Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
TRT Belgesel ekibi üç gündür İmece'de PDF Yazdır E-posta

Turgutlar ve Çukurköy'de çekim ve söyleşiler yapıyor. Yarın da Menemen'de Pazarı ve meşhur yerel Helvacıyla olan muhabbetimizi çekecekler. Köylü dostlarında üretici olarak katılmasını sağlayan,muhtemel seneye kooperatife dönüşecek Abone sistemini,Bostan-Hasat ortaklığını belgeleyen ekip, dün şehirde elektiriklerin kesik olması üzerine akülerini İmecenin güneş nedeniyle hiç kesilmeyen enerjisi ile doldurdular.

Bu krizlerin fırsata dönüşmesi hepimizin elinde; Elektrik kesintileri daha çok dışa bağlı çözümler (Doğalgaz-kömür santralleri) veya teknolojiler (Nükleer) yerine tertemiz ve sonsuz yerel,bağımsız enerjileri (Güneş,Rüzgar,...)..tabii bunlarından b..kunu çıkarmadan oluşturabiliriz,oluşturmak için karar vericilere kamuoyu oluşturarak baskı yapabiliriz,var olan kampanyaları destekleyebiliriz.

Diğer kriz olan gıdada oynanan oyunlar ve haksız kazançlar bir yana sağlık riskini ise üreticiyi destekleyerek,beraber üretim yaparak, bostana,bahçeye ortak olarak çözebiliriz. Bu cümlelerin haklılığına inananların adım atıp bir enerji ve gıda kampanyası oluşturmak için en yakınındaki akraba ve arkadaşlarından başlayabilir. Biz ve bizim gibi küçük çiftçiler ile alternatif enerji üreticileri sizi bekliyoruz :)

 
Başka bir Kredi Mümkün PDF Yazdır E-posta

 

Bir düşünsenize faiz yok! tüketen bir ekonomi yerine üreten bir ekonomi...dayanışan bir ekonomi... Rekabet yok;işbirliği, dayanışma var. Ve böyle giderse gün gelir paraya da ihtiyaç olmazsa şaşırmayın  ;-)

FAİZ-BANKA YERİNE DAYANIŞMA KREDİSİ;

Uygulamakta olduğumuz Hasat Ortaklığı-Bostan Aboneliği sayesinde hasat öncesi toplanan para ile İmece Evi sürdürülebilir yaşama yatırım yapmaya devam ediyor.

Dayanışma kredisi olarak tanımlayabileceğimiz,abonelerin hasat öncesi sisteme ortak olmaları sayesinde dün (11 mart 2015) kiralanan Kepçe, yıllardır hayalini kurduğumuz çalışmaları yaptı. "Mantar üretim Odası" (bir nevi toprak altında mağara), yağmur hendekleri, sulama göleti gibi insan gücüyle aylar sürecek çalışmayı 12 saatte gerçekleştirdi.

İmeceyi, güven duygusunu, dayanışmayı çoğaltan, güçlendiren abonelerimize tekrar tekrar teşekkür ederiz :-)

 
İmeceden haberler Mart-2015 PDF Yazdır E-posta

Herkese güneşli bir İmece gününden merhaba,

Yavaş yavaş kış uykusundan, rehavetinden uyanıyoruz. Hem biz hem de tabiat ...

Bu kış tüm Türkiye'de olduğu gibi bizde de soğuk geçti. Çukurköylü dostların ölçümüne göre bir kaç gece -15 leri görmüş bizim buralar! 13 gün kar altında kaldık. Sular donduğu için karı eritip kullandık. En soğuk geçen birkaç gün salon yerine odaya geçtik. Hepimiz için çok öğretici olan kış günleri, doğa ile uyumlu yaşama adapte olmakta çok zorlanmadığımızı görmek bizi hem mutlu etti hem de herşey için daha da cesaretlendik.

Yaşlı insanlar karın faydalarını anlatırken bir şey dikkatimizi çekti; havalar bu kadar soğuk olur ve kar toprakta uzun süre kalınca yaz sebzelerine böcek gelmezmiş!

Öğreniyoruz...

Artık bahar yüzünü göstermeye başladı. Ayazlar pek olmuyor. Yağmur yağsada ara ara yağıyor. Güneş daha parlak ve bedenlerimizi ısıtabildiği için gün batımına kadar dışarıda rahatça çalışabiliyoruz.

