Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Traktör Sepetleri Kargoda PDF Yazdır E-posta
 
Veee sepetleri yurtiçi kargoya teslim ettik
Çok yoğun,eğlenceli bir tempoyla son dakika engellerinide aşarak mutlu sona ulaştık. İzmirden kendi sepetini almaya gelen Yücel hem emeği hemde aracı ile süreci çok kolaylaştırdı,sağolsun. Geldiğinde kamış,hayıttan yapılan sepetleri görünce şaşırdı;"lafın gelişi sepet" diye düşünmüş :)  gerçek gıdayı ,ürünleri gerçek sepetle kargoya bugün (Cumartesi) teslim ettik. Sepetler pazar alışverişlerinde, evde işinize yarar diye düşündük.
Size bir süpriz hazırladık. Traktör almamız için bize avans, bir nevi "Dayanışma Kredisi" gönderen, hala güvenin geçerli bir değer olduğunda ısrar eden siz Cesur İnsanlara ek bir üretim gerçekleştirdik. Sadece sizin için.Artan minnacık miktarıda kahvaltıda bana bana yedik. Yücel'de ilk öğrenen oldu. Süprizimiz şu; 4 yıldır zeytinyağını sıkarken çiğ yağ yapmadan direk prese sokup tüm yağın eşit özellikte olmasını sağlayıp "çiğ yağ" diye ayrı bir katogori oluşturup ayrı fiyatla satmayalım demiş idik. Ama bu sene siz cesurlar için az miktarda üretip sepete koyduk. İlaç niyetine afiyetle kullanın,yaranıza,berenize sürün :)  
Zeytinyağı ve Sirkenin kapakları "standart" süprizi yaptı. İyi kapanmıyordu. Bant ile taşıma riskini en aza indirdik.Ancak siz evde kapakla kullanmayacağınız için daha güvenli bir kaba almanızı öneririz. Ve birde sabunlar çok taze! Biraz beklesin,hava alsın yeter.

Kolileme esnasında birkaç karışıklık oldu. Kalabalıktık,ayaz vardı ve kargo kapanmamalıydı derken kolileri kapatırken 3 kolide eksik tespit ettik. Hemen yerine ilave bir şeyler koyduk.Ama genede gözümüzden kaçan birşey olmuşsa söyleyin lütfen.
Şu an İmece'de Yüksel ve Furkan var. Dinleniyorlar :) Bende (ismail) çekirdek ailemle İmece dışında gezmeye çıktık. 10 gün sonra gibi döndüğümüzde elimizdeki ürünlerden kim ne istedi ise paketleyip gönderecez. Ürün listesi istemek için Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adresine bir mektup atmanız yeterli.
Sondan 2.duyuru; Elinizde,kullanmadığınız boşta printer ve teyp (müzik setide olur),hoparlör varsa bize yazın; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Vee son duyuru; Bu hafta 3.buçuk sene önce kuruluşunda yer aldığımız yerel derneğin yürütmesini devir aldık. 10 gün sonra dernek ile ilgili neler yapabilirizi sizinle paylaşıp katılımınızı isteyeceğiz. Ancak bu arada İmece vizyonunu bilen, dernek çalışmalarına haftada birkaç saat (kendi ortamında-şehirde-evinde) zaman ayırabilecek arkadaşları şimdiden duymak istiyoruz. Ekoloji,Geleneksel kültür temalı yerel derneğin çalışmalarını nasıl,hangi deneyimlerinizle katılmak istediğinizi içeren mesajlarınızı heyecanla bekliyoruz.
Yollardan selam ve sevgilerle :)
İsmail Yenigün. 2 Aralık.2017  Dumanlıdağ,Menemen.İzmir
 
