Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Seyir Defteri
2014-Nisan mektubu PDF Yazdır E-posta

Herkese merhaba ;-)

Ortalık gene tozduman. Ülkedeki gelişmeler toplumsal yaşamla ilgili endişe verici haberlerle dolu. Ve ne yazıkki eleştirdiğimiz bu sisteme alternatif “başka bir sistem” çözümlerimizi ortaya koyabilmiş değiliz. Bunun en önemli nedenini ise kendimizi değiştirmeye samimi olarak başlamadan ya da gerçekleştirmeden sistemi,dünyayı değiştirmeye çalışıyoruz. Bu bizi sadece hayallerde yaşamaya itiyor. Ancak bu arada kendini hazır hissedenler  forumlarda (sanal yada park) alternatif sistem üretimlerine örnekler vererek başlayabilirler. Ve gene kendini hazır hissedenler bizimki gibi cılız alternatif yaşam örneklerinde bir süre insan ve doğa ile barış içerisinde yaşayabilirler-ki yaşamalılar. Zaman konusunda rahat olan bir veya daha fazla  gönüllü Twiterde ve feyste   bu önerileri sanal aleme taşınıp paylaşımı arttıracak gruplar açması süreci hızlandıracaktır.

Bize gelince tekrar buradaki cılız,henüz bebek adımları ile ilerleyen oluşumumuz  ile daha fazla üretime yönelmiş durumdayız. Doğanın bu cennet köşesinde, doğanın renkleri,kokuları ve sesleri eşliğinde üretim odaklı günler geçirirken daha yaratıcı olduğumuzu fark ediyoruz. Toplumsal yaşam ve doğa ile uyumlu yaşam için daha yaratıcı ekolojik ve ekonomik çözümler üretmemiz daha mümkün hale geliyor...

Devamını oku...
 
21-Mart PDF Yazdır E-posta

Nevruzunuz,Yeni yılınız,Yeni baharınız,Yenigününüz kutlu olsun ;-)
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin misali şu an dumanlıdağın her yeri düğün yeri gibi adeta süslenmiş baharı karşılıyor. Her yerde yabani erikler,alıçlar,ahlatlar,elmalar fotoğraftaki gibi çiçeklenmiş durumda. Hayatımızın, Toplumumuzun baharı,Nevruzu kutlu olsun. Hepimizin içindeki çiçekler açsın ;-)

 
Köyümüze Toplu Taşıma için bir imza da sen ver PDF Yazdır E-posta
 

Arkadaşlar  change.org ile bir derdimize çare bulmak için adım attık ve yardımınıza ihtiyacımız var. Hemen yanımızdaki köye kadar gelen belediye otobüsünün haftada bir gün bizim köyede uğramasın istiyoruz. Aslında altı aydır normal yollarla biz ve köy muhtarlığı başvurduk ama makamlarının kamuya hizmet etmek olduğunu unutanların bazen duymaları için gürültü çıkarmak gerekiyor. Hem imzalayalım hemde bu seferi bağlatacak “tanıdığınız” varsa bir dürtü verin ;-)

imza için yandaki fotoğrafı ya da aşağıdaki bağlantıyı tıklamalısınız;

http://www.change.org/en-GB/petitions/izmir-büyükşehir-belediye-başkanlığı-haftada-bir-gün-sabah-gidiş-akşam-dönüş-için-hemen-yanımızdaki-köye-kadar-gelen-758-numaralı-otobüsün-bize-de-aynı-kamu-hizmetini-verilmesini-sağlayın?utm_campaign=petition_created&utm_medium=email&utm_source=guides 

Devamı tıklayınca ;-) ....

Devamını oku...
 
Mart haberlleri PDF Yazdır E-posta

İmece Evinden herkese merhaba,

Zeytinlerimizi diktik ya çok keyifliyiz. Tabii sadece zeytinmi... önceki sene çelikten yetiştirdiğimiz incir fidanlarımızı da, Hünnap gibi bilinenlerin dışındaki meyve fidanlarımızıda diktik. Soğan, Sarımsak,  Nohut ektik ekmeye devam ediyoruz. Mercimek ekimini ,budamaları bitirdik.

Bu kış havalar yumşak gittiği için toprakta sıcak olunca hemen fide tohumlarınıda seramıza ektik. 22-28 Mart Tohum ekimi etkinliğinde ise viyollere ekeceğiz. Bunun duyurusunu ayrıca yapacağız ;-)

Teraslara taş duvar örmeye başlıyoruz. Harç gerektirmeyen,yağmura dayanıklı kuru duvar örmeyi deneyimlemek isteyenleri bu etkinliğe bekliyoruz.

