Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
İnşaat Tasarımı ve Araştırmalar. 24 Ocak 2017 PDF Yazdır E-posta
İnşaat malzemelerini alabileceğimiz para FONGOGO da toplandıktan hemen sonra tasarıma ve araştırmalara başladık.Şimdi biraz bunlardan bahsedeceğiz. Eğer bu inşaat ve alacağımız malzemelerle ilgili bir bilginiz,diyeceğiniz bir şey varsa söylemek için tam zamanı. 
Biliyorsunuz Aralık ayında yanan ana evimizde hem iki çocuklu bir aile yaşayacak hemde ortak kış mutfağı,ortak kiler,sera,atölye,odun deposu inşaa edecez.
5 yıl önce bölüm bölüm ve toplama malzemelerle inşaa ettiğimiz Taş Evi bu sefer daha planlı, daha deneyimli ve malzemeyi alabilir halde inşaa etmeye hazırlanıyoruz. Eğer bütçe izin verirse OTAğ'ı yani 12m çaplı kocaman ortak etkinlik alanımızı da yaz öncesi bitirmeyi hayal ediyoruz :)
Yağmur ve kar yağışlarından dolayı su alan duvarların birkısmı yıkıldı. Bir bölümünün üstünü örtüp koruduk. Bu koruduğumuz duvarlar risk teşkil ediyormu? bu soru kafamızı kurcalıyor! Yıkılmasını avantaja çevirip güney cephesini  daha açık ve cam sera ile kaplamayı düşünüyoruz.
Duvarlar gene Taş ve Kerpiç olacak. Duvar,oda bölmeleri Odun +sıva olsun diyoruz!? Çatıyı bu sefer dik yapıp içeride asma kat kazanalım diyoruz.  Çatı dikte olsa kiremiti monte edebiliriz.Bu konuda olumlu olumsuz deneyimi olan varmı? Ve tabii sitede veya apartmandan sökülen kiremitleri,ahşapları verecek yer arayan varsa hemen gelir alırız!
Isıtmayı saman evi kapsayacak şekilde kalörüferli yapalım diyoruz. Hem odundan ,emekten tasarruf ederiz hemde çoluk çocuk daha rahat edermişiz gibi geliyor. Kalörifer için birkaç çözüm araştırıyoruz; Biri önden beslemeli kuzine-kombi diğeride doğalgaz gelen bölgelerden sökülen katı yakıt kombileri. Birde şömine kalörifer! Bu konuda da deneyimlere ihtiaycımız var.Dikkat etmemiz gereken neler olabilir? Tabii kombi dışında tesisatı,herşeyi biz yapacaz şeklinde düşünmelisiniz!
Mutfak,kapı,pencere doğramaları konusunda biraz tereddüt ediyoruz. Bugüne kadar kendi kapı,pencere,mutfak,banyolarımızı kendimiz yaptık.Amma biraz kaba,pratik çözümlerdi. İşimizi gördü. Hurdacıları gene dolaşacaz ancak çiftcamlı ahşap doğrama bulmak neredeyse imkansız! Eğer marangozluğunuz varsa veya çevrenizde bu malzeme bulunuyorsa haber edin.
Şubat ayı içerisinde Elektrik sistemimizi öncelikle kurup makine ve aletlerin çalışacağı Atölyemizi oluşturmak istiyoruz. Biliyorsunuz 5KW invertörümüz oldu. 900 watta hibrit elektrik üretecimiz var. Akü araştıması yapıyoruz. İnternette baktığımızda 225 amper Jel akü,yerli üretim 900 tl.gibi. Bunlar nasıl aküler, güvenebilirmiyiz? 2 adet yeterli diyor deneyimli mühendis arkadaşlar.Ne dersiniz? Gündüz, güneş varken çamaşır makinesi,şerit nöbetleşerek çalışacak!
1 Şubattan itibaren gönüllü programı başlayacak. Her dönem 2 gönüllü ağarlıyacaz.Uyumuna göre uzun dönem kalanları tercih ediyoruz. Soğukların hala devam ettiği ve ülke gündeminin ortamı gerim gerim gerdiği bu dönemde başvuru yaşı 17 lere düşmeye başladı. Yetişkin bireyleri kabul edebildiğimizi ve "ziyaret" sayfasının iyice okunup anlaşılmasına önem verdiğimizi her "form" ile başvurana izah etmeye çalışıyoruz. İş çok. Ancak sürdürülür olan birlikte yaşadığımız süreç. Bu süreç hepimizi beslemeli. Dayanışma dolu ve eğlenceli olmalı :)
Yağmurlu,sıcak İmece Evinden selamlar 
 
