Anasayfa arrow Deneyimler
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Deneyimler
Mantar yetiştirmenin doğal yöntemi; Kütükte mantar üretiyoruz. PDF Yazdır E-posta

Uzun zamandır mantarla ilgili kaynak,bilgi araştırıp ziyaretimize gelen mantarcılardan doğal mantarı nasıl yapacağımızı öğrenmeye çalışıyoruz. Gördükki her deneyim sahibinin farklı yöntemi var. Bizde üç ayrı  yöntemle mantar üretmeye başladık. 
Önce Foça yolundaki Pema Mantarın  hediye ettiği kompostta hazırlanmış küçük beyaz şapkalı mantar çuvallarını Mantarhanemize koyduk.
Sonra Belen Köydeki "Erkel Mantar" ın hediye ettiği Sarı ve gri İstiridye mantar misellerini Kavak ve Meşe kütüklerine aşıladık.
Ayrıca taze,nemli kavak talaşına da kalan miseli yerleştirdik.
Öncelikle Komposttaki yetiştirme yöntemini doğal olarak yapmanın çok ama çok zor olduğunu hemen öğrendik. At gübresi ile hazırlanan kompostun doğal olarak hijyenik  hale getirilmesini muhtemel ilkbaharda deneyeceğiz. Bu nedenle hazır gelen kompost  deneyimimiz yerine doğal olarak herkesin evinde,iş yerinde yapabileceği Kütükte mantar yetiştirmeyi ve talaşı kompost olarak kullanıp yaptıklarımızı burada sizinle paylaşabiliriz.

Yapılması gerekenleri başlıkları kısaca şöyle;
* Tomrukçudan taze,yeni kesilmiş Kavak,Meşe,İncir,Menengiç,... tomruğu alıp hemen orada 50 70cm arası boylarında kestirin.
* Aynı Tomrukçu da Her kütüğün bir tarafından 4-5cm dilim/kapak kestirin. 
* Kütüğün içini yarım cmlik havuz oluşturacak şekilde oydurun. Veya taze kesilmiş kütüklerin yere düşen talaşlarını alın.
* İnternetten araştırıp güvenilir bir yerden istiridye mantarı miselini alın. 
* Her kütüğün oyulmuş yerine elinizi bulaştırmadan miselleri temiz bir kaşıkla doldurup yayın. Kütüğün kalınlığına göre 100-300gr. 
civarında kullanmış olursunuz. 
*Kütüğü oymak yerine kenarlarına talaşı bir parmak kalınlığında duvar gibi dizip oluşan havuza miselleri yerleştirin.
* Kapağı yerleştirip,iki-üç yerden çivileyin.
* Kapak ile kütük arasındaki boşluğu balmumunu eriterek doldurun.
* Eğer kapak çatladıysa, çatlağı da balmumu ile kaplayın.
* Veya kağıt bantla kapatın.
* Kütüğü deliksiz şeffaf bir poşete koyup altından iğne ile iki tane minik delik açın.
* Siyah,ışığı geçirmeyen poşete koyup aradaki farkı gözlemliyoruz!
* Kütüğü karanlık, çevrenizdeki en serin yere koyun. Eğer burası dışarıda bir yer ise ışık görmesin diye her tarafını koyu bir bez,
branda ile kaplayın.
* Bir ay,45 gün sonra sonra her tarafı beyaz misel sarmalı ile kaplanan kütüğün poşeti çıkarın.
* Nemli kalsın diye leğen gibi bir su kabına oturtun.Veya toprak zemine yerleştirip zaman zaman kütük ve toprağı ıslatın.
* Güneş görmeyecek serin bir gölgede dursun
* Haftada birkaç kez su püskürtmeniz yeterli olur.
* Tüm ısı,nem koşulları yerinde olursa 6-9  ay sonra ilk mantarı yemeye başlıyoruz.
* senede iki defa hasat edip 5 seneye yakın, kütük çürüyene kadar yemeğe devam ediyoruz.

TALAŞTA MANTAR YETİŞTİRME;
* Size yakın bıçkıcıdan kavak talaşı isteyin.
* poşetin dibine önce su püskürtün sonra  10-15 cm talaş yerleştirin.
* biraz su püskürtün
* Biraz misel serpiştirin
* 3-4 parmak kalınlığında talaş koyup gene misel...
* su serpin
* gene talaş,gene misel koyduktan sonra en üste 10cm kalınlığında talaş koyup
* bolca su serpip poşetin havasını boşaltarak ağzını kapatın.
* Güneş görmeyen bir yere koyup gözleyin
* Miseller poşetin her yerini sarmaya başlayınca her yernden artı şeklinde çizikler atın
* Hergün fısfısla su serpiştirin.
* Ortalama45-60 gün içinde mantar çıkmaya başlayacaktır.

