Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Traktörümüzü Aldık PDF Yazdır E-posta
Traktörümüzü aldık ve bugün İmeceye getirerek ilk görevi olan  gübre taşımaya başladık.
Hatırlarsanız 15 gün önce Traktör almak için bir ürün sepeti oluşturmuştuk.Sepet bedelini hemen yatıranlar sayesinde Traktörü aldık. 7 yıldır yatan BMC-Leyland 154 model.1974 yılında yapılmış.Dönemin ilk traktörlerinden. Muhtemel ilk-sıfır alanlar ne caka satmıştır. Pekte afilli yüzü var. Yakında hertarafını resimlerle renklendirir yeni "İmece" çehresine bürünür :)
15 gündür Menemen sanayisinde bakımı yapıld.; Yeni akü,yağlar,filtreler, silindir kapak değişimi,marş,buji,devirdaim, römork takma bağlantısı, Hidrolik kolları çalıştıran mekanizma derken ay sonunda gelen sepet bedelleride sanayinin labirenlerinde eridi :) Pompayı tamir ettiremeden ve römork ve  tırmıkta alamadan Traktörümüzü çıkarttık dağa. Muhammet abinin Römorkunu ödünç aldık ve akşam geç saate kadar muhtarımız Habibe Anayla anlaştığımız koyun gübresini taşımaya başladık. 
Çok heyecanlıyız :)
Bizi bağımsız kılan dayanışmacı,paylaşımcı fikirlerimiz var. 11 senedir onbinlerce ziyaretçimizle bu fikirleri adım adım gerçekleştirdik. Ancak bu seferki fikrin ucu "Akçeye" dayanıyordu. Diyordukki "Bizim acil traktöre ihtiyacımız var. Bunu alabilmemiz için ürün sepeti oluşturduk. Siz bu sepetlerden alın.Bedelinide hemen yada ay sonunda bize verin.Biz ise sepetleri zeytinyağı sıkımından sonra yani Kasım sonu,Aralık başında göndereceğiz dedik. Ve bu çağrımıza yanıt veren 38 destekçimiz sayesinde önemli bir adım attık; DAYANIŞMA KREDİSİ.
Bu adım,bu dayanışma  sadece bize Traktör kazandırmadı, bizim gibi vizyonu olan,dürüst üreticiler içinde bir emsal oldu. Umarız bu dayanışma ağları, güvene dayalı üretim,paylaşım ağları yaygınlaşır. Hem insanlar ne yediğini bilerek temiz,gerçek gıda ile beslenir hemde üreticiye, bize üretme gücü veren sizler sayesinde yeni dayanışmacı,paylaşımcı fikirler hayat bulur.
Bu mektupları okuyan,paylaşan, ürünlerimizden, karışık ürün sepetlerimizden alan herkese çok çok teşekkür ederiz.Sağolun varolun,eksik olmayın :)
Sepetlerin hazırlanıp gönderilmesi için zeytinin azıcık daha yağlanıp sıkmaya hazır hale gelmesini bekliyoruz.
Sepetlerden artan ürünlerimizden Zeytin,Zeytinyağı,Deli Erik Reçeli, İncir-Armut Sirkesi,Alıç sirkesi, Ahlat Sirkesi, Yabani Elma Sirkesi ile Zeytinyağı Sabunu sizden gelecek istekleri bekliyor olacak. Bize e-posta atarsanız bu ürünleri size nasıl ulaştırabileceğimizi konuşuruz.
Tüm bunların dışında şehirde ortaklara ihtiyacımız var; Sadece zeytinyağı ve Külsuyundan yapacağımız sabun ile ahşap işlerimizi değerlendirecek dükkancı ortakları kast ediyoruz. Eğer Sabun veya Ahşap işleri ilgiliyseniz bize bir e-posta atarmısınız :)  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
İmeceden selamlar
6 Kasım 2017-Dumanlıdağ
 
Oh beee Zeytin varmış :) PDF Yazdır E-posta
 
Şimdi Zeytin zamanı. 
 
 
Zeytin ağacının olduğu her yerde şimdilerde koşuşturmaca var.
 
 
Zeytinler hasat ediliyor.

Yeşil Zeytinler kırılıp suya konuyor.
Siyah zeytinler tuzlanıp salamura yapılıyor.
Gerisi ise yağ elde etmek için sıkım işlemine gidiyor.
Neyseki artık hemen her bölgede Taş Değirmenler var.
Ve pek çok insan soğuk sıkım zeytinyağını talep eder oldu.
Birde sofralık zeytine "limon tuzu" koymak zorunda olunmadığında anlaşılsa!
 
