Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Bostan Aboneliği
22 ağustos-6 koli yolda PDF Yazdır E-posta

Dostlar dün PTT kargoya 6.koliyi teslim ettik.

Domatesleri bu sefer ayrı küçük kolilere koyup poşetledik (!) sonra büyük kolinin içine yerleştirip aralarına patlıcan,biber vss koyduk.

Bu haftanın süprizi Roka ve Sumak. Rokayı biliyorsunuzdur diye geçip Sumağa gelmek istiyorum Sumak direk suya  bastırılıp ertesi gün süzülüp içilebilen bir şerbet olabiliyor. Tadı buruk,kekremsi ve biraz ekşi. Kazdağındaki köylerde şerbet olarak içilip prostata iyi geldiği söylenir. Bunun dışında biraz nemlendirdikten sonra kevgirden-elekten geçirilerek tohumundan ayrılması sağlanarak kurutulup baharat olarak kullanılır.

Afiyet olsun

 
5.Koli PDF Yazdır E-posta
Gerçek Gıda ve Dayanışmayı çoğaltan Abonelerimiz size sonsuz teşekkürlerle 5.kolinizi yarın PTT kargoya teslim ediyoruz.
Dostlar bu hafta koli dolu dolu. Özellikle domates,biber,patlıcan... Bugün sumakların tadına baktık olmuşmu diye...olmuş gibi. Belki yarın hasata yetişirirsek biraz koyarız koliye.olmazsa haftaya ekşi sumakları baharat ya da “ekşi su” hazırlamanız için mutfağınıza gelecek.
Arkadaşlar bu hafta koliler özel! Geçen hafta yaşanan domates sulu ezik kolilerden sonra hemen özel koli yaptırdık. Bunlar üzerine çıkılabilen, ağırlığa dayanıklı domates gibi ezilmemesi gereken meyveler için tasarlanmış. Bakalım başarılı olacakmı?!
Veee bu haftanın süprizi; Deli Erik ! Dostlar kolinizden çıkacak olan bu yabani meyveye dağlarda bir sürü isim verilmiş; Köpek Eriği,Ayı Eriği, Tilki Eriği,Domuz Eriği gibi.... Aşılanmadığı,yabani olduğu için bu tür meyvelere genellikle Delice Zeytinden hatırlayacağınız gibi Deli Erik diyorlar. Çok ekşi olduğu için nar ekşisi gibi değerlendirip, “Tükenmez” meyve suyu, marmelat veya kurutup kışın kompostolara katıyorlar.
Bir başka zaman Abone sistemimizi açıklayan yazımızda görüşmek üzere İmeceden çokça selam ve sevgilerimizle 
 
Domates ve Koyun peyniri geliyor PDF Yazdır E-posta

Sevgili İmece’nin gerçek gıda Aboneleri ve gelecek senenin Abone adayları merhaba,

Sonunda Domates ve Patlıcan hazır olmaya başladı. Önümüzdeki Pazartesi (04.08.2014) veya en geç Salı kargoya kolileri teslim ediyoruz.

İmece Evinde Domates ve Patlıcanın farklı yemek versiyonlarıyla kutlamalar başladı.Ve en geç Salı yada Çarşamba benzer hisleri sizde yaşarsınız.

Şu an planlanan koli içeriği şöyle;

Domates,Biber,Patlıcan,Kabak, Hıyar,Bamya,Armut.Az miktarda olsa semiz otu ile beraber denemeniz için yerel yabani ot olan Sirken kolilerinizde olacak.

Deli Erikler (yabani,çok ekşi erik) olmaya başladı.Muhtemel bir sonraki koliye girer.İncire 2-3 hafta kaldı. Kavunlar henüz çok küçük. Kışlık fideleri iki hafta içinde dikiyoruz; Lahana,Brokoli,Karnıbahar ve Kereviz.

Son koliye koyduğumuz taze nohutla ilgili bir açıklama yapmamış olduğumuzu fark ettim. Dostlar şehirden gelen ve köy geçmişi olmayan biri olarak taze nohutun lezzetini öğrendikten sonra sizinlede paylaşmamak eksiklikti. Doğada yaşayanlar taze nohut deyince kendilerinden geçiyorlar. Hani tatil dönüşü veya gidişi esnasında ayçiçek,mısır  tarlalarına dalınır ya nohut da böyle dalınacak kadar lezzetli bir tat. Ve fakat ovalarda nohut hasadı erken olduğu için siz tatil zamanı yolların kenarında göremiyorsunuz...

Nohutla beraber patatesin,soğanın kabuklu halini deneyen varsa ve bize deneyimini aktararırsa çok mutlu oluruz.

