Anasayfa arrow Seyir Defteri
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Seyir Defteri
Aralık mektubu 2019 PDF Yazdır E-posta
İmece Evinden herkese selamlar
Kışa girerken bizdeki son durumu hem size haber verelim hemde İmecenin web sitesindeki "seyir defterine",tarihe not düşelim istedik.
Yoğun,keyifli bir üretim sezonundan,insan katılımından sonra son Zeytin hasadınıda bitirip İmecenin günlük işlerine,kış koşullarına hazırlığına döndük. Tempomuzu düşürmeye vücudumuzun yağ oranını arttırmaya daha dingin bir rutine başladık :)
Neredeyse 15 seneyi kırsalda bırakmış olmanın getirdiği deneyimle hem ziyaretçileri kışın ağırlamaya hemde bu süreci gene kendine yeten bir ekonomiyi garantiye alan ürünlerimizin satışı ile gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz.
Kışın çekirdek ekibin fazlalaşması seyhat etmelere izin verdiği gibi toplumsal meselelere daha aktif katılmamıza imkan veriyor.Kışa girerken İmecedeki gündemimizin kısa değerlendirilmesi;
HAYVANLAR
Tavukları sansardan korumayı başardık.Ancak Şahin ve Tilki kümes nufusunu bir tavuk,bir horoza düşürdü.
Solucanları kış soğuklarına hazırlamak için 2. bir havuza daha alıp çoğaltmak yerine tek,yaşam alanları olan gübrenin daha kalın olmasının koşullarını oluşturuyoruz. Sevgili Kürşattan öğrendiğimiz basit "Bokaşi Turşusu" ile solucan maması hazırlığındaki pek çok detay,külfetten kurtulduk.Yöntem kısaca şöyle; Hemen hemen tüm mutfak artıklarını iyi kapatılan büyük (5-10kg) yoğurt kaplarına koyup arasına mürekkepsiz koli,yumurta viyolü gibi selüloz içeren öalzemeden koyup kapağı kapatıyoruz.21 gün sonra kaptaki malzeme fermente olup turşu (slaj) oluyor. Solucanlar bayılıyor.Tüm sert kabuklu sebzeler dahi turşu olunca yumuşuyor.Böylelikle solucanlar daha rahat yiyebiliyor :)
Kedi nüfusu her sene olduğu  gibi sektirmeden aynı çözüme gitti. Fazlalıklar İmeceyi terk etti. Bir kedi şahane bir hayat sürüyor. Ev içinde yemek ve fare nöbeti,istediğinde bahçede avlanma,gezme tozma konforu :)
Bıdık köpek ise tasmasız,taciz eden başka bir köpek olmadan   bölgenin en konforlu köpeği olarak bize arkadaşlık ediyor.Tabii hazır mamasız,biz ne yersek oda onu yiyor.
Arı ve İnek hayalleri kuruyoruz.İmecede yaşayan nüfus arttıp sorumluluk paylaşımında anlaşabilirsek kendi balımızı,sütümüzü,peynir ve yoğurdumuzu yapabileceğiz :)
BİTKİLER
Sulama gerektirmeyen kış bitkileri soğan,sarımsak,bakla ve bezelyeden bolca ekiyoruz. Yaz sebzeleri için daha önce hiç kullanılmamış bir alanıdevreye sokacağız.Heyecanlıyız.Çünkü hiç ekim yapılmayan araziler ilk birkaç sene çok ürün veriyor :)
Çok yıllık bitkilerde ise Bademe yüklendik. Kendi tohumlarımızla beraber Torosların daha yüksek rakımdaki "İbradı" badem tohumlarını ektik. Şubatta İzmir Büyükşehirin vereceği Zeytin fidanalrını çoğaltmaya devam edeceğiz. Yerli,Dumanlıdağın İncir ve Üzümünü de gene budama dönemi çelik alıp çoğaltmaya devam edeceğiz.2020 de 9 senelik olacak Dumanlıdağdaki yaşam sürecimizin başından beri takip edenlerin tanıklığı ile ve yeni katılanların çabaları ile sanırız 5 seneye kalmaz burası orman olur :) 
PLANLAR,HAYALLER
Kışa girerken çocuk nüfusunda bir artış oldu.Çok sevinçliyiz.3 hane olarak kış hazırlıklarımız sürüyor.Ayrıca deneyimli gönüllü ziyaretçileri ile pazar günü günlük ziyaretleri ağırlamaya devam ediyoruz. Umudumuz ve motivasyonumuz tavan yaptı. Elimizdeki ürünleri kendi ağımızda sattıkça üretim araçları ile benzinle çalışan bıçkı,tırpan gibi araçlarımızı lityum pilli güneş enerjisi ile dolanlarla değiştirme hayalleri kuruyoruz. Hatta hibrit bir araç şimdilik uzak görünsede akülü bir mobilet bile karbon ayak izimizi oldukça azaltacaktır. Kendi elektriğimizle hemde güneşten,rüzgardan ürettiğimiz tertemiz enerji ile çalışan araçlar edindikçe çok keyifleniyor,kendine yetmenin dayanılmaz hafifliği ile havalara uçuyoruz :)
ÜRETİMLER ve EKONOMİ
3 sene önce geçirdiğimiz yangın ilk başlarda fark etmediğimiz derin etkileri olmuş. Zaman geçtikçe kayıpların henüz bir kısmını karşıladığımızı görüyoruz. Diğer taraftan ise yeniden kurduğumuz düzen ise daha kalıcı,daha kaliteli ve yaşam konforunu daha destekleyen düzeyde gelişiyor. Üretimlerimiz,bahçeler, daha telaşsız,daha zaman ayırarak şekilleniyor. 3 yıl önce Abone sisteminden "Koli" sistemine geçip bizi takip edenlerle fiyat,miktar konuşmadan, müşteri satıcı ilişkisi geliştirmeden güvene dayalı bir ürün paylaşımı gerçekleştirmeye başladık. Bu sonbaharda daha fazla deneyim kazanıp zeytine odaklanalım diyerek kaliteli bir hasat makinesi aldık. Kendi zeytinlerimizin yanı sıra çevremizdeki zeytinlikleri hatta İzmir içerisinde farklı bölgelerden zeytinlikleride topladık. En yakın fabrikaya gidip 38-40 derecede sıkılmasını sağladık. Zeytinliklerde hasat yaparken genellikle toplanmayan Delice,yabani zeytinleride toplayıp diğerleri ile karıştırıp sıktırdık. Ortaya bizce çok lezzetli bir yağ çıktı. Satarken ikiye ayırdık. Bu lezzetli,bol deliceli yağı "soğuk" dedik. Zeytinini topladığımız ama tadını çok beğenmediğimiz yağı fabrikanın "hak" yağları ile bir tutup "sıcak" işlem gördüğü için sıcak yağ dedik.Kendimiz kullanırken salatalarda,kahvaltıda soğuğu,yemeklerde ise sıcağı kullanmaya eskiden olduğu gibi sürdüryoruz. Dileyenlerede kargo ile yolluyoruz.
Kışa girerken elimizde 30 çeşitten yaptığımız Tarhana,Nefis bir lezzete sahip Vegan Pastırma,Deli Erik Pestili,Şeker koymadığımız kendi tadında İncir Reçeli ve yaşadığımız iklimin eşsiz lezzetleri vakumlanmış cam kavanozlarda bekliyor. İlgilenenler için ve Yılbaşı yaklaşırken hediye koli planlayanlar için ürün listemizin bağlantısı aşağıda;
https://docs.google.com/forms/d/1cazsvzXPCJTMPfmubaYb1JWRy7ZJJdBO9W0-lcdC3zo/edit?fbclid=IwAR1VTWftEEiOx03L7TUILlQcAi3yLaQma5l5XZ-AvvORgTNNBfjB-DRI3xw
İmece Evinden selam ve sevgilerimizle

