Anasayfa arrow Deneyimler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Deneyimler
Nasıl bir Güneş,Rüzgar Enerji sistemi kurulmalı? PDF Yazdır E-posta
Uzun yıllardır basit,ucuz,hurda malzemeler ile enerji ihtiyacımızı gideiyoruz. Geçen sene ana binamız ile beraber elektrik üretim,depolama ve dağıtım sistemimizde yanınca  çok daha iyi,güçlü bi sistem kurduk. Bu konuda çokça sorular gelip tek tek cevaplarken daha detaylı bi yazı belki daha çok insanın işine yarar diye deneyimlerimizi not etmeye başlıyoruz.
Sistemden bağımsız kendine yeten Güneş ve Rüzgar Enerjisinin kurulumu,uygulaması düşünüldüğü gibi çok zor ve karmaşık değil.
İlk önce neye ihtiyacınız olduğunu,ne oranda bir enerji kullanımı gerçekleştireceğinizi belirlemelisiniz. Bu belirleme esnasında kullanacağınız alet ve aydınlatmalaın hep en az enerji tüketenlerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.
Örneğin şu an (2017-Aralık)  12 volt ve 230 voltta en az enerji kullanımı LED aydınlatmada. Tabii göz ve akıl sağlığınız için beyaz yerine mutlaka gün ışığı ampulleri,şeritleri seçmelisiniz.  Canavar bir sistem kumayacaksanız buzdolabı ve çamaşır makinesini ise "akılsız,beyinsiz" olanını,eski yada bu amaçla üretilenini seçmelisiniz.
Uzatmadan ev,çiftlik,tekne,karavan için önerimize gelelim;

Devamını oku...
 
İMECE TARHANASINI NASIL YAPTIK PDF Yazdır E-posta
Tarhanayı kurutma tezgahına yatırıp fotosunu çekince birde açıklama yazalım deyip içeriğine 14 demiştik. Fakat öğütmeye başlayınca listeye yazmayı unuttuğumuz Çörekotunu fark ettik ve hemen aklımıza "Tarhana Otu" geldi. İçeriği 16 diye düzelttik.Şimdi "tarhanayı nasıl yaptık" yazısına başlayınca "anaaa soğanı da unutmuşuz diye birkaç ilave daha geldi...buyrun 19 çeşitten oluşan tarhana hikayemiz aşağıda;
İMECE TARHANASINI NASIL YAPTIK
Konu komşu,eş,dost toplaştık.Kuzineyi yakıp çayı ve nohutu haşlamaya koyduk.TRTB Türkü'de Özay Gönlüm hocamızın eşsiz titreşimleri eşliğinde bahçeden taze ne varsa topladık. İnce ince doğrayıp ateşe koyduk.Üstünü doldurana kadarda su ilave ettik. Piştiğine kanaat getirdikten sonra pişirdiklerimizle beraber nohutu rondoya koyup karıştırıp ufalamış olduk. Bu karışımı yoğurt ile yoğurduktan sonra biraz tuz ve aldığı kadar tam buğday unu ile katı bir hamur oluşuncaya kadar yoğurduk. Sonra iri tenceremizin kapağını kapatık 7 gün beklemeye aldık. Günde en az 3 defa yoğurduk. 2-3 gün sonra kabarmalar arttı. Her yoğuruşumuzda kabarmalar söndü.2-3 saat sonra baktık tekrar kapağa yaklaşmış hamurumuz. İhtiyaç gördükçe un ilave ettik. 4. günden sonra un koymayıp yapışkan haline rağmen yoğurup elimizi kaşıkla sıyırdık. Yoğurma aralığı uzun olursa,unutulursa küflenme ihtimali yüksek.Emeğe çok yazık olur.  Ayrıca yoğurma işlemi mayalanmayı kuvvetlendirdiği gibi tarhana ile olan ilişkimiz perçinleniyor :)
Bölgesine ve yapan kişinin sabrına göre bu ekşitme,mayalandırma,yoğurma süreci 3 gün ile 3 hafta süren bölgeler var.Biz bir hafta yoğurduktan sonra sinilere el büyüklüğünde parçalar halinde yaydık. Beze yayınca üzerindeki tüy,iplikçikleride alıyor diye yapışsada rahatlıkla sökeceğimizi düşündüğümüz krom sinileri kullandık. Öğleden sonra diğer yüzeyi çevirdik. Bazı parçalar daha hızlı kurmuştu.Bunları küçük parçalara böldük. Ertesi gün hepsi ufalmış ve hızlıca kurumuştu. Çok kıtır olmadan rondoya aktarıp bilinen tarhana boyutlarına getirdik.Sonra tekrar sinilere yayıp ara ara karıştırarak güneşte yarım gün daha kurutup kavanoza ve bez torbaya aktardık.
Ve tabii sonra tadına bakmak için çorbasını yaptık. İlk denemede sadece tarhananın tadını alalım diye sıcak suda karıştırıp az da zeytinyağı ile hazırladık. Tuzu,kırmızı biberi,domatesi az olmuş. Bir dahaki sefere salça ile hazırlıyacaz.
İmeceden selamlar; 11.Ekim.2017.Dumanlıdağ
 
