Anasayfa
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Deneyimler
Seyir Defteri
Fotoğraflar
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Good4Trust
Fotoğraflar


spacer
Ziyaret
Ziyaret-2020 PDF Yazdır E-posta

Ziyaret-2020

Merhaba,

2007 yılında kurulan İmece Evi bugüne kadar çok sayıda farklı ilgi gruplarını ve bireyleri ağırladı. Edinilen deneyimlerle farklı programlar çerçevesinde ağırlamaya devam ediyoruz.

**Günü birlik ziyaret

**Gönüllü,Stajyer

**Konaklama ve Kamp katılımcıları

**Gruplar

Grupların geldiği haftalar hariç biz yani sürekli yaşayanlar ve uzun dönem katılımcılar dahil en çok 5-10 kişiyi geçmiyoruz.Bu  haftalık periyodlarda 2 ziyaretçi ağırlayabiliyoruz anlamına geliyor. Bu kadar kısıtlı kontenjana yapılan her başvuruya olumlu cevap  vermekte zorlanıyoruz. Bu nedenle her ziyaretçi adayından başvuru öncesinden tüm sayfayı ve hatta  "Hakkımızda  , sık sorulan sorular sayfalarını " okuyup İmece Evinin kendisi için gerçekten uygun olup olmadığını anlaması, yoğun çalışmaya psikolojik ve fiziksel engellinin olmaması, ter dökmekten çekinilmemesi, doğada ve birlikte yaşama deneyimi olmasa da istekliliğinin çok olması önemli. Çalışma engeli olanlar için aşağıdaki "Konaklama,Kamplar" bölümü uygun olabilir.

GÜNÜBİRLİK ZİYARETLER

Tv den,sosyal medyadan öğrenip merak ediyorsan pazar günü gündüz vakti gelebilirsin. En yakın toplu taşımanın 7km mesafede olduğunu düşünerek ya arkadaşlarınla bir ulaşım aracı ayarlamalısın yada bize haber vererek aracı ile gelen diğer ziyaretçilerimizle seni buluşturabiliriz;Alttaki formu doldurmanıza gerek yok.Haber vermenizde fayda var. Bazen hepbirlikte Ormana,İzmir'e,Menemen'e inmiş olabiliyoruz. Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır 543-6775809 yani süpriz yapayım derken boş kapı ile karşılaşmayın!!

Gelirken evdeki boş kavonoz,çay yanına ev yapımı atıştırmalıklar ve heyecanınızı bekliyoruz.

Çevremizdeki köylüler ile Toplum yararına çalışan aktivistlere ise hergün,gündüz vakti kapımız açık :)   

GÖNÜLLÜ,STAJYER KATILIMLARI

İmece Evi’ni öğrenme merkezi olmasına neden olan öğrenme odaklı ziyaretçiler bizi daha çok araştırmaya yönlendirip sorumluluklarımızı hatırlamamıza neden oluyor. Yaşamını değiştirme aşamasındaki bu ziyaretçiler genellikle çiftlik kuracaklar,köyüne dönecekler, herhangi bir köye yerleşme kararı alıp doğada yaşayan insanlara,yaban şartlara uyumlanma,öğrenme sürecini geçirmek üzere harcamalara katılıp ( veya burstan yararlanabilir) ortak yaşama uyumlandığı ve huzuru bozmadığı sürece İmece Evinde kalırlar. 

Her katılımcının en az bir hafta imecede konaklama programı yaparak alttaki formu eksiksiz doldurarak başvurusunu gerçekleştirirler. 

http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=542&Itemid=35

Her gönüllü planlı olarak imeceye geldiğinde yatacağı yere çantasını bıraktıktan sonra bilgilendirme turuna çıkartılır. Kahvaltı hazırlanana kadar daha önce söylenen işini yapar (genellikle odun,çapa,malç taşıma,hasat,vs..).Kahvaltı sonrası yapılan günlük iş planına katılır.Günde ortalama 6 saat ortak işlerde çalışır; Sabah 3-4 saat,siesta sonrası 2-3 saat.   

KONAKLAMA veya KAMP KATILIMCILARI

Zamanı az olanlar, çocuklu aileler,bedensel ve sağlık engeli olanlar, çalışamayacak yaşta ve durumda olanlar ile yaz dönemi düzenlediğimiz doğa-üretim kamplarına katılacaklar bu programdan yararlanabilirler.

