Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Yunus 3 yaşında PDF Yazdır E-posta
Yunusumuz bu akşam 36 ayını bitiriyor.Yarın 3 yaşını kutluyacaz. 28.Şubat2016 da akşam 22.20 de İmecenin Taş Evinde dünyaya gözlerini açtı. Az daha takılsa 29 şubat olacaktı doğum günü... Yıllarca sürecek bir mevzu olacaktı ki 1 saat 40 dakika önce bizi bu karşamaşadan kurtarıdı.
Hava bugünlerde bir bahar bir kış. Biz ise günlük işlerimize devam ediyoruz. Tüm gönüllü başvurularını bu havalar nedeniyle biraz yokuşa sürüp ertelerken işleri Yunusla yapıyoruz. Fidanların bakımını yaparken toprağın üstünde yatağındaymış gibi yan gelip yatarak hayaller kurup üstünede oynayan hali beni çok mesut ediyor. Ne iyi etmişizde doğa ile gerçekten uyumlu olmanın ne demek olduğunu minnacık yavrudan öğreniyoruz.
Yatma saatinde Barışıma (27 oldu sayılır),Ekinime (22) ve Suryacığıma (10) "Hoş geldin bebek,yaşama sırası sende" şiirini güncelleyerek söylerken Yunusa nedense hiç söylemedim.Önceki çocuklarımı hayata hazırlarken bilgi,nasihat,vss telaşındayken Yunusta hiç böyle bir ihtiyaç hissetmiyorum. Çocuk zaten ne yapması gerektiğini biliyor. ... bize düşen şu yaşına kadar hala ilaç kullanmak ,antibiyotik vs almış olmamanı sağlamamız ebeveynlerin olarak belki en önemli başarımız.
Hoşgeldin yavrum.Nice mutlu yaşların olsun. Sayende doğadaki aktörleri daha iyi tanıyor, dinliyor ve dünya telaşlarımız azalıyor. Sağol,varol :)
 
Nukller Enerji cok tehlikeli PDF Yazdır E-posta
Aşağıdaki video bağlantısı Almanya gibi titiz bir ülkede dahi insan
faktörünün ne denli önemli olduğunu, varillerin rastgele depolanışı ve
depoya sızan suların nelere mal olacağını anlamamızı kolaylaştırıyor.
Türkçe açıklamalı video özellikle Nükleer Enerji ucuz,temiz, mutlaka
olmalı diyen çevreye ulaştırılmalı.

https://www.facebook.com/ozzgurbuz/videos/403035457124436/?v=403035457124436
 
Nazım Alpman İmece Evi Belgeselleri PDF Yazdır E-posta
Usta gazeteci dostumuz Nazım Alpman'ın İmece Evi Belgeseli 2 bölüm halinde internet paylaşımına açıldı.
Sanırız 4-5 sene önceki İmece Evi görüntüleri;
Nazım Alpman
1-https://www.youtube.com/watch?v=3H7XwPAcz8Y
2 https://www.youtube.com/watch?v=Q6_z26kxU0w
 
