,Erik’ten çok ekşi marmelat ve erik kurusu, Sumak kurutma,ekşi ve baharat yapımı, domates kurutma ve yeni depomuzun duvarında kullanmak üzere kerpiç tuğla hazırlamak  bu haftanın üretimleri. Bu esnada nohut mayasından tam buğday ekmeği yapımı, hayvanların ve bahçelerin bakımı, toprak sıva tamir işleri, çocuk havuzu yapımından hangisi ile ilgiliyseniz üretim kampımıza bekleriz. 

Her katılımcının mevcut deneyimlerinide paylaştığımız sohbetler,seminerler ve yoga faaliyetleri ile doğal deterjan, dağ başında elektrik üretimi, her daim odun ateşi yakmak,dolayısı ile odun hazırlamak, buzdolabı olarak kullandığımız 15 m. Lik kuyumuza torbaların,sepetlerin indrilip çıkarılması  gibi günlük sıradan işlerin, sade yaşamımızın parçası olmak için internet sitemizin “ziyaret” sayfasını okuyarak koşulları anladığınıza dair mektubunuzu bekliyor olacağız.

Her kampta 10 kişinin özellikle iletişim açısından yeterli olduğunu yaşarak deneyimledik. Bu nedenle kayıtları başvuru önceliğine göre yapıyoruz. Çadır ve burslu başvurularındaki esnememiz herzaman var ;-)  Bu arada çocuklarınız yada yeğenleriniz   varsa “ bu başka bir tatili” onlara hediye edin. Özellikle Ergenleri unutmayın. Onların bu üretimlere tanık olmaya, “farklı” sosyal farkındalıklara onların daha çok ihtiyacı var!

 

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 46 - 54 Toplam: 92