Anasayfa arrow Ziyaret
spacer
Ana Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Bostan Aboneliği
Etkinlikler
Deneyimler
Seyir Defteri
Ziyaret
Fotoğraflar
İletişim
Sık Sorulan Sorular
Dernek
English
HaberleşmeAğımız
Facebook

 

Fotoğraflar

EuroWeather
Midilli
---
Midilli °C
Istanbul °C
Ankara °C
İzmir °C
Balıkesir °C

spacer
Ziyaret
Ziyaret-2017-2018 PDF Yazdır E-posta

Merhaba,

İmece Evi’ni öğrenme merkezi olmasına neden olan öğrenme odaklı ziyaretçiler bizi daha çok araştırmaya yönlendirip sorumluluklarımızı hatırlamamıza neden oluyor. Yaşamını değiştirme aşamasındaki bu ziyaretçiler genellikle çiftlik kuracaklar,köyüne dönecekler, herhangi bir köye yerleşme kararı alıp doğada yaşayan insanlara,yaban şartlara uyumlanma,öğrenme sürecini geçirmek üzere harcamalara katılıp  ortak yaşama uyumlandığı ve huzuru bozmadığı sürece İmece Evinde kalırlar. Her katılımcının en az bir hafta imecede konaklama programı ile kesin kayıtları kabul edilir.

Okullar,Gruplar,Üniversite Kulüpleri, STK’lar ve benzeri organize gruplar ile müzik,yazı,tez,oyuna hazırlık gibi kendi alanlarına odaklanma ihtiyacı duyan kişi ve ekiplerde imece alanlarını kullanmak için bize ayrıca başvurabilirler.

Günü birlik,bir-iki saatlik ziyaretleri sadece Pazar günü,gündüz vakti ağırlayabiliyoruz!

Son yıllarda “Bostan Aboneliği” sistemi nedeni ile bahçelerdeki üretimlerle çok yoğunuz. Biz dahil en çok 10 kişiyi geçmiyoruz.Bu  haftalık periyodlarda 2 gönüllü ağırlayabiliyoruz anlamına geliyor. Bu kadar kısıtlı kontenjana yapılan her başvuruya olumlu cevap  vermekte zorlanıyoruz. Bu nedenle her ziyaretçi adayından başvuru öncesinden tüm sayfayı ve hatta sık sorulan sorular sayfasını okuyup İmece Evinin kendisi için gerçekten uygun olup olmadığını anlaması, yoğun çalışmaya psikolojik ve fiziksel engellinin olmaması, doğada ve birlikte yaşama deneyimi olmasa da istekliliğinin çok olması önemli.

Tv den,sosyal medyadan öğrenip merak ediyorsan pazar günü gündüz vakti gelebilirsin. Zaman senin için çok değerli ise ve bir haftadan az  konaklamalı gelmek istiyorsan bunun için ekonomik durumuna göre 2,5,10  işsiz veya öğrencinin masraflarını  üstlenmeni bekliyoruz.  

Nerede,Nasıl kalınıyor?


 Saman balyasından inşaa edip kerpiçle sıvadığımız misafirhane ayrı,ayrı odalarda kalınıyor.Saman,pamuk,yün ve sünger döşeklerde kendi getireceğiniz uyku tulumu vb.örtü-yastık kılıfı ile katılımın yoğun olduğu “etkinlik” zamanların da  ise odalar paylaşılarak kullanılıyor. Ayrıca kendi çadırınızı getirip kalabilirsiniz de!

Bahçede farklı bölgelerde duş,tuvalet var. Tuvalet "alaturka",geleneksel, Bu neden gayet hijyenik. Tabii tuvalet kağıdı yok. Üstü kül ile örtülüp sineklenmeyi engelliyoruz. Alttan çekmeceli olan tuvalet insan dışkısını da gübre olarak kullanmamızı sağlıyor. Ancak dilersen direk doğayı,ormanı da kullanabilirsin...üstünü toprak yada yaprakla örtmek kaydıyla :))

Sıcak su ile banyo yapmak yada çamaşır yıkamak için kuzine-soba üstünde suyu ısıtmak yeterli oluyor.Yaz aylarında hortumda bekleyen su yeterince sıcak oluyor.

Yemek mutfağımızda o günün mutfak gönüllülerince  hazırlanıyor ve hep birlikte yeniyor.

