Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Yaşasın Sevgi ve Umut PDF Yazdır E-posta
 
Henüz yetişkinlerden etkilenmeyen bebek-çocuklar bölünmeyi,kötülüğü,evet-hayırın anlamını, komşusu ,arkadaşı hatta herhangi bir varlık hakkında olumsuz düşünmeyi bilmezler. Çocukların gözlerinde ve davranışlarının çoğunda sevgi,umut vardır. Ne şanslıyız ki bu gözlere ve davranışlara çok yakınız :)
 
Mart-2017 İmeceye bahar geldi :) PDF Yazdır E-posta
İmeceden herkese selamlar
Uzun ve sert geçen kışın ardından bahar İmeceye,Dumanlıdağ'a da ulaştı. Kiraz,Badem ve Erik ilk uyanan ağaçlar oldu. Karıncalar yuva başlarına toprak yığmaya başlayınca baharın geldiğini anlayabiliyoruz.
TASARIM-İNŞAAT
Günlerimiz yoğun çalışma ve tasarımla geçiyor. Nihayet inşaat planlaması, yanan yerin yeniden inşaa tasarımı bitti. Üzerinde son düzeltmeleri yaptıktan sonra sizlerin,özellikle inşaat deneyimi olanlarınızın tavsiyelerini isteyeceğiz.
DERNEK
Bu hengame içerisinde birde derneğimiz oldu. Hem devletle olan ilişkilerde hemde yerel sorunlarda böyle bir yapılanmaya ihtiyacımız vardı. Bölgemizde şu an ilgilenmemiz gereken ormanlık alandaki bakanlığın kesim faaliyetleri ile komşu köylerimizin organik tarıma geçişini sağlayacak projeler geliştirmek.Birde AB gönüllü programına dahil olmak.(dernek 3 yıllık olduğu için bu mümkün). Bu üç konuda (Orman,organikgıda,bürükratik işler) yardımcı olacak gönüllülere ve üyelere ihtiyacımız olacak!
ABONE-ZEYTİNYAĞI
Baharla beraber bahçe hazırlıklarımıza da başladık. Bu senenin bahçe ortaklarını merak ve heyecanla oluşmasını izliyoruz. Hem imecenin alt yapısını hemde kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayan bağımsız ekonomimizin iki temel direği olan Abonelik sistemi ve Zeytinyağı gelirleri ile karşılanıyor. Buna ilave olarak vegan pastırma gibi diğer işlenmiş ürünleri yazın sonuna doğru kilere kaldırmaya başlarız. Aaa bu yaz mantar üretimide devreye giriyor. Kütüklere ektiğimiz miseller yazın mantar verecek diye umuyoruz:)
ÜRETİM-AHŞAP ATÖLYESİ
Yeni bir  üretim alanı oluşturuyoruz;Ahşap Atölyesi. İmecede yaşayan herkesin ahşapla ilgili pek çok hayali var. Hepimiz her fırsatta ahşapa dokunuyoruz. Bunu düzenli, sanatsal,fantastik ve tabii ihtiyaçlara dönük üretime döndürelim dedik. Şu an genel tasarımda atölyenin yerini belirledik.İnşaatla beraber ilk atölyeyi yapacaz. Bu arada da aletlerimizi topluyoruz. Arada kaliteli bir alet geldikçe aradaki farkı görüyoruz. Ahşap dahi farklı tepki veriyor ...
İHTİYAÇLAR
Çoğunuzun deposunda,iş yerinde,evinde atıl duran, ne yapacağınızı bilemediğiniz amma atmayada kıyamadığınız bazı malzemeler bizim burada çok işe yarayabiliyor. Bize olmasada bir komşumuza,köylümüze faydası olacak öncelikli ihtiyaçlarımız;
**tahta,kereste
**Akü (oto veya jell)
**Dikiş makinesi (hurdası dahi lazım.Eski modellerin pedallarındaki volan bağlantılar çokönemli)
**Çift su girişli çamaşır makinesi
** Her tür ahşap işleme aleti
** TOHUM; Pembe domates,karnıbahar,brokoli,mor pancar,
**Kitap; Sapiens,HomoDeus,İlyada (Azra Erhat çevirisi), Beden içinde yolculuk, İsmael (Daniel Quin), Mülksüzler,...
İmece Evinden herkese selam ve sevgilerimizle
www.imeceevi.org
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
543-6775809
https://www.facebook.com/imeceevi/
İzmir-Dumanlıdağ 10 Mart 2017

 
Bir belgesel daha yayında :) PDF Yazdır E-posta

Önceki sene bir grup Üniversiteli gencin çektiği belgeselimiz bir sürü festival dolaşıp ödüller aldıktan sonra artık ekip tarafından internetten paylaşıma sokuldu. İyi seyirler ;)