Turizmin tüketen biçimi yerine bilgilenme,üretme, dayanışma amacı ile merak ve öğrenme isteklerini,hatta doğada,kolektif yaşamda dinlenme ihtiyacını karşılamak isteyen İmece Dostlarının  bu programı seçmesi ile bizi,çalışmalarımızı ekonomik olarak desteklemiş olurlar. Derneğe yapacakları bağışlarla çalışma,yaşama alanımızın koşulları daha iyileşeceği gibi bursa ihtiyaç duyan daha çok sayıda  öğrenci veya işsizin İmecede kalmasını sağlamış olurlar.

Destekçilerden sorumluluk alması ve günlük iş planına katılmaları beklenmez. Sadece  yemek yapımına ve odun,çırpı hazırlamaya yardım etmeleri beklenir.

Kampa katılacaklar ile  kamp harici bir veya daha fazla gün kalmak için aşağıdaki formu doldurup bize e-posta ile yollamaları yeterlidir.

Form doldurmak için burayı tıklayın; http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=544&Itemid=35

 GRUPLAR

Okullar,Gruplar,Üniversite Kulüpleri, Sivil Toplum Örgütleri (STÖ)’ler ve benzeri organize gruplar ile müzik,yazı,tez,oyuna hazırlık veya Balayı gibi kendi alanlarına odaklanma ihtiyacı duyan kişi ve ekiplerde imece alanlarını kullanmak için bize ayrıca başvurabilirler. Bu sayfanın tamamı ile Hakkımızda sayfasını okuyup İmece alanlarının size uygun olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurmanızı bekliyoruz.

http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=543&Itemid=35

Tabii her aşamada bizi arayabilir,detaylar ile ilgili konuşabiliriz;

543 6775809 

NEREDE,NASIL KALINIYOR ?

Saman Ev,Toprak Ev,Odun Ev veya Prefabrik evlerde ayrı,ayrı odalarda kalınıyor.Saman,pamuk,yün ve sünger döşeklerde kendi getireceğiniz uyku tulumu vb.örtü-yastık kılıfı ile katılımın yoğun olduğu “etkinlik” zamanların da  ise odalar paylaşılarak kullanılıyor. Ayrıca böcek,sinekle pek haşır neşir olmak istemeyenler yanınızda cibinlik veya kendi çadırınızı getirip kalabilirsiniz de!

Etkinlik alanının yanında sızdırmalı tuvalet var. Tuvalet "alaturka",geleneksel ve ayrıca klozetli birde kabin var.   Ayrıca dilersen direk doğayı,ormanı da kullanabilirsin...üstünü toprak yada yaprakla örtmek kaydıyla :))

Sıcak su ile banyo yapmak yada çamaşır yıkamak için kuzine-soba üstünde suyu ısıtmak yeterli oluyor.Yaz aylarında hortumda bekleyen su yeterince sıcak oluyor. Her katılımcının en çok 10litre su ile duş ihtiyacını karşılamasını bekliyoruz.

Yemek mutfağımızda o günün mutfak gönüllülerince  hazırlanıyor ve hep birlikte yeniyor.

Yaz aylarında genellikle akşam 22.00 gibi herkes yatmış olup sabahları da 07.00 gibi Güneş çok etkin olmadan işlere başlıyoruz. Kış aylarında ise sabah kalkış 08.30 u buluyor.Kahvaltı hazır olana kadar önceki günden kalan işlerimizi ve günlük düzenli işlerimizi yapıyoruz. Sabah kahvaltıdan sonra yaptığımız planlama ve iş bölümü ile gerek çiftlik işleri gerekse kişisel işlerimize yöneliyoruz. Sık sık mola verip bir araya geliyor yemekler yenip,çaylar içip sohbetler ediyoruz. 13-17.00 arası serbest zaman olup genellikle dünyanın pek çoğu gibi uyuyarak dinleniyoruz. Siestada denilen bu zamanda gençler daha çok müzik,sohbet veya şelaleye giderek değerlendiriyorlar. 17.00 de çay,meyve atıştırdıktan sonra günün son işlerini yapıp akşam yemeği ve sonrasında akşam semineri,film gösterimi,müzik veya seberst zamanla günü tamamlıyoruz.

NE ÖDENİYOR ?

İmece Evi turistik bir mekan olmadığı için bir ücret tarifesi yok.Ancak her katılımcıdan genel giderlere katkıda bulunmasını bekliyoruz. Yıllık gideri konaklama sayısına böldüğümüzde ortaya çıkan rakam bir kişinin haftalık maliyeti 200 tl idi.Kesin kayıt esnasında derneğin  banka hesabına bağış olarak yatırılması gerekiyor. Bursa ihtiyaç duyanlar durumlarını mektupta ayrıca belirtmeliler. Bir-iki gün veya birkaç ay konaklamak isteyenler ise "Destekçi" grubuna girip ayrı bir form doldurarak (Konaklama,Kamp)  başvuruyorlar. 