Genellikle akşam 22.00 gibi herkes yatmış olup sabahları da 07.00 gibi işlere başlıyoruz. Kahvaltı hazır olana kadar önceki günden kalan işlerimizi ve günlük düzenli işlerimizi yapıyoruz. Sabah kahvaltıdan sonra yaptığımız planlama ve iş bölümü ile gerek çiftlik işleri gerekse kişisel işlerimize yöneliyoruz. Sık sık mola verip bir araya geliyor yemekler yenip,çaylar içip sohbetler ediyoruz. 13-17.00 arası serbest zaman olup genellikle dünyanın pek çoğu gibi uyuyarak dinleniyoruz.

Ne ödeniyor?

İmece Evi turistik bir mekan olmadığı için bir ücret tarifesi yok.Ancak her katılımcıdan genel giderlere katkıda bulunmasını bekliyoruz. Kesin kayıt esnasında çiftliğin banka hesabına yatırılması gerekiyor. Bursa ihtiyaç duyanlar durumlarını mektupta ayrıca belirtmeliler. Bir-iki gün veya birkaç ay konaklamak isteyenler   2 veya daha fazla işsiz,öğrencinin bir haftalık giderlerini karşılamaları durumunda İmece Evinde yemek yapımına,odun taşımaya yardım etme koşulu ile kabul edilirler.

Diğer bilmek isteyecekleriniz;


* Mutfak alışverişinde ekonomik olmadığı için et ve ürünleri,kuruyemiş vs almıyoruz. Ve fakat siz gelirken elbette alıp,getirebilir ve birlikte yiyebiliriz. Market zincirlerini kullanmamaya, Endüstriyel ve ambalajlı ürün ve poşet getirmemeye dikkat ederseniz çok seviniriz. “Tüketim değişimin anahtarı” olduğunun farkına varılmasını bekliyoruz.

*Güneşten ürettiğimiz elektrik enerjisi imecenin ihtiyaçlarını rahat rahat karşılarken  yanınızda getireceğiniz elektronik cihazları her zaman “şarj edemiyebiliriz”. Özellikle laptop getirmemenizi rica ediyoruz!

*Yanınızda internete bağlanabilen akıllı telefon ,tablet getirirseniz bunları ancak kendi kişisel alanınızda kullanabilirsiniz. Ortak alanların internet kafeye dönüşmesini hiç birimiz istemeyiz.

*Ve gelmeyi,ziyaret etmeyi planladığınız İmece Evi turistik bir tesis olmayıp hiçbir çalışanı ve hizmet üreteni yok. Tüm işler sizler dahil hep birlikte yapıyoruz.

*İmeceye gelmeyi düşünmek “bir okula,çalışma kampına” katılmayı düşünmekle eş anlamlı diyebiliriz. Ve sizden beklenen sadece imecede bulunduğunuz sürece bize “ekonomik ve psikolojik yük” olmamanız için buradaki koşulları okuyarak farkında olmanız.

*İmece Evi'nin geçicide olsa bir parçası olmak için; sigara, alkol,ilaç ve benzeri maddelerin bağımlısı olmamak ve imece alanlarında kullanmayı önermemek, yetişkin olmak, ya da ebeveyni yanında olmak , olası her işe gönüllü olmak,  “şehirlerarası uçak” kullanmadan gelmek ve kendi sorumluluğunu almasını engelleyecek psikolojik bir rahatsızlığı olmamak.

*İmece ye gelirken Bağımlılık yapan maddeler,gazlı içecekler,plastik ambalaj,Pet şişe getirmemeniz bizim için önemli. Bunların yerine ekolojik-doğal çözümlerinizi, dayanışma heyecanınızı, sevginizi, bilginizi, hoşgörünüzü  ve müzik aletinizi, mevsime göre yağmurluk,iş eldiveninizi ve fener getirmeyi unutmayın :-) 

*Yazın ortasında dahi akşamları serin olabiliyor.Bu nedenle kalın bir üstlükte getirmelisiniz. Gündüz güneşinden korunmak için mutlaka şapkanız olmalı.Ve tabii rahat,hafif bir ayakkabı. Deredeki büvetlerde ve Şelale havuzunda yüzmek,serinlemek içinde mayonuzu unutmayın :;-) 

*Kişisel diş macununuzu,şampuanınızı ve tuvalet kağıdını kullanabileceğiniz foseptikli tuvaleti kullanabilirsiniz. Diğer tüm alanlarda ise sadece bizim hazırladığımız sabun ve diğer temizleyicileri kullanarak doğayı kirletmeden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

