Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Seyir Defteri
Fukuokanın Bademleri 15 Şubat 2018 PDF Yazdır E-posta

Bu bademler Fukuoka yöntemi ile büyüyor. Yani çekirdeği toprağa gömdük ve bir daha müdahale etmedik. Budama da yapmadık. 4 yaşına gelince tomurcuklanmaya başladılar. Diğer fidan halinde diktiklerimiz çiçeğini savurma aşamasındayken bu Fukuoka bademleri tomurcuğunu açmakta acele etmiyor. Hemen yakınımızdaki köyde ise bademler çiçeklendi diye herkes üzülüyor. Çünkü geçen senede erken çiçeklenip sonra soğuklar bastırınca meyve vermemişti. Bu senede korkuluyor. Bizde izliyoruz. Fukuoka bademleri henüz tomurcukta!
Bu arada bir badem çekirdeğinin 4 sene sonra meyve verme bilgisini ıskalamayalım! 

Bademi sert kabuğu ile beraber ekim ayında ağaç olup büyüyeceği yere diktik. 4 kış ve yaz geçirdi. İlk iki sene düzenli olarak yazın (yağmurlar bittikten sonra) 10 gün ara ile 7-8 litre su verdik. 3. ve 4. sene ise yazın ayda bir suladık; 7-8 lt. Şimdi 170-200cm arası boya ulaştılar. Ve hepsi tomurcuklandı.Yer yer minik çiçeklerde açtı. Doğanın süprizlerle dolu  

 
Arsız tüketim uygarlığının sonuçları ve çözüm PDF Yazdır E-posta
İki ayrı haber,aynı dünyanın içinde iki ayrı devlet. Birinde savaş,yıkım diğerinde ise ideal bir insan hayatı var.
Savaş ve yıkımın olduğu devlet hemen yanıbaşımızda;Suriye hükümeti Rusya desteği ile sivil halkın üstüne bomba yağdırıp çocukları dahi öldürmekten çekinmiyor.BM birşey yapamıyor!?
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43136332
Diğer devlet ise Bhutan. Çin ile Hindistan arasında minik bir ülke.Başkanları,kralları vatandaşı nasıl mutlu ederiz, dünyayı nasıl daha temiz hale getiririz diye çabalıyorlar
https://www.youtube.com/watch?v=7Lc_dlVrg5M
Türkçe altyazılı!   (21.02.2018)
 
Kış geldi :) PDF Yazdır E-posta
Geçen gün İndigo dergisinde bizimle ilgili bir yazı yayınlandı.Duyuru başlığında ise "İmece Kolektifi yeni sakinlerini bekliyor" demiş yazar arkadaşımız. Hay allah filan demeye kalmadan yazı yayınlanmıştı.Güncel bilgiler içeriyordu.Kararsızlar için cesaret vericiydi."Eee hadi bakalım,ne olacaksa olsun " diyerek gelen mesajları ve telefonları yanıtlamaya başladık. 
Şehrin  "tüketme" üzerine kurulu "sahte" dünyası bir yana, son günlerde alevlenen SAVAŞ çığlıkları insanları daha çok korkutuyor olacakki cümlelerinde "BARIŞ" kelimeleri var. Toplumun bukadar "ajite" edildiği bugünlerdeki gündeme dair,Savaşın dangalaklığı, yıkıcılığına,Barışında sıcaklığına,üretkenliğine dair söylenecek çok sözümüz olması bir yana bizim,İmecenin gündemi yerel sorunlar,bağımsız ekonomimizin sürmesi ve ziyaretçilerin bilgilendirlmesi.
Bugünlerde sular dondu. Sonunda kış bizim bulunduğumuz dağada geldi. Evin içinde 100lt. su depoladık. Yemeğe,bulaşığa,tuvalete,yüz,diş yıkamaya ve içmeye diye. Buzları eritip güğümde ısıtıp istersek banyomuzuda yapabiliyoruz. Yiyeceğimizi israf etmeden yettiriyoruz. Biz bunu yıllardır yapıyoruz. Köylü ise "homo eractus"tan beri yani milyon yıldır yapıyor. Gel görki bizim ilkel "tesis" beklenti içerisindeki vatandaşı dumura uğratıyor. Muhtemel üstüne birde bizi yargılıyor. "Böyle tesismi olur,bu zamanda böyle yaşanırmı" gibi... 
Enerji sistemimizin yetersizliği nedeniyle bazı günler ya telefonun şarjı bitip kapanıyor, yada şarj etmek için en yakın köye gitmeye istekli omayıp güneşi bekliyoruz. Tabii internette bekleyen e-posta ve feys mesajlarınıda unutmayalım. Tüm bünlar 12 yıllık koskoca imecenin kurumsal yapısını zayıflatıyor :) 
Neyse biz doğa ile mücadele etmek yerine uyumu seçtik. İnsanlarlada savaşmak,rekabet etmek yerine işbirliği ve dayanışmayı seçtik.Adınada imece dedik. Uyum ve barış içinde yaşamak hem sağlıklı hemde ekonomik!
Beklentisi yüksek insanlara yada destur bilmez vatandaşlarımıza dair eşsiz deneyimlerimizi bir kenara bırakıp çağrımızı yineleyelim;
Dernek üyeliği ve  destekler hatırlanırsa çok seviniriz. Bu arada imecenin ana geçim kaynağı olan doğal ürünler siparişlerinizi bekliyor.
Selam ve saygılarımızla
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
 