 
Zeytin hasadı Güzelbehçede PDF Yazdır E-posta
 Ekim ayında İmecenin arazisindeki zeytinleri toplayarak başladığımız Zeytin Hasadı yakınımızdaki İbrim Şelalesi bölgesindeki toplamaya gelemeyen yarıcı usulü anlaştığımız köylülerimizin zeytinliklerini topladık.Şimdi Güzelbahçedeki zeytinlikleri topluyoruz. Güzelbahçedeki hasadın bir diğer özelliği Kolllktif bir ortaklıkla ve köylü komşumuzla gerçekleştiriyor olmamız. İki adet italyan makine ve deneyimle işler pratik yürüyor.
https://www.facebook.com/pg/imeceevi/photos/?tab=album&album_id=2640075119393482&__xts__%5B0%5D=68.ARDGcxehKaMZb2PKNA-5WH3Gb3YZgEebAuko-wLBoqK4thFFF1stcuZNXlnQzfvC9HwQWrVXH2tZSiROMfEN_r3XWSskyWS8VlmhI9f2hpK_Othq9d3ox9dPIVhrJZJHvzJZbyz22U332hyAHgGTnc4N0YA3L40MtZzN5-4tOgMlsG2OGwOYPlIp2eWWd2rjiD9pnuqX6LaOXNSojAyZ7CZ6zWh5MAF15B6ZHRHc0eXf_c_nGEQT4Oet1RpZtXB30j7v9M1-1bzZ9Y09_1-CnUfON1dTr1QLR0M8vtbB4Iz4WBC9uGxD_TwU4GPvIWUkVY0g110jCYCtkdvO16vBLmHRnVqhoSs1BEFBzTITa_T03w5kmtvczQMici9qj7DjKa3a6JHEjQ07NBZuxwyj8SLSdno6a1XXGOih7ATbmTtelTqleBIqwtbeNvoJY3FvvJALkrkbRYd4zeQ&__tn__=-UC-R
 