Bu hikaye,bu başarı hepimizin :) 15 Ocak 2016 PDF Yazdır E-posta
Az önce Erkan ile Yeşim 25.000 tl nin FONGOGO da toplandığını müjdelediler. Hemen girip baktık...pek çok tanıdık,tanımadık dostları gördük.FONGOGO ekibinin de katılmış olması bizi ayrıca sevindirdi....ne çok hikayeler yaşandı.Nelere tanık olduk. İlk fırsatta yazarız.Hele yağmur devam ederse zaten başkada bir işimiz yok :)
Erkan saat 11.00 de canlı yayın sözü vermiş ancak dağların  sinyalleri kesen,emen özelliğini unutmuş :) Bırakın video paylaşımını biz sizlere bu yazıları iletebiliyor olmaktan zaten ziyadesi ile memnunuz.
Dostlar,bu satırları okuyan herkese çok çok teşekkür ederiz. Bu yangın hikayesi hepimizin hikayesi.Hepimiz yazdık,oynadık. Kimilerinin sadece seyirci olmasına ise hayıflanmadık. Baksanıza koca ülke yanarken bir araya gelmek yerine donmuş,şok olmuş seyreden bir toplumun fertlerinden  bırakın dayanışmayı selamı dahi beklemek lüks olabilir. Yapmamız gereken dayanışmayı,yardımlaşmayı,iylikleri heryere yaymak.Birlikte hareket edebilmek. 
Biz bunu  hepbirlikte İmecede başardık.Umarız bu satırları okuyan STK,Oda,Sendika,Partilerde görev yapan görevliler,gönüllüler görevlerini yaparda bizi bir araya getirir.
Çomskinin çok sevidğim bir sözü ile hepinizi sevgiyle kucaklarken  sorumluluklarımızıda hatırlatalım istedim;
"Düzenler, düzenlerinden memnun! Düzülenlerin ise tek seçeneği var;DAYANIŞMA" 
 
Özel Röportaj: Dayanışmanın Büyüsü PDF Yazdır E-posta

Özel Röportaj: Dayanışmanın Büyüsü

İstanbul’da ikâmet ederken, kolektif hayatı araştırmaya başladığım bir süreçte İmece Evi’ne rastladım. Acemi ama içeriği güçlü web sitesi, İmece’nin samimiyetini yansıtıyordu. Kaz Dağları’nda kurdukları kolektif evin derma çatmalığı, tulumlarda dip dibe uyuyanlar ve etraftaki el değmemiş doğa, dayanışmacı bir amaç ile yola çıkan bu insanların yalın bir tanımıydı adeta ya da ben fotoğraflardan bunu okumuştum. Nasıl bir parçası olabileceğimize dair detaylı açıklamanın bulunduğu sekmeden iletişim adreslerine ulaşıp hemen mail attım. Yanlış hatırlamıyorsam aynı gün içinde dönmüşlerdi. O tarihte aralarına katılma şansım olmamıştı.