Medyadan yeni yıl hediyemiz PDF Yazdır E-posta

Bu senenin son sohbeti Medyascope.TV de.
İmecedeki son gelişmeler ile beraber kuruluş,gelişme süreçlerini özetliyoruz.
İmeceyi yeni takip etmeye başlayanlar için referans çalışma olmuş
Sohbet esnasında kullanılan video görüntüleri Kazım Kizil ın çekimleri dışında ağırlıklı olarak Yagmur Telli Yücel ile Mayısın çektiği belgesel kullanılmış. 
Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.
Dileriz bu çalışmalar yeni girişimlere ilham olur,katkıda bulunur.
Herkese iyi dinlemeler ve iyi seneler dileriz :)
 
Kışa Hazırız PDF Yazdır E-posta
 
Ziyaretlerden döndük. Kışlık odunumuzu hazırladık.Evlerin açıklıklarını tıkadık,sıvadık.Yağmurlar ve ayazlar kışı dağımıza getirdi. Bugün yarın sularda donmaya başlar. Doğadaki mevsimsel iklimsel gelişmelere 12 yılın ardından daha hazırız. Daha hızlı adapte oluyoruz. Kendimizle,çevremizdeki insan hareketleri ile ilgilenmekten fırsat buldukça doğadaki diğer aktörlerin mevsim geçişlerine tepkilerini gözlemlemeye çalışıyoruz. 12 kış tam zamanlı yaşayıp tanık olmamıza rağmen her sene yepyeni ayrıntılara tanık oluyoruz. Yağmurun,donun,karın doğadaki etkilerini teorik olarak öğrenmeye devam etsekte bunların pratik karşılığı bizi şaşırtmaya,heyecanlandırmaya devam ediyor. 
Tanıklıklarımızı yazılı paylaşmak için henüz çok erken. Henüz 22 aylık Yunusun deneyimini yazması seviyesinde hissediyoruz kendimizi.
YUNUS
Bu arada Yunus 22 aylık oldu gibi. Misafirliklerde,kapalı alanlarda "mızmız,huysuz,iştahsız" iken döner dönmez adeta bebeklikten çıktı,büyüdü. Tipik kırsalda büyüyen erkek çocuk davranışları göstermeye başladı. Meraklı,neşeli,iştahlı,konuşkan,hareketli. Güneşi,Ayı,Yağmuru,Ağaçları,çiçekleri,böcekleri fark etmesi,kendiliğinden sevmesi, yediklerini paylaşması, hep odak olmaya çalışmadan kendi kendine oyun kurması, basit cümlelerin çoğunu anlaması, basit anlatımlarla kendisini ifade edebilmesi bizi ziyadesi ile memnun ediyor. 
SURYA
Surya neredeyse 9 yaşında. Taşımalı sistemle köy çocuklarının gittiği Haykıran Köy okulunda 3. sınıfa gidiyor. Okulundan,arkadaşlarından,öğretmen ve Müdüründen çok memnunuz. Her sabah seher vakti bulutların üzerinden, tanın kızıllığının ardından güneş doğarken Turgutlardan okul serivsine biniyor. Servişçide bizim komşu,Çukurköylü.   
Doğaköy,Yanıkköy,Hasanlardan'da gelen 12 çocukla neredeyse bütün gün öğretmenleri eşliğinde oyun oynuyorlar.  Hademesinden Müdürüne herkesin çocukların üzerine titrediği bu köy okulu popülerkültürün etkisinden olabildiğince uzak.
Surya hala Arkeolog,araştırmacı bilim insananı olma hedefini sürdürüyor. İnsanlık tarihi ile beraber son zamanlardaki konusu "Evren". Herkesle mitoloji,evren,tarih konuşmaktan büyük zevk alıyor. Kapı gıcırtırtısı, tencere tıkırtısı duydumuda dansa geçiyor. son haftalarda annesinin mesleği olan Moda Tasarımcılığına göz kırpmaya başladı.Defileler yapmaya bayılıyor. Bir tarafı Viking-amazon, bir tafafıda popüler kültürün ışıklarını yansıtıyor.
ZİYARETLER
Kışın gelmesiyle sadece pazar ziyaretçilerini o da güneşliyse ağırlıyabiliyoruz. Çay ikram edip yaptıklarımızı gezdirip,anlatıyoruz. Kapalı havada ziyaretçilerimizi kapalı alanda ağırlayacak ortak alanımızın inşaatı bitmediği için ağırlayamıyor olmak bizi biraz mahçup ediyor. Açık mutfak havalar ısınınca,muhtemel mart sonu gibi devreye  girer.O zaman gönüllüleri de almaya başlarız. 