*Sizi,nasıl yaşadığınızı, o güzelim,ışıl ışıl,bolluk bereket dolu şehirleri (!?)  neden bırakıp bu dağ başına geldiğinizi anlamak isteyen  “Yörük ve Göçmen Köyleri” ile birlikte komşu olmaya yaşamaya hazır olun.  Bu arada sizi tanıyana kadar tüm yerel yaşayanların (köylü,jandarma,ormancı,...) gözünde siz “Defineci,Ajan,Madenci, hatta ot içicisi-yetiştiricisi” olarak tahmin ediliyorsunuz ::-) 

*Dumanlıdağ’ın tam bir dağ başı olduğunu bilmelisiniz. Kimi ziyaretçilerimiz bunu "abartılı,şaka" sanıp sonrasında bize ulaşamadan  Çukurköy’den yada bağlı olduğumuz Turgutlar’dan geri döndükleri oldu. En azından kışın  köye kadar gelinip sonra 700m. yürünüyor. 

*İmecede Tüp,doğalgaz,kalöriferde yok. Yemek,ısınmak,çay,sıcak banyo vs için hep kuzineler,sobalar yakılıyor.Ateş yakmak için ormandan kırılmış dal ve kozalak topluyoruz.

*Kendinize bol bol zaman ayırıp "aydınlanmanıza" yardımcı olacak minik bir kütüphanemiz var. Gelirken doğanın tanınmasında yardımcı olacak; bitkiler,hayvanlar,orman gibi evinizde okuduğunuz kitap vs getirirseniz hepimiz okuruz ))….

*Evde “ne yapsam” diye düşündüğünüz kumaşları getirmenizde fayda var. Ve her zaman olduğu gibi boş kavanozlar, doğal yaşamla ilgili teknik ve çocuk kitapları getirebilirsiniz.

*Bu sene de gene çamurla,toprakla çok oynayacağız; taş duvarlar, su basmanları, toprak damlı barakalar yapmayı planlıyoruz.Bu konuda daha aktif olabileceklere ucu demir burunlu ayakkabı ve eldiven öneriyoruz. 

*Bahçelerde bizi Fidan bakımları,tarlalara gübre yayma işleri bekliyor.

* İmecenin kimisi için huzur dolu,farkındalık yaratan,üretken bir cennet,kimisi için ise mahremiyet dolu,ıssız, yoklar diyarı bir cehennem olarak algılandığınıda bilerek ziyaret planı yapmalısınız !!! 

 *Genel ihtiyaçlar Salı günü Foça veya Perşembe günü Menemen Pazarından karşılanıyor. Veya aşağıdan araçla gelenlere eksik listesi veriliyor. Elinizi kolunuzu sallayarak gelirseniz sizi her zaman dolu bir kiler beklemiyor!!! Ve en yakın bakkal 7km mesafede.

* Etkinlik tarihlerinin dışında da sürekli çalışma var. Bu sürelerde 3-5 kişi oluyoruz.Ve bu zamanlar çiftlik kuracaklar  için daha verimli oluyor.

*Ziyaretlerde yaş engeli olmamakla beraber 40 yaş civarları ve üstü genellikle zorlanılan bir grup. Eğer sizde bu yaşlardaysanız günlük çalışmalara katılabilecek  enerjiniz,gücünüz yoksa, bu yaşa kadar oluşmuş kalıplarınız çevrenizdeki insanları dinlemeyi,anlamayı engelliyorsa burada da aradığını bulamıyacak ve muhtemel bize yük olacağın için gelmemen en hayırlısı  olacaktır.

Buraya kadar okuyup herşeye rağmen gelmeye niyet ediyorsan bize ne zaman gelmek istediğini, beklentini,becerilerini ve birazda kendinden bahseden alttaki başvuru formunu doldurup göndermeni bekliyoruz.

Takıldığınız her aşamada bizi arayabilir e-posta atabilirsiniz; 

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

0543-6775809

Özel araçla gelecekler Manisa,Emiralem,Bozalan yolunu bahar ve kış aylarında navigasyon gösterse dahi yolun bozukluğundan dolayı kullanmayın. Her zaman Menemen-Çukurköy yolu ideal!

