Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Seyir Defteri
2013'ü uğurlarken; PDF Yazdır E-posta

Kara kıştan,Karlı Dumanlıdağ’dan selamlar ;-)

Dışarıda sıfır derece civarında bir soğuk,hafif serpiştiren ince kar taneleri yağarken biz kendi yaptığımız sıcak evlerimizde sıcak çayımızı içiyor ve yavaş yavaş kış rehavetine geçiyoruz. Artık yazmaya, okumaya ve geleceğimize şekil verecek toplantılara zaman ayırabiliyoruz.

Yoğun geçen 2013’ün son günlerinde ambarımızı doldurduk, odunlarımızı depoladık, bağ bozumundan sonra zeytinlerimizi de toplayarak kırma (yeşil) ve salamura yapıp yemeye başladık. Bir kaç güne kadar da ürün listemize koyup sizinle paylaşacağız.

Bu mektupta 2013’ün aklımızda kalan ve sizinle paylaşmak istediğimiz gelişmelerden bahsetmek istiyoruz.

·        

Devamını oku...
 
2013- Yağmur ve Mayısın İmece Videosu PDF Yazdır E-posta

Dostlarımız Yağmur Telli Yücel ve İnan Mayıs Aru belgesel niteliğinde bir video hazırlamışlar. Tüm emeği geçenlerin ve imeceyi her daim var edenlerin eline,emeğine,yüreğine sağlık ;-)

****************************************************************************************************

Bu yaz İmece Evi'ndeyken çektiğimiz görüntülerle kurguladığımız İmece Evi videomuz yayında:

 https://vimeo.com/77290378

 "Çiftçiliğin nihai hedefi ekin yetiştirmek değil, insanların yetişip mükemmelleşmesidir." (Masanobu Fukuoka)

Kamera/Kurgu: Yağmur Telli Yücel
Ses/Altyazı: İnan Mayıs Aru
Müzik: İstanbul Blues Kumpanyası / On The Road Again

 

 
Eylülde imece PDF Yazdır E-posta

Sevgili dostlar size imeceden bir türlü derli toplu mektup atamadık.

 Bilgisayardan uzaklaştığımızdanmı,  üretimlerin yoğunluğundanmı, aklımızın “Gezi” de olmasındanmı yada dünyanın her yerinden doğal yaşama, dayanışmaya susamışçasına gelen ziyaretçilerle ilgilenmemizdenmi emin değiliz. Ancak sizi yaptıklarımızdan haberdar etmediğimizin farkındayız. Şimdilik kısa kısa duyurularla yetinip bizi affedin. Yada en iyisi siz gelin ;-)

Dostlar çok yoğun bir yaz geçirdik,geçiriyoruz. Ziyaret koşullarını güncelledik ki daha nitelikli, samimi, öğrenme, üretim odaklı olsun, az olsun dedik daha çok oldu. Gün oldu 8 milletten insan olup ortak dil ingilizce oldu. Gün oldu çocuklu ailelerle dolduk,taştık. Okul hayallerimizi çoğalttık...

Komşularımızla ortak ekonomiler oluşturmaya başladık. Kimisi ile şarap kimisi ile zeytin kimisiyle de sürü oluşturuyoruz. Sürü demişken şu an keçi,koyun fiyatı 100 tl ye kadar düştü. Suriye'den gelen sürüler fiyatı düşürdü.Yem fiyatı da artınca çobanlar sürülerini elden çıkarmaya devam ediyor. Koskoca yerli inek 1000 lira olmuş. Yani gezi parkı sürecini yaratan mantık bizide zorla çoban yapıyor, keçi koyun alıyoruz.  ileride kooperatifleşmeye karar verirsek sizleri de ortaklığa davet ederiz!

Sevgili İmecanlar şelale bölgesinde (İbrim Vadisi) komşu köyden bir öğretmen ve bir polis ceviz bahçesi kurmuşlardı. Yabani hayvandan korunmak için arazinin etrafını çevirince bizde içine bahçe yapalım dedik. Çok sevindiler :-)  dere kenarı olduğu için suyu bol,üründe bol oldu. Vadiye gelen giden çobanlarda birer,ikişer “karık” yapıp domates,fasülye,biber,patlıcan,vs diktiler. Bahçe oldu bir imece bahçesi. Haftada 2-3 gün gidip derede yüzüp bahçenin bakımını yaparken çobanlarla sohbet edip biriktirdiğimiz soruları soruyoruz. Sayelerinde domatesi bu sene hep güneşte kurutarak işledik. Odundan ve emekten tasarruf ettik. Eee domateste güneşle dahada bir lezzetlendi. Şelaledeki bu imece bahçesi de doğal  tarım oldu. Hiç birinin aklına suni gübre, tarım ilacı gelmedi. Yabani otların (Sirken,ebegümeci,dulavrat otu,...) arasında arılar ve diğer böceklerle beraber hasadımızı yapıyoruz.

Daha yazacak şey çok ama bizde vakit yok. Uzun yazsak çoğunuzda okuyacak zamanda yok.En iyisi ara ara, kısa kısa yazalım biz.

Bu arada bizi biz yapan ve yaşamımızı kimseye muhtaç olmadan yürütmemizi sağlayan, pek çok burslu insanın (öğrenci yada yetişkin) bu cennetleri görmelerini uzun süre kalmalarını mümkün kılan ekonomiyi ürünlerimizden sağlıyoruz. Tek geçim kaynağımız olan ürünlerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Bilmeyenleriniz olabilir; bizim şehirden,sistemden her hangi bir gelirimiz yok. Emekli değiliz, faiz, kira, şirket hissesi gelirlerimiz yok! Avrupa birliği yada başka bir yerden “fon”  almıyoruz. Sadece üretimle ve imeceyle bu günlere geldik. Ve bunlar sizin sayenizde oldu. Dayanışmanın çoğalması imece gibi yapıların her yere yayılması dileği ile neşeli günler ;-)

 

 
Başka bir Dünya Mümkün ;-) PDF Yazdır E-posta
 
19 Haziran-Forumlar her yanda PDF Yazdır E-posta
 Seni önce yok sayarlar (penguen)

Sonra seninle alay ederler (çapulcu)

Sonra seninle savaşırlar (gaz)

Sonra kazanırsın.

Gandhi

Gezi Parkı  Direnişi/Hareketi tohumlarını her yere saçtı. Ülkemizin pek çok yerinde yepyeni,yaratıcı  etkinlik ve forumlarla geleceğimizi oluşturuyoruz.  Forumlarda ilk uzlaşılan maddeler kirlenmiş siyasetin temizlenmesi üzerine; Erken Seçim,Seçim barajı,Seçilme yaşı, Dokunulmazlıkların kaldırılması ...  Bu arada halkına yediden yetmişe zulüm eden hükümetin zulmüne yardımcı yataklık edenler Adaletten kaçamayacaklarını” emredildi yapmak zorundaydım” ifadesiyle kurtulamayacağı hukukçular ve zulüme uğrayanlarca hatırlatılıp en küçük zulüm dahi kayıtlara geçiliyor!!!

Biber gazı,Gaz Bombası, fiziksel yada psikolojik  işkence mağduru  iseniz veya hava değişimine ihtiyacı olan bir yakınınız varsa sizi doğanın bağrında, çiftliğimizde bakıma almak üzere davet ediyoruz.  Burada üretim,forum ve bakım bir arada yürütüyoruz,Bekleriz ;-)

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 254