 • Yaza kadar iş planımız tarlaları ekime hazırlamak için taş temizliği,
 • Damlama sistemini hazırlamak,
 • Bazı tohumları yerlerine ekmek, bazılarınıda fide olana kadar seraya,viyollere ekmek. Budamalardan çelik alıp fidan yapmak.
 • Taşlarla teras,seki, set yapmak.
 • Ekim yerlerine malç yapmak.
 • Çitleri sağlamlaştırmak
 • Kardan, fırtınadan kırılan ağaçları kışlık odun olarak yedeklemek
 • Kar yükünden yıkılan sundurmayı yeniden yapmak
 • ...
 • 14-15 Mart tarihlerinde herkesin katılımına açık tohum ekim etkinliği düzenliyoruz. Birkaç güne kadar bu etkinliğin duyurusunu yaparız. Bu tür etkinlikler dışında da her zaman gönüllü kabulümüz sürüyor. Gene bu etkinlikle beraber TRT ve Erciyes Üniversitesi öğrencilerinden oluşan iki belgesel ekibi burada yaptıklarımızı daha çok insana ulaşmalarını sağlayacaklar. +1 kanal için çekim yapan Nazım Alpman'ın bizimle ilgili belgeselini ilk fırsatta youtube yükleyeceğiz. El cezirenin çekimleri elimize geçer geçmez onuda sizlerle paylaşacağız.

  ABONE SİSTEMİ, BAHÇE-HASAT ORTAKLIĞI

  Veee bizi en çok heyecanlandıran yeni eğlencemiz, köylü komşularımızla dayanışmamızı çoğaltan ve bu sene 200 civarında insanı doyuracak olan Abone sistemimiz. Yani bahçe, bostan, tarla ortaklığı, hasat ortaklığı için son hazırlıkları yapıyoruz. Sanırım bunu da haftaya duyuracak ve ön kayıtları yapacak aşamaya gelecez.

  Hasat ortaklığına, bahçe aboneliğine bu sene 30 ile 50 civarında kayıt yapmayı planlıyoruz. İki köylü komşumuzunda üretici olarak katılacağı sistem kooperatif olma yolunda son aşamayı geçmemizi sağlayacak.

  Geçen sene 10 abone ile başladığımız ve önemli deneyimler kazanmamıza neden olan taze sebze ve meyvenin,hatta şifalı otların hasat ortaklığı önümüzdeki seneler için komşularımızla beraber daha da genişleyebilecek hem geçim hem de bir sürü dayanışmacı insanı doyurma eylemi olarak bizi ziyadesi ile motive ediyor.

  Az kaldı; duyuruyu haftaya yapıyoruz.

  Bu arada "taş değirmen-soğuk baskı zeytinyağı" bitenler bizi unutmasın. Güncel ürün listemiz ve her şey için e-postanızı bekliyoruz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

  KÜÇÜK ÜRETİCİNİN ,KÖYLÜ PAZARLARININ GELECEĞİ...

  Kış başında başlayan küçük üreticinin geleneksel üretimini denetimli biçimde korunmasını talep eden imza kampanyası küçükte olsa bir kamuoyu oluşturdu. https://www.facebook.com/kucukciftcibirligi?ref=hl

  Ancak konunun direk muhatabı olan STK lar,sendika ve meslek odaları mesafeli duruşlarını koruyup ziraat odaları ve bakanlığa yönelik bir girişimde bulunmadılar. Sanırım halkına gaz sıkmaktan çekinmeyen, hatta gaz kapsülleri ile öldürmekten de çekinmeyen hükümetin pazar yerlerinden köylü tezgahlarını kaldırma terörü estirdiklerinde "hımmm,sanırım bir şey yapmamız gerek" diye belki harekete geçecekler ya da bir birlerine bakıp "önce diğerinin" harekete geçmesini bekleyecekler???

  AHHHH,ALİAĞA AHHH !!!!