Traktörümüzü Aldık PDF Yazdır E-posta
Traktörümüzü aldık ve bugün İmeceye getirerek ilk görevi olan  gübre taşımaya başladık.
Hatırlarsanız 15 gün önce Traktör almak için bir ürün sepeti oluşturmuştuk.Sepet bedelini hemen yatıranlar sayesinde Traktörü aldık. 7 yıldır yatan BMC-Leyland 154 model.1974 yılında yapılmış.Dönemin ilk traktörlerinden. Muhtemel ilk-sıfır alanlar ne caka satmıştır. Pekte afilli yüzü var. Yakında hertarafını resimlerle renklendirir yeni "İmece" çehresine bürünür :)
15 gündür Menemen sanayisinde bakımı yapıld.; Yeni akü,yağlar,filtreler, silindir kapak değişimi,marş,buji,devirdaim, römork takma bağlantısı, Hidrolik kolları çalıştıran mekanizma derken ay sonunda gelen sepet bedelleride sanayinin labirenlerinde eridi :) Pompayı tamir ettiremeden ve römork ve  tırmıkta alamadan Traktörümüzü çıkarttık dağa. Muhammet abinin Römorkunu ödünç aldık ve akşam geç saate kadar muhtarımız Habibe Anayla anlaştığımız koyun gübresini taşımaya başladık. 
Çok heyecanlıyız :)
Bizi bağımsız kılan dayanışmacı,paylaşımcı fikirlerimiz var. 11 senedir onbinlerce ziyaretçimizle bu fikirleri adım adım gerçekleştirdik. Ancak bu seferki fikrin ucu "Akçeye" dayanıyordu. Diyordukki "Bizim acil traktöre ihtiyacımız var. Bunu alabilmemiz için ürün sepeti oluşturduk. Siz bu sepetlerden alın.Bedelinide hemen yada ay sonunda bize verin.Biz ise sepetleri zeytinyağı sıkımından sonra yani Kasım sonu,Aralık başında göndereceğiz dedik. Ve bu çağrımıza yanıt veren 38 destekçimiz sayesinde önemli bir adım attık; DAYANIŞMA KREDİSİ.
Bu adım,bu dayanışma  sadece bize Traktör kazandırmadı, bizim gibi vizyonu olan,dürüst üreticiler içinde bir emsal oldu. Umarız bu dayanışma ağları, güvene dayalı üretim,paylaşım ağları yaygınlaşır. Hem insanlar ne yediğini bilerek temiz,gerçek gıda ile beslenir hemde üreticiye, bize üretme gücü veren sizler sayesinde yeni dayanışmacı,paylaşımcı fikirler hayat bulur.
Bu mektupları okuyan,paylaşan, ürünlerimizden, karışık ürün sepetlerimizden alan herkese çok çok teşekkür ederiz.Sağolun varolun,eksik olmayın :)
Sepetlerin hazırlanıp gönderilmesi için zeytinin azıcık daha yağlanıp sıkmaya hazır hale gelmesini bekliyoruz.
Sepetlerden artan ürünlerimizden Zeytin,Zeytinyağı,Deli Erik Reçeli, İncir-Armut Sirkesi,Alıç sirkesi, Ahlat Sirkesi, Yabani Elma Sirkesi ile Zeytinyağı Sabunu sizden gelecek istekleri bekliyor olacak. Bize e-posta atarsanız bu ürünleri size nasıl ulaştırabileceğimizi konuşuruz.
Tüm bunların dışında şehirde ortaklara ihtiyacımız var; Sadece zeytinyağı ve Külsuyundan yapacağımız sabun ile ahşap işlerimizi değerlendirecek dükkancı ortakları kast ediyoruz. Eğer Sabun veya Ahşap işleri ilgiliyseniz bize bir e-posta atarmısınız :)  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
İmeceden selamlar
6 Kasım 2017-Dumanlıdağ
 
Oh beee Zeytin varmış :) PDF Yazdır E-posta
 
Şimdi Zeytin zamanı. 
 
 
Zeytin ağacının olduğu her yerde şimdilerde koşuşturmaca var.
 
 
Zeytinler hasat ediliyor.

Yeşil Zeytinler kırılıp suya konuyor.
Siyah zeytinler tuzlanıp salamura yapılıyor.
Gerisi ise yağ elde etmek için sıkım işlemine gidiyor.
Neyseki artık hemen her bölgede Taş Değirmenler var.
Ve pek çok insan soğuk sıkım zeytinyağını talep eder oldu.
Birde sofralık zeytine "limon tuzu" koymak zorunda olunmadığında anlaşılsa!
 