Aradan bir kaç yıl geçti ve İzmir’e taşındım. Burada edindiğim dayanışmacı çevreden bir arkadaş, bir gün kırsalda bulunan kolektif bir çiftlik evine gideceğini, katılmayı isteyip istemediğimi sordu. Hemen kabul ettim tabi. Yola çıktıktan sonra laf lafı açarken İmece Evi’nin Menemen’e taşındığını ve ona doğru yolda olduğumuzu öğrendim. Hayatın büyüleyici süprizlerinden biri işte… 

devamı yandaki bağlantıda; https://sanatfilan.com/ozel-roportaj-dayanismanin-buyusu/   

 
 
İmecenin Dayanışma Laleleri toprakla buluşmak için senin adımını bekliyor PDF Yazdır E-posta
Seferhisar,Bademler Köyünde Çiçek üretimi yapan dostumuz Hülya Türkmenoğlu iki kasa dolusu lale soğanı göndermiş.Hem imeceye dikelim hemde destekçilerle paylaşalım diye.
Neredeyse hergün güncellenen destekçi listesinde adı olanlardan acil kargo adresi bekliyoruz. Acil çünkü lale soğuk severmiş.Ocağın sonuna kadar mutlaka toprakla buluşması gerekirmiş!
Adreslerinizi   Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  adresine bekliyoruz.
***SOĞANLARI NASIL DİKİYORUZ;
Toprağın sıkı değil geçirgen olması önemli imiş. Soğanı çürütmemek için! Lale suyu sever ama su soğanı yalayıp geçmeli birikmemeli imiş. Bu sebeple kumlu taşlı toprak olmalı.
Temelde çiçek soğanları soğan büyüklüğü kadar derine ve yıne aynı büyüklükte yanyana dikilir.Ocak ayı sonuna kadar dikilebilir. En az 8 hafta kış olacak ki köklenebilsin.  Köklenmeyen kış görmeyen laleler baharda açamaz.Seneye açarmış!
Torfu  kumla karıştırmalıymışız. En alta çakıl taşları koyabilirsek çok iyi olururmuş. Su birikmemeli,akıp gitmeli.. taşlar bu sebeptenmiş.
Biraz derine dikmeliymişiz. Çünkü köklendikçe soğan yukarı fırlayabilir. yani soğan 6 cm se 10 cm derine gibi...
Ve son hatırlatma; saksyıya dikerseniz sakın içeriye,ılık yere koymamalıymışınız. Lale soğuk severmiş.
 Selam,sevgi ve dayanışma dileklerimizle :-)

Sevgi Zerrin Bazman   Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
*Ocağın son haftasına kadar kargo adresinizi bekliyoruz.
**Yakın çevremize; Menemen ve Köylere elden teslim ediyoruz.
***Güncel Destekçi Listesinin bağlantısı; https://www.facebook.com/imeceevi/posts/1273763922691282
 
Zeytinyağına devam; Taş Değirmen ve Soğuk sıkım-2017 PDF Yazdır E-posta
  
Çoğunuz biliyorsunuz; Aralık ayında Taş Evle beraber Kilerimizde yanmıştı. Neyseki Kazdağında ve Dumanlıdağ-Yuntdağında yarıcılıkla topladığımız yağları sıktığımız fabrikanın krom deposunda bırakıyorduk.Çünkü buradan,bulunduğumuz yerden kargoya nakletmek önemli bir sorun. Edremitten,Altınoluktan arkadaşlarımızın anlaşmalı kargo şirketi ile yollamak ise hem pratik hemde hızlı olması yağlarımızın yangından korunmasını sağladı.
Bir yandan destekçilerimiz inşaat için gereken malzemeyi temin etmek üzere başlattıkları kitlesel fonlama kampanyası sürerken diğer yandan bizlerde günlük ihtiyaçlarımız için ve bahçe ,çiftlik hazırlıkları için yavaş yavaş zeytinyağının dağıtımını duyuralım dedik. Taş değirmen,soğuk baskı zeytinyağımız ile ilgilenirseniz  bize e-posta atmanız süreci başlatacak; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 73 - 81 Toplam: 302