Dostlar bu ay ürün içeriğimize Koyun peyniri giriyor. Dağda yayılan ve hazır yem verilmeyen koyunların peyniri apayrı lezzetde oluyor. Koyun sütü inek ve keçiden daha az çıktığı,ayrıca daha yağlı olduğu için pek bi değerli. Köylü koyun peyniri ve yoğurdunu daha çok tercih ediyor. Lezzetinden ve yağından,kıvamından dolayı. Üç yıldır görüştüğümüz ve bu sene Üniversiteden (Felsefe) mezun olan komşu köylümüz, aynı zamanda hocamız,danışmanımız Mestan şehirde çalışmak yerine köyünde çoban olmaya karar verdi. Birlikte yerel ekonomi üzerine pek çok hayallerimiz var. Şimdi onun ve ailesinin yaptığı peynirle sizi buluşturmaya çalışacağız. Bu peynir kaynatıldığı için hemen yenebilir durumda. Yani beklemeniz gerekmiyecek. Tabiii salamura suyunda ne kadar beklerse o kadar olgunlaşır ve lezzetlenir.

Geçen sene şarabı Mestanın gayretleri ile yapmıştık. Bu sene gene Mestanın üzümleri ve yönlendirmesiyle abonelerimiz ve köye yerleşen komşularımızla ortak yapacağız. Sizede en az 17 litrelik taleplerinizi hazırlamak düşüyor :-)  Şimdiden taleplerinizi iletmeye başlarsanız bizde ne oranda yapmamız gerektiğini bilir ilk talep edenlerle üretimi ortak yapmış kabul ederiz ...kendimizi :-)

Cırcır böceğinin müziği eşliğinde serin ağaç gölgesinden selamlar.

 

 
Doğada para kazanıp dayanışmayla yaşamak için iki aileye çağrı! PDF Yazdır E-posta

Sevgili dostlar bir duyurumuz var!

Doğa da;İmece de yaşamaya, dayanışmaya,üretmeye ve birlikte kazanmaya iki tane çocuklu aileyi davet ediyoruz.

Nisan ayından bu yana coşku ve heyecanla oluşturduğumuz Abone bahçeleri şekillenmeye başladı. Bir yandan diktiğimiz fideler büyüyüp, ektiğimiz tohumlar filizlendikçe emeğin gücünü fiilen görüyor,hissediyoruz, diğer yandan bu hisler ve pratik sonuçlar kullandığımız arazinin ve kurduğumuz alt yapının 40 Abone ve biz imecede yaşayanlar dahil 200 kişiyi rahatlıkla doyuracak kapasitede olduğunu bize gösteriyor.

Abone başına 10-15 kök sebze hesabından tasarlayıp uyguladığımız bu bahçelerin geliri ile en az 3 aile geçimini sağlayabileceğini öngörüyoruz. Bu öngörüye dayanarak önümüzdeki kış sezonuna yetiştirmek üzere bahçıvan adayları arıyoruz.  Öncelikli tercihimiz çocuklu aile veya çocuğu ile gelebilecek tek anne,tek baba.Diğer adayları da yedeğe kaydedip gerektiğinde davet edelim diyoruz.

Eleştirdiğimiz sistemden bizi büyük oranda çıkaran tarımsal çalışmalarımıza ortak etmek istediğimiz adaylardan beklentilerimiz;

İmece Evini kuruluş amacı,vizyonunu benimsemesi, web sitesindeki ilgili sayfaları okuyup aklına takılan her şeyi sorması, sonrasında imeceye gelip bizimle bir süre vakit geçirmesi.

Bu ortaklığa bahçıvan adayından her hangi bir para koymasını beklemediğimiz gibi kendilerinin  imecede olduğu süre esnasında tüm barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayıp uyumlanma ve uzlaşma halinde sonbahardan itibaren  önümüzdeki yılın bahçe sezonunu gelirinin, her bahçıvan aileye 10 abonenin tüm gelirini aktarıp adil bir paylaşım yapalım diyoruz. Bahçıvan aile yıl ortalamasından baktığımızda günde 1-2 saat bahçe işleri, 1-2 saat imece işlerine geri kalanıda kendi ek-profesyonel  işine ayırabiliyor yada yan gelip yatabiliyor J

Sizlerden ricamız bu davete gerçekten ihtiyaç duyan, çocuğunun geleceğinden, kendisinin geleceğinden endişe eden, şehirlerdeki kurtlar sofrasında sıkışıp kalan, sistemin dışında çıkmak doğada yaşamak,üretmek isteyen ve “doğada yaşamak istiyorum ama nasıl geçineceğiz bilemiyorum” diyen dostlarınıza bu duyuruyu ulaştırmanız.  Ve eğer  bu mektup, bu çağrı tam bize göre diyenlerdenseniz amman acele etmeyin ve en az on kere düşünün.İmece Evinin belgelerini didik didik edin. Herşeyini okuyun. Ve kendinize şunları sorun; doğada yaşamaya hazırmıyım? Bu dev adımı atmak için yeterince cesurmuyum? Sabır ve hoşgörü çıtalarım gerçekten yüksekmi? Vücudum buna ne diyor; sabahtan akşama kadar hep vücudumu kullanacağım,yürüyeceğim,taşıyacağım, çapa,kürek,orak sallayacağım. Bunlara hazırmıyım?