 
23 Ekim PDF Yazdır E-posta
23 Ekim ve İmecede güveç pişmeye devam ediyor :)
**Yarın için yağmur bekliyoruz. 
**Dayanışma kredisi ile edinmek üzere olduğumuz Traktörümüze kavuşmaya az kaldı. 
**Bu hafta sonu sofralık Zeytinlerimizi herkesin katılabildiği etkinlikle topluyoruz.
**Traktörü almak için özel olarak hazırladığımız "Sepet" in içi dolmaya devam ediyor;
**Adaçayları,Defneler kurudu
**Nar Ekşisini yapmaya başladık
**23 Ekim.Hala kısa gömlekle geziyor,soğuk su ile duş alıyoruz :)
**Bahçemizdeki yaz sebzeleri hala bizi doyurmaya devam ediyor.
**Kara İncirler hala ağzımızı tatlandıracak kadar meyve vermeye devam ediyor.
**... :) İmeceden selamlar
 
Kış Sepeti veya Traktör Sepeti PDF Yazdır E-posta
  
 
Traktör İçin Kış Sepetleri hazırlıyoruz
Siz Kış Sepeti isteyince İmeceye Traktör alınıyor
Peki Sepette neler olacak?
Sirke; Bahçemizdeki Bardacık ve Kara İncirler ile olgunlaşmış Armutlardan oluşan karışım herşeyde kullandığımız kaynak suyu ile birleşip olgunlaşma sürecinde. Süreç oksijensiz kalmasın diye hergün karıştırıyoruz. 
Zeytinyağı (500cl); İmece klasiği olan "Taş değirmende,soğuk sıkım zeytinyağı
Zeytin;(660cl) Bahçemizdeki zeytinlerden sofralık olacak.
Nar Ekşisi; (250cl)Dağda ve Köydeki ekşi narlardan geleneksel usulle ...
Reçel;(220cl) Bu sene gözdemiz "Deli Erik" Reçeli. Arazimizde ve Dağdaki yabani eriklerden yaptığımız reçeller hem şahane hem şifalı :)
Kuru Meyveler; Bahçemizdeki İncir,Deli Erik ve Armutların güneşte kurutarak hazırladık.Dileyen kuru haliyle,dileyen sıcak suda haşlayarak hoşaf yapabilir yada süzerek meyve suyu hazırlayabilir.
Bitki Çayları; Arazimizden ve Ormandan yabani olarak yetişen Papatya,Defne,Adaçayı ve Kekikleri toplayarak gölgede kurutarak hazırladık.
Sumak; Arazimizde yabani olarak yetişen Sumakları sapından,çöpünden ayırıp güneşte kurutarak hazırladık.
Sabun; Zeytinyağı,kül suyu ve kostikle hazırlayıp kurumakta olan sabunlardan her sepete dörder adet koyalım dedik.
Tüm bu ürünleri Menemendeki Romanların ördüğü sepetle size gönderelim dedik.
Doğal olarak sınırlı sayıda (40-50 adet) hazırlamayı planladığımız sepetlerin geliri bize kış ihtiyaçlarımız ile beraber Traktör almamızı sağlayacak.
Aranızda kurum yöneticileri olup Yılbaşı hediyesi gibi düşünmek isterseniz sepet içeriği ile oynayıp geliri ile Atölyemizi yapabiliriz !
Ahlat,Yabani Elma ve Alıç sirkesi ile 14 çeşit üründen yaptığımız Tarhananın miktarı az,imecenin ziyaretçisi de çok olduğu için "Traktör Sepetine" koyamadık. Bunun yerine her 5 sepet alan dostlarımıza tadımlık ta olsa hediye edelim diye düşündük.
Sizin için Kış Sepeti bizim için Traktör Sepeti olan bu çalışmanın parçası olmak ve sepet istemek için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli;  
İhtiyaç duyarsanız iletişim için 543-6775809 veya Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 64 - 72 Toplam: 314