Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Seyir Defteri
Bayram sonrası ve kış öncesi PDF Yazdır E-posta

Bayram karmakarışıkduygularla geçti.Bir yandan aklımız “Kobane”deyken diğer yandan bayram ziyaretleri ile beraber Ülkemizin değişik şehirlerinden ,italya ve Almanyadan gelen gönüllülerimizle imeceyi kışa hazırlamaya devam ettik.

Bayramın ilk günü her zaman olduğu gibi köylülerimizle bayramlaşıp dedemizin elini öptük. Bize hediye olan Şerif Ahmet Dede 90 yaşında. Köyümüzün yeni muhtarı seçilen kızı Habibe anayla yaşıyor. Sadece askerlik için çanakkaleye gitmesi dışında hep Dumanlıdağda,Turgutlar  Köyünde yaşamış. Taş ustalığı,Değirmen ustalığı ve el bıçkısı ile Tahta biçme ustalığı yapmış. Kendisi ayaklı tarih.  Bölgenin suyunu,taşını,toprağını,havasını,otunu, hayvanını ve insan hikayelerini ona sorarak öğreniyoruz.

Taş eve ilave yaptığımız kerpiç oda bitti.Fotoğraflarını birkaç gün içinde feyse koyarız. Dışarıdan aldığımız tahta,çivi ve 2.el  pencere ile beraber toplamda en çok 200tl ye mal oldu. Artık kış zamanları gün içinde çocuklar salona direk açılan yeni odada rahat rahat oynayıp salonu dağıtmayacaklar (?)

Bahçe ve orman ürünlerinin sonuna geldik. Domuzların ve vahşileşmiş ineklerin  gece yarısı saldırılarına rağmen köpek dostumuz “Cacık”ın da desteği ile bu sene abonelerimizle beraber hepimiz doyduk. İlk fırsatta önümüzdeki senenin abone sistemini bu seneki deneyimlerimizle oluşturup sizlerle paylaşacağız.

Peynirler bitti.Zeytinyağınında sonuna geldik. Bu ay geçen seneden beri küpte olgunlaşan üzüm sirkemiz bizim sofraya geldi,dolayısı ile ürün listemizede girdi. Ambalaj için uygun bir şişe bulamadık. Plastik-pet şişeye koymak yerine 370 lik cam kavanoza koyalım dedik. Siz teslim alınca dilediğiniz kaba aktarır yada kavanozdan devam edersiniz :-)

Diğer üründe “kuru incir”. Bu sene reçele zaman ayıramadık. Bunun yerine kuruttuk. Size gönderirkende her sene olduğu gibi çömlek kaba koyalım ki sonra incir bittiğinde çömleği kullanabilesiniz diye düşündük. Sitemizin ana sayfasında bulunan ürün listemizden seçtiklerinizi e-posta ile bize bildirip istek sürecini başlatabilirsiniz.

İmeceden çok selamlar. 09 Ekim 2014

 

 

 
Mülkiyetsizleğe bir adım daha 29 Eylül 2014 PDF Yazdır E-posta

Sevgili İmece ahalisi alternatif vakıf oluşturma konusunda önemli bir gelişme yaşadık. Harita mühendisi bir gönüllümüz İmece Evinin arazisinin Belediye imar planında “ormanlık alan” olarak görüldüğü, tapusununda tarım alanı kapsamına girmediğin için  istediği kadar hisseye bölünebileceği haberini bizimle paylaştı. Bizde bunun üzerine   imece arazisinin hem hiç kimseye hemde herkese ait olmasını sağlayacak bu durumun ileride olası risklerini  görmeye çalışıyoruz.

İlk riskin “izaleyi şuyu” denilen “ payımı ya al yada sen payını sat” anlamına gelen durumun yaşanabileceği üzerine... bu konuda deneyimi,bilgisi olan dostların yorumlarına ihtiyacımız var.

Arazimizin mülkiyetini alternatif bir vakıf biçimine sokma girişimimiz de amacımız topluma mal olmuş bu alanların  gerçek demokratik kurallarla,mülkiyetin kimseye ait olmadığı biçimde sürdürülmesidir. Eee tabii bunu oluştururken ortaya bir maliyetin çıkmaması,ileride de durduk yere vergi,stopaj gibi gereksiz masraflarada girmeyecek bir hukuki alan oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu süreçte tapumuzun çok hisseli olmasında bir risk görmezsek hemen öneri sahibinden başlayarak imeceye emeği geçen, devamını sağlamak için gayret eden herkesi  tapuya götürüp  “tapu sahibi” yapmak niyetindeyiz. Tabii tüm bu süreçleri  kimseye  masraf ettirmeden , aslında hiç bir satış vs yapmadan olabildiğince  çok hisseye bölmeyi amaçlıyoruz ki olası bir kötü niyette elinde yüzde bir, yada binde bir hissesiyle mülkiyet tuzağına düşüp dayanışmayı çoğlatanları,sürdürenleri rahatsız etmesin.