Tarımla ilgili bir deneyim sahibi olmanızı beklemiyoruz.Bu konuda sizi hazırlayacağız. İşlerle ve doğayla uyumlanmanıza yardımcı olup ilk yardım, temel sağlık, çocukların okulu dahil tüm temel ihtiyaçlarınızla ilgili çözümlerimiz hazır.

Dostlar doğadaki renkler,kokular,sesler çok şahane.Ve bizler diğer kırda yaşayanlar gibi çok şanslıyız. Adeta dünyadaki cennetlerde yaşıyoruz. Fakat doğadaki koşullar kimisi için mahrumiyet,kısıtlayıcı ve hayatı zorlaştırıcı bir cehennem gibi olabiliyor. Bu nedenler ilk başvuru sürecini başlatırken tekrar düşünün. Çünkü sizden gelecek ilk mektupla bizde burada heyecandan,umuttan havalara sıçrıyor olacağız J

İmeceden selam,sevgi ve dayanışma dileklerimizle

Not; Bu arada evinizde ya da iş yerinizdeki zeytinyağınız bitmek üzereyse Haziran ürün listemize bakmayı unutmayın!

 
İzmir Bahçesinin yanına İstanbul Bahçesi oluşuyor gibi... PDF Yazdır E-posta

10 Aboneyi bulduk,yedeklerde oluştu.

Abone sistemi duyurusunu yaptığımız ilk gün çok sayıda başvuru oldu. Yazışmalarla bu sayıyı 20 nin altına indi. İzmir dışında özellikle İstanbul’dan çok sayıda başvuru olması doğal,güvenli gıdaya ihtiyacı hep birlikte görüp  ilave çözümler  düşünmeye başladık.

Şehirlerde doğal gıdaya ihtiyaç olduğu gibi doğada yaşayan ve ekmeğini burada çıkarmaya çalışan insanların da ürettiği ürünlere alıcı bulmak gibi bir derdi var. Bizim bu bölgedeki çalışmalarımız bölgedeki üreticiler (dağ köylüsü) tarafından beklentiyle izleniyor. Bu abonelik sistemi ile “imece bahçeleri”  çok sık görüştüğümüz köylü dostlarımızca heyecanla karşılanıp dayanışmanın onları  da kucaklamasını umut ediyorlar. Bizde biraz daha sabır diyoruz.  Çünkü biliyoruzki yanlış iletişim,eksik organizasyon bu sistemi dayanışmadan çıkarıp alışverişe ve müşteri satıcı ilişkisine dönüştürebilir. Bu da  hepimizin tanık olduğu ya kapanışa ya da “sertifika,yüksek fiyat, endüstriyel –kimyasal çözümler” üreten bir sürece dönüşür. 

Bu titizlik ve ürkeklikle köyden şehire dayanışma köprüsü kurmaya çalışıyoruz. Hem şehirdeki dostlarımızı hemde köydeki dostlarımızı bizi tüketimle,güvensizlikle kirletmekte olan sistemden korumaya çalışıyoruz.

Bu farkındalıkla "müşteri olmak" yerine; bahçesine,köylüsüne sahip çıkacak, o hafta kolisinden çıkan birer adet hıyar,kabak yada domatesi görünce   kargo yollarında 2 gün beklediği için buruşan sebzeyi görünce  olumsuz eleştirmek yerine bunları nasıl önler ve geliştiririzi düşünen, İmece-Dayanışma Bahçelerinin parçası olmak isteyen abone adaylarına kendilerini hazırlamalarını tavsiye ediyoruz. Çok kısa bir süre sonra 2. bir bahçe oluşturup ilk bahçeyi izmir,2.sini de İstanbul Bahçesi yapabiliriz. Bunların gerçekleşmesi şu an sizin müşteri yerine bahçenin parçası olma odaklı yazacağınız bir e-posta ile mümkün oluyor ; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  (acil sorular için 0543-6775809)

 

İmece'den sevgi ve selamlarımızla ;-) 14.Nisan 2014 

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 19 - 24 Toplam: 24