DİĞER BİLMEK İSTEYECEKLERİNİZ;

* İmeceye gelirken market zincirlerini kullanmamaya, Endüstriyel ve ambalajlı ürün ve poşet getirmemeye dikkat ederseniz çok seviniriz. “Tüketim değişimin anahtarı” olduğunun farkına varılmasını bekliyoruz.

*Güneşten ürettiğimiz elektrik enerjisi imecenin ihtiyaçlarını rahat rahat karşılarken  yanınızda getireceğiniz elektronik cihazları her zaman “şarj edemiyebiliriz”. 

*Yanınızda internete bağlanabilen akıllı telefon ,tablet getirirseniz bunları ancak kendi kişisel alanınızda kullanabilirsiniz. Ortak alanların internet kafeye dönüşmesini hiç birimiz istemeyiz.

*Ve gelmeyi,ziyaret etmeyi planladığınız İmece Evi turistik bir tesis olmayıp hiçbir çalışanı ve hizmet üreteni yok. Tüm işler sizler dahil hep birlikte yapıyoruz.

*İmeceye gelmeyi düşünmek “bir okula,çalışma kampına” katılmayı düşünmekle eş anlamlı diyebiliriz. Ve sizden beklenen sadece imecede bulunduğunuz sürece bize “ekonomik ve psikolojik yük” olmamanız için buradaki koşulları okuyarak farkında olmanız.

*İmece Evi'nin geçicide olsa bir parçası olmak için; sigara, alkol,ilaç ve benzeri maddelerin bağımlısı olmamak ve imece alanlarında kullanmayı önermemek, yetişkin olmak, ya da ebeveyni yanında olmak , olası her işe gönüllü olmak,  “şehirlerarası uçak” kullanmadan gelmek ve kendi sorumluluğunu almasını engelleyecek psikolojik bir rahatsızlığı olmamak.

*İmece ye gelirken Bağımlılık yapan maddeler,gazlı içecekler,plastik ambalaj,Pet şişe, peçete,ıslakmendil getirmemeniz bizim için önemli. Bunların yerine ekolojik-doğal çözümlerinizi, dayanışma heyecanınızı, sevginizi, bilginizi, hoşgörünüzü  ve müzik aletinizi, mevsime göre yağmurluk,iş eldiveninizi ve kafa feneri getirmeyi unutmayın :-) 

*Yazın ortasında dahi akşamları serin olabiliyor.Bu nedenle kalın bir üstlükte getirmelisiniz. Gündüz güneşinden korunmak için mutlaka şapkanız olmalı.Ve tabii rahat,hafif bir ayakkabı. Deredeki büvetlerde ve Şelale havuzunda yüzmek,serinlemek içinde mayonuzu unutmayın :;-) 

*Kişisel diş macununuzu,şampuanınızı ve tuvalet kağıdını kullanabileceğiniz foseptikli tuvalet var. Diğer tüm alanlarda ise sadece bizim hazırladığımız sabun ve diğer temizleyicileri kullanarak doğayı kirletmeden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

*Sizi,nasıl yaşadığınızı, o güzelim,ışıl ışıl,bolluk bereket dolu şehirleri (!?)  neden bırakıp bu dağ başına geldiğinizi anlamak isteyen  “Yörük ve Göçmen Köyleri” ile birlikte komşu olmaya yaşamaya hazır olun.  Bu arada sizi tanıyana kadar tüm yerel yaşayanların (köylü,jandarma,ormancı,...) gözünde siz “Defineci,Ajan,Madenci, hatta ot içicisi-yetiştiricisi” olarak tahmin ediliyorsunuz ::-) 

*Dumanlıdağ’ın tam bir dağ başı olduğunu bilmelisiniz. Kimi ziyaretçilerimiz bunu "abartılı,şaka" sanıp sonrasında bize ulaşamadan  Çukurköy’den yada bağlı olduğumuz Turgutlar’dan geri döndükleri oldu. En azından kışın  köye kadar gelinip sonra 700m. yürünüyor. Orman yolunun kuru olduğu zamanlarda hemen üstümüzde "Park Alnı" yazdığımız yere kadar otobüsle dahi gelinebiliyor!

*İmecede Tüp,doğalgaz,kalöriferde yok. Yemek,ısınmak,çay,sıcak banyo vs için hep kuzineler,sobalar yakılıyor.Ateş yakmak için ormandan kırılmış dal ve kozalak topluyoruz.