  Kış zamanı şehirde etkinlikler düzenledik,etkinliklere katıldık. Tabii bunların arasından en titizlendiğimiz konu ise bölgemize (izmir-Manisa) yapılmak istenen termik santral. EGECEP (Ege Çevre Platformu) ve Foça,Aliağa Çevre Platformlarının koordinasyonu ile Aliağa'nın kaderini değiştirmeye destek oluyoruz;

  http://www.menemeninsesi.com.tr/haber-887-menemen_foca_aliaga_birlikte_%E2%80%9Chayir%E2%80%9D_dedi_%E2%80%9Csimdilik_fareler_oluyor%E2%80%9D.html

  http://www.haber3.com/termik-santalinin-ikinci-unitesi-icin-ced-toplantisi-yapilamadi-3196229h.htm

  Burada, Dumanlıdağ'da doğa ile uyumlu yaşamı bir yandan kurarken diğer yandan çevremizle kurduğumuz ekolojik ve ekonomik dayanışmaları büyütüp hemde bu barışçıl, dayanışmacı yaşamı, kültürümüzü tehtid eden her tür girişeme de hep birlikte direnç göstermeye çalışıyoruz. Ve tüm bunlar sizlerin katılımı ve desteği ile oluyor. Hepinize çok çok teşekkür ederiz.

  İmece Evinden sevgi,saygı ve dayanışma dileklerimizle selamlar ;-)

   

   

   
  Kendi ilacını,kendi sirkeni kendin yapabilirsin PDF Yazdır E-posta
   

  BU SİRKE ler SATILIK DEĞİL!!!
  Yabani Elma ve Alıç sirkesini süzmeye başladık. Sirkenin faydalarını öğrenmeye başladıkça kendi sirkemizi çeşit çeşit yapıp ihtiyaç oldukça ve her fırsatta kaşık kaşık içiyor, kullanıyoruz. 
  Sizde yapabilirsiniz; her sonbaharda bütün dağlarda yabani meyveler olgunlaşıp toplamanızı bekliyor.
  Topladığınız meyveleri taş ile çatlatıp (bıçakla kesmeyin, çekirdeğini de parçalamayın) yeterince büyük bir cam kavanoz yada küpe koyup en çok iki katı su ilave edip ağzını tülbentle kapatın. 5-10 günde bir tahta kaşık-sopa ile karıştırıp üstte biriken tabakanın oksijen girişini sağlamanız yeterli. İki ay sonra sirke tadı ve kokusu almaya başlarsınız. Sirkenin beklemişi, olgunu makbul-müş!
  Herşeyi satın almayı düşünmeyin.Ya kendiniz yapın yada abonesi olduğunuz imece Evi gibi üreticilerle anlaşın!
   

   
  İmece gibi Küçük,Aile Çiftçilerinin yasa desteğine ihtiyacı var! PDF Yazdır E-posta
   

  Değerli Küçük Çiftçi Dostu

  Son bir aydır  bizim gibi küçük çiftçi, köylülere yapılan maliye ve gıda denetimlerinin artması üzerine bir kampanya başlattık. Amacımız yerel, küçük üretimlerimizin kanunen korunur ancak halk sağlığı açısından da denetlenir hale getirilmesini sağlamak. 

  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 2014 yılı "Aile Çiftçiliği” yılı ilan edilerek, “Dünyayı Besle, Yeryüzünü Önemse” teması ile dünyanın dikkati çekilmeye çalışılmış. Aile çiftçiliğinin yani çoğumuzun annesinin, babasının, nenesinin, dedesinin üretim ve yaşama biçimleri, doğayı koruyup yerel genlerin gelecek nesillere taşınmasını sağladığı gibi, yaşadıkları mütevazi-sade hayat, kendine yetme kültürünün korunmasını da sağladı. Ne var ki, denetim ekipleri biz küçük üreticileri nesillerdir sürdürdüğümüz üretim yöntemlerimiz açısından denetlemeye başladılar!

  Denetim ekipleri toplamda 20-100 ağacı, 1-10 dönüm tarlası olan ve yıllık 5-10.000 TL geliri olan bir köylü ailenin bir üretim odasını, onun belgelerini ve daha bir sürü bürokratik zorlamayı yerine getirmesi için baskı uygulamaya başladı! Ki bu gelirinde 3.000 tl sini sosyal güvenlik için tarım bağkuru primi olarak bizden alıyor.

  Devamını oku...
   
  << Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

  Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 272