Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Seyir Defteri
İmecede Bahar PDF Yazdır E-posta

Merhaba,

Bir haftadan beri  “bereket ”  yağıyor. Bir aydır yağmur görmeyen Ekinlerimiz,ağaçlarımız ve toprak suya doyuyor. Doğal olarak bizde keyifleniyoruz :-)  Ancak bu yaşananlara doğumlarda eklenince mektubun başına oturalım artık dedik.  Bugün Tekir kedi  ve çilli tavuk doğurdu!

HAYVANLAR; Kazdağına gelenler bilir; sütlaçımızın torununun torunu olan Tekir bugün ilk doğumunu yaptı.Üç  tane minik tekir daha dünyaya geldi. Ve gene bugün geçen yaz tavuklarımıza  yerel ifade ile “kıran girmiş” (veba)  ve neredeyse 50 tanesi ölmüş  “iki civciv” ise yaşamayı başarmıştı. Şimdi o iki civciv kocaman tavuk olup gurka yatmışken  (kuluçkada) bugün çilli olanı 3 tane civcivi  doğurdu.Bu üçlü doğumların bir anlamımı var acaba ??? neyse ...

Laf hayvalardan açılmışken “Kadife” içinde bir şey demek lazım; Kadife geçen ay aileye dahil olan 10 yaşlarında kahverengi,güçlü genç bir dişi eşek. Malum “şiddet” görmüş ;-) şimdi İmecenin çimlerini biçip taşıma görevlerini bekliyor. Tabii eşek ve keçilerin aslında temel görevi uzun dönem imecede vakit geçirenlerin “zamansal” uyumunu sağlamaları!!! Bu hayvanlar sakin,yavaş ve azda olsa “afacan” olduklarından kendisini güttüğünü zanneden gönüllüye sabrı ve bu dünyanın sadece kendilerine ait olmadığını kendilerince fark ettiriyorlar.  

BAHAR; Malum yaban bir bölgede yaşıyoruz.Her yerde olduğu gibi burada da doğanın bahar mevsimi geldiğinde canlılığı,bitki ve hayvanattaki değişimi gözlemek şahane bir seyir oluyor... 

Devamını oku...
 
Kara Dut PDF Yazdır E-posta

 

  v

 Dağlarına bahar gelmiş memleketimin misali her yer çiçek,her yeşil ve güneş ışıl ışıl. Ektiğimiz yerli buğdayın,ekinlerimizin büyüyor olması bize güven veriyor. Her geçen gün ürettiğimiz gıda çeşidini ve miktarını artırırken bunlara yakında meyvelerde dahil olacak. Mart ayından beri 3-5 yaşlarında gelişkin tüplü meyve fidanlarını dikiyoruz. Zamandan kazanıp hemen meyveleri yiyelim diye büyük fidanlar aldık. Yerli çeşit bulmaya özen gösterdik. İlk olgunlaşıp tadına baktığımız Karadut oldu. Seraya diktiğimiz Mandalina çiçek açtı ve her yeri nefis bir koku sardı...

 

 
İmece Evinde 2013' e girerken; PDF Yazdır E-posta

  
Dağ başındaki yeni yerimize kış koşulları dahi ziyaretler binleri geçti. Ziyaret sürecini yeniden düzenliyoruz. Daha uzun zaman kalacak ve bizim köy  veya kendi köyüne,beğendiği köye yerleşecek, kendi çiftliğini kuracak ziyaretçilerin “stajyer” biçiminde ziyaretçi olmasının herkes için daha verimli ve  destekleyici olduğunu gördük.

 

DUTLAR EKOKÖYÜ;
2013’e girerken yeni  yerleşimcilerimiz,komşularımız arazilerini aldı,alıyor. Köy içerisinde yerleşim ise 5 haneye ulaştı. Önümüzdeki sonbahara  köyün okulunu “kreş-ana okulu” haline getirmek artık uzak bir hayal değil.

Bozalanla bizim köy arasındaki yol yapıldı.Normal binek araba artık Manisa üzerinden rahatlıkla kışın dahi ulaşabiliyor. 2013 Yazında ise Çukurköy-Bozalan arasındaki yo ise belediye otobüsünün geçebileceği şekle getirilip toplu taşıma başlaması için uğraşıyoruz.

 

ÜRETİMLER;BARINAKLAR;         Saman  Ev ve Toprak Evde yaşam başladı,

 
Saman Ev konforunu zaten biliyorduk.Bizi yanıltmadı.Kazdağındaki keyfi Daha geniş,3 odalı hemde “cumbalı” olarak Dumanlıdağ’a taşıdık.

Toprak Evin ne çok ismi oldu; Şirin Ev,Mantar Ev,Çamur Ev,Kütük Ev,Kerpiç Ev,Yuvarlak Ev,...  ve artık bir ada karar verelim dedik ve adı Toprak Ev oldu. İçinde yaşamaya başladıkça ne kadar şahane bir şey yaptığımızı yeni  yeni fark ediyoruz. Şöminenin,ocağın,çıplak ateşin varlığının ne kadar besleyici,doyurucu olduğunu, yuvarlak bir evin içinde yaşamanın hissettirdiklerini,toprak,su  ve odundan yapılmış bir evin

 
duygusunu, hele birde içinde asma kat,üst kat olma halini,ahşap bölmelerini,kokusunu,…  bu ev için rahat bir zaman bulup deneyimlerimizi yazıya dökeceğiz.