https://vimeo.com/129806298 

 
İnşaat Tasarımı ve Araştırmalar. 24 Ocak 2017 PDF Yazdır E-posta
İnşaat malzemelerini alabileceğimiz para FONGOGO da toplandıktan hemen sonra tasarıma ve araştırmalara başladık.Şimdi biraz bunlardan bahsedeceğiz. Eğer bu inşaat ve alacağımız malzemelerle ilgili bir bilginiz,diyeceğiniz bir şey varsa söylemek için tam zamanı. 
Biliyorsunuz Aralık ayında yanan ana evimizde hem iki çocuklu bir aile yaşayacak hemde ortak kış mutfağı,ortak kiler,sera,atölye,odun deposu inşaa edecez.
5 yıl önce bölüm bölüm ve toplama malzemelerle inşaa ettiğimiz Taş Evi bu sefer daha planlı, daha deneyimli ve malzemeyi alabilir halde inşaa etmeye hazırlanıyoruz. Eğer bütçe izin verirse OTAğ'ı yani 12m çaplı kocaman ortak etkinlik alanımızı da yaz öncesi bitirmeyi hayal ediyoruz :)
Yağmur ve kar yağışlarından dolayı su alan duvarların birkısmı yıkıldı. Bir bölümünün üstünü örtüp koruduk. Bu koruduğumuz duvarlar risk teşkil ediyormu? bu soru kafamızı kurcalıyor! Yıkılmasını avantaja çevirip güney cephesini  daha açık ve cam sera ile kaplamayı düşünüyoruz.
Duvarlar gene Taş ve Kerpiç olacak. Duvar,oda bölmeleri Odun +sıva olsun diyoruz!? Çatıyı bu sefer dik yapıp içeride asma kat kazanalım diyoruz.  Çatı dikte olsa kiremiti monte edebiliriz.Bu konuda olumlu olumsuz deneyimi olan varmı? Ve tabii sitede veya apartmandan sökülen kiremitleri,ahşapları verecek yer arayan varsa hemen gelir alırız!
Isıtmayı saman evi kapsayacak şekilde kalörüferli yapalım diyoruz. Hem odundan ,emekten tasarruf ederiz hemde çoluk çocuk daha rahat edermişiz gibi geliyor. Kalörifer için birkaç çözüm araştırıyoruz; Biri önden beslemeli kuzine-kombi diğeride doğalgaz gelen bölgelerden sökülen katı yakıt kombileri. Birde şömine kalörifer! Bu konuda da deneyimlere ihtiaycımız var.Dikkat etmemiz gereken neler olabilir? Tabii kombi dışında tesisatı,herşeyi biz yapacaz şeklinde düşünmelisiniz!
Mutfak,kapı,pencere doğramaları konusunda biraz tereddüt ediyoruz. Bugüne kadar kendi kapı,pencere,mutfak,banyolarımızı kendimiz yaptık.Amma biraz kaba,pratik çözümlerdi. İşimizi gördü. Hurdacıları gene dolaşacaz ancak çiftcamlı ahşap doğrama bulmak neredeyse imkansız! Eğer marangozluğunuz varsa veya çevrenizde bu malzeme bulunuyorsa haber edin.
Şubat ayı içerisinde Elektrik sistemimizi öncelikle kurup makine ve aletlerin çalışacağı Atölyemizi oluşturmak istiyoruz. Biliyorsunuz 5KW invertörümüz oldu. 900 watta hibrit elektrik üretecimiz var. Akü araştıması yapıyoruz. İnternette baktığımızda 225 amper Jel akü,yerli üretim 900 tl.gibi. Bunlar nasıl aküler, güvenebilirmiyiz? 2 adet yeterli diyor deneyimli mühendis arkadaşlar.Ne dersiniz? Gündüz, güneş varken çamaşır makinesi,şerit nöbetleşerek çalışacak!
1 Şubattan itibaren gönüllü programı başlayacak. Her dönem 2 gönüllü ağarlıyacaz.Uyumuna göre uzun dönem kalanları tercih ediyoruz. Soğukların hala devam ettiği ve ülke gündeminin ortamı gerim gerim gerdiği bu dönemde başvuru yaşı 17 lere düşmeye başladı. Yetişkin bireyleri kabul edebildiğimizi ve "ziyaret" sayfasının iyice okunup anlaşılmasına önem verdiğimizi her "form" ile başvurana izah etmeye çalışıyoruz. İş çok. Ancak sürdürülür olan birlikte yaşadığımız süreç. Bu süreç hepimizi beslemeli. Dayanışma dolu ve eğlenceli olmalı :)
Yağmurlu,sıcak İmece Evinden selamlar 
 
Bu hikaye,bu başarı hepimizin :) 15 Ocak 2016 PDF Yazdır E-posta
Az önce Erkan ile Yeşim 25.000 tl nin FONGOGO da toplandığını müjdelediler. Hemen girip baktık...pek çok tanıdık,tanımadık dostları gördük.FONGOGO ekibinin de katılmış olması bizi ayrıca sevindirdi....ne çok hikayeler yaşandı.Nelere tanık olduk. İlk fırsatta yazarız.Hele yağmur devam ederse zaten başkada bir işimiz yok :)
Erkan saat 11.00 de canlı yayın sözü vermiş ancak dağların  sinyalleri kesen,emen özelliğini unutmuş :) Bırakın video paylaşımını biz sizlere bu yazıları iletebiliyor olmaktan zaten ziyadesi ile memnunuz.
Dostlar,bu satırları okuyan herkese çok çok teşekkür ederiz. Bu yangın hikayesi hepimizin hikayesi.Hepimiz yazdık,oynadık. Kimilerinin sadece seyirci olmasına ise hayıflanmadık. Baksanıza koca ülke yanarken bir araya gelmek yerine donmuş,şok olmuş seyreden bir toplumun fertlerinden  bırakın dayanışmayı selamı dahi beklemek lüks olabilir. Yapmamız gereken dayanışmayı,yardımlaşmayı,iylikleri heryere yaymak.Birlikte hareket edebilmek. 
Biz bunu  hepbirlikte İmecede başardık.Umarız bu satırları okuyan STK,Oda,Sendika,Partilerde görev yapan görevliler,gönüllüler görevlerini yaparda bizi bir araya getirir.
Çomskinin çok sevidğim bir sözü ile hepinizi sevgiyle kucaklarken  sorumluluklarımızıda hatırlatalım istedim;
"Düzenler, düzenlerinden memnun! Düzülenlerin ise tek seçeneği var;DAYANIŞMA" 
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 314