*Kendinize bol bol zaman ayırıp "aydınlanmanıza" yardımcı olacak minik bir kütüphanemiz var. Gelirken doğanın tanınmasında yardımcı olacak; bitkiler,hayvanlar,orman gibi evinizde okuduğunuz kitap vs getirirseniz hepimiz okuruz ))….

*Evde “ne yapsam” diye düşündüğünüz kumaşları getirmenizde fayda var. Ve her zaman olduğu gibi boş kavanozlar, doğal yaşamla ilgili teknik ve çocuk kitapları getirebilirsiniz.

*Bu sene de gene çamurla,toprakla çok oynayacağız; taş duvarlar, su basmanları, toprak damlı barakalar yapmayı planlıyoruz.Bu konuda daha aktif olabileceklere ucu demir burunlu ayakkabı ve eldiven öneriyoruz. 

*Bahçelerde bizi Fidan bakımları,tarlalara gübre yayma,çapa,malç,tohum ve fide dikme işleri bekliyor.

* İmecenin kimisi için huzur dolu,farkındalık yaratan,üretken bir cennet,kimisi için ise mahremiyet dolu,ıssız, yoklar diyarı bir cehennem olarak algılandığınıda bilerek ziyaret planı yapmalısınız !!! 

 *Genel ihtiyaçlar Salı günü Foça veya Perşembe günü Menemen Pazarından karşılanıyor. Veya aşağıdan araçla gelenlere eksik listesi veriliyor. Elinizi kolunuzu sallayarak gelirseniz sizi her zaman dolu bir kiler beklemiyor!!! Ve en yakın bakkal 7km mesafede.

* Etkinlik tarihlerinin dışında da sürekli çalışma var. Bu sürelerde 3-5 kişi oluyoruz.Ve bu zamanlar çiftlik kuracaklar  için daha verimli oluyor.

*Ziyaretlerde yaş engeli olmamakla beraber 40 yaş civarları ve üstü genellikle zorlanılan bir grup. Eğer sizde bu yaşlardaysanız günlük çalışmalara katılabilecek  enerjiniz,gücünüz yoksa, bu yaşa kadar oluşmuş kalıplarınız çevrenizdeki insanları dinlemeyi,anlamayı engelliyorsa burada da aradığını bulamayacak ve muhtemel bize yük olacağın için "Destekçi" olarak dahi gelmemen en hayırlısı  olacaktır.

Buraya kadar okuyup her şeye rağmen gelmeye niyet ediyorsan bize ne zaman gelmek istediğini, beklentini,becerilerini ve birazda kendinden bahseden alttaki başvuru formlarından birini doldurup göndermeni bekliyoruz.

 

GÖNÜLLÜ,STAJYER FORMU;

http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=542&Itemid=35

KONAKLAMA-DESTEKÇİ FORMU

http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=544&Itemid=35

GRUPLAR;

http://www.imeceevi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=543&Itemid=35 

 Takıldığınız her aşamada bizi arayabilir, e-posta atabilir veya whatsApp tan mesaj yazabilirsiniz; 

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

0543-6775809

Özel araçla gelecekler Manisa,Emiralem,Bozalan yolunu bahar ve kış aylarında navigasyon gösterse dahi yolun bozukluğundan dolayı kullanmayın. Her zaman Menemen-Çukurköy yolu ideal!

700m yakınımızdaki Turgutlar Köyüne Toplu taşıma yok.(henüz). Menemen garajdan kalkan Çukurköy minübüsü (13.30-15.30-17.00-19.30) ilave fark ödendiğinde (son 3 yıldır tüm araç için-kişi başı değil 25tl) Turgutlara kadar getiriyor. Önerimiz Çukurköyden sonra 7km yürümeniz. Birbuçuk saat süren yürüyüş ile  yanımızda gelene kadar doğadaki tüm enstrümanlar sizi "Akort" ediyor!

Neşeli, huzurlu, sağlıklı dayanışma dolu günler dileriz ;-)

İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Merkezi

İnternet Sitemiz;   www.imeceevi.org

Facebook;              www.facebook.com/imeceevi

Yahoo duyuru grubu; www.yahoo.com/group/imeceevi

Fotoğraf ;  http://www.facebook.com/photo.php?pid=708198&id=1636106498&ref=fbx_album#!/photos.php?id=1636106498

E-Posta ; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Telefon; 0543-6775809

Banka Hesap no; 

DUMANLIDAĞ DOĞAL YAŞAMI KORUMA DERNEĞİ

Denizbank-Menemen

Sube kodu 2740-Hesap no 15050647

Iban TR29 0013 4000 0150 5064 7000 01