700m yakınımızdaki Turgutlar Köyüne Toplu taşıma yok.(henüz). Menemen garajdan Çukurköy minübüsü (13.30-15.30-17.00) fark ödendiğinde Turgutlara kadar getiriyor.

Neşeli, huzurlu, sağlıklı dayanışma dolu günler dileriz ;-)

İmece Evi Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Çiftliği

İnternet Sitemiz;   www.imeceevi.org

Facebook;              www.facebook.com/imeceevi

Yahoo duyuru grubu; www.yahoo.com/group/imeceevi

Fotoğraf eskiler;  http://picasaweb.google.com/imeceevi.etkinlikler

Fotoğraf yeniler;  http://www.facebook.com/photo.php?pid=708198&id=1636106498&ref=fbx_album#!/photos.php?id=1636106498

E-Posta ; Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Telefon; 0543-6775809

Kargo gönderisi; Tüm kargoların Menemen şube teslim.Yurtiçini tercih ederiz.

Banka Hesap no; 

Denizbank Menemen Şube İsmail Yenigün  9645702-351 

İBAN; TR69 0013 4000 0096 4570 2000 01

*****************************************************************

BAŞVURU FORMU

1 Adın Soyadın

2-TC kimlik  veya Pasaport  no;

3-İletişim bilgilerin; e-posta,telefon,

4-web siten veya Facebook bağlantın

5-Gerektiğinde yardım alacağımız yakın akraba,arkadaş adı ve telefonu

6- Yaşın

7-Yaşadığın ve imeceye geleceğin şehir

8-Ulaşım şekli; özel araç-toplu taşıma-otostop

9-Stajyer,Öğrenciyim.Genel giderlere haftalık 100 tl ile katılabilirim

10-Ekonomik olarak rahatım.Genel giderlere haftalık 200 tl ile katılabilirim.

11-Genel giderlere katılmıyacağım.Burstan yararlanmak istiyorum çünkü;

12-Hangi tarihler aralığında imecede bulunmayı planlıyorsun

13-Eğitimin,mesleğin.

14-Sanata spora ilgin

15-Elektrik ,mekanik ,teknik işlerde deneyimin ne düzeyde?

16-İnşaat deneyimin varmı? çimento,doğal,kerpiç,saman,taş,kuru duvar,...

17-Tarım ,Fukuoka ,Permakültür ,Biyodinamik deneyimin ne oranda?

18-Mutfak,Ekmek ,Salça ,Tarhana ,Yoğurt ,Konserve, ... deneyimin?

19-Köy evi,barakada yaşama, Tuvalet ihtiyacını doğada giderme deneyimin?

20-Ateş yakma deneyimin varmı?

21-Daha önce farklı kültürlerle bir arada olup yaşayıp,çalıştınmı?

22-Sigara ve benzeri tütün kullanımın varmı?

23-Doğadaki varlıklara karşı alerji,korku,vs varmı?

24-Kullanmak zorunda olduğun bir ilaç ve süren bir tedavin varmı?

25-İmeceye geldiğin zaman kaç kişi ile karşılaşacağını,yaşayacağını umuyorsun?

26-Beslenme seçimin; vejeteryan,vegan,...

27-Beraberinde şarj edilmesini isteyeceğin bir alet olacakmı?

28-Yurtdışına gittiysen nereleri

29-Ülkemizde yada yurt dışında ziyaret ettğin çiftlik ve topluluklar

30-STK,Sivil insiyatif, yerel sivil organizasyonların hangisinde varsın?

31-İmecede bulunduğun esnada en çok deneyimlemek isteyeceğin alanlar

32-İmecede ve gerekirse komşu köylerde bizimle,çocuklarla paylaşmak isteyeceğin,öğretebileceğin deneyimin?

33-İmeceye neden gelmek istiyorsun ve senin eklemek istediklerin?


Lütfen eksik bıraktığınız bir soru varsa tamamlayın. Eğer soruyu anlamadıysanız bize e-posta ile sorun,yada sorunun karşısına not ederek gönderinki sizi hemen cevaplandıralım.

Bu metni bilgisayarındaki yazı programına veya e-posta yazacağın alana kopyala yapıştır yaparak aktarıp doldurarak bize yollayabilirsin.

Başvuruları genellikle  24 saat içerisinde cevaplayabiliyoruz  

Ön kayıttan sonra banka havalesini ihmal edip imecede bizim elimize para tutuşturmaya lütfen kalkma.