Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
İmece Kış-2019 PDF Yazdır E-posta

Ayaza rağmen çalışmalar devam ediyor.Yaz mutfağının zeminini mermerle kaplıyoruz. Yunus henüz 3 yaşına gelmeden birde bu işi deneyimlemek istedi :)
İmece'de,Dumanlıdağ'da kış kışlığını yapıyor. Sular donuyor,ara ara kar serpiştiriyor. Yağış ve buzlu günlerde dışarıda çalışmak mümkün olmuyor...keyifli de değil zaten. Yatmak, kasları dinlendirmek, gün ışığında pencere kenarında kitap okumak, soba çevresinde sohbet etmek ve çocuklarla eğlenmek kış etkinliklerimiz.
Hava kapanınca güneşten elde ettiğimiz elektriğimiz olmuyor. Aküde birikenlede aydınlatma ve telefon şarjını yapabiliyoruz. Bugün güneşli olup mola-çay vaktinde bu satırları yazabiliyoruz. Aksi güneşin azlığı,enerji yetmezliğinden birkaç haftadır gelen mesajları dahi geç yanıtladığımız oldu.Bir de zeytinyağını tenekeleyip kargoya vermek için krom depoların oda ısısına getirip donan yağın akmasını beklemek de kışın sıradan işlerinden.

İmeceden herkese selamlar,sevgiler. Kışınız barış,huzur ve sağlıklı geçsin:) 

 
Ardıç Dalı ile Tütsülendik PDF Yazdır E-posta
 Ardıç dalı ile tütsü!!!
Bugün,Kasımın son gününde yandığı için yeniden inşaa ettiğimiz evimizin ilk ateşini,sobasını yaktık.
Ve tabiii hemen devamında tütsüledik.
İnsanlar binlerce yıldır,belki sapiens öncesi eractus atalarımızda yapıyordur...barınaklarını tütsülüyorlarmış.
Dumanlıdağda denediğimiz farklı bitkiler arasında biz en çok Ardıç dalının verdiği kokuyu,enerjiyi sevdik.
Bugünde çanağın içine koyduğumuz ilk közlerden birinin üstüne Ardıç dalı yerleştirip tüm odalarda dolaştırdık.
İyi şeyler niyet ettik.Yıllardır iyilik çoğalsın,tüm dünyayı sarmalasın derken kötülükler uzak dursun dedik.
Herkesin evi sıcak,ambarı dolu,neşesi,sağlığı bol olsun.
Dayanışmalar çoğalsın,her yer İmece olsun :)
 
2018-Kış Kolisi Zeytinli PDF Yazdır E-posta
Ve sonunda Zeytinyağınıda ilk kırma yeşil zeytinide hazır edip yemeğe başladık  :)
Gerçek,temiz gıdaya ilgi duyan takipçilerimiz için 3 ayrı kış kolisi oluşturduk.
Bu sefer satışlardan elde edeceğimiz gelirle hedefimiz "İmar Barışı"ndan yararlanmak! 
isteyenlere ürün listesi yollayabiliriz; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
  
 
 
Ortak akıl ve destek PDF Yazdır E-posta
Bugün kasırga tatili yapıyor ve kaslarımızı dinlendirirken bilgisayar işlerimizi yapıyoruz. Ne çok iş birikmiş. Zamanımız olduğu ölçüde sizlerle olan iletişimlerimizi daha kaliteli ve konforlu hale getirmek için kafa yoruyoruz.Ve tabii ortak akıl gibisi yok diyerek hem sizden akıl alalım hemde birkaç konuda destek isteyelim dedik.
*İnternette destek olabilecek iki arkadaşa ihtiyacımız var. Birinden Medya haber arşivimizi diğerinden ise fotoğraf,video,belgesel arşivimizi güncellemesini istiyecez.
*Marangozluk işlerinden anlayan,ahşabı sevip ahşap işleme aletlerini kullanma deneyimi olan bir gönüllü arkadaşa kısa bir süre (isterse ve uyumlanırsak sonsuza kadar) ihtiyacımız var. Ev inşaatının kabasını bitirdik.Şimdi ince işlere geçip ev içerisinde çoban değilde marangoz,mobilyacı çözümlere daha çok gereksinim var :)
*10 güne kadar İmeceye iki adet konteyner geliyor. Konteynerleri bağışlayan arkadaş nakliyesinide gerçekleştircek. Ancak kamyon,vinç ücreti 3.000 tl olunca size soralım dedik. Konteyner taşımada profesyonel çalışan tanıdıklarınız varsa belki bağışçımıza daha ucuz bir seçenek üretir.
*Ve tabiii endüstriyel konteyneri (2 oda,banyo,wc li) daha sevimli hale dönüştürmek için tahtalara ve sanatsal dokunuşlar yapacak ressama ihtiyaç var :)
*Zamanı olupta biraz dağ havası iyi gelir diyerek kaslarını çalıştırmak isteyenlere de ihtiyacımız var. Taş,toprak,gübre,bahçe,kazma,kürek,çapa ve çocuk oyunları ile ilkel-kuzine mutfağında iyiyim diyenlerin gelmelerini bekliyoruz.
*Son olarak hala Sonbahar Kolisi almadıysanız alınki İmecenin çarkları dönsün.
Kasırga yerine Meltemli,Neşeli pazarlar dileriz :)
0543-6775809
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  
 