Zeytin Hasadımız hızlandı :) PDF Yazdır E-posta
  İtalyadan Zeytin hasad makinesi geldi.Buluşmayı gerçekleştiren Menemenin biricik teknik servisi Selim Boralı ya binlerce teşekkür.Amman italyan al diye ısrar eden Kazdağından (Necati Kahraman , Asir M Altinoz)Gökçeadadan Dede Mansur ve İZmirden Ayhan Dükel ve Rıza Kul 'a,Zeytin üreticilerine çok çok teşekkür ederiz.
Son model,çift başlıklı akü ile çalışan ve aküsü de güneş enerjisi ile dolan oldukça "ekolojik,çevreye dost" hasat makinemiz bizi acayip gaza getirdi. İşleri hızlandırdı. Çevremizdeki zeytin hasat işlerini almamızı kolaylaştırdı. Bu sene daha çok zeytin ve Zeytinyağı yapıp bizi takip edenlere iletebileceğiz.
Sizden ricamız;
1- Zeytin ve Zeytinyağı sırasına girin.Çünkü yaban ellerde tertemiz yetişen zeytinler sonsuz değil!
2- Çevrenizde Zeytin hasadında bize ihtiyaç duyan varsa haber edin.Gelip toplayalım!!
 
2019 Zeytin Hasadı PDF Yazdır E-posta

Her yaştan çocukların katılımı ile Zeytin hasadımız sürüyor. Grup randevuları için 5436775809

Bireysel katılımlar ise pazar günü günü birlik randevusuz gerçekleşiyor :)

  

 
2019 Kış-2020 Yaz Bahçe Planlaması PDF Yazdır E-posta
 
İlgilenenler,takip edenler ve çiftçi dostlarımıza fikir vermesi için;
********************
2019-2020 İmece Bahçe Planlaması
21-Taş Ev ve Sera
TAMAM-Kışlık Sebze var; Lahana,Brokoli,Pırasa,Karnıbahar,Kırmızı Lahana
*Yeşillik ekimi; Roka,
22-Taş Evin üstündeki parsel
KASIM-*Bakla ve Bezelye ayrı ayrı ekecez
23-Büyük bahçeler
KASIM-*Önce Bakla ekecez, sonra Baklayı kesip üstüne Nohut Ekecez
24-Aynı.
25-Aynı.
26- Otağın altındaki parsel
TAMAM-Çilek fidesini çoğaltıyoruz.
31-Mutfak arkası parsel
NİSAN-Yazlık sebze ekiyoruz
31A-NİSAN-Fasulye-Salçalık???
31B-Dikey Bahçe
MART-*Patates + (Ruth Modeli)
32-İncirli Evin önü
KASIM-*Soğan.....Yazın Mısır-NİSAN-MAYIS
33-İncirli Eve gelmeden üçgen
KASIM-*Sarımsak----Yazın Mısır-NİSAN-MAYIS
41-Araç girişinin üstü
EKİM SONU-Gıda Ormanı-Ağaç tohumu topları
11-Saman Ev arkası
EKİM SONU-Badem tohumu ilaveleri (ekim)
12-Toprak Evin üstü
EKİM SONU-Badem tohumu ekimi
13-Toprak Ev önü
EKİM SONU-Badem tohumu ekimi
14-Otağın altı
EKİM SONU-Badem tohumu ekim
15-İncirli Evin altındaki dar uzun yamaç
MART-*Üzüm (Şiraz,Cabarne)
ŞUBAT-Üzüm çelikleme
16-Odun Evin yanı
MART-*Üzüm (Şiraz,Cabarne)
17-Köy Patikası başlangıcı
EKİM SONU-Doğal Tarım Uygulama alanı
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 9 Toplam: 302