Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
2007-Mayıs Mektubu PDF Yazdır E-posta

İmece Evinden haberler-Mayıs.2007   

Merhaba imece dostları ::-)  

Oldukça yoğun geçen Mayısı bitirmek üzereyiz.Pek çok dost geldi.Pek çok tohum fideyedönüştü.Hayvan dostlar çoğaldı.Üretimlerimiz,atölye çalışmalarımız çeşitlendi.Beklediğimiz yağmurlar bol bol yağdı. 

Devamını oku...
 
İmecede Hıdırellez PDF Yazdır E-posta

6 Mayıs 2007-Pazar  saat 05.oo gibi uyandım.Koca Ege Deniz’i göl gibi dümdüz ve gökyüzü ile birleşmiş,tek renk olmuş.

Devamını oku...
 
2007-Nisan mektubu PDF Yazdır E-posta
Dün yani; 19 Nisan Yeter’de doğum yaptı.Beklediğimiz “Bora bebek” doğdu.Bunun üzerine Nisan bültenini daha fazla geciktirmeden başladım yazmaya.Olabildiğince tüm gelişmelerden bahsetmek için başlıkları sıraladım ve amma çokşey olmuş,ben bile şaşırdım;  

İNSANLAR;Yeter şimdi köyünde.Kırk günü orada geçirecek.41.gün ise Bora ile imeceye gelecek.Onu hasret ve heyacanla bekliyoruz.Mehmet ise her yeni baba gibi heyecanlı ve durumu anlamaya,ailesinin geleceğini,güvenliğini düşünüyor elbette.Ve yüreği pırpır ediyor.Bunu mektuptan bile hissedebilirsiniz JBende ay başında İstanbul’a oğlumun doğum gününe gittim.Yavrularımı ve dostları gördüm. Hasret giderdik.Barış Yenigün 15 yaşında artık.Kocaman delikanlı oldu.Yazın İmece’de çalışacak. Umarım ona şehirdeki yaşam koşuşturmacasının ve ilişkilerin farklı bir alternatifi olduğunu gösterebiliriz.Bu ay İmece’nin konukları kışa göre daha çoktu J şu an yolda olanlara bakılırsa önümüzdeki dönemlerde yoğunluk artacak.Bizimde istediğimiz zaten bu değimliydi… 

HAYVANLAR;İmece Takviminde gördüğünüz Nisan’ın Civciv ayı olması hiç şaşmadı.Gurka (Kuluçkaya) yatan ilk Kınalı Tavuk 8 tane civcivi dünyaya getirdi.İkisi kara,Beşi kınalı,biri ise sapsarı…Karalardan biri ise sarı benekli.Annelerinden hiç ayrılmıyorlar aynı kuzu ve oğlak gibi.Bazen anneleri kanatları ile onları gizliyor.Sanki öğlen uykusuna yatırıyor gibi… Kuzu kocaman oldu.Sütten kestik.Seneye oda anne olacak.Ürkek ve meraklı… Oğlağımız ise İmecenin maskotu.Çılgın!Süt sağarken omzumuza çıkıp oradan da ağaca atlıyor.Koştururken aynı yaramaz çocuklar gibi şen,şakrak… kuzuyu bile bazen heyecanlandırıp peşine takıyor. Hayvanlarla ilgili daha fazla fotoğraf için;

http://www.imeceevi.com/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=99999999&catid=4 

BİTKİLER;Nisan’a girdikten sonra bitkiler coştu.Çok hızlı geliştiler.Halbuki yağmur,sıcaklarda ani artış filanda olmadı.Demek ki bitkilerin programı gereği zamanı geldi ve harekete geçtiler.Nisan ayında dikilmesi gerekenleri ektik.Bir yandan da biçiyoruz,yiyoruz.Biliyorsunuz her ekim,dikimi kayıt altına alıyor ve aşağıdaki bağlantıda yayınlıyoruz.

http://imeceevi.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=16&Itemid=38Bu tabloda ve diğer her çalışmamızda eksik gördüğünüz her şeye katkıda bulunabilir en azından değerlendirmenizi bizimle paylaşırsanız ilerlememizi sağlarsınız. Sera-Pelesede perişan olduk.tohumlarımız çıkmadı.Soğuk girmiş olabileceği,denizden olumsuz etkilenmiş olabileceği,bir hafta sonra verdiğimiz suyu kaçırmış olabileceğimiz ve kapak toprağını çok koymuş olabileceğimizi düşünüyoruz.Bu bizim için çok acı bir deneyim oldu.Hemen C ve D planlarını uyguladık.Bunlarda olmazsa artık insanlardan “fide” bağışı toplamaya başlayacağız. Tohum takası ise çok keyifli ilerliyor.Son olarak Kara Buğday geldi ve çeşit 113 oldu.Elimizdekileri takas gereği isteyene veriyoruz.Çiftliğe gelenlerin tanıtım rotasında en çok oyalanan yer Tohum Kütüphanesi (Atölyenin kenarındaki buzdolabı).Daha kuruluş aşamasında böyle iken seneye geleceğimiz noktayı düşündükçe çok heyecanlanıyorum. 