Yoğurt (dağda serbest yayılan,günde 3litre süt veren yerli İnek sütünden)
Un (Taş değirmende tam buğday unu)
domates (İmecenin)
Biber (İmecenin)
Patlıcan (İmecenin)
Kabak (İmecenin)
Bamya (İmecenin)
Nohut  (Komşunun)
Nane (İmecenin)
Zerdaçal (Nepal)
Zençefil (Bakkal)
Karabiber (Bakkal)
Kırmızı biber (İmecenin)
Kekik (Dumanlıdağın)
Kaya Tuzu (Çankırı)
Tarhana Otu (PAzar)
Çörek Otu  (Pazar)
Kurusoğan (İmece)
Taze soğan (İmece)
Taze sarımsak (imece)

 
Güneşin ve Dayanışmanın Gücü bakın neler yaptırıyor PDF Yazdır E-posta
  
Bugün İmecede bağımsızlık yolunda çok önemli bir eşik daha aşıldı. Otomatik Çamaşır Makinesi faaliyete geçti.Test çalışmalarını ve 3 adet peş peşe yıkamayı başarıyla sonlandırdık. 
Nasıl yaptık;
Biliyorsunuz kışın geçirdiğimiz yangından sonra elektrik sistemimiz 5000 watlık invertörle güçlenmiş,600 wat güneş paneli ve 4 adet 60 amperlik oto aküsü ile (üstüşişhane,altı keşhane gibi oldu ama çaktırmayın) 48 wat üretime geçip 230 voltluk bağımsız elektirk şebekesine kavuşmuştuk.
Bu sistemi her fırsatta sınırlarını zorladık. 5000 wat iyide toplam 240 amperlik oto aküsü sınırlarımızı daraltıyordu. Ne-tekim demir kaynağının yarısında imdaatttt dedi ve komşunun jenaratörü ile kaynağı bitirdik. Bu arada yazın 30 kişilik gruplar halinde yaşama zamanlarında fazla tüketilen enerji elektiriği çok depolayamayan aküler sayesinde 23.00 gibi...bazende 22.00 gibi invertörün devreyi kapatması ile son bulup yıldız seyrine geçiyorduk.
Kaynaktan sonra yaz mutfağının oradan en üst kota yani Hibrit-Hımış Evi yaptığımız yere su pompalama girişimine başladık. Pompacıya isteğimizi tarif edince (200m boru mesafesi ve 40m yükseklik) bize 2 kw gücünde bir pompa verdi. elmizde 5000 wat invertör var amma aküler "nane" olunca pompa 3-4 dakika sonra çok enerji talep ettiği için İnvertör imdat diyerek devreyi gene kesti.
Yılmak yok,yola devam. Pompacıyla bu sefer daha derinlemesine istişare edip (Menemen'de Pompacı Atalay Usta) 1000 watlık pompa ile denemeye karar verdik. (2.el şahane çalışan birpompa 200tl-2017 Eylül) Amacımız suyu 20m iki ayrı etapta en yükseğe çıkarmaktı ve başardık. Suyu önce 20m yükseklikteki depoya yolladık.Sonra oradanda gene 20m da yukarıya gönderdik. Her bir işlem 90 dakika sürüyor.Her seferinde 1 ton su basıyoruz. Bu esnada invertörü dehşet ve endişe ile izliyoruz.... Ve sonuş şahane. Şimdi otomatiğe aldık. İhtiyaç halinde basıyoruz düğmeye su pompalanıyor. Sadece güneş enerjisi ile!!! Ve devşirme bir sistemle.
Sonra sıra asıl hayal ettiğimiz alete geldi; Çamaşırmakinesi!
Köyde kullanılmayan eski grup evinde çalıştırdığımız Çamaşır Makinesinin arıza yapıp Menemene tamire götürmeyi fırsat bilip dönüşte arabayla daldık imeceye ve indirdik toprak evin yanına. Güneşten su ısıtma Toprak Evin yanında. Dedikki makinenin su ısıtmasını açmayalım.Güneşleısınmış suyu direk bağlayalım.Ve dediğimiz gibi yaptık. Amma renkliler için fazla sıcak olacağını gördük,bunu iyileştirmemiz lazım (!) Elektrik ve su bağlantılarını yapıp deneme çalışmasına başlayıp soluğu invertörün başındaaldık. Çamaşır makinesi çalıştıkça İnvertör ne yapıyor,bize bir şey diyormu yada devreyi kesecekse tam o anda orada olalım diye düşündük her halde. Baktık 5 dakika,10 dakika birşey yok. Makine suyu aldı,dönmeye başladı,hatta sıkmaya geçti...ve programı sonlandırıp durdu. 
11 yıl sonra bir ilk daha gerçekleşti. Dağın başında, gelenler bilirler, gayet ilkel, taş devri koşullarında kendi elektriğimizle kendi kül sulu,sabunlu,sodalı deterjanımızla hatta kendi lavanta yağı kokulu deterjanımızla çamaşırlarımız mis gibi yıkandı.Bizde o sırada keyiften 50 köşe olmuş halde birbirimize bakıpsırıtıyorduk. O sırada imece dışında olanlarımıza süprizi iletip müjdemizi bile istedik.
Bu neden önemli?!
İmeceye gelmemiş ve burada vakit geçirmemişler için bu durumu biraz açıklamalıyız. Biz çevreyi kirletmeyen, yaşamı tehtid etmeyen özellikle emeğimizi heder etmeyip yaratıcılığımızı destekleyen teknolojilere hiç itirazımız yok. Aynı anda 10-30-50 kişinin yaşadığı dağ başı koşullarında daha fazla insana zaman ayırmak,yorulmak yerine motivasyonu yüksek dayanışmacı,ekolojik devrim bireyler olarak yaşamı sürdürmemiz için bu aletler gerekli. 
Bıçkı,şarjlı tornavida, şarjlı dekopaj, internet,bilgisayar,telefon,tırpan bizi çok rahatlatıyor. Yakında edineceğimiz Traktörle de bağımsızlık yolunda dev bir adım daha atmayı hayal ediyoruz.
Sevgi ve dayanışma dileklerimizle
09,09,2017 İmece Evi,Dumanlıdağ,Menemen-İzmir
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
 