Hersene olduğu gibi bu senede uzun dönem gönüllü, yani tüm senelik tek yada çift stajyer kabul edeceğiz. Bu yöntem bizim için sorumluluk paylaşımı açısından rahatlatıcı,Stajyer açısından da doyurucu bir deneyim imkanı. Stajyerlerin seçimi için özel bir protokolümüz olmamakla beraber deneyimlerimiz gösteriyorki onlarca başvuru arasında uzun döneme geçenlerin ortak özelliği köy kökenli, kırsal deneyime sahip değilse aktivist, kişisel motivasyonunun yüksekliği diyebiliriz.
DERNEK
Dernek devir işlemlerini bitirip büyük oranda teslim aldık. Yakın çevremizi üyeliğe davet edip kayıt etmeye başladık. Kısa,orta,uzun dönem plan yapıp gene yakın çevremizi plana dahil etmeye başladık. Aidat,bağış işlerini kolaylaştırsın diye banka hesabı açıyoruz. Yeni yıl ile beraber Valilik,Kaymakamlık,Belediye, Orman,Tarım müdürlükleri ile resmi temaslara başlayıp tespit ve önerilerimizi ileteceğiz. Son hazırlıklarıda bitirince Dernek üyeliği, planlarımıza katılım, ekonomik destek için ayrı bir duyuru yapacağız. Bu arada istediğimiz müzik sistemi ve Printerler bol bol geldi. İlgilenen destekleyen,imeceyi yaşatan herkese çok teşekkür ederiz.
TARIM 
 Yağmurlar başlamadan önce araziye bol bol koyun göbresi atıp tırmıkla sürmüştük. Fidanları da bol bol gübreleyip çevresini açmıştık. Şimdi yağmurlarla beraber gelişimi gözlüyoruz. İlk defa bol gübre ile tanışan toprak, böcekler ve göremediğimiz diğer canlılar aldığımız titreşime göre büyük kış kutlaması yapıyorlar.  
Yağmurlar etkisini yitirince teraslarımızı iyileştirip, budama,fidan bakımı yapacağız. Traktörün hayatımıza girmesi tarımsal faaliyetlerin dışında ulaşım, nakliyeyi çok rahatlattı. Yapay Zeka Traktör gelene kadar 74 model Leyland bizim işimizi bol bol görür :)
ÜRETİM ve EKONOMİ
Yerel dernekler için oluşturulmuş STGM'nin hibe rpogramına ve Tarım Bakanlığının Genç Çiftçi programına başvurmaya karar verdik. Ürün çeşidimize şifalı bitkileride dahil edelim dedik. Bunun için 3 dönüm yer ayırdık. Birde organik sertifikalı yapalım dedik. Çünkü buradan çıkacak tek bir şifalı bitkiyi kendi ağlarımızda yani bu mektubu okuyan sizlerin almasını bekleyemeyiz. Piyasaya,toptancıya verincede bizim bitkiye konvansiyonel mamelesi yapmasın diye sertifika alıyoruz.
Yılın son ve en sevdiğimiz,geçimimizi büyük oranda sağladığımız Taş değirmen Zeyinyağı zamanı geldi. Yarın Kazdağında zeytinleri Taşdeğirmende sıkıyoruz. Şu an herkes bu soğukta harıl harıl zeytin topluyor. soğukla beraber Zeytin tanesi dalında yağlandı.Lezzetlendi. Muhtemel Pazartesi kargolama aşamasına geliriz.  Siyah ve yeşil zeytinimiz olgunlaştı. İncir,Alıç,Yabani Elma,Ahlat sirkelerimiz hazır. Sadece zeytinyağıı sabunu kuruyor. İsteyenlere güncel listemizi yollabiliriz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
YENİ YIL---> 2018
Dünyada vandalizm,ırkçılık, şiddet artmış gibi görünüyor olsada biz umudumuzu büyütmeye,çoğaltmaya devam ediyoruz. 12 sene önce başladığımız İmece yolculuğunda dayanışmanın,yardımlaşmanın,üretimin,büyük ailenin özgürleştiren,iyileştirici gücünü gördük. Dileriz dayanışmalar,üretimler çoğalır,yaygınlaşır. Rekabet yerine işbirliğini, korku yerine  güveni, ayrışmak yerine birliği, popüler kültür yerine özkültürümüzü oluşturmak,yaşatmak,yaymak dileği ile mutlu,neşeli,sağlıklı yıllar dileriz,hepbirlikte :) 
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 10 - 18 Toplam: 265