Aloo Parataaaa :) PDF Yazdır E-posta
 
Aloo Parataaa...
Beklediğimiz yağmur başladı.Birkaç gün yoğun taş duvar,peysaj işleri yaptık.Güneşin bolluğu sayesinde bekleyen çamaşılarda kendi yaptığımız deterjan ve güneş enerjisi ile yıkandı. Şimdi soba başında Hint,Arap mutfağı zamanı; Alo Parata,Humus,Masala Çayı,... :)
Lübnandan Elie,Hindistan'dan Jostna,Fransa'dan Thomas bugünlerde İmeceyi şenlendiriyor ve kuruluş amacımızı hatırlamamıza yardımcı oluyorlar.
2019 ilk ayları bol yağışlı geçiyor.Bir yandan da 1 Şubatda ilk örümcekler ve karıncalar da görünür oldu. Bahçelere girmek için yağışlar izin vermesede Taş duvarları ve peysaj iyileştirmelerini  yağış olmadığı zaman yapabiliyoruz. 
Kışın başında arkadaşlarımızın kurduğu Good4Trust.org adlı eko-sosyal ağa dahil olduk. Good4 Trust iyiliklerin, güvenin, ekolojik ve sosyal açıdan adaletli ilişkilerin paylaşılarak çoğalması için insanları bir araya getirmeyi amaçlayan bir ağ; https://good4trust.org/about  Bizim gibi benzer pek çok küçükj üreticinin güncel ürünleri ve hikayesi ile beraber  inceleyebilirsiniz. Haftada bir iki ürün kargosu ile değirmeni döndürüyoruz :)  
Yerel seçimlerin durgun kış mevsimine denk gelmeside lobi yapmamız için uygun oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekolojik ve demokratik uygulamaları ile umut veren Tunç Soyerin adaylığı alternatif üzerine çalışmamıza gerek bırakmadı. Menemende ise iki güçlü adaya yerel meselerler ile ilgili önerilerimizi ilettik. CHP adayı Serdar Aksoy hemen tepki verip bazı önerilerimizi kampanya broşürüne dahil etti.AKP adayı ve ekibinden ise henüz tepki gelmedi. Bağlı bulunduğumuz Turgutlar Köyünde ise baştan beri köye dışarıdan yerleşenlerin muhtarlığıda aldılar endişesi yaratmamak için hiç dahil olmaz iken bu seçimlerde bir arkadaşımızı aza olması için uğraşıyoruz. Bakalım kırıp dökmeden bu işlerin olabileceğini ortaya koyabilecekmiyiz.
Hazır yağmur yağıp bilgisayarında enerjisi varken şimdi bu mektubu size gönderelim. Birazdan Lübnan usulü usta elinden bir humus masasına oturacaz :)
Aaa bu arada harıl harıl 2019 etkinliklerimizi  hazırlıyoruz. 23-24 Şubat için Budama etkinliğini duyurduk. Diğer etkinlikler için deneyimli arkadaşlarımızla tarihlerde anlaşmaya çalışıyoruz. Bir yandan oğlak mayası ve bu maya ile peynir yapımını, gene tohum,fide ekimini, Yunanistan'dan Edessa Doğal Tarım Çiftliğinden Kutluhanı, Çocuk Kampları, Kerpiç Kampını düzenleyip dileyenlerle buluşmayı tasarlıyoruz. Reyhan ise daha sanatsal kamplar düzenleyip Yoga,Dans,Müzik ağırlıklı planlar yapıyor. Belki uygun  kolaylaştırıcılara ulaşabilirsek Detoks, Vipassana buluşmalarınıda gerçekleştirmek istiyoruz.
Bu ve benzeri konularda görüşünüz,katkınız olabileceğinizi düşünüyorsanız kendinizi engellemeyin,bize ulaşın :)
Sonnn not; Uzun zamandır dinleyemediğimiz Kara Mizah radyocusu ,dostumuz Nihat Sırdar ve arkadaşlarının kurduğu Kafa Rayo yarın sabah (13 Şubat) yayına başlıyor.Bilenler bilmeyenlere,duyanlar duymayanlara iletsin; http://kafaradyo.com/
Görüşmek dileği ile
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır   0543-6775809 ve 0552-4142363 
 
Elie ve Furkan PDF Yazdır E-posta

 

Eskişehir'den Furkan,Lübnan'dan Elie.İki delikanlıyı buraya,İmece Evine karakışta getiren ne?Öğrenme,farklı kültürleri tanıma, "zorlu doğa koşullarını" tanıma,hayata daha iyi hazırlanma ihtiyacımı acaba sadece?

Köy kökenliler hariç neredeyse çoğu yetişkin temel ihtiyaçlarını karşılamayı pek bilmiyor. Önce ateş yakma sonra ekmek,yemek yapmayı öğreniyorlar. Bebeğinden yaşlısına bu sürece herkes katılıyor. Yoğurt,peynir,sabun,deterjan,krem,tarhana,bahçe işleri,doğal yerel malzeme ile barınak yapma,dağ başında enerji üretimi, ağaçları,yenebilir bitkileri tanıma, ilk yardım, böcek,akrep,yılanla muhabbet, teknolojik ses olmadan yaşamanın değeri ve tüm bunları birbirinin gözünü oymadan, tahhakümde bulunmadan, hiyerarşi oluşturmadan yapmayı deneyimliyorlar. Ve tabii kirtletmeden !!!

Elie dün geldi.Çevreyi yani orman içindeki İmece Evi ve kulübelerin kokusu,mimarisi beklentisinin çok üstünde tam bir hayal köyüne geldiğini söyleyip bulutların üzerinde geziniyor.

Furkan ise iki senedir her fırsatta gelen bir üniversite öğrencisi. Yazın kalabalık ve tüm yaşam dışarıda olunca çocuklarla temas kurmadığı hepimizin gözünden kaçmış. Tabi şimdi kış olup dışarıda ayaz,yağmur olunca evlere giriyoruz? Çocuklar ilgi,oyun istiyor. Furkanda ilk defa bir çocuğa kitap okuyup birlikte oyun oynamış. Ne mutlu :)

İmece Evi gibi alanların çoğalması, her yaştan insanın dayanışma,doğa ile temas etme açlığına kapılar açılmasını dileriz. 

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 37 - 45 Toplam: 314