Bu gelişme bizi çok heyecanlandırıyor. Umarız bu “sahiplik” meselesini çözerizde hepbirlikte daha da bir özgürleşip tapuların esiri olmadan kolektif bilinçleri sürdürebiliriz.

İmeceden çok selam ederken teknik yorumları Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bekliyoruz.

 
NTV-Zor işler PDF Yazdır E-posta

Geçtiğimiz cumartesi yani 28 haziran'da NTV Zor işlerde imecede işlerin ne kadar "zor" olduğunu yeni tecrübeler edinme yolunda olan "gönüllü" Dilaranın eğlenceli üslubunda "Zor işler Programında" izledik. Çekim esnasında çok gülmemize neden olan matrak programı ve biraz da buradaki yaşamı merak edenler için bağlantı aşağıda;

http://www.youtube.com/watch?v=bY81roX2R2Q

http://www.tvyo.com/zor-isler/video/zor-isler-38-bolum

 
2014-Yaza giriş haberleri PDF Yazdır E-posta

Merhaba,

İşlerin yoğunluğundan artık eskisi gibi uzun uzun mektuplar yazacak zamanımız olmuyor. Bu nedenle hemen İmeceden haberlere geçiyorum;

Fide ekimlerimiz bitti. Tohum ekimine devam ediyoruz. 1.Dönem salatalık  ürün vermeye başladı. Bu hafta Abonelerimize ilk koli gidecek ve içinde ilave olarak Armut,Defne,Kekik,Nane,Buğdayıda olacak. Biber ve Domatesler  ise henüz çiçeklenmeye başladı. Malum 550 rakımda tarım yapıyoruz.

Soğan,Patates,Nohut,Mercimek hasadına az kaldı.Bu sene tadımlık olacaklar ancak biz yerken bizi, alternatif ekonomik sistemimizi destekleyen abonelerimizin de yemeklerini çeşitlendirelim, tatlandıralım dedik.

Tohumdan ve çelikten yetiştirdiğimiz Badem,Ceviz,İğde,Nar,İncir,Üzüm,Gül,Melissa, Sardunyaları yerlerine diktik. Sekiz yıldan sonra imece çiçeklenmeye başladı. Kokuları, renkleri gelip geçerken keyif vermeye devam ediyor. Ve fakat kekik, mandalina kokuları bizi “perişan” ediyor ;-)

Bu cumartesi yani 28 haziran'da saat 22.00 de NTV de İmece Evi’ nde işlerin ne kadar "zor" olduğunu yeni tecrübeler edinme yolunda olan "gönüllü" Dilaranın eğlenceli üslubun da "Zor işler Programın da" izleyeceğiz. Çekim esnasında çok gülmemize neden olan matrak programı biz de merak ediyoruz. Tabii biz imecede izleyemiyeceğimiz için video görüntülerini pazar günü gelecek bir ziyaretçimizden bekliyoruz.

Geçen ay duyurduğumuz bahçıvan adayı çocuklu aile çağrımıza hep tek tek bireyler başvurdu. Çok istekli olduğunu “hissettiğimiz” iki bireyi davet ettik. Ve fakat çocuklu aile çağrımız devam ediyor. Etrafınızda “doğada yaşayacağım ama nasıl geçineceğiz” diye dövünen,söylenenlere hemen duyurun bu çağrıyı.

Sizin sıcaklarla aranız nasıl bilmiyoruz ama biz imecede gündüz ağaç,çardak gölgesinde,havuz ve şelalede serinleyip akşamlarıda yorganla yatıyoruz. Gelenler biliyor ilkel “zor” koşullarımızı hergeçen gün rahatlatıyoruz. Tabii bu durum doğada yaşama geçeceklerin bir kısmını  rahatsız ederken çoğunluğuna ise “ ne varki bu kadarını ben de yaparım” hissi yaşatıyor. Bizim basit yaşam, kopyalanabilecek kadar sade ve ucuz olduğu sürece insanlara ilham vermeye devam edecek. En çokta oluşturmakta olduğumuz alternatif kolektif ekonominin uygulanabilir, kopyalanabilir olması. Bu konuda çok  umutluyuz. Önümüzdeki seneyi hayal etmekte zorlanıyoruz. Bir yandan doğada yaşamayı gerçekten isteyen insanlarla zaten doğada yaşayanların geleneksel,doğal üretimlerini besleyecek,destekleyecek bu üretime dayalı sisteme ilave olarak şehirde yaşayan dostlarımız içinde hayallerimiz var. Daha şimdiden İzmir’de bir grup oluşmaya başladı. Doğada yaşama koşulları olmayan ancak hem doğal beslenip hemde bu ürünleri en ucuz yoldan halkla buluşturacak koşulları yaratmaya çalışıyoruz. Umarız hayal tohumlarımız çimlenirde şehir koşuşturmasındaki, arkadaşlarımızla; tüm doğayı mahveden, insanları köleleştiren sisteme kocaman bir “GOL” atarız.

İmeceden hepinize kocaman selam ve dayanışma dileklerimizle :-)

25 Haziran 2014.Dumanlıdağ

imece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

 

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 265