Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Seyir Defteri
Mülkiyetsizleğe bir adım daha 29 Eylül 2014 PDF Yazdır E-posta

Sevgili İmece ahalisi alternatif vakıf oluşturma konusunda önemli bir gelişme yaşadık. Harita mühendisi bir gönüllümüz İmece Evinin arazisinin Belediye imar planında “ormanlık alan” olarak görüldüğü, tapusununda tarım alanı kapsamına girmediğin için  istediği kadar hisseye bölünebileceği haberini bizimle paylaştı. Bizde bunun üzerine   imece arazisinin hem hiç kimseye hemde herkese ait olmasını sağlayacak bu durumun ileride olası risklerini  görmeye çalışıyoruz.

İlk riskin “izaleyi şuyu” denilen “ payımı ya al yada sen payını sat” anlamına gelen durumun yaşanabileceği üzerine... bu konuda deneyimi,bilgisi olan dostların yorumlarına ihtiyacımız var.

Arazimizin mülkiyetini alternatif bir vakıf biçimine sokma girişimimiz de amacımız topluma mal olmuş bu alanların  gerçek demokratik kurallarla,mülkiyetin kimseye ait olmadığı biçimde sürdürülmesidir. Eee tabii bunu oluştururken ortaya bir maliyetin çıkmaması,ileride de durduk yere vergi,stopaj gibi gereksiz masraflarada girmeyecek bir hukuki alan oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu süreçte tapumuzun çok hisseli olmasında bir risk görmezsek hemen öneri sahibinden başlayarak imeceye emeği geçen, devamını sağlamak için gayret eden herkesi  tapuya götürüp  “tapu sahibi” yapmak niyetindeyiz. Tabii tüm bu süreçleri  kimseye  masraf ettirmeden , aslında hiç bir satış vs yapmadan olabildiğince  çok hisseye bölmeyi amaçlıyoruz ki olası bir kötü niyette elinde yüzde bir, yada binde bir hissesiyle mülkiyet tuzağına düşüp dayanışmayı çoğlatanları,sürdürenleri rahatsız etmesin.

Bu gelişme bizi çok heyecanlandırıyor. Umarız bu “sahiplik” meselesini çözerizde hepbirlikte daha da bir özgürleşip tapuların esiri olmadan kolektif bilinçleri sürdürebiliriz.

İmeceden çok selam ederken teknik yorumları Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bekliyoruz.

 
NTV-Zor işler PDF Yazdır E-posta

Geçtiğimiz cumartesi yani 28 haziran'da NTV Zor işlerde imecede işlerin ne kadar "zor" olduğunu yeni tecrübeler edinme yolunda olan "gönüllü" Dilaranın eğlenceli üslubunda "Zor işler Programında" izledik. Çekim esnasında çok gülmemize neden olan matrak programı ve biraz da buradaki yaşamı merak edenler için bağlantı aşağıda;

http://www.youtube.com/watch?v=bY81roX2R2Q

http://www.tvyo.com/zor-isler/video/zor-isler-38-bolum

 
2014-Yaza giriş haberleri PDF Yazdır E-posta

Merhaba,

İşlerin yoğunluğundan artık eskisi gibi uzun uzun mektuplar yazacak zamanımız olmuyor. Bu nedenle hemen İmeceden haberlere geçiyorum;

Fide ekimlerimiz bitti. Tohum ekimine devam ediyoruz. 1.Dönem salatalık  ürün vermeye başladı. Bu hafta Abonelerimize ilk koli gidecek ve içinde ilave olarak Armut,Defne,Kekik,Nane,Buğdayıda olacak. Biber ve Domatesler  ise henüz çiçeklenmeye başladı. Malum 550 rakımda tarım yapıyoruz.

Soğan,Patates,Nohut,Mercimek hasadına az kaldı.Bu sene tadımlık olacaklar ancak biz yerken bizi, alternatif ekonomik sistemimizi destekleyen abonelerimizin de yemeklerini çeşitlendirelim, tatlandıralım dedik.

Tohumdan ve çelikten yetiştirdiğimiz Badem,Ceviz,İğde,Nar,İncir,Üzüm,Gül,Melissa, Sardunyaları yerlerine diktik. Sekiz yıldan sonra imece çiçeklenmeye başladı. Kokuları, renkleri gelip geçerken keyif vermeye devam ediyor. Ve fakat kekik, mandalina kokuları bizi “perişan” ediyor ;-)

Bu cumartesi yani 28 haziran'da saat 22.00 de NTV de İmece Evi’ nde işlerin ne kadar "zor" olduğunu yeni tecrübeler edinme yolunda olan "gönüllü" Dilaranın eğlenceli üslubun da "Zor işler Programın da" izleyeceğiz. Çekim esnasında çok gülmemize neden olan matrak programı biz de merak ediyoruz. Tabii biz imecede izleyemiyeceğimiz için video görüntülerini pazar günü gelecek bir ziyaretçimizden bekliyoruz.