Afiyetler,kolaylıklar,selamlar
**Her aşamada desteklerini esirgemeyen,Dayanışmanın her alanda yaşadığın ispatı dostlarımıza teşekkür ediyoruz;
Çukur Köy’den Rıza Kul https://www.facebook.com/profile.ph...
Belen Köy’den Halil Önen https://www.facebook.com/halil.onen...
Mantar Hocamız; Sevim Şahin  https://www.facebook.com/sevim.sahi...
Mantar Hocamız; Tufan Gökpınar  https://www.facebook.com/kralmantar...
Foça Yolunda Pema Mantar; http://www.pemamantar.com/
Menemen Belen Köy Erkel Mantar; http://www.pemamantar.com/
 
 
Neden Kerpiç yapıyoruz? PDF Yazdır E-posta
Çünkü doğal,yerel ve bedava. T oprak araziden.Su kaynaktan.Saman buğdaydan artan. Emekte imeceden. Surya büyüdü. Toprak evin stüdyo dairesi artık alçak gelmeye başladı ve şimdi ona Taş Evin salonuna bağlı içeriden bir oda yapıyoruz. Odanın çatısı ve iki duvarı zaten var. Biz salondan bir kapı açıp kerpiç tuğlalardan iki duvar örüp birde pencere yapacağız.
Bunun için 260 tane 40x24x10 ebatlarında tuğlaya ihtiyacımız var ve bizde şimdi kerpiçten kalıplara döküp kurutmaya başladık. Bir hafta sonra sanırım odaya başlarız. 
İşlem çok basit; eğer köyün bu işlerde kullandığı özel bir toprağı varsa oradan getiriyorsunuz veya arazinizde daha önce sulama havuzundan, foseptik çukurundan vs kenara çıkan bir toprak varsa bunu samanla karıştırıyorsunuz. Ölçü ekmek hamuru gibi diyebiliriz. Sonra bu hamuru hazırladığınız tahta kalıba koyup kuruyacağı yerde kalıptan çıkarıyorsunuz. Kalıbı her seferinde suya sokuyoruzki hamur (harç,çamur,...) rahat çıksın. Bu süreci yaptıkça öğrenecek ve kendi pratiklerinizi geliştireceksiniz zaten. Gerisi tuğla örmek biçiminde devam ediyor. Tuğla aralarına kireçle,kumla karışmış toprak harcı kullanmanızı tavsiye ederiz. Sıva harcına ise öncekine ilave olarak etrafta bol bulunan inek,at gübresini da katıp 3-5 gün boyunca oluşan çatlakları ince bir çamurla sıvayarak duvarınızı bitirmiş olursunuz.
  
 
Doğal Diş Macunu yapımı PDF Yazdır E-posta

 

Diş Macunu


İmece’nin doğal diş macunu.Nisan-2014


Dostlar hepinizin evinizde kendiniz için yapabileceğiniz doğal çözümlerden biri de diş macunu.


Yapılışı ise çok basit;


Pürüzlü ,alkali,antiseptik ve beyazlatma etkisi için kalsiyum karbonat.Tabii biraz aşındırma etkisi var ,ama piyasadaki macunlar da çok daha fazla var. Bazıları ,biraz da kil kullanıyor bu nedenle 1/ 3 gibi filan ..karbonatla ,kili karıştırıyor. Biz tercih etmedik!


Nem tutuculuk ve kıvam için gliserin olabilir ..günlük hazırlayıp saklamak istemiyorsanız sadece su bile olabilir. Bir ara zeytinyağı da  denemek istiyoruz...neden olmasın!?


Koku aroma için nane ,okaliptus ,portakal ,lavanta vs..olabilir..(zevke göre ) karanfil yağı, hassas dişler için işe yarar diyor doktorumuz (Diş hekimi Sevgi Zerrin Bazman-İzmir :-) hali hazırda ağrı ve hassasiyet için kullanılıyormuş diş hekimliğinde.


Çocuk macunu ,için hindistan cevizi yağı kullanabiliriz .Doktorumuz bunu denemiş; 3 yemek kaşığı karbonat 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı 15-20 damla nane yağı. İhtiyaç hissederseniz bir de stevia gibi doğal tatlandırıcı bitkilerin yağını,özütünü kullanabilirsiniz.


Şimdi kısaca formüle gelirsek-ki burada da aşçı gibi göz kararı olan yapımı ölçülendirmeye çalıştık.Siz kendi iç sesinize ve aşçılığınıza güvenerek kendi karışımınızı yapabilirsiniz- ;


FORMÜL;


2 yemek kaşığı karbonat,1 tatlı kaşığı gliserin(gıda için), 1 çay kaşığı okaliptus yağı, 15-20 damla nane yağı. Karıştırıyorsunuz...sonra ihtiyaç duyarsanız biraz su ilave edebilirsiniz.


Selam ve sevgilerimizle ;-)


 
Balık Tuzlama-Lakerda yapıyoruz PDF Yazdır E-posta
 
 

21 Ekimde havalar soğuyacak ve Palamut derine kaçınca fiyatı pahalılaşacak. Şu an Karaköy,Kumkapı ve Fenerde iri bir palamut 2-3 tl ye alınabiliyor. Tüm il ve ilçelerin balık hallerinde de yakın fiyatlardadır. Acele edin!!!