Mantar yetiştirmenin doğal yöntemi; Kütükte mantar üretiyoruz. PDF Yazdır E-posta

Uzun zamandır mantarla ilgili kaynak,bilgi araştırıp ziyaretimize gelen mantarcılardan doğal mantarı nasıl yapacağımızı öğrenmeye çalışıyoruz. Gördükki her deneyim sahibinin farklı yöntemi var. Bizde üç ayrı  yöntemle mantar üretmeye başladık. 
Önce Foça yolundaki Pema Mantarın  hediye ettiği kompostta hazırlanmış küçük beyaz şapkalı mantar çuvallarını Mantarhanemize koyduk.
Sonra Belen Köydeki "Erkel Mantar" ın hediye ettiği Sarı ve gri İstiridye mantar misellerini Kavak ve Meşe kütüklerine aşıladık.
Ayrıca taze,nemli kavak talaşına da kalan miseli yerleştirdik.
Öncelikle Komposttaki yetiştirme yöntemini doğal olarak yapmanın çok ama çok zor olduğunu hemen öğrendik. At gübresi ile hazırlanan kompostun doğal olarak hijyenik  hale getirilmesini muhtemel ilkbaharda deneyeceğiz. Bu nedenle hazır gelen kompost  deneyimimiz yerine doğal olarak herkesin evinde,iş yerinde yapabileceği Kütükte mantar yetiştirmeyi ve talaşı kompost olarak kullanıp yaptıklarımızı burada sizinle paylaşabiliriz.