Sırada toprak damlı  daha basit evler var. 

Bu inşaatlarla beraber geniş bir ekip kuruldu.Hem gönüllü hemde Profesyonel. Dedikki her yaz bir tane toplumsal bir projenin barınak yapımına gönüllü olalım. Gücümüz,zamanımız yettiğincede doğal ev yaptırmak isteyenlerin  ihtiyacınıda “ götürü” olarak yapalım. Şimdiden 2 saman ev siparişi aldık. Sevinçliyiz. Hem doğal evler çoğalıyor hem de doğada emeği ile geçinip yaşayanlar çoğalıyor.

 

BAHÇELER;   Yaz bahçelerimizi tüm canlı alemi hepbirlikte yiyip bitirdikten sonra buğday ve arpa ekimi için fırsat kolluyoruz. Yakınımızdaki Bozalan köyünde yerli sarı buğday bulduk. Adına da Pusula diyorlar. Baklamızı,Bezelyemizi, soğanımızı,sarımsağımızı ektik,ekmeye,çoğaltmaya devam ediyoruz.

 

EKONOMİ;    Bu kış Afrika gezimizin bütçesini 2-B alımına kullandığımız için seneye erteledik.

 
2-B arazimizi almak için başvurumuzu yapıp peşinatları yatırdık.

Şubatta zeytinyağı sabunumuza başlıyoruz.

Bu sene bizim zeytinimiz az oldu.Biz “ haydi şimdi ne yapcaz” filan derken ve diğer işlerle meşgul olurken kalanı da kuşlar yedi. Bozalan Köyü’nde ki doğal zeytincilik yapan köylü dostlarımızın da zeytini zeytin yağı sıkacak kadar olmadı. Neyse ki Kazdağı’nda oluşturduğumuz doğal üretim ilişkilerimizin birinde zeytin toplamayı başardık. Fakat her yer de olduğu gibi bizde de az yağ çıktı. Fiyatı değiştirmeden duyurmak için bugüne kadar bekledik. Çünkü istiyoruz ki üretimin her aşamasındaki herkesin gönlü olsun,doysun... Bir iki güne kadar size taş değirmen, soğuk baskı (çiğ yağ) duyurumuzu yapabileceğiz.

İmeceden selamlar ;-)
0543-6775809  
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 

 
Yılbaşı Kutlaması 2013 PDF Yazdır E-posta

Merhaba,
Günlük hayatın koşuşturmasından bazen toplum gündemini kaçırıyoruz. Hadi 21 Aralık neyse de yılbaşı için dostlar soruyor “toplanıyormuyuz,kutlama varmı? “ diye. Malum bize kutlama yapacak bahane lazım…ve de her gün bayram.Dolayısıyla biz buradayız buyurun diyoruz ama bu yeterli olmuyor.. galiba bir organizasyon ihtiyacı var !? ::-))))))  
 Cumadan Salıya tatilin olduğu, yılbaşı gecesinin Pazartesi akşamına denk geldiği  15 kişinin yatabileceği, bugüne özel alkol ve sadece açık alanda sigara serbestliğinin olabileceği  “Meşhur  3-E“ kombinasyonuna bağlı  (ekolojik,eğlenceli ve ekonomik (beleş)  nasıl bir organizasyon yapabiliriz?  Katılımcı olupta fikri,önerisi olan varmı?.....

Dans,Dansöz,Zenne,Yoga,Çamur,Resim,Odun,Yemek,Çiçek,Böcek,Mantar,Ateş,Astroloji, … başka ???  )))))
Feyse herzaman bakamıyoruz ancak Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır u sık sık kontrol ediyoruz...katılımları buraya yada direk telefonla iletebilirsiniz.... imeceden sevgiler ;-)

 
2-B arazimizi satın alıyoruz PDF Yazdır E-posta
 

Arkadaşlar merhaba,

Kullandığımız tapusu bize ait olan arazimizin 8 dönümlük bölümü 2-B olarak değerlendirilip

Menemen Mal Müdürlüğünce satışı istendi.

Önceliği bize verip Ekim ayının sonuna kadar süre verdiler.

Bizde sonu olmayan “kadastroya,tapuya dava açma” süreçleri ve istenmeyen komşu edinme riskine karşı

Araziyi almaya karar verdik. Yaklaşı 15.000 TL tutuyor.

 

Elimizde ekonomik değeri olan ürün; 500 litreye yakın zeytinyağımız var.

Bu ürünün satışında aranızda yardımcı olabilecek birileri varsa çok seviniriz.

İhtiyacı olup ta 5-10  ya da 17 litrede isteyebilirsiniz.

Eğer eksiğimiz kalırsa istemeyerekte olsa keçileri satacağız.

Bu arada inşaatları takip eden-merak edenlere not;

Saman Evin çatısı harika oldu ))

Bir odasını hemen kullanıma açtık ve Toprak eve geçtik.

Yarın duvarları bitiyor. Sanırız bir hafta içinde çatısını da çakmış olacağız.

Fotoğrafları yakında feyse koyarız…

Herkese imeceden kucak dolusu selam ))

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 82 - 90 Toplam: 245