 

NASIL YAPTIK;

 

Palamutu dilim dilim kesip kanını kabaca temizliyoruz. İliğini -ki bu çok önemli...eksik işlem yapılırsa kurtlanmaya neden oluyormuş- incecik bir süpürge otuyla veya krom telle alıyoruz.İlk defa yapıyorsanız ve zaten satmak-beğendirmek gibi derdiniz yoksa kılçığını çıkarıyoruz.Sonra yarım yada tam gün buzlu suya koyup kılcak kan zerreciklerininde etten ayrılmasını sağlıyoruz.

 

 Cam kavanozun altını iri rafine edilmemiş tuzla (Deniz-Kaya) doldurup üzerine balığımız diziyoruz.  Her balık katında aynı şeyi yapıp tuzlamayı bitiriyoruz. 5kg. luk cam kavanoz tuzla beraber 5 balık alıyor.Bu kullandıklarımız 8 kiloluktu.... 2-3 hafta sonra su biriktiyse yavaşça akıtıp bütünlüğü bozmuyoruz. 2-3 haftadan sonra canımız çektikçe balığı çıkarıp biraz suda bekleterek tuzdan arındıktan sonra afiyetle yiyoruz. Çok kolay...herkes yapabilir!!! Deneyin

  

 
Şehirlerde bitki yetiştirme istekliliğinde olan dostlar bu mektup size PDF Yazdır E-posta

Şehirlerde yaşamak zorunda olup bitki yetiştirme istekliliğinde olan dostlar bu mektup size.Özellikle henüz yeni başlayanlar ile gübreyi nereden bulacağım,suyunu unutursam,kurutursam ne olacak diyenlere!!! Hem çevre,ekoloji hemde imece,insan dostu olan iki dostumuz en azından sizin bu iki sorununuzu çözmek için çabalıyorlar.

Biri istanbulda solucan gübresi üreten Burçin (http://www.ekosol.net/)  Ve izmirde su tutucu üreten Duran&Ayşe (http://www.wesoorb.com.tr/) gübreyi ve su tutucuyu yukarıdaki internet bağlantılarından kendilerine ulaşıp temin edebilirsiniz. Gene kendileride nasıl uygulayacağınızı söylerler ama biz minnacık birde not düşelim;

Toprağın yüzeyindeki otları kestiniz ve kestiğiniz yere bıraktınız. Bunu makas,orak yada geniş ağızlı çapa ile yapabilirsiniz. Toprağı kazmayın ve oradaki yaşamı alt-üst etmeyin!!! Çıplak toprağı güneşten korumak için serdiğiniz otları hafifçe aralayarak tohumun gireceği kalınlıkta bir kalem ucu gibi dalla 5-8 cm arası delip bir çay kaşığı solucan gübresi bir çay kaşığı sututucu koyup üzerine tohumu bırakıyoruz.üstünü toprakla kapatıyoruz.

Ekeceğiniz tohumlar minik ise bunlar için önce gübre ve sututucu karışımı ile bir bölüm hazırlayıp tohumları oldukça sık (1-2cm yan yana) ekip üzerini 1-2 cm elenmiş bol humuslu toprakla örtmelisiniz. Bu uygulama domates,biber,patlıcan ve lahana gurubu ile yazın illada yetiştirmekte ısrar edeceğiniz roka,maydanoz,marul,dere,terede için de geçerlidir.

Tohuma göre 8-25 gün içerisinde bitki iki kulak olarak kendisini size gösterecek. Domates,biber,patlıcan,lahana ve marul gruplarının fidelerinin 10-15 cm  olunca serpilip gelişecekleri yeni yerlerine aralarındaki mesafeyi açarak ekmelisiniz.diğerleri ise ektiğiniz yerde kalıp güneşten korumalısınız.Yoksa çok hızlıca tohuma kaçıp çiçeklenir! Dikkat etmeniz sadece ve sadece fideyi taşırken köküne zarar vermemeniz ve sonrasında tüm bitkilerin toprağının nemini korumanız!!! başka bir şey yapmayın. Su tutucu oldukça yüksek olan sulamayı ihmal edip kuruma yada çamur haline gelecek kadar sulayıp çüreme riskine karşı güzelim tohumlarımızı koruyacak (-::

Ne olur çapalamayın,ilave gübre vs. atmayın.Yanına çok sık gitmek ihtiyacı hissediyorsanız ona müzik dinletebilir yada bizzat şarkı,türkü söyleyebilirsiniz.Yada okumakta olduğunuz kitabı sesli olarak bitkilerinize tabi ki çevredeki hayvanlara okursanız emin olun hepsi çok sevineceklerdir. Eğer oradan buradan renkli böcekler gelirse telaş etmeyin. Onların dikkatini çekecek davet edecek yada kaçıracak karanfil,fesleğen,lavanta,yıldız yada erken ekeceğiniz mısır sebzelerinizi koruyacaktır. Gene de inatçı böcekler olursa internet sitemizde www.imeceeevi.org ve haberleşme ağımızda duyurduğumuz yayınlanana kitaplarda doğal çözümlere ulaşabilirsiniz. İmece Evinden çok sevgiler,bereketli,eğlenceli günler dileriz ::-)

 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 9 Toplam: 19