Yapılması gerekenleri başlıkları kısaca şöyle;
* Tomrukçudan taze,yeni kesilmiş Kavak,Meşe,İncir,Menengiç,... tomruğu alıp hemen orada 50 70cm arası boylarında kestirin.
* Aynı Tomrukçu da Her kütüğün bir tarafından 4-5cm dilim/kapak kestirin. 
* Kütüğün içini yarım cmlik havuz oluşturacak şekilde oydurun. Veya taze kesilmiş kütüklerin yere düşen talaşlarını alın.
* İnternetten araştırıp güvenilir bir yerden istiridye mantarı miselini alın. 
* Her kütüğün oyulmuş yerine elinizi bulaştırmadan miselleri temiz bir kaşıkla doldurup yayın. Kütüğün kalınlığına göre 100-300gr. 
civarında kullanmış olursunuz. 
*Kütüğü oymak yerine kenarlarına talaşı bir parmak kalınlığında duvar gibi dizip oluşan havuza miselleri yerleştirin.
* Kapağı yerleştirip,iki-üç yerden çivileyin.
* Kapak ile kütük arasındaki boşluğu balmumunu eriterek doldurun.
* Eğer kapak çatladıysa, çatlağı da balmumu ile kaplayın.
* Veya kağıt bantla kapatın.
* Kütüğü deliksiz şeffaf bir poşete koyup altından iğne ile iki tane minik delik açın.
* Siyah,ışığı geçirmeyen poşete koyup aradaki farkı gözlemliyoruz!
* Kütüğü karanlık, çevrenizdeki en serin yere koyun. Eğer burası dışarıda bir yer ise ışık görmesin diye her tarafını koyu bir bez,
branda ile kaplayın.
* Bir ay,45 gün sonra sonra her tarafı beyaz misel sarmalı ile kaplanan kütüğün poşeti çıkarın.
* Nemli kalsın diye leğen gibi bir su kabına oturtun.Veya toprak zemine yerleştirip zaman zaman kütük ve toprağı ıslatın.
* Güneş görmeyecek serin bir gölgede dursun
* Haftada birkaç kez su püskürtmeniz yeterli olur.
* Tüm ısı,nem koşulları yerinde olursa 6-9  ay sonra ilk mantarı yemeye başlıyoruz.
* senede iki defa hasat edip 5 seneye yakın, kütük çürüyene kadar yemeğe devam ediyoruz.

TALAŞTA MANTAR YETİŞTİRME;
* Size yakın bıçkıcıdan kavak talaşı isteyin.
* poşetin dibine önce su püskürtün sonra  10-15 cm talaş yerleştirin.
* biraz su püskürtün
* Biraz misel serpiştirin
* 3-4 parmak kalınlığında talaş koyup gene misel...
* su serpin
* gene talaş,gene misel koyduktan sonra en üste 10cm kalınlığında talaş koyup
* bolca su serpip poşetin havasını boşaltarak ağzını kapatın.
* Güneş görmeyen bir yere koyup gözleyin
* Miseller poşetin her yerini sarmaya başlayınca her yernden artı şeklinde çizikler atın
* Hergün fısfısla su serpiştirin.
* Ortalama45-60 gün içinde mantar çıkmaya başlayacaktır.

Afiyetler,kolaylıklar,selamlar
**Her aşamada desteklerini esirgemeyen,Dayanışmanın her alanda yaşadığın ispatı dostlarımıza teşekkür ediyoruz;
Çukur Köy’den Rıza Kul https://www.facebook.com/profile.ph...
Belen Köy’den Halil Önen https://www.facebook.com/halil.onen...
Mantar Hocamız; Sevim Şahin  https://www.facebook.com/sevim.sahi...
Mantar Hocamız; Tufan Gökpınar  https://www.facebook.com/kralmantar...
Foça Yolunda Pema Mantar; http://www.pemamantar.com/
Menemen Belen Köy Erkel Mantar; http://www.pemamantar.com/
 
 
Neden Kerpiç yapıyoruz? PDF Yazdır E-posta
Çünkü doğal,yerel ve bedava. T oprak araziden.Su kaynaktan.Saman buğdaydan artan. Emekte imeceden. Surya büyüdü. Toprak evin stüdyo dairesi artık alçak gelmeye başladı ve şimdi ona Taş Evin salonuna bağlı içeriden bir oda yapıyoruz. Odanın çatısı ve iki duvarı zaten var. Biz salondan bir kapı açıp kerpiç tuğlalardan iki duvar örüp birde pencere yapacağız.
Bunun için 260 tane 40x24x10 ebatlarında tuğlaya ihtiyacımız var ve bizde şimdi kerpiçten kalıplara döküp kurutmaya başladık. Bir hafta sonra sanırım odaya başlarız. 
İşlem çok basit; eğer köyün bu işlerde kullandığı özel bir toprağı varsa oradan getiriyorsunuz veya arazinizde daha önce sulama havuzundan, foseptik çukurundan vs kenara çıkan bir toprak varsa bunu samanla karıştırıyorsunuz. Ölçü ekmek hamuru gibi diyebiliriz. Sonra bu hamuru hazırladığınız tahta kalıba koyup kuruyacağı yerde kalıptan çıkarıyorsunuz. Kalıbı her seferinde suya sokuyoruzki hamur (harç,çamur,...) rahat çıksın. Bu süreci yaptıkça öğrenecek ve kendi pratiklerinizi geliştireceksiniz zaten. Gerisi tuğla örmek biçiminde devam ediyor. Tuğla aralarına kireçle,kumla karışmış toprak harcı kullanmanızı tavsiye ederiz. Sıva harcına ise öncekine ilave olarak etrafta bol bulunan inek,at gübresini da katıp 3-5 gün boyunca oluşan çatlakları ince bir çamurla sıvayarak duvarınızı bitirmiş olursunuz.
  
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 9 Toplam: 22