ÜRETİMLER;İmece Evi’nde her faaliyet bir üretim. Peynir  ”yaptık.Hem de herkesin kullandığı Trakya maya  (kimyasal) ile değil.Doğal maya ile.Normal keçi,koyun peynirini yaptıktan sonra şimdide Lor yatık hemde ricotta kıvamında J.İtalyanların ünlü peyniri ricottayıda yeni öğrendim. İnternette Lor yapımını araştırırken.Aslında sizde evde yapabilirsiniz “Lor”u yada “ricotto”yu.Küplerimizide aldık.Mayısta “depme”,”küp” peynirini deneyeceğiz. 

Veee “sabun “ yaptık.Kostiksiz! Kül suyu ile…Gerçi kül suyuda doğal potasyum hidroksit kostiği.Miniminnacık denememizde (10 lt. bakraç) kullandığımız malzeme; zeytin külü,zeytin yağı,bakır kap,tahta kaşık,bıçak,greyfurt kabuğu,kaya tuzu.Sonuç un helvası renk ve kıvamında,ilk ele aldığınızda yağlı krem hissi verip sonra elleri “gıcır gıcır” ediyor.Greyfurtta elimizdeki kullanabileceğimiz tek kabuğu kokulu meyve olduğu için seçmiştik ve harika koku verdi.  

“Su koçu” yaptık.Şimdi bu ne diyeceksiniz! Su koçu bir su pompası.Ama elektrik kullanmıyor.Yüzyıllardır dünyada kullanılan bu mekanik sistemi oldukça basit malzemeleri kullanarak yaptık ve denedik.Hemen ilk siparişleri aldık.Çünkü her taraf dere ve dere kenarındaki bu arazilerde elektrik yok.Yani ihtiyaç büyük.Umarım iyi bir şey yapmışızdır?!  

KONAKLAMA;Bu hafta artık konaklama hizmetini vermeye başlıyoruz.Bugüne kadar gönüllülerle beraber eksiklerimizi gidermeye çalıştık.İmece Evini 2 ay yaşayan turistik kamptan 12 ay yaşanan çiftliğe çevirdik.Çalışmalarımızı izlemek,deneyimlemek isteyenler ile Kazdağını,Egeyi birde İmece’den keşfetmek isteyenler için yarım pansiyon konaklamak artık İmece Evinde mümkün.Tabi kolalı içecekler,TV,kapalı alanda sigara içmek ve masanıza hizmet beklentiniz yoksa… 

DENİZ;Ayıptır söylemesi artık şort giymeye başladık :-/Denizde çağırıp duruyor;”geeeel, geeeel” diye.Galiba İskele için Haziranı bekleyemeyeceğiz.  

TOPLUMSAL SORUMLULUK;Dünyamıza,insanlara hep daha iyi,daha sevgiyle nasıl faydalı oluruz diye barışsever, temiz bir dünyanın varolması için sürekli çalışıyoruz.Hepinizin bildiği 14 Nisan Mitingi ile coştuk.Yalnız olmadığımızı bir kez daha gördük.  Şimdi birde 28 Nisan’da Kadıköy’de küresel ısınma için taşları yerinden oynatabilsek!26 Nisan’da İstiklal Caddesinde  Çernobil için insan zincirine ise artık bizi temsil edersiniz değimli?Ajandanıza not edin 26 Nisan İstiklal,28 Nisan Kadıköy! 

Son olarak; eğer bizden düzenli haber almak,iletişimde kalmak isterseniz internet sayfamıza üye olabilir veya isteğinizi bize kısaca bildirin-ki bizde sizi haber üyemiz yapalım. 

Bizden desteğinizi esirgememenizi diliyorhepinizi sevgi ve hasretle kucaklıyorum ::-) 

İsmail Yenigün

Kurucu,bütünleştirici,çoban,balıkçı,marangoz,…

www.imeceevi.com 

İmece EviDoğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği      

 
Yeni ekonomi: Rekabet yerine işbirliği PDF Yazdır E-posta
Devamını oku...
 
Sakarya buluşması PDF Yazdır E-posta

Ekolojik yaşamı arayış yolculuğunda önemli bir buluşma;

Sakarya Şubat-2005 

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 325 - 333 Toplam: 335