Geçen ay duyurduğumuz bahçıvan adayı çocuklu aile çağrımıza hep tek tek bireyler başvurdu. Çok istekli olduğunu “hissettiğimiz” iki bireyi davet ettik. Ve fakat çocuklu aile çağrımız devam ediyor. Etrafınızda “doğada yaşayacağım ama nasıl geçineceğiz” diye dövünen,söylenenlere hemen duyurun bu çağrıyı.

Sizin sıcaklarla aranız nasıl bilmiyoruz ama biz imecede gündüz ağaç,çardak gölgesinde,havuz ve şelalede serinleyip akşamlarıda yorganla yatıyoruz. Gelenler biliyor ilkel “zor” koşullarımızı hergeçen gün rahatlatıyoruz. Tabii bu durum doğada yaşama geçeceklerin bir kısmını  rahatsız ederken çoğunluğuna ise “ ne varki bu kadarını ben de yaparım” hissi yaşatıyor. Bizim basit yaşam, kopyalanabilecek kadar sade ve ucuz olduğu sürece insanlara ilham vermeye devam edecek. En çokta oluşturmakta olduğumuz alternatif kolektif ekonominin uygulanabilir, kopyalanabilir olması. Bu konuda çok  umutluyuz. Önümüzdeki seneyi hayal etmekte zorlanıyoruz. Bir yandan doğada yaşamayı gerçekten isteyen insanlarla zaten doğada yaşayanların geleneksel,doğal üretimlerini besleyecek,destekleyecek bu üretime dayalı sisteme ilave olarak şehirde yaşayan dostlarımız içinde hayallerimiz var. Daha şimdiden İzmir’de bir grup oluşmaya başladı. Doğada yaşama koşulları olmayan ancak hem doğal beslenip hemde bu ürünleri en ucuz yoldan halkla buluşturacak koşulları yaratmaya çalışıyoruz. Umarız hayal tohumlarımız çimlenirde şehir koşuşturmasındaki, arkadaşlarımızla; tüm doğayı mahveden, insanları köleleştiren sisteme kocaman bir “GOL” atarız.

İmeceden hepinize kocaman selam ve dayanışma dileklerimizle :-)

25 Haziran 2014.Dumanlıdağ

imece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

 

 
Geleceğimiz için Davetlisniz; 26 Nisan'da Sinop'tayız PDF Yazdır E-posta

Dostlar ülkemizdeki neredeyse tüm hükümetler 40 yıldır bir nükleer hayal (promosyon) peşinde geleceğimizi,torunlarımızın torunlarının torunlarının geleceğini dahi riske atıyor. Hemen yakınımızdaki Çernobil felaketini,ülkemize kanser etkisini hissetmeyen yöneticiler ikibuçuk sene önce Japonyadaki fukuşima felaketine rağmen Ruslarla Mersin-Akkuyuda Japonlarlada Sinop'ta nükleer santral planları yapıyorlar. Bu dayatmaya karşı bilim insanlarının,aktivistlerin oluşturduğu NKP (Nükleer Karşıtı Platform) bizi Çernobilin yıldönümünde 26 Nisan'da Sinop Mitingine Davet ediyor. Zamanını ayarlayabilen herkesle Sinopta buluşmak dileği ile imeceden sevgilerle
* Meslek örgütler Tmmob Elektrik Mühendisleri Odası aracılığı ile hemen heme her şehirden Sinop'a otobüs kaldırıyor!

 
2014-Nisan mektubu PDF Yazdır E-posta

Herkese merhaba ;-)

Ortalık gene tozduman. Ülkedeki gelişmeler toplumsal yaşamla ilgili endişe verici haberlerle dolu. Ve ne yazıkki eleştirdiğimiz bu sisteme alternatif “başka bir sistem” çözümlerimizi ortaya koyabilmiş değiliz. Bunun en önemli nedenini ise kendimizi değiştirmeye samimi olarak başlamadan ya da gerçekleştirmeden sistemi,dünyayı değiştirmeye çalışıyoruz. Bu bizi sadece hayallerde yaşamaya itiyor. Ancak bu arada kendini hazır hissedenler  forumlarda (sanal yada park) alternatif sistem üretimlerine örnekler vererek başlayabilirler. Ve gene kendini hazır hissedenler bizimki gibi cılız alternatif yaşam örneklerinde bir süre insan ve doğa ile barış içerisinde yaşayabilirler-ki yaşamalılar. Zaman konusunda rahat olan bir veya daha fazla  gönüllü Twiterde ve feyste   bu önerileri sanal aleme taşınıp paylaşımı arttıracak gruplar açması süreci hızlandıracaktır.

Bize gelince tekrar buradaki cılız,henüz bebek adımları ile ilerleyen oluşumumuz  ile daha fazla üretime yönelmiş durumdayız. Doğanın bu cennet köşesinde, doğanın renkleri,kokuları ve sesleri eşliğinde üretim odaklı günler geçirirken daha yaratıcı olduğumuzu fark ediyoruz. Toplumsal yaşam ve doğa ile uyumlu yaşam için daha yaratıcı ekolojik ve ekonomik çözümler üretmemiz daha mümkün hale geliyor...

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 263