 
23 Ekim PDF Yazdır E-posta
23 Ekim ve İmecede güveç pişmeye devam ediyor :)
**Yarın için yağmur bekliyoruz. 
**Dayanışma kredisi ile edinmek üzere olduğumuz Traktörümüze kavuşmaya az kaldı. 
**Bu hafta sonu sofralık Zeytinlerimizi herkesin katılabildiği etkinlikle topluyoruz.
**Traktörü almak için özel olarak hazırladığımız "Sepet" in içi dolmaya devam ediyor;
**Adaçayları,Defneler kurudu
**Nar Ekşisini yapmaya başladık
**23 Ekim.Hala kısa gömlekle geziyor,soğuk su ile duş alıyoruz :)
**Bahçemizdeki yaz sebzeleri hala bizi doyurmaya devam ediyor.
**Kara İncirler hala ağzımızı tatlandıracak kadar meyve vermeye devam ediyor.
**... :) İmeceden selamlar
 
Kış Sepeti veya Traktör Sepeti PDF Yazdır E-posta
  
 
Traktör İçin Kış Sepetleri hazırlıyoruz
Siz Kış Sepeti isteyince İmeceye Traktör alınıyor
Peki Sepette neler olacak?
Sirke; Bahçemizdeki Bardacık ve Kara İncirler ile olgunlaşmış Armutlardan oluşan karışım herşeyde kullandığımız kaynak suyu ile birleşip olgunlaşma sürecinde. Süreç oksijensiz kalmasın diye hergün karıştırıyoruz. 
Zeytinyağı (500cl); İmece klasiği olan "Taş değirmende,soğuk sıkım zeytinyağı
Zeytin;(660cl) Bahçemizdeki zeytinlerden sofralık olacak.
Nar Ekşisi; (250cl)Dağda ve Köydeki ekşi narlardan geleneksel usulle ...
Reçel;(220cl) Bu sene gözdemiz "Deli Erik" Reçeli. Arazimizde ve Dağdaki yabani eriklerden yaptığımız reçeller hem şahane hem şifalı :)
Kuru Meyveler; Bahçemizdeki İncir,Deli Erik ve Armutların güneşte kurutarak hazırladık.Dileyen kuru haliyle,dileyen sıcak suda haşlayarak hoşaf yapabilir yada süzerek meyve suyu hazırlayabilir.
Bitki Çayları; Arazimizden ve Ormandan yabani olarak yetişen Papatya,Defne,Adaçayı ve Kekikleri toplayarak gölgede kurutarak hazırladık.
Sumak; Arazimizde yabani olarak yetişen Sumakları sapından,çöpünden ayırıp güneşte kurutarak hazırladık.
Sabun; Zeytinyağı,kül suyu ve kostikle hazırlayıp kurumakta olan sabunlardan her sepete dörder adet koyalım dedik.
Tüm bu ürünleri Menemendeki Romanların ördüğü sepetle size gönderelim dedik.
Doğal olarak sınırlı sayıda (40-50 adet) hazırlamayı planladığımız sepetlerin geliri bize kış ihtiyaçlarımız ile beraber Traktör almamızı sağlayacak.
Aranızda kurum yöneticileri olup Yılbaşı hediyesi gibi düşünmek isterseniz sepet içeriği ile oynayıp geliri ile Atölyemizi yapabiliriz !
Ahlat,Yabani Elma ve Alıç sirkesi ile 14 çeşit üründen yaptığımız Tarhananın miktarı az,imecenin ziyaretçisi de çok olduğu için "Traktör Sepetine" koyamadık. Bunun yerine her 5 sepet alan dostlarımıza tadımlık ta olsa hediye edelim diye düşündük.
Sizin için Kış Sepeti bizim için Traktör Sepeti olan bu çalışmanın parçası olmak ve sepet istemek için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli;  
İhtiyaç duyarsanız iletişim için 543-6775809 veya Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
 
Menemen'de Çevre Dayanışması PDF Yazdır E-posta
Merhaba Geçen hafta bölgemizde yapılması tasarlanan Çimento santrali ve taş ocağı projesi ile ilgili köylülerin bizden yardım istemesi ile dahil olduğumuz gelişmeler aşağıdaki gazete haberinde detaylı olarak var. Sevindirici olan bölge dinamiklerinin hızlıca bir araya gelip dayanışarak ortak hareket etmesi. Menemen halkı belediyesi ve STK ları ile beraber izin vermemekte kararlı. Tek eksik yerel AKP temsilcileri. En kısa zamanda dahil olmalarını sağlayıp “ÇED gerekli değildir” diyen İzmir Valisine kararını değiştirmesini sağlamak.
Çevresel tehtidin boyutu,karşısında oluşan dayanışmayı bilmeniz,elinizden birşey geliyorsa yapmanız, duyurmanız dileği ile İmeceden selamlar. 23.09.2017
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 37 - 45 Toplam: 286