Sonbahar Kolileri Kargoda PDF Yazdır E-posta
Sevgili "Sonbahar Kolisi Alıcıları"
Bugün kolilerinizi yurtiçi kargoya teslim ettik.Yarın size en yakın şubeden adresinize gelmesini takip etmeyi ihmal etmeyin.Eğer 15-16.00 ya kadar gelmezse depolarda beklememesi için belkide şubeye gitmeniz gerekebilir.
Aranızda ilk defa İmece Evinden ürün alanlar var. Bu nedenle biraz açıklama yapmak gerek diye düşündük. Çünkü size gelen ürünün çok uzun ve zengin bir hikayesi var. İşin hikaye ve duygusal yönlerini yıl boyunca yaşadıklarımız,çalışmalarımızı aktardığımız yazılarda,satır aralarında okuyabilirsiniz.Ve tabii en iyisi ilk fırsatta bizi ziyaret etmeniz olur elbette. 
Biz şimdi size koliyi "kullanma klavuzu" olabilecek pratik bilgiler verelim size. 
*Öncelikle bu koli alışagelmiş bir ticari koli değil.Ambalajından ve sadeliğinden anlayacaksınız.
*Genellikle 2.el kullanılmış koli kullanıyoruz.Ancak bu sefer ihracatçı bir destekçimizin artan boş,kullanılmamış kolilerini kullandık.Bu yüzden biraz afilli oldular diyebiliriz :)
*Sıvı sabunu etiketini çıkarmaya zaman ayıramadığımız cam kavonozlara koyduk. Bu kavanozlarda bizi ziyarete gelipte gelirken eli boş gelmek istemeyenlerin getirdiği kavanozlar. Yani yeniden dolaşıma soktuğumuz bu kavanozdaki sıvı sabun konsantre haldedir. Biz Çamaşır makinesinde 1/3 oranında sulandırıp her kullanım esnasında çalkalayıp kullanıyoruz. İhtiyaç halinde yaptığımız sabunun içeriğinde Zeytinyağı,Külsuyu,azda olsa kostik ve kaynak suyu dışında eser miktarda "Yasemin" esansı var.
*Çekirdekleri çitletirken baktıkki bazıları boş. Kendimiz çitlerken dert değilde şimdi siz "bu ne yaa" diyebilirsiniz diye düşünüp dertlendik. Sonbahar kolisinin içeriğinde olduğunu duyurmuştuk. Koymasak olmaz...En iyisi bir şey daha ilave edelim de çekirdek hediye olsun dedik. Peki ne ilave edebiliri diye çevremize bakınca "Yabani Elmayı-Kiraz Elmayı" gördük. Bu sabak kolileri hazırlarken taze taze toplayıp koliye ilave ettik. Afiyetle yiyin. Biz bu haliylede yiyoruz. Sirkesini ve marmeatını yapıyoruz.  Siz nasıl isterseniz öyle yiyin. Çok değil,tadımlık.
*Bu sene sumak açısından şanslısınız. Daha önce sumakları kurutup taneleyip gönderiyorduk. Şimdi ise rondodan geçirip,eleyip kavanozladık. Salatalarda ve ekşi isteyen herşeyde şahane oluyor. 
*Deli Erik Reçelimiz efsane oldu. Kavanozu açıp kahvaltı kabına koyduktan sonra kavanozda kalana su ilave edip çalkalayıp çocuklara meyve suyu olarak veriyorduk. Hala da veriyoruz ama yeni bir gelişme oldu. Bazen çocuklar unutuyorlar içemiyi. Bizde dondurma kaplarına koyup buzlupa atıyoruz. Birkaç saat sonra güneş tepedeyken çocuklar "Dom dom Partisi" içinçıkarıp yalıyor yada kaşıkla kazıyıp yiyorlar. Tavsiye ederiz :)
* Tarhanayı nasıl yaptığımızı takip ettiyseniz bu sene 30 çeşitten yaptığımızı biliyorsunuz. Tam bir besin,şifa kaynağı olan İmece Tarhanasını az bir suda beklettip ardından salça,soğan kavurmasına ilave ederek bir taşım kaynatıp yediğinizde tamamı yaklaşık 10 kişiyi doyurur.
*Sirkelerimizi herhangi bir ayrıştırmadan geçirmedik. Dolayısı ile tortusu vardır. Hatta bazılarının içerisinde bebek deniz anasına benzer maddelerde vardır. Bu Sirke anası, mayasıdır. Eğer sizde sirke (İncir) yapmak isterseniz sürecinizi hızlandırır. Veya afiyetle yiyebilirsiniz.
*Vegan PAstırmayı  güneşte tuz ile kuruttuğumuz domatesleri kavanoza koyup üzerine sarımsak ve kekik ilave edip zeytinyağı ile doldurduktan sonra kapatıyoruz. İki hafta sonra bütün tatalar birbirine karışıp yepyeni bir tat oluşuyor.Adeta pastırmaya benziyor. Tabi hayvansal bir ürün olmadığı için Vegan pastırma diyoruz. Tadınca bizi daha iyi anlayacaksınız.
*Yukarıdaki tüm ürünlerde olduğu gibi Adaçayı,Kekik,Papatya ve Defneleri hiç egzos gibi kirletiviye mazruz kalmamış yaban alandan toplayıp gölgede kurutuyoruz. Bize ve size gerçekten şifa olsun diye :)
Hiç bir endüstriyel işlem görmemiş ürünlerimizden alarak 12 senedir serbest piyasanın,kapitalizm kurallarının dışında kalmamızı, bağımsızlığımızı korumamızı  desteklediğiniz için size en içten dayanışma duygularımızı iletiyoruz.
Sağolun varolun.
***Sonbahar kolilerimizin 38 adeti henüz hangi adrese gideceğini bilmiyor. Eğer bu ürünlere ihtiyacı olduğunu düşündüğün birileri varsa hediye etmenin için tam zamanı :)
İmece Evinden selamlar,sevgiler,iyi geceler :)    (24 Eylül 2018)
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 19 - 27 Toplam: 291