Yeni fidanlarımız için sulama sistemi (depo,hortum,damlama,vs) ve güneşten su ısıtma sistemi kurmak için biraz ürünlerimizden,özellikle zeytinyağı satmamız gerekiyor. Ürünlerimize ihtiyaç duyanların  yada yakın çevresiyle paylaşacak olanların bize bir elektronik postayla başvurmalarını bekliyoruz. 

imeceden selamlar 2014-Mart 

 

 

 
2014-Şubat; Bizden haberler PDF Yazdır E-posta
 

 

İmece Evinden,Dumanlıdağ’dan herkese merhaba,

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Zeytin dikim ve budama etkinliği öncesi kısada olsa yaşadıklarımızı ve  heycanlarımızı sizlerle paylaşalım istiyoruz;

Arazimizin alt kotlarını sulayacak 2. Bir kaynaktan getirdiğimiz su ile yeni bir su sistemi oluşturuyoruz. Bu bölümlerde sulu tarım yapmak için  dozer yardımıyla 3 yeni kocaman teras açtık. Tabii terasın istinat duvarlarını henüz yapmadık. Buraya yapacağımız harçsız “kuru duvarı” gene bir etkinlikle arazideki taşlarla öreceğiz.

Herşey yolunda giderse önümüzdeki ay “kepçe” yardımıyla sulama göleti ve mantar üretmeye de elverişli bir mağara-mahzen yapmayı planlıyoruz.

Endüstriyel tarımın başını çektiği toprağı alt üst ederek yabani otla mücadeleye 2 sene önce köylü dostlarımızın önerisiyle bulduğumuz traktörün arkasına takılan el-çapa makinesine benzer “Rotil” adlı mekanik bir alet çözümüyle sürmeye devam ediyoruz. Henüz yabani otların gelişmeye başlamıdığı bu zamanda toprağın üstten  3-4 santimini karıştıran bu aleti köylüler arazilerini pullukla sürüp “alt-üst” ettikten sonra oluşan büyük toprak parçalarını ufalamak için kullanıyorlar. Biz ise toprak altındaki dostlarımızın yaşam alanlarını bozmadan ekeceğimiz tohumların gelişimini engellemesin diye yabani otları böyle basit bir mekanik bir çözümle bertaraf ediyoruz. Elbette ekim yaptığımız alan 10 dönüm (10.000m2) olduğu için bu çözümü ürettik. Ancak küçük bir bahçeye sahip olanların  bu çözüme ihtiyaçları olmaz sanırım!?

 Geçen ay yaptığımız tereyağı duyurusu ile bir saat içinde eldeki yağlar bitti. Sıra oluşturduk. Ancak bu geciklmeli süreç bizi yorduğu gibi köylü dostlarımızıda daha fazla üretime zorladığımızı fark edip satışı durdurmamız gerektiğine karar verdik. Bu ve benzeri ürünleri İzmir civarında olup yanımıza daha sık gelen giden “İmecan” larla paylaşmak bizi ve üretici dostlarımızın yaşam hızını zorlamayacak gibi görünüyor...

Bu ay aslında sizinle geçen seneler yaptığımız “Tartı”dan bahsedip bu ayki ürün listemize koymayı planlamıştık. Ancak bu ürünü de biz ve aynı üreticiler yaptığı için,kaynakta gene süt olduğu için vazgeçtik. Tartı; sütün kaymağından ve-veya kesilmiş sütün veya kesilmiş peynirin (maya tutmamış) tuzlanıp kaynatılarak suyunun uçurulmasıyla oluşuyor. Tadı ve görünümü ise tereyağı-peynir arası ... daha organize olduğumuz zaman bu yerel lezzetlerle sizleri buluştururuz umarız ;-)

Geçen ilkbahardan beri diş hekimi dostumuzun önerisi ile hazırladığım diş macununu kullanıyoruz. İçeriği çok basit; yemek karbonatı ve okaliptus yağının karıştırılmasından oluşuyor.Eğer dostumuzun onayı olursa ürün listemize önümüzdeki ay diş macunuda girecek.

Kışın sıcak ve az yağmurlu geçmesi yağmura gereksinim duyan bitkilerin toprakta çürümesine, kurumasına neden oluyor. Daha şimdiden buğdayla ilgili kötü haberleri duymaya başladık. Bizim dağ bölgesinde yükseklik nedeni ile kış sebzesi tarımı yapılamıyor. Domuz ve kuşlar yemesin diye de ekin ekilmiyor. Dolayısı ile kışın ılık geçmesi bize ağaçların erken çiçek açması, bu çiçeklenmeninde don yaşanırsa meyveye dönüşmemesi  tehlikesi olarak yansıyor. İmecede ticari meyvecilik yapmadığımız için biz bu risk altında değiliz. Zeytin,incir,sumak ve diğer yabani meyve ağaçlarımız ise iklimin değişkenliklerine karşı dayanıklı olması bize Fukuoka’nın yabani çeşitlerde ki ısrarlı önerisini olabildiğince uygulamamızı fark ettiriyor.

Yazacak şey çok ancak siesta zamanı bitiyor.Hafta sonu başlayacak etkinliğe katılacakların yatacağı evleri hazırlamalıyız ;-)

Ve tabii siz herzamanki gibi bu ayın ürün listesini incelemeyi,ihtiyaçlarınızı bildirmeyi ve yakın dostlarınızla paylaşmayı amann ihmal etmeyin.

imece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 73 - 81 Toplam: 250